ubuntuda dosya paylaşımı

Başlatan Tuxie, 08 Şubat 2010 - 21:39:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tuxie

arkadaşlar elimde iki pc var ikside kablosuz modemden internete  çıkıyor şimdi ben bunların arasında yazıcı ve dosya paylaşımı yapmak istiyorum.windowsta paylaşım ve yazıcı paylaşımı yapıyordum.klasörü paylaş diye acaba ubuntuda böyle b ir pylaşım yapan bir program varmıdır?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Şubat 2010 - 21:41:34

edit:sağ tıklamayla yapıyorum paylaş diyorum oğul süreç hatası diyor.

heartsmagic

Yazıcı paylaşımı için Cups kullanabilirsin. Yazıcı yönetiminden de oluyor sanırım ayrıca.
Dosya paylaşımı için tam olarak istediğin nedir? Eğer dosya aktarımı istiyorsan SSH ve hatta FTP kullanabilirsin. Yok benim istediğim paylaşılan dizinler diyorsan o zaman Samba veya NFS üzerine gitmelisin. İkisi için de biraz bakınman gerekebilir. Ne yazık ki şu anda paylaşım pek kolay sayılmaz, en azından tıkla olsun değil. Örneğin NFS için:
http://www.ubuntugeek.com/nfs-server-and-client-configuration-in-ubuntu.html
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

andromeda_m

merhabalar ubuntuda yeniyim samba ile  dosya paylaşımı konusunda yardımlarınız bekliyorum... şimdiden teşekkürler...

Alquimista

Alıntı yapılan: andromeda_m - 29 Eylül 2010 - 14:23:55
merhabalar ubuntuda yeniyim samba ile  dosya paylaşımı konusunda yardımlarınız bekliyorum... şimdiden teşekkürler...

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Samba

Forumda arama yaparsanız da faydalı başlıklar bulabilirsiniz.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

thedisabler

arkadaşlar ben ubuntuya yeni geldim. 10 gündür forumu inceliyorum ama dosya paylaşımı yapamıyorum ben abi
şimdi bana diceksiniz başlıkları iyi incele inceledim o komutları yapıyorum ama XP yüklü bir PC den ubuntu yüklü pc deki dosyalarıma ulaşamıyorum.
sürekli olarak bana dosyaya erişemezsiniz diyor.
ubuntu yüklü pc de paylaşmak istediğim dosyada sağ tıklayıp özellikler erişim haklarında DOSYAYA ERİŞİM diyorum ama kabul etmiyor.
lüften yardım lütfen beni başka başlığa yönlendirmeyin yapayım şunu nolur.

if

@thedisabler, hangi başlıkları incelediniz? Wİkimizde güzel bir anlatım var: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Samba O bağlantıya bakmış mıydınız?

thedisabler

ben şöyle anlatayım yaz gugula SAMBA ubuntu diye WİKİ mi nedir hepsi dahil okudum, tamam ben embesilim orada yazılanlara rağmen yapamadım.
bak orada kodlar neyse yazdım bişeyler yaptım, ağda dosya gözüküyor ama açmaya çalıştığımda erişimin yok diyor, 50 GB lik veriyi kaybettim, yarın işimi de kaybederim muhtemelen,
bana başlık önermeyin kardeşim, SORUN ŞU
UBUNTULU PC deki bir dosyayı XP lı pC den degıstırmek sılmek kesmek kopyalamak ıstıyorum sorun bu,

heartsmagic

@thedisabler, sana başlık önermeyelim. Peki, ne yapalım öyleyse? Yazılmış çizilmişleri bir daha mı anlatalım, KARDEŞİM?

Öncelikle sıkıntılı olsan bile, sorun yaşasan bile bu sorunun bizlerden kaynaklanmadığını bilerek sorunlarını bize sor ve aktar. Aksi takdirde suçlusu bizlermiş gibi yaklaşırsan yardım göremezsin burada.

Evet, bir şeyler okumuş bir şeyler yapmışsın. Ancak sadece "yaptım olmadı" diyorsun şu an için. Komut vermişsin, ne verdiğini bilmiyoruz. Sana bir şeyler söylemiştir muhtemelen o komutlar, onları da göremiyoruz. Körü körüne sana nasıl yardım edeceğiz?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.