OpenFire ile Mesajlaşma Sunucusu Kuralım!

Başlatan haritsu, 11 Eylül 2008 - 01:39:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

haritsu

Bilen arkadaşlarımız vardır. Ancak bilmeyenler için küçük bir açıklama yapayım.
Msn IM, Yahoo IM, GTalk gibi sunucular kurup insanları biraraya getirmek yada belirli bir topluluğu tek bir sunucudan konuşturabilmek için bir sürü yazılım var. Çoğu yazılım Windows işletim sistemlerinde çalıştığı için ve kararsız olduğu için tek çaremiz yine Linux! :)

Bizi düşünen "Jive Software" firması düşünmüş taşınmış bu işi Linux, Windows ve Mac üzerinde görebilecek ve yine 3 platform üzerinde ( mac, linux, win ) kullanıcıların bağlanabileceği bir platform geliştirmişler. eJabberd ve diğer Jabber ( mesajlaşma sunucusu ) yazılımlarına göre çok daha komplike ve ayrıntılı olan OpenFire aslen bulunmaz bir nimet... ;)

Hazırsanız başlıyorum ;)

OpenFire'ı sorunsuz kullanabilmek için en az;

Debian 4.0(Etch) & Ubuntu Feisty Fawn
MySQL Server 5.0
Apache 2

konfigrasyonu gerekmektedir.

http://www.igniterealtime.org/downloads/index.jsp adresinden OpenFire.tar ve Spark.exe & Spark.tar dosyalarını indiriyoruz.

tar zxvf openfire_3_3_3.tar.gz
mv openfire /opt

Komutlarını uygulayıp OpenFire'ı konumlandırıyoruz.

aptitude install sun-java5-jre
aptitude install sun-java5-jdk
aptitude install sun-java5-doc

Komutlarını uygulayıp OpenFire için gerekli Java ortamını hazırlıyoruz.

mysqladmin –u root –p create openfire
Komutuyla MySQL Veritabanı oluşturuyoruz.

cd /opt/openfire/bin/
./openfire start

Komutuyla OpenFire servisini başlatıyoruz.

Tarayıcınızı açarak;

http://localhost:8080 veyahut http://ipadresiniz:8080 ile OpenFire kurulum sayfasına erişiyoruz.

Dil seçimi sayfasından sonra Domain bölümünde ( eğer internete açık olacaksa ) gerekli alan adı tanımlasını yapıyoruz. Eğer internete açık olmayacaksa oradaki değeri değiştirmemenizde fayda var.

Gelen sayfada "Continue" ile devam ediyoruz.

Bu aşamadan sonra gelen sayfada Veritabanı bilgilerini girmek zorundayız. MySQL kullandığımız için ilk baştaki listbox'tan MySQL'i seçiyoruz. JDBC ayarına dokunmayarak sadece DB bilgisini jdbc: mysql: / / localhost: 3306/openfire şeklinde değiştiriyoruz.

Kullanıcı ve şifre bilgilerimizi girdikten sonra devam ediyoruz. Gelen sayfada LDAP hizmetini yada Default erişimi kullanacağımız konusunda sorulan soruyu "Default" u işaretleyerek devam ettiriyoruz.

Gelen sayfada Yönetici için e-Posta adresi, Şifre vb. bilgiler soruluyor. Bu bilgileri girerek kurulumu tamamlıyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra Yönetici konsoluna girerek yeni üye ve yöneticiler ekleyebilir, ayarları değiştirebilirsiniz.

Yönetici panelini anlayana kadar epey bir zaman geçecektir :)

--

Kullanıcılarımızı Jabber üzerinde giriş yaptırmak için XMMP destekli herhangi bir IM Client(Gaim, Pidgin, Psi vs.) aracı kullanabiliriz. Ancak üretici firmanın Spark adında Java tabanlı ufak, sade ve hızlı bir programı var. En başta belirttiğim adresten indirerek edinebilirsiniz.

Programı kurduktan sonra belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Sunucu bilgisini girerken bulunduğunuz ağdaki yerel Ip bilginizi girmeniz, İnternet erişimli bir sunucu ise sunucuya atadığınız IP bilgisini girmeniz yeterli olacaktır.

Epey vakittir bu sistemle uğraşıyorum. Sorunsuz, hızlı ve stabildir. Elastix adıyla geçen ve centOS tabanlı çalışan; Dijital Santral Sistemlerinde kullanılan Asterisk yazılımı ile entegrasyonu sayesinde çok daha gelişmiş özelliklerini kullanabilir ve kendinize sosyal ağlar kurabilirsiniz.

Elimden geldiği kadarıyla anlatmaya çalıştım. Sorusu olan arkadaşlara yardımcı olmaktan haz duyarım.

iyi çalışmalar, saygılar.

atomkarinca

atomkarinca

Niçin java5; sistemimizde hazır kurulu java6 ile çalışmıyormu bu? Birde niye Java Development Kit kuruyoruz?

Xenophobia

Bu iki sorunun cevabı beni tatmin eder de ortaya güzel bir şey çıkarsa, bu da benim sorum; SuSE üzerinde kullanmak için bir sakınca var mı?

Eren

heartsmagic

Ben de teşekkür edeyim :) Sonuçta alternatifler dünyasındayız, Türkçe kaynağın bulunması güzel.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

haritsu

@tanzer --> java6 ile denemedim. Eğer JAVA_HOME değeriniz tanımlı değil ise çalışmayabilir. Denemedim sadece önerileni yaptım. JDK kurmasının sebebini bilemiyorum, ancak JDK'yı kurmadığımız zaman çalışmadığını gördüm.

@NeSQuiK  --> SuSe üzerinde hiç denemedim. Denediğim ve sorunsuz çalışan işletim sistemleri; Debian Etch - Lenny, Ubuntu Feisty Fawn - Hardy Heron, CentOS 5.1, Fedora 7...

kasatura

pidgin yapılandırması nasıl yapılıyor veya spark programı ./spark diyerek uçbirim çalıştırılma haricinde kurulum yapılabiliyor mu ?

mgktu

Hocam Benim bir çalışmam var Nisan sonuna kadar yetiştirmem lazım ::)..VMware ile Bilgisayarıma Ubuntu server edition kurdum.Bu server üzerinden MSN tarzında haberleşecek C# ile yazılmış uygulama yapmam lazım.Öncelikle Serverı düzenlemem lazım.Bu uygulamayı kullanacak kişiler üye adı ve şifre bilgileri ile üye olacaklar..Serverda home dizininde uyelikleri tutulacak ve Bunlara default olarak bir izin vericem.C# ile yazdığım uygulama içerisinden serverda terminal ile çalışabilecekler..Bunun için shellscript yazmam gerekiyor sanırım.Ama serverda openfire ile iletişimi sağlarken yanında belirttiğim işlemleride yaptırabilirmiyim? Yada Open Fire olmasaydı bu iletişimi sağlayacak kodları ne üzerinde yazmam gerekir? Ağ proğramlama ve .NET bilgim var ..Ama Linux üzerinde hiç uygulama geliştirmedim.Sadece küçük çapta shellscriptler yazdım..Nasıl başlamam lazım :o