[Çözüldü] üzerinde kilit simgeli dosyaları silmek

Başlatan senmut, 27 Şubat 2009 - 14:21:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

senmut

Merhabalar,

Üzerinde kilit simgeli içinde mp3 olan bir dosyayı masaüstünden silmek istiyorum ama birtürlü silemedim. forumda arattım bulamadım. Yardım edermisiniz

Çok teşekkürler.

bytan

Alt+F2 ile:

gksu nautilus

Sonrasında /home dizini altındaki kullanıcı dosyalarınızın içinden bulup silin.

Bu bölümü okuyun işleminiz bittikten sonra. Ve SUDO'nun 3. sayısında yer alan dosya okuma/yazma izinleri konusunu okursanız; bu tür sorunlarınızı anında çözebilir duruma gelirsiniz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ihtiyar said

cd Masaüstü

komutu ile Masaüstü'ne girin terminalde. Sonra;

chmod 777 dosyanın ismi

olarak komut verin. Dosyanın erişim haklarını değiştirmiş oldunuz. İstediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Masaüstü'ne girdikten sonra;

sudo rm dosya ismi

komutu ile de istediğiniz dosyayı silebilirsiniz. "rm" silme komutudur.

heartsmagic

@ihtiyar Said güzel bir alternatif vermiş ama sudoları fazladan dağıtmış :)
İlk chmod'dan sonra sudo'ya ihtiyaç olmaz. Eğer sudo kullanacaksak ilk chmod'a gerek olmaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Şubat 2009 - 16:20:59
@ihtiyar Said güzel bir alternatif vermiş ama sudoları fazladan dağıtmış :)
İlk chmod'dan sonra sudo'ya ihtiyaç olmaz. Eğer sudo kullanacaksak ilk chmod'a gerek olmaz.

Ben de gerek oldu diye hatırlıyorum ama bir hatamdan dolayı öyle yapmış olabilirim. :) Fazla sudo göz çıkarmaz. :P

Ek: Mesajımı düzenledim. Senin mesajını da düzenledim, ihtiyart olmuş. :)

ihtiyar said

Alıntı Yap[16:28] (ihtiyar@E-Talebe Masaüstü)$ chmod 777 mail.google.com.jpeg
chmod: "mail.google.com.jpeg"'nın erişim izinleri değiştiriliyor: Operation not permitted
[16:29] (ihtiyar@E-Talebe Masaüstü)$ sudo chmod 777 mail.google.com.jpeg
[16:29] (ihtiyar@E-Talebe Masaüstü)$

:S

heartsmagic

Şöyle ki:

Alternatif 1:

sudo chmod 777 falanca
rm falanca

Alternatif 2:
sudo rm falanca
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ihtiyar said

Şu anda anladım durumu. Yani sudo ile bir kez yetki alındıktan sonra 15 dk içerisinde ikinci bir sudoya ihtiyaç yoktur. ;)

bytan

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 27 Şubat 2009 - 16:39:43
Şu anda anladım durumu. Yani sudo ile bir kez yetki alındıktan sonra 15 dk içerisinde ikinci bir sudoya ihtiyaç yoktur. ;)

sudo chmod 777 ile bir dosyaya tüm kullanıcı ve gruplara tam erişim hakkı verdiğiniz için; sudo'ya ihtiyaç kalmıyor.  ;)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ihtiyar said

Alıntı yapılan: bytan - 27 Şubat 2009 - 16:43:12

sudo chmod 777 ile bir dosyaya tüm kullanıcı ve gruplara tam erişim hakkı verdiğiniz için; sudo'ya ihtiyaç kalmıyor.  ;)

Tabi bir de bu var. :)

senmut

eve geldiğim gibi dediğinizi uyguladım ve dosya silindi. Dediğiniz dökümanları okuyacağım.

çok teşekkürler

Alıntı yapılan: bytan - 27 Şubat 2009 - 14:43:31
Alt+F2 ile:

gksu nautilus

Sonrasında /home dizini altındaki kullanıcı dosyalarınızın içinden bulup silin.

Bu bölümü okuyun işleminiz bittikten sonra. Ve SUDO'nun 3. sayısında yer alan dosya okuma/yazma izinleri konusunu okursanız; bu tür sorunlarınızı anında çözebilir duruma gelirsiniz.

ihtiyar said

Bir hatamı düzeltmek için geri döndüm. "sudo ile bir kez yetki alındıktan sonra 15 dk içerisinde ikinci bir sudoya ihtiyaç yoktur." ifadesi yanlıştır. sudo ile bir kez yetki alındıktan sonra 15 dakika içerisinde ikinci kez şifre girmeye gerek yoktur. sudo girmeye yine gerek vardır.

Buradaki durum ise bytan arkadaşımızın anlattığı şekildedir.

Alıntı yapılan: bytan - 27 Şubat 2009 - 16:43:12
...

Teşekkürler bytan! ;)