Dağıtım sıralaması

Başlatan eronis, 07 Nisan 2017 - 17:44:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Forumun yarısı Manjaro ve Arch tabanına geçerdi kanımca :D
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

burak öztürk

Alıntı yapılan: eronis - 07 Nisan 2017 - 17:44:51
Forumun yarısı Manjaro ve Arch tabanına geçerdi kanımca :D
Arch ya da Manjaro nun müşterisi farklı. Yani bu dağıtımların kendine has tipik kullanıcı çevresi var. Diğer taraftan son kullanıcı bu dağıtımlarda temel hedef değil. Aslına bakarsanız biraz daha kod ehline hitap ediyor.

eronis

Bu söylediklerinin aynısını ben de Ubuntu için söyleyebilirim. Ubuntu'nun kendini pazarladığı alan ile Manjaro farklı. Bence Manjaro ev kullanıcısının açısından daha az sorun çıkaran bir işletim sistemi olacakken devlet daireleri veya iş yerlerinde, serverlarda vs. Ubuntu doğru tercih olacaktır.

Komut satırı bakımından bence Ubuntu, Manjaro'dan daha fazla bilgi gerektiriyor ve Manjaro'nun dökümanları çok yararlı. Hoş geldiniz ekranı vs. hani hala Ubuntu'da bulunmayan o hoş geldiniz ekranı, Ubuntu MATE yapıca kullanıcı dostu dağıtım ilan edildi, kaç zamandır Mint yapıyordu :D Bugün piyasadaki çoğu GNU/Linux dağıtımında hoş geldiniz ekranı var. Ama Canonical'ın Ubuntu'sunda hala yok.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

ata1

Yeniden arzularım depreşti facede görünce ben dürt butonu istiyorum dürtecem  :))

freeman

Alıntı yapılan: burak öztürkUbuntu'nun Unity, Mir ve telefon projesine son vermesiyle ortalık sallandı. Hatta bazı yabancı sitelerde Canonical'in iflas ettiği ya da etmek üzere olduğu, kullanıcı yorumlarında ise Mark S'nin şirketi satacağı gibi ve hatta Ubuntu'nun topluluğa devredileceği söylentileri dönüyor. Kimisi kuru gürültü gibi dursa da sevenleri tedirgin etmiyor değil.
Bu doğrultuda şöyle bir anket güzel olurdu;

Yarın Ubuntu projesi sonlandırılsa hangi dağıtıma geçersiniz?
1 fedora
2 opensuse
3 debian
4 ..
5.
Seçeneklerde Ubuntu tabanlı dağıtımlar (mint elementary vb.) olması beklenemez tabi.
Ne düşünüyorsunuz?
Yıllardır Ubuntu kullanıyorum. Proje sonlanırsa sanırım artık Arch tabanına geçerim. 
Her ne kadar Debian alt yapısına alışmış olsam da Ubuntu 'dan sonra Debian 'a geçmem diye düşünüyorum.

Sunucu tarafında RedHat tabanından gelen bir sistem olabilir.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

burak öztürk

Alıntı yapılan: eronis - 07 Nisan 2017 - 22:28:03
Bu söylediklerinin aynısını ben de Ubuntu için söyleyebilirim.

Ya @eronis beni gıdıklayıp durma abi ya :)
Ubuntu benim gibi bilmeyenler için tasarlanmış bir sanat eseri. Yani şunu söyleyebilirim ki Ubuntu bitirilse(Allah korusun) başta ben ve benim gibi çok kişinin W10 nun yolunu tutması yüksek olasılık.

Alıntı yapılan: eronis - 07 Nisan 2017 - 22:28:03
Komut satırı bakımından bence Ubuntu, Manjaro'dan daha fazla bilgi gerektiriyor ve Manjaro'nun dökümanları çok yararlı. Hoş geldiniz ekranı vs. hani hala Ubuntu'da bulunmayan o hoş geldiniz ekranı, Ubuntu MATE yapıca kullanıcı dostu dağıtım ilan edildi, kaç zamandır Mint yapıyordu :D Bugün piyasadaki çoğu GNU/Linux dağıtımında hoş geldiniz ekranı var. Ama Canonical'ın Ubuntu'sunda hala yok.

Manjaro bir topluluk dağıtımı ve 3 sene sonra tarihe karışabilir. Bunun çok örnekleri var. Kullandım 4 ay kadar.
Maalesef herhangi bir yazılımın ya da dağıtımın geliştiricisi o proje üzerinde heyecanını kaybedince fişi hiç düşünmeden çekebiliyor. Ama Red Hat gibi ticari bir oluşumda bu daha zor bir olasılık.
Bir diğeri de hoş geldiniz ekranı çokta abartılacak bir şey değil. Son olarak Arch kullanıcıları (sevgili archerlar) sizlere saygımız sonsuz  :)

ata1