Ubuntu 13.10 da varsayılan ekran sunucusu artık "MİR"

Başlatan okan_668, 28 Haziran 2013 - 15:46:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okan_668

Canonical açık kaynak grafik sürücülerine daha etkin bir şekilde desteklenmesi amacıyla Xserver yerine kendi ekran sunucusu Mir'i kullanma kararı aldı.Karar 13.10 sürümüyle birlikte uygulanmaya başlanacak.

Unity 7 li Xmir(mir) ,masaüstü ortamları ve çoklu monitör sistemlerinde çalışabilmek için ve beklentileri karşılamak için uygun bir ortam sağlıyor.

Ekim ayı sürümüyle birlikte Xmir/mir herkes tarafından kullanılabilecek.
(NVidia, ATi, vb) yüklü özel grafik kartı sürücüleri olanlar , bunlar yerine  son çare olarak geleneksel XServer pencere sistemi ile kullanmaya devam edecekler.Çünkü Ubuntu 14.04 LTS sürümüyle önümüzdeki yıl çözülmesi beklenen bir durum  ve şu anda, Ekran Kartı satıcıları ikili sürücüleri Mir / XMir için destek sağlamıyorlar.

Aşağıdaki bağlantıdaki  gibi Xmir, zaten LXDE ve KDE masaüstü ortamlarında çalışabiliyor

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8h0m-ZjPxe8

Peki neden 13.10 ile kullanılmaya başlıyor?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit.Vakıf Xmir/mir in 14.04 LTS sürümüyle birlikte uzun süre desteğindeki test sürecini 13.10 da atlatmak istiyor.Hazırlıklar ve donanım eksiklikleri,performans denemeleri 13.10 sürümüyle kararlı hale getirilebilecek.

Telefon.tablet ve tv'lerde birbiri içerisinde birbirleriyle çalışan kod sistemleri mevcut.Ubuntu Mir projesi kısa vadede Canonical Vakfı için önemli bir adım olacak.Ancak şunu da eklemek gerekir ki, Mir için ciddi anlamda test süreci ve büyük tepkiler de bekleniyor,şayet alınan riskler ekran sunucuları aşamasında Ubuntu için bir eşik noktası olabilir.Ancak Mir den beklentiler göz önüne alındığında hafiflik ,karalılık ve teknolojik inovasyon kelimeleri kulağa oldukça hoş geliyor.

Eğer 13.10 beta kullanıcısı iseniz Mir/Xmir kullanmak için şu bağlantıdan bilgi alabilirsiniz : http://www.olli-ries.com/running-mir/

kaynak: http://www.omgubuntu.co.uk/2013/06/mir-display-server-to-ship-default-in-ubuntu-13-10
Linux , özgürlük,barış ve kardeşliğin simgesidir.Özgürce ekledikleriniz sizi topluma ve insanlığa bir adım daha yaklaştırmış olur.Böylece şişirilmiş olan maliyetler bir anda sıfırlar...Matematiğe gerek yok, Sıfır olan herşey ucuz, bedava ve adi anlamına gelmez,bazen başlangıcın bir adımıdır sadece...

krwlng

Açık kaynaklı bir Quratz/Extreme efsanesi bekliyorum Canonical'dan.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

KemalALKIN

www.tckemal.ist

burak öztürk

Ekran kartı sürücülerini "Ek Sürücüler" yardımıyla kurmak istersek xserver'ı kendi yükleyebilecek mi? Yoksa Xserver'ı elle mi yüklemek gerekiyor acaba?

matrax_41

Bu aşamada xserver tamamen devre dışı bırakılmıyor zaten. Kurulu gelecek xserver da.

heartsmagic

Teşekkürler.

Haberi biraz düzeltmeyle beraber anasayfaya taşıdım. Esasında ortada tek bir sunucu var o da Mir. XMir, Mir'in X üzerinde çalışan ismine verilen isim sadece. Bu konuda ufak bir düzeltme yaptım. @matrax_41'in söylediği gibi X zaten kurulu gelecektir. Kaldı ki sahipli sürücü kullanıma geçtiğinde XMir kendiliğinden devreye girecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

monthy_python

Ben mir'i unity'nin yerine geçecek birşey sanmıştım, kde gibi.
ekran sunucusu, pencere yöneticisi, masaüstü yöneticisi konularında kafam karışık biraz.

Bir soru:
unity kurulu diyelim, pencere yöneticisi nautilus, e ekran yöneticisinin görevi ne burada?

heartsmagic

Nautilus pencere yöneticisi değil, dosya yöneticisi. Kafalar iyice karışık galiba :) Normal ama bizim tarafta bileşen çok şu an, eskiden daha azdı.

X bu işin temeli, grafiksel işlemleri yapmamızı sağlayan sunucu ya da pencere sistemi diyelim. X11, Xorg diğer isimleri, biz kısaca X diyoruz senelerdir. Fakat X tek başına yetmiyor masaüstleri için, pencere yöneticileri gerekiyor. Bunlara en güzel örnek ise Gnome2 tarafında Metacity, KDE tarafında KWin, XFCE tarafında ise Xfwm. Diğer bazı örnekler ise Fluxbox, Openbox gibi herhangi bir masaüstü ile bağlantılı olmayan yöneticiler. Bunların görevi ise pencereleri yönetmek. (Bir de pencere "dekoratör"leri var, o kadar kafa karıştırmayalım) Compiz de bir pencere yöneticisi ve Unity bunun üzerinde çalışıyor bir eklenti olarak. Gnome'un yeni kabuğu olan Gnome Shell ise Mutter isimli yeni bir pencere yöneticisi kullanıyor ve Metacity yerine geçti.

X tüm bunların altındaki omurga ve grafik arayüz ile olan iletişimi sağlayan proje. Çok ama çok eskidir kendisi, 80'lerden geliyor. Bir süredir X'in yerine geçecek olan Wayland konuşuluyordu fakat ha deyince olmadığı için bu işler biraz ağırdan devam etti. İşte Canonical bu arada kendi amaçları doğrultusunda tüm ortamlarda kullanabileceği yeni bir grafik sunucu için uğraş veriyor: Mir.

Bir yerlerde daha konuşmuştuk sanırım bu konuları :) Arayıp bulmak yerine yazmak daha kolay geldi.

burak öztürk

Sayın heartsmagic,
hocam çok özür dilerim biraz karıştırdım  :) Şimdi
Gnome Shell: mutter
KDE: Kwin
Unity: Compiz
XFCE: Xfwm
buraya kadarını anladım.
Yayınlanan habere göre Unity pencere yöneticisi olarak mir'i kullanacak öyle mi? Peki Xserver ya da X bırakılıyor ve bir milad mı doluyor? Gerçekten özür dilerim.

cokomoko

Sırf bu konu için merak edip mir'i denedim ve fikir edinmeniz için 2 video hazırladım:

http://www.youtube.com/watch?v=kU9Nl8yErTA
http://www.youtube.com/watch?v=Kio1nyzppwU&feature=youtu.be

Mir oldukça gelecek vaad ediyor...Tek kelimeyle muhteşem... :)
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

furkankalkan

Peki sadece Ubuntu üzerinde mi kullanılacak Mir yoksa diğer tabanlar için de gelecek mi ? Kubuntu,Xubuntu,Lubuntu gibi ?
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

monthy_python

@heartsmagic, nautilus > finder ya da windows'un açılan pencereleri ise
"pencere yöneticisi" terimi neye tekabül ediyor (diğer tarafta)?

cahilliğimden utanıyorum
mir süper bi şeymiş ama neymiş anlayamadım :)

furkankalkan

@monthy_python:

Pencere yöneticisi derken şunu anlamalıyız. Hani pencerelerin büyütme küçültme yeniden boyutlandırma gibi özellikleri var ya, onları sağlayan pencere yöneticisidir. Fakat şunu söylemek gerekirse pencere yöneticilerinin farklı olmasının sebebi bazılarının ek bazı işlevler barındırmasıdır. Diğer sistemlerİ (Windows,MacOs X) masaüstü yöneticileri olarak alabiliriz. Onların da kendine ait birer pencere yöneticileri vardır. Gerçi MacOs X'e farklı olarak XMonad gibi deneysel bazı pencere yöneticileri kurulabilmektedir ama bunun gibi dış örneklerle kafanızı karıştırmayın.
Lover

cokomoko

Alıntı yapılan: dewilman - 30 Haziran 2013 - 09:12:38
Peki sadece Ubuntu üzerinde mi kullanılacak Mir yoksa diğer tabanlar için de gelecek mi ? Kubuntu,Xubuntu,Lubuntu gibi ?

okan_668 bunun cevabını vermiş zaten:
Alıntı YapAşağıdaki bağlantıdaki  gibi Xmir, zaten LXDE ve KDE masaüstü ortamlarında çalışabiliyor

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8h0m-ZjPxe8
Şahsen denemedim ama...
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

furkankalkan

Bugün berbat internet hızıma rağmen şahsen deneme imkanı buldum Mir'i. Bana da gayet başarılı geldi. En sevindirici olanı da  Intel kartı yüzünden Unity'nin ağırlaşıp çökmemesi oldu :) Ayrıca 13.10 günlük derleme 15 sn de açılarak bir rekor kırdı bende :D (Archlinux LXDE 10 snde açılıyor.) Mark'tan başarılarının devamını dilerim :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Haziran 2013 - 13:09:25

Ayrıca Sheldon'ın da dediği gibi http://www.youtube.com/watch?v=X_mzgdQGwY4 :D
Lover

monthy_python

heartsmagic

Alıntı yapılan: burak öztürkYayınlanan habere göre Unity pencere yöneticisi olarak mir'i kullanacak öyle mi? Peki Xserver ya da X bırakılıyor ve bir milad mı doluyor? Gerçekten özür dilerim.
Özre ne hacet :) O milat Wayland ile doldurulmaya çalışıldı daha önce, Mir ise Canonical'ın, Ubuntu'nun katkısı. Hangisinin baskın olacağı, hangisinin ileride kullanılacağı bilinmez. Ancak Canonical tarafı Mir'de kararlı ve çoklu aygıtları için kullanmayı düşünüyor.

Alıntı yapılan: monthy_python@heartsmagic, nautilus > finder ya da windows'un açılan pencereleri ise
"pencere yöneticisi" terimi neye tekabül ediyor (diğer tarafta)?

cahilliğimden utanıyorum
mir süper bi şeymiş ama neymiş anlayamadım
@dewilman açıklamış zaten soruyu güzelce :) Diğer tarafın ayrıntılarını bizim taraf kadar şeffaf olmadığı için zaten bilmiyordum. Fakat söyleyebileceğim tek şey Nautilus biraz Explorer gibi bizim tarafta, pencerelerin kendisi değil yani. Dosya yöneticisidir kendisi. Hoş Explorer'ın konumu bir hayli ağır Windows tarafında, sadece bir dosya yöneticisi gibi değil. En son gördüğümde değildi yani :) Windows 8 tam olarak ne kullanıyor bilmiyorum.

Alıntı yapılan: dewilmanPeki sadece Ubuntu üzerinde mi kullanılacak Mir yoksa diğer tabanlar için de gelecek mi ? Kubuntu,Xubuntu,Lubuntu gibi ?
Kubuntu tarafı diğer büyük KDE dağıtımları gibi Wayland ile devam edeceğini açıkladı bir süre önce.

furkankalkan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Temmuz 2013 - 03:57:01
Alıntı yapılan: dewilmanPeki sadece Ubuntu üzerinde mi kullanılacak Mir yoksa diğer tabanlar için de gelecek mi ? Kubuntu,Xubuntu,Lubuntu gibi ?
Kubuntu tarafı diğer büyük KDE dağıtımları gibi Wayland ile devam edeceğini açıkladı bir süre önce.

kafam karıştı ama öyleymiş gerçekten:
http://blogs.kde.org/2013/06/26/kubuntu-wont-be-switching-mir-or-xmir
Lover

heartsmagic

Kubuntu tarafına artık resmi destek yok, topluluk götürüyor onu. Tabi sunucu desteği falan alıyordur diye düşünüyorum. Hâl böyle olunca kararları da kendileri alıyorlar. 

burak öztürk

Yarım İngilizcem ile biraz araştırmaya çalıştım ve sonuç olarak güzel işler vaad ediyor. Teknik detayını bilgim olmadığı için tam anlayamam ama kendimce beklentim ise, umarım daha az güç tüketimi ve performans artışı olur.

Diğer taraftan sahipli ekran kartı sürücülerini fazladan ısınma durumundan kaçınmak için kullananlardan biri olarak umarım sürücüye de gerek kalmaz ve daha verimli şekilde kullanım sunar herkese. Bununla birlikte optimus kullanıcısı değilim ama inşallah optimus kullanan arkadaşlara da iyi gelir.

Linux platformunda diğerleri kadar uzun bir geçmişse sahip değilim çoğu gelişmeyi zamanında yaşamadım ama Canonical ve Ubuntu vesilesi ile birçok yeniliğin, gelişmenin ve öte yandan dev donanım üreticilerinin Linux desteği sunduğu kanaatindeyim. Sonuç olarak; hem Canonical'a hem de Ubuntu'ya güveniyorum oluşturdukları ve oluşturacakları her yeni teknolojiyi ve gelişmeyi destekliyorum. İnşallah donanım üreticileri de destek verir ve hep birlikte yeni teknolojilerin nimetlerinden yararlanabiliriz. Selamlar.

krwlng

@burak öztürk, Canonical ve Ubuntu'ya güvenme konusunda size katılıyorum, ve en takdir ettiğim şey yaptıkları işin arkasında durmaları, Unity ilk duyurulduğu gün ben dahil bir çok arkadaş resmen isyan ettik ve uzun süre bu isyanımız devam etti, ama Canonical bunun daha iyi olacağını söyledi hep, sonunda ben şahsım adına Unity'den vazgeçmediği için Canonical firmasını kutluyorum. Hatalarından dönmeyi de çok iyi biliyorlar, Banshee ve Mono olayı bunun bir göstergesi, yani yaptıkları işi bir inat uğruna değil en iyiyi aramak uğruna yaptıklarını daha iyi anlıyorum şuan.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

local1907

Anladığım kadarı ile MİR bizim ekran kartı çalışmasını sağlayan ara birim oluyor. vindoz sistemlerinde ki ekran kartı sürücüsü gibi bir şey. Güzel olacak gibi duruyor. 

furkankalkan

Alıntı yapılan: local1907 - 12 Temmuz 2013 - 19:31:53
Anladığım kadarı ile MİR bizim ekran kartı çalışmasını sağlayan ara birim oluyor. vindoz sistemlerinde ki ekran kartı sürücüsü gibi bir şey. Güzel olacak gibi duruyor.

Ekran kartı sürücüsü değil tam olarak X mantığıyla bakarsak ama ekranda çizilecek şeylerin kontrolünü sağlayan, yazılımların çizim istekleriyle donanımı uzlaştıran bir arabirim diyebiliriz Mir'e. 
Lover

freeman

Peki Ubuntu 'nun ısınma sorununa çare olabilecek mi Mir?
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

furkankalkan

Alıntı yapılan: KaganIsmail - 12 Temmuz 2013 - 19:49:35
Peki Ubuntu 'nun ısınma sorununa çare olabilecek mi Mir?
İnşallah @KaganIsmail, zira bu Mir denilen şey Ubuntu Phone larda da kullanılcak, kimse elinde tost makinası gibi bir telefon olmasını istemeyeceği için...
Lover