POLOLU Servo Kontrol Kartı

Başlatan Rorschac, 31 Ocak 2017 - 14:18:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Rorschac

Merhaba;

Başlıkta belirttiğim Servo Motor Kontrol kartının sürücüsünün yüklenmesi için bir README.txt dosyası mevcut buradaki adımları uygularken terminalden bir yükleme yapmamı istiyor ancak yükleme işlemi sırasında aşağıdaki hatayı alıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

sudo apt-get install libusb-1.0-0-dev mono-runtime libmono-winforms2.0-cil
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Package libmono-winforms2.0-cil is not available, but is referred to by another package.
This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
is only available from another source
However the following packages replace it:
  mono-reference-assemblies-2.0 mono-devel

E: Package 'libmono-winforms2.0-cil' has no installation candidate

plazma

Sizinkine benzer bir sorun şurda var [1]. 3 parti depolarla çözülmüş ama pek öndrdiğimiz bir çözüm değil. 16.04 tarafında kaldırılmış o paket elle kuralbilirsiniz [2] yada çıktıdaki öneriyi deneyebilirsiniz.

1. http://askubuntu.com/questions/833906/libmono-winforms2-0-cil-missing-deleted-from-xenial-release
2. http://launchpadlibrarian.net/200768844/libmono-winforms2.0-cil_3.2.8+dfsg-4ubuntu4_all.deb

Rorschac

[mention=616872]@plazma[/mention]

Synaptics'te aratıp şunu libmono-system-windows-forms4.0-cil kurdum onun yerine. Bunun işimi görme ihtimali var mı? Şayet yoksa, sizin gönderdiğinizi yüklemeden önce bu yüklediğimi kaldırmam gerekir mi?

Bir de gönderdiğiniz .deb uzantılı paketi terminalden nasıl yükleyeceğim. Aradım ama dosya konumundan yükleme kodlarını bulamadım. Depodan yükleme seçenekleri anlatılıyor genelde.

kutahyaspor

Alıntı yapılan: Rorschac - 31 Ocak 2017 - 14:48:27

Bir de gönderdiğiniz .deb uzantılı paketi terminalden nasıl yükleyeceğim.

Sen de ben gibi yenisin galiba :)  https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=6127.0

dosyayı masaüstüne at, terminalden aşağıdaki komutla masaüstüne geç
cd Masaüstü
ardından;
sudo dpkg -i libmono-winforms2.0-cil_3.2.8+dfsg-4ubuntu4_all.deb

Rorschac

[mention=616880]@kutahyaspor[/mention] 
Doğru acemiyim acemilik zor. Bu forum olmasa Ubuntu'dan mahrum kalacaz. Atlatıcaz ama yavaş yavaş acemiliği inşallah. 
Yüklemeyi denedim ama hata verdi.  Önceki yüklemeden kaynaklanıyor olabilir. Kaldırıp deneyecem bir de. Teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ocak 2017 - 17:19:25

[mention=616880]@kutahyaspor[/mention]

libmono-winforms2-0-cil i kurarken sorun oldu. Sistem hata verince kaldırdım. Daha önce yerine synaptikten libmono-winforms4-0-cil kurduğumu söylemiştim. Programı açmaya çalışınca libusb-1.0-0-dev adında bir kütüphane istedi. Onu da Synaptic'ten kurdum. Şuan sorunsuz çalışıyor. Teşekkürler.

kutahyaspor

Elimde cihazdan yok. Hata kodlarını takip ederek birkaç paket kurdum bende çalıştı.

Gerekli gereksiz 10 kadar paket kurup kaldırdım, bir de programı sürekli wine ile çalıştırıyordum. Program terminalden çalıştırılacak;
mono MaestroControlCenter

İlave olarak root olarak /etc/udev/rules.d/ dizinin açıp paketteki 99-pololu.rules dosyasını yapıştırman gerekiyor.

Dediğim gibi çok paket kurup kaldırdım, ya da kuramadım. İlk olarak şunu dener misin?
sudo apt-get install libmono-system-windows-forms4.0-cil

Tamamdır, mesajı düzenlediğini görmemiştim.