donma sorunu

Başlatan tab, 14 Mart 2009 - 21:46:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tab

arkadaslar 1 haftadan beri virtualbox ile uğrasıyorum ama sorunların bi kısmı(usb vs..)sorunları sizin sayenizde cozdum!asıl sorun virtualbox da xp calıstığı zaman  pc donuyor bekleyince duzeliyor ufak bi işlemde yine donuyor.bunun yanı sıra ekran kartını tanımıyor.donma sorunu swap alanından dolayı olabilirmi?bu arada su bilgiyi vereyim;

xp de rem 1024 mb ekran kartı 128 mb

bytan

Mesajın eksik mi kaldı?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

tab

evet anlayamadığım bi sorundan dolayı oyle oldu

eskidefter

ekran kartını linux de mi tanıtamadın acaba yoksa virtualbox da kurduğun sistemde mi?
virtualbox u kastediyorsan oradaki driverleri tanıtamazsın.
mesajdan tam anlayamadım olayı
sorunun kendi sisteminde yani linuxunde mi
yoksa donmalar falan virtualbox da mı

bytan

Senin sisteminin ram'i kaç?

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

tab

oncelikle ekran kartını virtualbox gormuyor ikincisi pc min remi 3 gb

eskidefter

virtualbox u linux üzerinden hiç denemedim ama windowsda çok kullandım.
modifiye wind çalışmalarımı hep onun üzerinde yaptım.

virtualbox un sürücüsü yoktur
zaten adı üzerinde sanal bir makine o.
seninkilerden çok farklı sürücüleri.
yani tanıtamazsın.

donmaya gelecek olursak virtualbox donuyor ise ona ayırdığın ram miktarını birazdaha artırabilirsin
yok linux donuyor ise ben virtualbox a 500 600 civarı ayırıyordum. o yeterli bence.

tab

deneyip sonucu yazacağım simdiden tesekkur ederim

tab

malasef sonuc husran!
xp donuyor bu sefer ve ubuntu yine dondu.compiz acık olduğundan dolayı bir sorun olurmu

eskidefter

tam onu söyleyecekdim :)

tab

hiçbirsey fark etmedi.yine donuyor.peki swap ı genişletsem? ne olur

eskidefter

nekadar swap boyutun? 1gb yeterli olur diye biliyorum.

such

Alıntı yapılan: tolga ali - 14 Mart 2009 - 22:39:36
hiçbirsey fark etmedi.yine donuyor.peki swap ı genişletsem? ne olur

Swap fiziksel RAM tamamen dolduğunda diskten RAM yerine geçici olarak kullanılan bir alan. Yani RAM tamamen dolmuyorsa Swap alanı da kullanılmaz ve ihtiyaç duymaz. Tabii bu düşüncem teorik pratikte farklı olabilir :)

eskidefter

bence baya bi farklı oluyor pratikte :)

tab

ben swapın nasıl genişletildiğini hatırlamıyorum bana anlatırsanız ben burdan uygulayarak sonucu soylesem?olur mu

such

Alıntı yapılan: tolga ali - 14 Mart 2009 - 23:13:35
ben swapın nasıl genişletildiğini hatırlamıyorum bana anlatırsanız ben burdan uygulayarak sonucu soylesem?olur mu

Bildiğim ve aklıma gelen en basit yol Ubuntu Live CD nin içindeki Gparted ile yapabilirsin.

eskidefter

doğru olurmu bilmiyorum ama mantıklı
bilgisayarı livecd ile çalıştırırsın
gparted programı ile disklerini yönetirsin
ilk önce mevcut swap ı silersin
sonra boş kısmı olan hd den biraz alır yeni bir swap oluşturursun.

denemeye değer gibi görünüyor.

bytan

VBox üzerinde iyi bir performans beklemek ne kadar doğru olur bilemiyorum. Normal, sp'siz bir xp çok fazla kastırmadan çalışıyor olmalı. Swap ile ilgili olarak, ne kadar kullanılıyor görmek için sistem gözlemcisini açabilirsiniz.

gnome-system-monitor

PF @ ST

tab

xp cd si orjinal sp2 cd si swap ise 2 gb olarak gorunuyor

eskidefter

virtualbox çalışırken yani takılmalar olurken
konsola bytanın verdiği komutu girip
takas grafiğinden bakarmısın yeterli olup olmadığına.
2gb bence yeterli bir miktar...

tab

dediğinizi yaptım sonucu soyle
virtualbox calısmazken %27 yani en fazla 900 mb
virtualbox calısırken     %52 yani en fazla 1600 mb
virtualboz calıssada calısmasada takas alanı hep bos

bunun yanısıra mantıken dediklerinize bakılırsa kasmaması gerekir ama bakıyorum bende muzik donuyor mouse donuyor vs.

bytan

Belki ram sorun yaratmayabilir fakat işlemci kullanımın yüksek seviyede olabilir. Eğer işlemcin yüksek seviyede kullanılıyorsa, takılmalar olabilir. Bunlar normaldir. VBox ile xp sp2 kullanmış olan biri tecrübesini aktarırsa daha iyi fikir edinebiliriz. Fakat ben yine de normal görüyorum bu durumu.

PF @ ST

garafatma

Öncelikle, Ben hangi sistemi kurarsam kurayim (Linux) swap alanını mutlaka bigisayarın RAM' ne olursa olsun 2 katını veriyorum. atıyorum 2Gb RAM var ise 4 GB takas alanı yaratıyorum. Kulanılacağından değil ancak aklımda nedense hep ram miktarının 2 katı olmalı diye kalmış. Geçenlerde bir yazı okudum, şöyle geçiştirdim daha doğrusu, orada ise 1Gb verilse yeter yazıyordu.

Soruna gelince,

Ekran kartın Ubuntuya düzgün şekilde tanıtılmış mı onu kontrol etmek lazım. Çünkü ben ekran kartını tanıtmadığım zaman, firefox bile kasıp kilitliyordu bilgisayarı.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

eskidefter

1 gb ram im var, windowsda sp3 lü xp modifiye ediyorum , virtualbox'a 400 ram ayırıyorum doğal olarak sistemime 600 kalıyor. fakat neredeyse hiç takılma olmuyor.
arkaplanda eset, aimp, firefox gibi uygulamaların çalıştığını da belirtmeliyim...
sorun programın linux ile uyumu olabilir
veya cpu tüketimi olabilir.

tab

aklıma soyle bir detay geldi!!!
ubuntu da suana kadar virtualbox ose surumunu kullandım ama usb olmadığı için kendi sitesindeki usb versionu olanı gdebi ile kurdum bu surumden dolayı olabilir mi?