Kullanıcıya super user yetkisi nasıl verilir ?

Başlatan mt8, 12 Kasım 2016 - 00:45:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mt8

[mention=610888]@bugra9[/mention] Sayın bugra9; Öncelikle zahmet edip teferruatlı izahat yaptığın için teşekkür ederim, verdiğin bilgiler güvenlik açısından elzemdir. Lakin ben snapshot'u çekilmiş bir ubuntu kullandığımdan, biraz önce dosyalarini alt üst ettiğim ubuntuyu, yada kilitlenen ubuntuyu,  geri yükleme sayesinde 10 saniyede eski haline getirdiğimden, bolca deneme, yanılma yöntemi için istemiştim. Yapmak istediğim işlemlerde; kök dosyaları incelemek, kabuktan çekirdeğe gidilip gidilmediğine bakmak, Türkçeye çevrilmemiş kabuk arayüzünde ki yerleri çevirip çeviremeyeceğime bakmak, Türkçe olmayan uygulamaları kendi sistemime mahsus geçici olarak Türkçeye çevirip çeviremeyeceğime bakmak, denemek, pyhton dosyalarını ve içlerinde kullandıkları php veya html kodlarını merak amaçlı incelemek, arayüz renklerini kişiselleştirme işlemlerini denemek.........vb   gibi şeyler yapmak istediğimden root istemitim. Fakat Yaptığım araştırmada sizin de belirttiğniz gibi, Ubuntu Grafiksel serbest root kullanıcısına izin vermiyor, bu Ubuntu politikasına ters olduğunu anladım. Sadece geçici bir süre, bir uygulamaya, terminal üzerinden root yetkisi veriyor, velhasıl beni araştırma yapmak konusunda menfi yönde etkilediği için, Ubuntuda üzerinde değilde, güvenlik politikası olmayan, amacı insanların bilgisayarına yerleşerek, ağ saldırılarına hizmet etmeyi planlayan diğer merak uyandıran linux dağıtımları üzerinde deney yapıyorum. Zaten önemli olanda linux çekirdeği üzerine uyduruk bir kabukla, piyasadan toplama uygulamaları ekleyip sunmak birkaç kişinin bile yapabileceği birşey, tamda bu noktada Ubuntunun farkının burda başladığını fark ettim. Varmak istediğim yerde, biraz bilgi sahibi olduktan sonrada, Ubuntu kaynak dosyaları üzerinde deneyler yapmak gibi.. Bütün bu bilgiler ışığında; sizlerin demek istediği zannımca;  windowsta Administrators ların tam yetkili görünmelerine rağmen herşeyi yapamamaları gibi. Ben root kullanıcısını windowsta SYSTEM yetkisine benzetiyorum. Nasılki normal bir kullanıcı SYSTEM yetkisine sahip olamıyor, onun gibi. SYSTEM yetkisi her türlü işlemi yapmaya tam yetkilidir ve genellikle kullanıcının pek görmediği elzem olan sistem dosyaları arka planda kullanır. Bu nedenlede windowsa bulaşan virüsler SYSTEM yetkisi alır ki, proplem çıkmasın diye. UBUNTUNUN da ROOT'u var. Aslında tamda şunu tarif etmişsiniz; UBUNTU ROOT KULLANICIDAN  DAHA ZİYADE BİR SİSTEM KULLANICISI, GERÇEK KİŞİLERİN bunu kullanması tehlikeli, güvenlik açıkları ve hatalara neden olabilir. Tekrar tüm arkadaşlara iyi niyetlerinden ve yardımseverliklerinden dolayı teşekkür ederim, bence güzel bir bilgilendirme sohbeti oldu gibi.     

mhmtkrktr

Alıntı Yaproot kullanıcısından bahsediyorsun. root kullanıcısı olağanüstü durumlar için hiçbir yetki sistemine takılmadan işlem yapabilen tek kullanıcı. Bu kullanıcıyla oturum açmak tehlikeli iken görsel olarak oturum açmak daha da tehlikelidir. Ayrıca bu kullanıcıya sadece olağanüstü durumlarda ihtiyaç duyulur. Bundan dolayı gelişmiş dağıtımlar, kullanıcısını korumak için gerekli olmayan durumlarda root kullanıcısı ile giriş yapmayı engellerken gerekli olan bir durum oluşursa (kurtarma modu) giriş yapmaya izin verir. Görsel olarak root kullanıcısıyla oturum açamana izin vermez. Eğer daha ilkel bir linux dağıtımı bulursan root kullanıcısını kullanmana izin verebilir ama gelişmiş dağıtımların hiçbiri bu izni vermez. Elbette linux ve linux dağıtımları açık kaynaklı olduğu için bu engeli kaldırmanın yolu vardır. Benim bildiğim root kullanıcısına şifre verdiğinde engel kalkmış oluyor ama bu böyle olmayabilir. Şunu söyleyeyim root kullanıcısyla bir kere bile oturum açarsan o sistemden bir daha hayır gelmez dolayısıyla bunu yapmak için kaynak gösterenlerden daha önce kendisinin denemesini bekleyemezsin. Şunu unutma hiçbir şart altında root kullanıcısını kullanmaya ihtiyacın yoktur. Eğer ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsan çok yanlış düşünceler içerisindesin. Ne yapmak istediğini bir konu açarak söylersen doğru kullanımı yazacaklardır.

@bugra9, iyi niyetin, anlatımın, uslubun tartışılmaz ama atladığın bir nokta var. @mt8 zaten yukarıda üzerine basarak belirtmiş, "ben sistemden senin söylediğin gibi hayır beklemiyorum" diye. Amacım sistemi kurcalamak, hatta yerine göre bozmak vs. vs. diye kendisi söylüyor. Bu durumun sorumluluğunu zaten kabul ediyor. Mâdem öyle, bu durumda varsa imkanı, yöntemini paylaşmak, daha uygun bir yaklaşım olur diye düşünüyorum?
Sözü edilen konu AskUbuntu da bile sorulmuş, sorgulanmadan cevabı verilmiş. Orada ki insanlarda biliyor işin risklerini ama bunu tartışmıyorlarsa var bir sebebi. Herşeyin başında "Linux özgürlük demek" felsefesine göre bakarsak, kullanıcı, sorumluluğunu üslendiği sürece istediği yapabilmeli. Senin ise anlatmaya çalıştığın durum şuna benziyor, @mt8 almış eline çekici, ben bilgisayarımı kırmak, parçalamak istiyorum diyor. Sen ise Linux ve özellikle Ubuntu kullanırken bunu yapamazsın, "bırak elinde ki çekici, vazgeç bundan" diyorsun. :)
Kullanıcı da özgür, Linux da özgür. Bırakalım (forumun kendi kuralları dışında) isteyen istediğini yapsın. Bir sorun olur da, Linux 'a hitaben bir sitem olursa, konu burada duruyor zaten. Bu başlığın bağlantısını kopyalar, sitem edilen başlığın altına yapıştırırsın olur biter. :) Özellikle başlangıç aşamasında, şimdiye kadar çok bir örneği olmasa da, mâdem o şekilde daha iyi öğrenebileceğini düşünüyor kullanıcı, o şekilde denesin şansını.

Alıntı YapBu mesajdan bir önceki mesajımı tam olarak okurmusun

@mt8, sen önce sana yazılanları dikkatlice bir okurmusun :)
Alıntı YapŞu ana kadar ne yaptın ve ne sonuç oldu? onu da ne sen, ne de ben bilemiyoruz. Muhtmelen kullanıcı hesabından denemeler yapıyorsundur ve olmuyordur. Kapatma ayarlarından "kullanıcı değiştir" seçerek, başka bir kullanıcı daha varmı? onu önce bir denetle.

Doğrudan şudur diyebileceğim bir konu olmadığını belirtim daha önce. Bu yüzden yardımcı olmak istesem de, konuya da çok girmedim ama forumların akışına az çok aşinalığım var. Söylenen her cevaba bir şekilde dönüş yapıyorsun ancak ne olup bittiğini hiç söylemiyorsun. "Olmadı, olmuyor" yerine neyin olmadığını söylesen çoktan olumlu veya olumsuz, sonuca ulaşırdı bu konu. Denediğin öneriler de olmayan nedir?
sudo passwd root
Şeklinde şifre mi oluşturamıyorsun? Oluşmuyorsa nasıl bir hata alıyorsun? Bu işlem tamam da, giriş yöneticisinde root hesabını mı göremiyorsun? Root hesabın görünüyor, seçiyorsun ama oturum mu açılmıyor?

Buradaki kişilerde, işlemin neresinde takıldığını bilecek ki orasına yardımcı olsunlar.
Ayrıca öneri olarak, mâdem sistemin kök dizinini bu kadar çok kurcalamak, ortamın o derece derinine inmek istiyorsun, neden önce diğer dağıtımları kurmaya çalışmıyorsun. Seninde söylediğin gibi, root hesabına sınırlama koymayan bir çok dağıtım var. Bugün tutup Arch 'ı kursan, daha kök dizinini göremeden öğrenebileceğin yığınla bilgi var.
Öncelikle sisteme nasıl tam hakim olabilirim, bir şekilde çökerse nasıl geri getirebilirim gibi yığınla konu var önünde. Tabii yinede tercih senindir. Ben dün ilk pansumanımı yaptım, yarın bypass ameliyatına giricem diyorsan, bize de seni hasta yakınlarıyla tanıştırması kalıyor :)

bugra9

@mhmtkrktr, zaten ilk üç iletimde aradığının root kullanıcısı olduğunu ve bu kullanıcıyı nasıl kullanacağını söyledim. O iletilerde en ufak bir sorgulama yapmadım.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=54370.msg610393#msg610393
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=54370.msg610398#msg610398
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=54370.msg610461#msg610461

Her şeyin çok açık olduğunu düşünmeme ve bunu özellikle belirtmeme rağmen benden bahsedilmeye devam edince o iletiyi yazmak durumunda kaldım. Aslında vurgulamak istediğim çok kısa ve özdü ama bazı şeyleri sorgulaması için aynı şeyleri tekrar tekrar ederek uzun bir yazı yazdım. @mt8'in son iletisinden yeniden başa döndüğümüzü anlayınca farkettim ki çok gereksiz bir yazı olmuş.

Ben sadece şunu vurgulamak istedim;
- Sudo uygulamasını kullanarak root hesabıyla yapabileceğin her şeyi yapabilirsin. En ufak bir kısıtlama yok. İster kır, ister boz, ister dağıt. Bunları yapmak için root hesabına ihtiyacın yok.
- Root hesabı dağıtımın dosyalarını kurcalama diye pasif değil, ihtiyaç olmadığı için pasif halde. (bakınız sudo)
- Sudo uygulaması demek terminal demek değil. Uygulamalar başka terminal daha başka şeyler. Terminal kullanmadan da istediğin bir uygulamayı sudo kullanarak root kullanıcısının yetkileriyle başlatabilirsin.

Bir de son iletisine ilave olarak şunu da vurgulamak istemiş olayım.
- Çalışır sistemde gördüğün o dosyalar makine dilinde yazılıdır. Ne dil dosyalarını ne çekirdeğin bir bölümünü ne de uygulamaların kodlarını değiştiremezsin, bakarak ne olduklarını anlayamazsın. Bunlar için kaynak kodlarını kullanmalısın ki aşağıda bağlantılarını paylaşıyorum.

https://github.com/torvalds/linux
https://wiki.ubuntu.com/Kernel/MainlineBuilds
https://translations.launchpad.net/ubuntu/yakkety/+lang/tr

mt8

[mention=610906]@mhmtkrktr[/mention] Verilen her 10 link adresinden 8'i gereksiz ve çözüm sunmuyordu. Geriye kalan ve benim sorduğum soruya tam çözüm olamayan iki seçenek şöyle işledi; Elbetteki root kullanıcısana şifre atanıyor, açılışta diğer kullanıcılar şeklinde root kullanıcısını seçiyorum ve çalışıyor.  Sistem açıldıktan sonra terminalı çalıştırdığımda root olarak açılıyor. Fakat nautilus ve edit programı ( ismi nedir hatırlayamadım ) root olarak çalışmıyor, kendilerine terminal üzerinden root yetkisi verilmesini bekliyorlar. Sorum en başındada cevabını istediğimde buydu, yani burası olmuyor. Bir kere root olarak sistemi açmışım, hala uygulamalar root yetkisi istiyor. mesele bu !

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Kasım 2016 - 13:10:21

Alıntı yapılan: bugra9 - 18 Kasım 2016 - 10:02:55
@mt8'in son iletisinden yeniden başa döndüğümüzü anlayınca farkettim ki çok gereksiz bir yazı olmuş.

konunun başından beri sana sabırla insan gibi cevap veriyorum, ama agresif ve olumsuz davranışların çekilmez oluyor. Verdiğiniz bilgiler çözüm olmuyor diye ısrarla belirtmeme rağmen anlamıyorsunuz. Bırakın kalsın çok önemli değel yahu, elalemin çat pat hinduca kanuşan çoluk çocuğun verdiği, hazırladığı eğitim vidyoları sizinkilerden daha yararlı oluyor. Bu güne kadar ubuntu forumda bir derdime çare bulamamışım, fakat ısrarla forumda devam etme isteğim beni bu noktalara getirdi. Ben diyorum araştırma, deney, diyorum, sen diyorsun güvenlik. Şuna bilmiyorum, anlamıyorum de de olsun bitsin.Linuxta çözümü olmayan hiçbirşey yoktur, hele açık kaynak kodlu bir sistemde imkansız, herşeyin bir çaresi vardır, olmadı yeniden kabuk yazarsın, kabuğu değiştirsin veya kendine özel linux sürümü yaparsın. Bir diğer arkadaşda ubuntuyu insana benzetmiş, yok hasta yakınlarına göndeririz filan, sizin kafanız iyimi , bana pek iyi gözükmedi de.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Kasım 2016 - 13:15:13

Konuyuda kapatırmısın, silermisin sana kalmış, biraz tatmin olursun. İstersen üyeliğimide sil, zaten birdaha girip de soru sorma tenezzülünü göstermeyi düşünmüyorum. Başkada cevaplar yazmayın, foruma girmediğim için haberim olmayacak, o yüzden cevaplayamam, konu burda bitsin.

bugra9

Verdiğimiz dökümanların hemen hemen hepsinde root kullanıcısına şifre verdiğinde root hesabını kullanabileceğin yazıyor. Canlı cd üzerinde denedim ve şifre belirledikten sonra root hesabıyla giriş yaptım. Sistemin bana ayrı sana ayrı davranacağını düşünmüyorum. Zaten kendin de root hesabına giriş yaptığını söylemişsin, madem giriş yapabiliyorsun niye olmuyor diye yazıyorsun.

Alıntı YapFakat nautilus ve edit programı ( ismi nedir hatırlayamadım ) root olarak çalışmıyor
Bu şekilde yazarsan neyin ne olduğunu anlayabiliriz. Niye baştan nerede takıldığını yazmıyorsun da direk olmuyor diye reddediyorsun.
Root hesabıyla açtığın her yazılım root yetkileriyle çalışır. Eğer çalışmadığını düşünüyorsan o zaman iki olasılığı dikkate almalıyız. Ya root hesabı yerine yeniden kendi kullanıcınla oturum açıyorsun ki bunu dosya gezgininde ev dizinine gidip bulunduğun adresin /root mu yoksa /home/kullanıdıAdı mı olduğundan anlayabilirsin ya da gerçekte disk üzerinde var olmayan bir dosyayı düzenlemeye çalışıyorsundur. Donanım sürücüleri donanımla ilgili her şeyi iletişim kurmak için dosyaya dönüştürür. Örneğin sıcaklık değerinin yazıldığı dosya vardır. Sen bu dosyayı değiştiremezsin çünkü bu donanımla alakalıdır yani sıcaklığı arttırınca bilgisayarın sıcaklığı artacak düşüncesi yanlıştır, root olman seni bunu yapmanı sağlamaz.

Elbette farklı durumlarda olabilir. Bu şekilde durum hakkında bilgilendirirsen nerede takıldığını anlar devam ederiz ama hiçbir şey yazmadan ısrarla olmuyor dersen ne yapmamızı bekliyorsun ki.

Alıntı Yapkonunun başından beri sana sabırla insan gibi cevap veriyorum, ama agresif ve olumsuz davranışların çekilmez oluyor.
Agresif ve olumsuz davranışı nerede göstermişim. Kendi yazdığım yazıyı vurgulamak istediklerimi vurgulayamadığımı düşündüğüm için gereksiz bulmam mı agresif bir tavır oluyor? Yoksa başa döndüğümüz kelimesi ile ortak bir noktada buluşamadığımızı belirtmeye çalışmam mı? Root kullanıcısına şifre atayınca bu kullancıyı kullanabileceğini ısrarla vurgulamam mı? Buradan sana karşı olumsuz ve agresif bir davranış sergilediğimi düşündüysen özür dilerim.

ekremsenturk

@mt8 şöyle bir öneride bulunayım. Slax Linux'ta tek bir kullanıcı var. O da "root". Her işlemi tam yetki ile yapabilirsin. İstediğin kadar deney yapabilirsin ve sonra düzeltmek için zorluk yaşarsan, yapman gereken tek şey "changes" isimli klasör içindeki sonradan yapılan değişiklikleri  gereken klasör içinde bulup, silmek. Sstem yeniden başlatıldığında silinen değişiklikler yok olur.  Kurulu olarak gelen dosyaları silersen, tekrar yüklemek gerekiyor. O klasörde sadece sonradan eklenenler veya değiştirilrnler kayıtlı. Uygulama kurmak için de, kendi sitesinden indirdiğin modül dosyasını veya dosyalarını "modules" isimli klasöre kopyalayıp, sistemi yenden başlatmak yeterli. (iyi hatırlıyorsam, üzerine çift tıklamak ta yeterli olmalı)

012rev3

Okuma tercihi 1' de sorunuza cevaben değil de farklı konularla ilgili birtakım tartışmalara yer verilmiştir.
Okuma tercihi 2' de sorunuza bir cevap arayışı vardır. Ama tam çözüm getirebilecek türden değildir.

Okuma tercihi 1;

Forumda yazılan sistem ve kurallar ilişkisi felsefi tartışmalara açık görünüyor. Buna benzer bir yaklaşımla güvenlik de tercihlerinizde yatıyor.
Önceleri ubuntunun 8. sürümünü kullandığımda sizin duruma benzer bir karın ağrısını hissetmiştim. İstediğim sistem üzerinde neredeyse her şeyi altı üstüne getirebilecek haz. Ve bu beni de kapsıyordu. Bu sayede birçok kez sistemin bozulmasına tanık oldum. Burada tekrar ve tekrar tartışma konusu yapılacak konular mevcut. Düzen mi kaos mu? Yoksa siz ona sistem mi diyorsunuz?
Linux kullanım tecrübenizle orantılı olarak linux üzerinde olan hakimiyetiniz elbette yükselecektir. (Bu hakimiyeti siz nasıl algıladınız?) Bir şey yaptınız ve o oldu. Bu olan şey sizin yaptığınızla orantılıdır ve sorumluluğu da size aittir. Doğruluk veya yanlışlık? Yaptığınız şey yararlı mıydı yoksa zarar mı verdi? (Sezar ve Brutus'un trajik olan tartışmasındaki sorumluluk ilişkisine bakabilirsiniz.) Örneğin (analog tv için) televizyonunuzun ekranı gitti ve siz ona vurdunuz o da çalıştı yani ekran kendine geldi? mi yoksa bozuldu mu? yere düşüp daha büyük zarara mı sebep oldu? İşte kişiye düşen kişisel olan yaklaşımları bu şekilde de açabiliriz.
Amacınızın bunlarla ilişkili olmadığının farkındayım ancak ekleme gereği hissederek konu yararına olmasını umud etmekteyim.

Okuma tercihini 2;

Sorunuza tam cevap olmasa da (çünkü aklıma gelmiyor) root haklarıyla dosya yöneticisini açabilmeniz mümkün oluyordu. Yani simge olarak iki tür dosya yöneticisi bulunuyordu biri normal bir biçimde açılabilecek diğeri root haklarıyla açılabilecek olan. Burada şifre sorup sormadığı da aklımda değil ancak istiyor olsa bile şifreyi kaydetme metoduyla tekrar tekrar şifre girmenize gerek kalmazdı. (root) için şifre belirlenmediyse muhtemelen şifre istemeyecektir ancak ubuntunun sudo yetkisine takılabilir. Buralardan ben de emin değilim, test edemedim ne yazık ki ama ipucu olur belki diye düşünüyorum.

Sisteme tamamen erişmek istiyorsanız bunların daha farklı yolları olsa gerek.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

mhmtkrktr

Lafı nerden dinleyip ne anladığını bilmem ama madem sordun cevap vereyim,
İyidir. Yani öyle olduğunu söylediler her zaman. Merak ediyorsan sana da kafadan bi resim çekip göndereyim. Sanal alemde işimiz olmadı hiç ama maksat aklında soru işareti kalmasın. Asker arkadaşım gibi benimle keş muhabbeti yaptığına göre, o kadarını esirgemeyelim senden.
Efendiysen efendiyiz. Sokak ağzıyla konuşalım dersen de benden yana sıkıntı yok. Hatta iddialıyım, linux u ubuntuyu bırakır o konuda yüksek lisans istersin benden.
Öyle foruma girmemiycem.. silin beni tavırlarınıda boşver. Girmek istemeyen zaten girmez foruma. Ubuntu forum olmasa root un adını bilmezsin, onca insanın, yılların birikimine laf atıp, küstüm oynamıyorum gibisinden mesaj yazıyorsun buraya. Sen bu şekilde daha iki sene takip edersin bu başlığı da , hadi senin söylediğin gibi olsun şimdilik.

neynefes

Başlığımızı kapatalım. Başlık sahibinin de tam anlamadığım tutum ve sözlerinden de böyle bir isteğinin olduğu çıkıyor sanırım. Söylenecek, eklenecek bir şeyler olursa başlık açma isteği gönderilebilir.