[Çözüldü] Ubuntu her işlemde şifre sormasın?

Başlatan metinsanli, 19 Kasım 2008 - 19:40:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

metinsanli

Merhabalar,
Arkadaşlar çok araştırdım fakat nasıl yapılacağını bulamadım. Sorum şöyle; Ubuntu'da Synaptic Paket Yöneticisini, Ağ ayarlarını veya sistemle ilgili herhangi bir programı çalıştırdığımızda, bizden kullanıcı şifremizi ister veya root şifresini ister. Acaba bu istenen şifreleri devredışı bırakıp, çok basit bir şekilde her programı şifre istenmeden (sadece terminal şifresiz olmak zorunda değil) kullanmam mümkünmü. Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler.

btermeli

Baslık yanlıs, [Nasıl] koyarsanız sizin anlatım yapmanız gerekir ve o  yüzden, çözümünüz gecikebilir. Başlığı değiştirmenizde yarar var.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

heartsmagic

Öncelikle belirteyim, bu yapacağın aslında çok riskli bir olay. Sistemin Windows'tan farkı kalmaz.

Uçbirimi aç ve şu komutu ver:

sudo visudo

açılan sayfada şu satırı bul ve vaşındaki # karakterini sil.

Alıntı Yap%sudo ALL=NOPASSWD: ALL

Ctrl+x ile kaydet, kapat.

Sistemden çıkış yap, tekrar gir. Artık sudo sana parola sormaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

metinsanli

heartsmagic yardımın için çok teşekkürler. Bu bilgiye ek olarak şunu belirteyim. Yazdığın gibi yaptım oldu fakat sadece terminal üzerinde root şifresi veya kullanıcı şifresi sormaz hale geldi. Ben senin yazdıklarına, aşağıda olduğu gibi bir ilave yaparak istediğim duruma getirdim. Verdiğin fikir ve yardımların için tekrar teşekkürler.

Sırasıyla :
1) sudo open nautilus /etc (komutu terminale yazarak Nautilus'u açın)
2) sudoers dosyasını bulun ve dosyasının Erişim Haklarını 'Okuma ve yazma' olarak değiştirin. (Dosya üzerinde sağ tık Özellikler'de)
3) sodoers dosyasına çift tıklayarak Gedit ile açın.
4) Öncelikle %sudo ALL=NOPASSWD: ALL satırını bulun ve # işaretini silin.
5) Kendi kullanıcı isminizi; %metin ALL=NOPASSWD: ALL şeklinde dosyanın en alt satırına ekleyin.
6) Kaydedip çıkın. sudoers dosyasının Erişim Haklarını tekrardan 'Salt okunur' olarak ayarlayın.
7) Oturumu kapatıp tekrar giriş yapın.

Bedreddin

sudoers dosyasının visudo komutuyla düzenlenmesinin hayati öneme sahip olduğunu okumuştum Arch kurulumu yaparken. Sanırım kaydederken kontrol yapıyormuş belirgin bir hata var mı diye, varsa ve kaydedilirse ciddi sistem sorunları çıkabiliyormuş gibi bir açıklaması vardı bu olayın sanıyorum. sudoers dosyasını düzenleyecek arkadaşların aklında bulunsun.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

heartsmagic

@metinsanli, eğer benim tavsiyem işe yaramazsa ikinci önereceğim şey senin anlattıkların olacaktı. Hem araştırma yaparak çözümü burada paylaşmışsın, hem de beni zahmetten kurtarmışsın :)
Başlığı kapatabiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

can

merhaba arkadaşlar sizin dediğiniz yöntemi denedim ama bir şeyi yanlış yapmış olacağımki konsolda  sudo komutu
çalışmıyor .onun içindir ki /etr/sudoers dosyasını değiştiremiyorum.
can@can-desktop:~$ sudo open nautilus /etc
sudo: /etc/sudoers is mode 0444, should be 0440
çıktı böyle.yardımcı olursanız sevinirim.
forumlarla pek alakam olmadığı için ney nereye yazılacak tam bilemiyorum.
saygılar

atomkarinca

sudo chmod 0440 /etc/sudoers

komutunu deneyebilir misin?

beyinter

her yeni uygulamada ve çeşitli uygulamaları açarken devamlı şifre soruyor, bilgisayarı sadece ben kullandığım için hiç bir uygulamada şifre sormasını istemiyorum.