Nvidia beyaz ekran problemi

Başlatan celebron, 09 Mayıs 2009 - 02:10:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Şimdi
sudo rm /var/lib/dpkg/lock
komutunu tekrar ver, arından son komutu bir daha uygula. Bu pencereye gelince TAB tuşuna bas ve Tamam yazan yere gel, Enter'a bas devam et.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntuki lilith

envy ile ekran kartını yükledim ve bilgisayarı yeniden başlattım ama ekranda beyazlaşma hala devam ediyor.inanın şu an yasırı beyaz bir ekranda yazı parçaları kopuk kopuk olan bir görüntüyle yazıyorum size. bir de forumda gezinirken birden bire kendiliğinden bilgisayar kapanıyor bu 3 kez oldu sanırım en az dünden beri.ve en baştaki kullanıcı adı-şifre ekranı geliyor karşıma.bunun sebebi nedir onu da bilemiyorum.en son bu var elimde.bilmem merhem olur mu?

alev@alev-desktop:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce4 MX 4000/AGP/SSE/3DNOW!
alev@alev-desktop:~$ cat /var/log/Xorg.0.log | grep drivers
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers//nvidia_drv.so
alev@alev-desktop:~$ sudo rm /var/lib/dpkg/lock
alev@alev-desktop:~$ dpkg -l | grep nvidia
ii  nvidia-173-modaliases                      173.14.16-0ubuntu1                        Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-180-modaliases                      180.44-0ubuntu1                           Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-71-modaliases                       71.86.08-0ubuntu1                         Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-96-kernel-source                    96.43.10-0ubuntu1                         NVIDIA binary kernel module source
ii  nvidia-96-modaliases                       96.43.10-0ubuntu1                         Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-common                              0.2.11                                    Find obsolete NVIDIA drivers
ii  nvidia-glx-96                              96.43.10-0ubuntu1                         NVIDIA binary Xorg driver
ii  nvidia-settings                            180.25-0ubuntu1                           Tool of configuring the NVIDIA graphics driv
alev@alev-desktop:~$ sudo apt-get -f install
Reading package lists... Bitti
Building dependency tree       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti
0 yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 0 kaldırılacak ve 1 yükseltilmeyecek.
alev@alev-desktop:~$

erginemr

@ubuntuki,

Anlaşılan, sizin ekran kartı ile NVidia sürücüsü arasında bir sorun, uyumsuzluk var. Tahminim, hem Envy ile, hem de Hardware Drivers aracı ile yüklenen sürücüler birbirinin aynı. Dolayısıyla ikisi de ya genel anlamda Ubuntu Jaunty 9.04 ile sorunlu ya da sizin ekran kartındaki donanımsal bir parça (belki bozukluk) ile sorunlu.

Bu durumda takip edilecek üç yol var:

1) Sorunun kaynağı Compiz (masaüstü efektleri) bile olabilir. Bunu denemek için, masaüstüne sağ tıklayın, "arkaplanı değiştir"den efektler sekmesine gidin ve "hiçbiri"ni seçerek bütün masaüstü efektlerini (yani Compiz'i) kapatın.

2) Ben Compiz ve 3D desteğinden vazgeçerim diyorsanız, Synaptic'ten "nvidia-glx-96" paketini kaldırarak, açık kaynaklı "nv" sürücüsüne geri dönebilirsiniz. Bu durumda masaüstü efektlerini kullanamayacaksınız ama onun dışında, 3D gerektirmeyen normal masaüstü uygulamalarını sorunsuz kullanabileceksiniz.

3) NVidia'nın kendi sürücü yükleme adresinde depodakinden (96.43.10) çok az daha yeni bir sürücü var (96.43.11):
http://www.nvidia.com/object/linux_display_x86_96.43.11.html
Diğerlerini kaldırıp, bu sürücüyü elle yüklemeyi deneyebilirsiniz. Ama bu diğerlerine nazaran daha meşakkatli bir iş.

Tavsiyem, öncelikle yukarıdaki diğer iki seçeneği denemeniz. Daha sonra, eğer bu sürücüyü de yüklemek ve denemek istiyorum derseniz, ona göre bir hareket planı belirleriz.

ubuntuki lilith

zaten compiz yüklü değil ve "hiçbiri" seçeneği bu sorunları konuşmaya başladığımızdan bu yana aktif.bu durumda 1'i eliyoruz.
2) Ben Compiz ve 3D desteğinden vazgeçerim diyorsanız, Synaptic'ten "nvidia-glx-96" paketini kaldırarak, açık kaynaklı "nv" sürücüsüne geri dönebilirsiniz. Bu durumda masaüstü efektlerini kullanamayacaksınız ama onun dışında, 3D gerektirmeyen normal masaüstü uygulamalarını sorunsuz kullanabileceksiniz.

compiz'i bir kurup da göremedim ki zaten.o keyfi tadamadan maceram burada bitti. Synaptic'ten "nvidia-glx-96" paketini kaldırmak,açık kaynaklı "nv" sürücüsüne geri dönmemi otomatikmen sağlayacak mı?yani ben hiçbir ekran kartı yüklemediğim durumda açık kaynaklı "nv" mi kullanıyor olacağım.yoksa açık kaynaklı nv yüklemek için de bir işlem yapmam gerekiyor mu?
yalnız compiz yüklü değilken bunların olması ne anlama gelir.ekranda renk karmaşaları, beyazlıklar ve dün ben müzik dinleyebiliyorken bir anda müzik sesini duyamaz oldum.cdden bir film açıp izleyemiyorum.müzik dinleyemiyorum.ne yapmalıyım?
yeni bir ekran kartı mı almalıyım.(tabi nvdiayı kaldırma seçeneğini uygulayınca ekran bozuklukları hallolur ve video izler mp3 dinler duruma gelirsem almayı düşünmem açıkçası compizsiz de yaşarım:)
eğer tavsiyeniz ekran kartı almaksa ne önerirsiniz?
bu arada synapticten kaldır seçeneğinde kaldır ve tamamen kaldır seçeneklerivar hangisini yapayım?

erginemr

Yanlış yönlendirme de yapmak istemiyorum ama "nvidia-glx-96" paketini kaldırırsanız, otomatikman "nv" sürücüsü kullanılacaktır.

Aslında bunu, NVidia paketini kaldırmadan da deneyebiliriz. Xorg ekran sunucusunun ayarları /etc/X11/xorg.conf dosyası içinde tutuluyor. Bu dosyada küçük bir değişiklik yaparak "nv" sürücüsünü kullanmasını sağlayabiliriz. Bu dosyanın içeriğini buraya aktarır mısınız? Konsoldan
gedit /etc/X11/xorg.conf

Yeni ekran kartı konusunda anakartınızın durumu da önemli. Şu anki "Geforce 4 MX" ekran kartınız büyük olasılıkla AGP slota takılı. Halbuki yeni ekran kartları PCI-EX slota takılacak şekilde üretiliyorlar. Başka bir deyişle, sıfır ekran kartı bulmanız çok zor. İkinci el AGP ekran kartı almanız gerekiyor.

ubuntuki lilith

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   DefaultDepth   24
   Option   "AddARGBGLXVisuals"   "True"
EndSection

Section "Module"
   Load   "glx"
   Disable   "dri2"
EndSection

Section "Device"
   Identifier   "Default Device"
   Driver   "nvidia"
EndSection

erginemr

Dosyanın tüm içeriği buysa, bana eksik gibi göründü. Her halükarda;

1. Öncelikle bu dosyanın bir yedeğini alın:
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.yedek

2. Sonra dosyayı yetkili kullanıcı modunda açarak;
gksu gedit /etc/X11/xorg.conf
içindeki herşeyi temizledikten sonra, aşağıda vermiş olduğum kendi dosyamdaki verileri yapıştırın:
Alıntı Yap# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# Note that some configuration settings that could be done previously
# in this file, now are automatically configured by the server and settings
# here are ignored.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "Monitor"
   Identifier   "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   Monitor      "Configured Monitor"
   Device      "Configured Video Device"
   DefaultDepth   24
EndSection

Section "Module"
   Load   "glx"
EndSection

Section "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
   Driver   "nvidia"
   Option   "NoLogo"   "True"
EndSection
Dosyayı kaydettikten sonra, bu şekilde oturumu yeniden başlatın ve bir düzelme olup olmadığını kontrol edin.

3. Beyaz ekran sorunu hala devam ediyorsa, dosyayı aynı şekilde açarak;
Alıntı YapDriver   "nvidia"
satırını
Alıntı YapDriver   "nv"
olarak değiştirin ve dosyayı kaydederek oturumu yeniden başlatın.

Bu şekilde açık kaynak kodlu "nv" sürücüsünü kullanmaya başlayacaksınız ancak 3D desteği olmayacak.

ubuntuki lilith

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.yedek
uyguladığımda şifremi de girdim son hal bu yedek alındı ise yedeği nereye dosyalamıştır?
dediklerinizi yaptım şimdi yeniden başlatacağım umarım düzelir.yeniden başlattığımda daha kötü bir ekranla karşılaştım uç birim beyazdı bir kaç deneme sonrasında görebildim uç birimin içinde yazanları ve.bu nedenle 2. önerinizi dinleyerek "nv" yaptım.şimdi bir kez daha yeniden başlatacağım ve bakalım ne olacak :'(
bir son dakika haberi bildiriyorum:)
son 15 dakikadır ekranda bir sorun yok;ancak daha önce değindiğim gibi ses ve video izleme problemlerim var.uyguladığım adımları en baştan forumu izleyerek tekrar yapacağım,belki bu yeni "nv" ayarından sonra yeniden düzenlemeyle müzik dinleyebilir video seyredebilirim :D

arkadaşlar ekran konusunda şunu demeliyim.simge durumuna küçültüp geri açarken arada renklerde şekillerde ufak tefek kaymalar oluyor ama o kadarı kadı kızında da olur.çünkü windowstayken de sık sık oluyordu bu.bu nedenle çözümü bulduğumu sanıyorum.teşekkür ederim herkese ancak daha önceki gibi abartılı bir görüntü problemiyle karşılaşırsam bir kez daha rahatsız edeceğim.şimdilik geriye en önemli problem olarak cd'den film açmak kaldı mplayer ile açılıyor ve "error seek failed" diyor.kaffeine kurdum oradan ise aç dediğimde açmıyor bile ::)film oynatıcıda ise Belirtilen konum açılamadı; dosyayı açmak için izne sahip olmayabilirsiniz. demekte

erginemr

NVidia meselesinde ideal çözüme ulaşamadık ama geçmiş olsun diyelim.

Diğer film meselesi için bence yeni bir başlık açın, onun altından konuşalım. Ama pek çok kodeği yükleyen "ubuntu-restricted-extras" isimli bir paket var. Synaptic'ten bunu yüklerseniz bazı filmlerdeki sorun ortadan kalkabilir.

heartsmagic

Böylece nadiren de olsa sorunlu bir Nvidia kart da görmüş olduk Linux tarafında.
Bir ara sisteme biraz daha hakim olunca elle sürücü kurulumunu da deneyebilirsin bence. Geçmiş olsun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.