[Çözüldü] Ses sadece Guest Session'da var

Başlatan geryildirim, 29 Haziran 2014 - 12:41:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

geryildirim

Açılışta şifre ve kullanıcı adı kutuları görünürken sistem uyarı sesi duyuluyor, ama sonra ses kesiliyor. Sebebini anlamadım; bir ses dosyası çalmak isterken tesadüfen farkettim. Aniden oldu.

Guest session olarak denemek isteyince problemin olmadığını gördüm; ses duyulabiliyor.

Sistemi devamlı güncel tutuyorum ve ona müdahale anlamına gelecek herhangi bir işlem yapmadım.

Evet, normal açtığımda ses yok, guest olarak açtığımda var???

geryildirim

Verilen linkteki komutlar sırasıyla:

geryildirim@geryildirim-Qosmio-F60:~$ lspci | grep Audio
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 06)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation GT216 HDMI Audio Controller (rev a1)
geryildirim@geryildirim-Qosmio-F60:~$ cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
Codec: Realtek ALC272
geryildirim@geryildirim-Qosmio-F60:~$ lsmod | grep snd
snd_hda_codec_hdmi     46207  4
snd_hda_codec_realtek    61438  1
snd_hda_intel          52355  5
snd_hda_codec         192906  3 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_intel
snd_hwdep              13602  1 snd_hda_codec
snd_pcm               102099  3 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec,snd_hda_intel
snd_page_alloc         18710  2 snd_pcm,snd_hda_intel
snd_seq_midi           13324  0
snd_seq_midi_event     14899  1 snd_seq_midi
snd_rawmidi            30144  1 snd_seq_midi
snd_seq                61560  2 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
snd_seq_device         14497  3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi
snd_timer              29482  2 snd_pcm,snd_seq
snd                    69238  21 snd_hda_codec_realtek,snd_hwdep,snd_timer,snd_hda_codec_hdmi,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_seq_device,snd_seq_midi
soundcore              12680  1 snd
geryildirim@geryildirim-Qosmio-F60:~$ aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: MID [HDA Intel MID], device 0: ALC272 Analog [ALC272 Analog]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 1: NVidia [HDA NVidia], device 3: HDMI 0 [HDMI 0]
card 1: NVidia [HDA NVidia], device 7: HDMI 0 [HDMI 0]
card 1: NVidia [HDA NVidia], device 8: HDMI 0 [HDMI 0]
card 1: NVidia [HDA NVidia], device 9: HDMI 0 [HDMI 0]

heartsmagic

alsamixer
ile açılan araçta kapatılmış kanal görünüyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

geryildirim

Bunu nasıl anlayacağımı bilmiyorum, ama komuttan sonra görünen grafikte altında 00 yazan renkli çubuklar dolu ve altında 100 rakamı var. Altında mm yazan çubuklar boş görünüyor, fakat yanında enabled yazıyor. (Resmi ekleyemedim)

if

MM yazanların üzerine gelip m tuşuna basınca açılır kanallar. Çıktı aygıtı olarak ne seçili? Ne işlem yaptınızda ses alamaz oldunuz?

geryildirim

14.04 yüklediğimden beri deafault sistem üzerinde hiçbir oynama yapmadım. (Eğer Cairo-dock önemli bir sebep değilse)

Sesin aniden nasıl gittiği üzerinde de bir fikrim yok, şu anda nasıl olup açıldığı hakkında da..

14.04 ile ilgili daha başka hatalar da var, mesela default video oynatıcı çok geç açılıyor demek için tekrar deneme yapıyordum ki sesin açılıverdiğini gördüm.

Şunu yaptıktan sonra diyemiyorum, çünkü güncellemenin dışında bir şey yapmadım. Problem çözüldü diyemiyorum, verdiğiniz alsamixer komutuyla çıkan grafiği görmekten başka bir şey yapmadım.

Ubuntu'nun Ramazan latifesi diyerek işi şakaya vurmak lazım herhalde.

Problemin tekrarlayıp tekrarlamayacağını bilmiyorum, ama sistemin -en azından benim makinamda- çok da kararlı olmadığını düşünüyorum. Şimdilik linux'tan ayrılmak zorunda kalmamanın memnuniyetini yaşıyorum.

heartsmagic

Misafir oturumunda sorun yoksa sistem genelinde değildir sorun diye düşünüyorum. Kesinleştirmek için ikinci bir kullanıcı açıp deneyebilirsin. Eğer onda da sorun yoksa bir şekilde kullanıcı temelli sıkıntı olmuş demektir. 

id

komutu ne döndürüyor?

geryildirim

Şu anda aynı kullanıcı ile devam ediyorum:

~$ id
uid=1000(geryildirim) gid=1000(geryildirim) groups=1000(geryildirim),4(adm),24(cdrom),27(sudo),30(dip),46(plugdev),108(lpadmin),124(sambashare)

Eğer güncellemelerle giderilirse önemli değil. Şimdilik ses problemi aşıldı gibi görünüyor. Donmalar da kesilirse rahat bir nefes alacağım.

heartsmagic

Ben bir şeyi kaçırdım sanırım, ses çalışıyor mu şu anda?

if

@heartsmagic, ses almaya başlamış @geryildirim fakat Ubuntu'nun kararsız olduğunu düşünüp bırakmış.

geryildirim

Ses almaya başladım. Ubuntu'nun maalesef söylendiği kadar -veya benim makinam için- stabil olmadığını düşünüyorum. Fakat bırakmadım, inadına hala Ubuntu 14.04 64bit kullanıyorum :))

heartsmagic

Alıntı yapılan: geryildirim - 30 Haziran 2014 - 18:38:24
Sesin aniden nasıl gittiği üzerinde de bir fikrim yok, şu anda nasıl olup açıldığı hakkında da..

kısmını kaçırmışım ben demek ki. Elbette senin makinen için sorunlar mevcut olabilir. Elimizden gelen ancak irdelemek, nedenini bulmaya çalışmak şu anda. Bu başlığı kapatıp diğer başlıktan devam edelim öyleyse? Tabi hâlâ istiyorsan.

geryildirim

@heartsmagic, bu esrarengiz (!) durumu çözüldü olarak işaretliyorum.