UBUNTU Nerede?

Başlatan Unrave, 22 Temmuz 2017 - 13:35:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Unrave

Merhabalar,

Bu sabah Ubuntu'yu başarılı bir şekilde yükledim ancak sistemi yeniden başlattığımda direk Windows açılıyor. Eski bilgisayarımda açılmadan önce hangi işletim sistemini seçeceğimi sorar öyle aktarırdı ama bunda olmadı. Ne yapabilirim? Bilgisayarda UEFI koruması var, ubuntuda 3.part yazılımları yüklemem için UEFI korumasını kapatmamı sağladı. Yanlış olmasın bir arkadaş UEFI korumasını açınca Ubuntu, kapatınca Windows açılıyor demişti (veya tam tersi). Şimdi bende deneneyeceğim ama benim işletim sistemini seçmem için daha kolay bir yol var mıdır?

Bilgisayar Özelliklerim:

Dikkatinizi Çekerim ''Diğer işletim sistemi Açıklaması'' Kısmı ''Kullanılamıyor'' yazıyor.

Teşekkürler.

speakerXXL

UEFI yerine Secure Boot demek istediniz sanırım. Ubuntu'da kurulum için Secure Boot özelliğini kapatmaya gerek yok. Ama sonradan kurulabilecek bazı sürücüler için Secure Boot özelliğinin kapalı olması gerekebiliyor. https://wiki.ubuntu.com/UEFI/SecureBoot/DKMS

Eğer böyle bir sürücü kurulumuna ihtiyacınız yoksa Secure Boot açık kalabilir.

Sistemi sorunsuz kurduğunuzu düşünüyorsanız, Grub Önyükleyici yeniden kurmak için burasını inceleyebilirsiniz.

Unrave

Malesef, Boot-Repair işime yaramıyor yine aynı. Birkaç saat önce Win10'da aygıt seçerek Bootlama kısmında Ubuntu diye bir aygıt vardı ve direk Ubuntuyu açıyordu ama şimdi oda yok. Ubuntuyla tüm iletişimim kesildi şuan, sadece Usb bellekle yüklemeden çalıştır yaparak girebiliyorum Ubuntuya. :(

speakerXXL

Yeniden kurulum deneyiniz ama internet bağlantısı olmadan kurulum yapınız.

Ek paketleri ve dil dosyalarını kurulum sonrasında yükleyebilirsiniz.