USB'den Yükleme Yapamıyorum

Başlatan zuL4, 18 Ocak 2016 - 02:29:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zuL4

Merhaba Arkadaşlar,

Elimde bulunan USB 3.0 belleğe Windows ortamında ilk önce ISO to USB adlı programla daha sonrasında UnetBootIn programıyla Ubuntu 15.10 iso dosyasını yazdırdım.
Fakat ilk denemem de ikinci denememde de, bilgisayarı USB bellekten başlatmama rağmen herhangi bir ön/yükleyici açılmadı. Windows'da açılmadı öyle işlem yapıyor gibi ama bir sonuç yok (uzun süre bekledim) BIOS'ta UEFI mod varsayılan olarak Disabled idi, onu da değiştirdim bir değişiklik olmadı.

USB belleği Windows ortamında görüyor, içindeki dosyalarda -anladığım kadarıyla- yazılmış gözüküyor.

Tam olarak sorunun ne olduğunu anlayamadım. Daha öncede USB'den Ubuntu kurmuştum hiçbir sorun yaşamamıştım.

neynefes

Windows üzerinde Linux kalıpları yazmak için rufus uygulamasını kullanın.

zuL4

Wiki sayfasında UnetBootIn ile olabileceği söyleniyor, bu geçerliliğini mi kaybetti yoksa başka bir nedenden dolayı mı rufus adlı uygulamayı öneriyorsunuz?

neynefes

Unetbootin uygulamasından yeterli performansı alamıyorum. Uefi konusu bambaşka bir boyutu işin. Şu anda en iyilerinden biri rufus.
https://rufus.akeo.ie/

ahmet_matematikci

Unebooting yaptigi guncelleme sonrasi yazdirma isini bozdu. Manjaro denemek icin  ugrastim iso lari yazdiramadim. Altetnatif olarak manjaro formunda onerilen  programlar ile yazdum iso yu. Su an aklima gelmiyor. Ama burada @neynefes in dedigi program isini gorecektir.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

zuL4

Niye bu kadar sorun beni buluyor anlamış değilim. Herhalde Ubuntu'yu kurarken bu kadar sorun yaşayan ender insanlardan biriyimdir. - Belki de öyle bir psikolojik eşiğe girdim - Hemen anlatayım; İlk önce Rufus ile hemen iso'yu yazdırdım. Yazdırırken dedi birkaç dosya inecek (sys_linux gibi bir şeylerdi) tamam dedim. İndirdi, yazdı, işlem bitti. Yeniden başlattım. Bu sefer açılır gibi oldu fakat bir hata verdi, tam olarak hatayı da göremedim yeniden girişe attı beni.

Bu iş böyle olmayacak dedim. Ubuntu 15.10 iso dosyasını sildim, yeniden resmi sitesinden 64 bit sürümünü indirdim. USB Belleği de biçimlendirdim. Şimdi Rufus ile ISO dosyasını yazdırmak istiyorum. ISO dosyasını seçer seçmez dosya biçimi otomatik FAT32 oluyor. Halbuki ben Usb Belleği NFTS olarak biçimlendirdim. - Kaldı ki özelliklerin de NFTS olduğu gözüküyor- Ve rufus'ta dosya biçimini NFTS yaptığımda hata veriyor. Bu ISO dosyası bu dosya biçimiyle kullanılmaz gibisinden..

Yarım saat önce yaptığı işlemi yarım saat sonra yapmıyor. Çok ilginç!

ata1

flash fat 32 olmalı o şekilde yazdırın sorun çıkmamalı

heartsmagic

Bu başlıktaki sorun çözüldü mü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zuL4

Evet sorun çözüldü. Merakım devam ediyor sadece neden fat32 yi kabul ediyor da ntfs yi kabul etmiyor.

Reverser

UEFI kurulum için bildiğim kadarıyla sadece FAT32 kabul ediliyor ama normal kurulumda NTFS tipi ile de boot edilebilir. [1]
Ek olarak, bazı durumlarda USB 3.0 portu ile ilgili sıkıntı olabiliyor bir de USB 2.0 portu üzerinden dene.
[1] https://help.ubuntu.com/community/Installation/FromUSBStick

XFCE ROCKS !