askıya alma sorunu

Başlatan xpower38, 21 Nisan 2015 - 19:54:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xpower38

arkadaşlar mrb.
başlıktada belirtdiğim gibi askıya alma sorunu var.. kullandığım sürüm 14.04.2. forumda arama yaptım, benimkine benzer askıya alma sorunu bulamadım..
sorun şöyle: askıya al komutu verdikten sonra, alır gibi yapyor fakat 5-6 saniye sonra tekrar kendiliğnden açılıyor. bu 5-6 saniyelik süre içinde harddisk kapanıyor, monitor kapanıyor, fakat fanlar çalışmaya devam ediyor.. sonrasında dediğm gibi tekrardan kendi kendine açılıyor bilgisayar..
bu yeniden açılma aynen bilgisayarın ilk açılışı gibi, reboot gibi...

yardımcı olurmusunuz...

natgho

Arkaplanda çalışan programlardan herhangi biri tetikliyor olabilir. Konversation gibi.
Ya da kablosuz mouse hareket ediyorsa da devreye girebilmekte.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

xpower38

mrb. kullandığım mouse kablolu. arka planda çalışan bir program varmı bilmiyorum. yeni temiz bir kurulum yaptım, herhangi bir programda kurmadım...
daha önceki ubuntu sürümlerindede sağlıklı çalışmıyordu bu özellik...

sinan54

aynı sorunu mint cinnamon 17.1 kararlı sürümde yaşadım.bumblebee ve tlp programını yükledim sorunum düzeldi.Eger çift ekran kartınız varsa bir deneyin derim.

xpower38

mrb. bumblebee sanırım nividia kartlar için, benimki ati... tlp nedir bilmiyorum, yazılım merkezinde tlp diye birşey çıkmadı.

sinan54

tlp güç yönetimiyle ilgili yazılım batarya daha uzun zamanda deşarj oluyor bilgisayarın ısınma problemine faydası var.ppa (depo)sını ekleyerek yükleniyor.ubuntu tlp install diye aratın bulursunuz.

xpower38

sinan kardeş ilgin sağol, ancak ben masaüstü kullanıyorum. problemim bilgisayarı askıya alamamak... birde şunu fark ettim, 14.04.2 sürümünde ek sürücülerden fglrx sürürücüsü yüklenmiyor..

sinan54

xpower38

olmuyor, o komutu daha önce denedim.

vedat@vedat-desktop:~$ sudo apt-get install fglrx
[sudo] password for vedat:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Bazı paketler kurulamadı. Bu durum, olanaksız bir durum istemiş
olduğunuzu ya da kararsız (unstable) dağıtımı kullandığınızı ve
bazı paketlerin henüz oluşturulamamış  ya da oluşturulmakta
olduğunu gösterir.
Aşağıdaki bilgiler durumu çözmenize yardımcı olabilir:

Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
fglrx : Bağımlılıklar: xorg-video-abi-11 ama kurulabilir değil ya da
                            xorg-video-abi-12 ama kurulabilir değil ya da
                            xorg-video-abi-13 ama kurulabilir değil ya da
                            xorg-video-abi-14 ama kurulabilir değil ya da
                            xorg-video-abi-15
E: Sorunlar giderilemedi, tutulan bozuk paketleriniz var.
vedat@vedat-desktop:~$

sinan54

bu durum beni aşar yalnız bozuk paketler var uyarısına çözüm bulmalı ileri düzeydeki arkadaşlar yardımcı olacaktır.birde anlattıgınız problemde askıya alma işlemi degil uykuya alma işlemi gerçekleşiyor.ikisi farklı seyler.uykuya alma işleminden sonra tekrar bilgisayarı aktif hale getirdiginizde tıpkı rboot gibi açılır fakat saniyeler içinde açılır.güç yönetimi ayarlarını kontrol etmede fayda var.birde ekrankartınızın sürüm numarasıyla arama yaparsanız daha kolay çözüm bulursunuz.

xpower38

eyvallah kardeş. bekleyelim bakalım, belki bilen birisi yardım eder.. olmassa başka linux alternatifleri deneyeceğim...

heartsmagic

@xpower38, komut çıktıları için tablo ile uğraşmana gerek yok, doğrudan kod etiketi kullanabilirsin:
kodetiketi
Grafik kartı bilgilerini bir görebilir miyiz:
ekrankomut

Sisteminde Wine kurulu mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xpower38

mrb, sistemde wine yüklü değil...

lspci | egrep "VGA|3D|Display"
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Juniper XT [Radeon HD 5770]

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD JUNIPER
    GL_MESA_texture_signed_rgba, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,

xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1280 x 1024, maximum 8192 x 8192
DisplayPort-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DVI-0 connected primary 1280x1024+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 337mm x 270mm
   1280x1024      60.0*+   75.0 
   1024x768       75.1     75.0     70.1     60.0 
   832x624        74.6 
   800x600        72.2     75.0     60.3     56.2 
   640x480        75.0     72.8     66.7     60.0 
   720x400        70.1 

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Nisan 2015 - 20:00:08

sayın heartsmagic üstad.. bugün ubuntunun yeni sürümü olan 15.04'ü yükledim. yeni sürümde ekran kartına fglrx sürücüsünü sorunsuz kurdum. ardından asıl sorunum olan uyku modunu denedim, sonuç:
uykuya alıyor başarılı, fakat uyandğında monitor açılmıyor siyah ekran var.  acaba ne yapabilrim..

(not: yukarıdaki değerleri dikkate almayın, yeni sürüme fglrx yüklenmiştir.)

heartsmagic

Sürücüleri kurmadan önce bu sorunu yapıyor muydu peki?

if

Siyah ekrandayken ctrl+alt+f1 tuşlarına basın. Sonra ctrl+alt+f7 tuşlarına basınca ekran normale dönüyor mu?

xpower38

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Nisan 2015 - 04:01:55
Sürücüleri kurmadan önce bu sorunu yapıyor muydu peki?

sürücü kurmadan önce askıya alır gibi yapıp, 4-5 saniye sonra kendiliğinden açılıp ekran siyah kalıyordu.
sürücü kurduktan sonra ise, kendiliğinden açılma olayı kalmıyor. ancak acıldıktan sonra ekran yine siyah..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Nisan 2015 - 17:10:42

Alıntı yapılan: if - 25 Nisan 2015 - 10:35:49
Siyah ekrandayken ctrl+alt+f1 tuşlarına basın. Sonra ctrl+alt+f7 tuşlarına basınca ekran normale dönüyor mu?

denedim hocam. maalesef çare olmadı, açılmadı....

if

dbus-send --system --print-reply --dest="org.freedesktop.UPower" /org/freedesktop/UPower org.freedesktop.UPower.Suspend

komutunu girin ve uyandırmaya çalışın bakalım ne olacak.

xpower38

if hocam, komutu girdikten sonra şöyle bir karşılık aldım.
Error org.freedesktop.DBus.Error.UnknownMethod: Method "Suspend" with signature "" on interface "org.freedesktop.UPower" doesn't exist

siyah ekran devam ediyor..

heartsmagic

Makine de masaüstü olduğu için marka/model üzerinden bir şeylere bakamıyoruz. Şunlar dursun kenarda:
https://01.org/linuxgraphics/documentation/how-debug-suspend-resume-issues-0
https://www.kernel.org/doc/Documentation/power/basic-pm-debugging.txt

Anakartın markası, modeli falan nedir? BIOS yenileme şansın var mı?

xpower38

heartsmagic üstad, ilginiz için teşekkür ederim.. donanım ile alakalı bir kaç ayrıntılı bilgi veriyorum.
verdiğiniz linklerdeki yöntemler beni biraz aşar. daha sonra ingilizcesi iyi bir ardaşım ile denemeler yaparım..
anakart biraz eski kaldı, yüklü olan bios en sondur...

heartsmagic

Tamam, BIOS sürümü güncelse biz hata ayıklama meselesine bir bakalım. Fakat bu saatten sonra artık bir şeyler karalamam zor. Sen başlığa bir ileti daha geç, gördüğümde bir şeyler karalamaya çalışayım.

if

Alıntı Yapuykuya alıyor başarılı, fakat uyandğında monitor açılmıyor siyah ekran var.

Buna göre sorun uykuya alma olmayabilir. Uykuya alıp uyanıyor makina fakat ekra koruyucu gibi farklı bir bileşenden kaynaklanan bir sorun yüzünden ekran siyah kalıyor gibi.

heartsmagic

sudo -i
echo mem > /sys/power/state; dmesg > dmesg_after

komutlarından sonra sistemin askıya alınması lazım. Normal bir şekilde askıdan çıkartmayı dene, siyah ekran gelecektir sonra normal bir şekilde kapatıp aç sistemi. Komutu verdiğin yerde dmesg_after isimli bir dosya oluşup oluşmadığına bak. Eğer oluşmuşsa sorun grafik kartı ile ilgilidir. Bir bakalım durum neymiş.

xpower38

dmesg_after isim bir dosya oluşmadı masaüstünde.. komutu verdikten sonra dediğiniz gibi siyah ekran geldi.. sonra normal şekide kapatıp açın demişsiniz, siyah ekran varken hiçbir şey yapamıyorum. reset atarak yada power tuşuna uzun süre basarak kapatıp açıyorum...
başka bir hata bilgisi vereyim, belki bir fikir olur.  ctrl+alt+f1 kombinide aynı hatayı veiyor, ancak f7 ile ekran geliyor. uykudan uyanırken ctrl+alt+f7 işe yaramıyor..

heartsmagic

Normal ctrl+alt+f1 de uçbirime düşürmüyor seni yani? Onu arada görüyoruz f2'den f6'ya kadar deneyebilirsin. Bunlar sanal uçbirimlerdir, alt+f7 ise seni masaüstüne döndürür.

Şimdi, cidden pek bilgi bulamıyoruz bu konuda, zira sistem masaüstü. Dosya oluşmadıysa grafik kartı ile ilgili değil diyor bize hata ayıklama yönergeleri. Şunu deneyelim şimdi de:

sudo sh -c "sync && echo 1 > /sys/power/pm_trace && pm-suspend"

ile sistemi askıya al, geri çağır, siyah ekran gelsin sonra sistemi kapatıp aç. Benim "normal" dediğim düğmesinden kapatma. Evet, pek normal olmuyor aslında :) Sistem açıldıktan sonra:

dmesg | grep -i resume komutu çıktı veriyor mu diye bir bakalım.