Yavaş Dosya Aktarımı

Başlatan spero, 09 Temmuz 2017 - 09:42:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

spero

Forumda bununla alakalı birçok konu gördüm. Yıl 2017 ve bende hâlâ böyle bir sorun var. Arch kullanıyorum, Arch'tan önce Mint vardı. Onda da bu tarz sorunlar yaşadım.
Önce cihaza bağlı olarak 90-100 mb/s ile başlıyor. Bir süre öyle devam ettikten sonra 1,2mb/s hatta kb'lara kadar düşüyor. USB disklerde, harici diskte hep aynı sorunu yaşıyorum. Hatta bir şey farkettim harici diskten bilgisayara aktarım yaparken. Böyle büyük ama tek parça olan dosyalar (iso, rar gibi) hızlı aktarılıyor ama büyük-küçük farketmeksizin fazla parçalı dosyalara geçince (bir dizin ve altında bulunan çok sayıda resim vb. dosyalar) hız birden düşüyor. Onları çok ama çok yavaş aktarıyor. Bunu çok garip buldum. Bunun sebebi nedir yani dosyanın bütünlüğüyle mi alakalı oluyor?

Uzun lafın kısası, hâlen bir çözümü yok mudur bunun? Çok can sıkıcı bir durum.

edge35

Bu dediğinizden ben de çektim. Ama windows ortamında da böyle parçalı dosyalarda sıkıntı oluyordu, ubuntuda da oldu. Sebebini bilmiyorum ama genel çözülemeyen bi problem olabilir.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

spero

Alıntı yapılan: edge35 - 09 Temmuz 2017 - 15:04:57
Bu dediğinizden ben de çektim. Ama windows ortamında da böyle parçalı dosyalarda sıkıntı oluyordu, ubuntuda da oldu. Sebebini bilmiyorum ama genel çözülemeyen bi problem olabilir.

Şahsen Windows'ta böyle bir şeyi yaşadığımı hiç hatırlamıyorum. Belki inişler çıkışlar oluyordu ama bu kadar düşmüyordu diye hatırlıyorum.
Şuanda GNU/Linux sistemlerin benim açımdan tek dezavantajı bu. Tabii tüm dağıtımları denemediğimden bilemiyorum. Linux çekirdeği odaklı bir sorun mu yoksa dağıtımlara özgü bir şey mi?

illedelinux

Bu sorun Linux dağıtımların hepsinde olabiliyor, ancak dosya ve arşiv yöneticisi farkı ile minumum seviyeye düşülebiliyor.
Kendim bu sorunu Caja veya Thunar dosya yöneticisi ve Engrampa veya File-roller arşiv yöneticileri ile büyük oranda çözebiliyorum.
Denemek istersen bu dörtlü paketleri yükleyip deneyebilirsin, fark olmazsa geri kaldırabilirsin...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

spero

Alıntı yapılan: illedelinux - 09 Temmuz 2017 - 16:08:33
Bu sorun Linux dağıtımların hepsinde olabiliyor, ancak dosya ve arşiv yöneticisi farkı ile minumum seviyeye düşülebiliyor.
Kendim bu sorunu Caja veya Thunar dosya yöneticisi ve Engrampa veya File-roller arşiv yöneticileri ile büyük oranda çözebiliyorum.
Denemek istersen bu dörtlü paketleri yükleyip deneyebilirsin, fark olmazsa geri kaldırabilirsin...

Maalesef bir fark göremedim...

spero

Başka fikri olan var mı acaba?  ::)