Startupmanager artik grub2'ye destek veriyor.

Başlatan xwes, 13 Ocak 2010 - 23:28:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Bugun sitesinden kontrol ettim, grub2 desteginin 1.9.12 surumuyle geldigini duyuruyor: http://web.telia.com/~u88005282/sum/index.html
Kubuntu uzerinde kurdum denedim gerçekten çalişiyor :)

sabian

Nasıl yapıldığını da anlatsaydın keşke :)
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

xwes

Bir şey yapmıyorsunuz ki, depodan indirip kuruyorsunuz, sonra menüden açıp ontanımlı işletim sistemini, grub sırasinda bekleme süresini, grubun çözünürlük ve renk derinliğini, usplash resmini istediğiniz gibi değiştiriyorsunuz.

canosayan

Alıntı yapılan: xwes - 14 Ocak 2010 - 18:24:36
Bir şey yapmıyorsunuz ki, depodan indirip kuruyorsunuz, sonra menüden açıp ontanımlı işletim sistemini, grub sırasinda bekleme süresini, grubun çözünürlük ve renk derinliğini, usplash resmini istediğiniz gibi değiştiriyorsunuz.

bir kurulum ve kullanım anlatımı fenal olmazdı. wikide baş köşeye koyardık.
Chmod bizim işimiz.

Alquimista

Teşekkürler xwes, çok güzel bir program gerçekten.

Yüklemesi son derece kolay, verilen adresten Debi Paketi indikten sonra, Debi Paket Yükleyicisi ile yükleniyor. Daha sonra menüde Sistem / Yönetim / StartUp-Manager olarak görünüyor.

Fakat ben menüden tıklayarak açamıyorum nedense, bunun yerine uçbirimden;
sudo gksu -k /usr/bin/startupmanager
ile çalıştırabiliyorum.
(bu arada güncellemeleri yaptıktan sonra bu sorun ortadan kalktı, artık menüden direk tıklayarak açabiliyorum)

Bir de bir öneri program açıldığında karşımıza gelen Boot Options sekmesinde Display bölümü var burada Resolution (Ekran Çözünürlüğü) seçimi yaparken ekran çözünürlüğünüzü düşünerek seçim yapmalısınız mesela ben normalde 1280x800 bir çözünürlük kullanıyorum ve bu durumda 1024x768 seçmeliyim. Daha yüksek çözünürlük seçince grub ekranından sonra ilerlemiyor =D ama bununda çözümü şu ki grub ekranındaki Ubuntu satırının üzerine gelip "e" tuşuna basarak değişiklik yapıyoruz grub girişinde, sonra
/boot/vmlinuz-2.6.31-17-generic root=UUID=d453c494-1aba-48d3-bc0b-f660c1c58048 ro vga=792 splash quiet splash
satırına gelip bu satırın sonundaki vga=792 splash quiet splash kısmını siliyoruz. sonra kaydedip. "b" tuşu ile açılış işlemine devam. Zaten açılınca da yine StartUp-Manager'dan hatalı seçiminizi 1024x768 gibi size uygun bir çözünürlüğü göre yeniden değiştirirseniz sorun kalmıyor ortada.

Bilgi olsun diye not düşeyim dedim.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

xwes

Kurulumu:
Depodan ismi ile aratıp kurabilirsiniz ya da sudo apt-get install startupmanager komutu ile kurdurabilirsiniz.

Kullanımı

-Program sorunsuz kuruludu ise menuden sistem>yönetim>startUp-Manager yolunu izleyerek programi çaliştirin.

-Ana ekranda Timeout yazan yerin karşısındaki, öntanımlı olarak 10 olan değer saniye cinsinden grubun ekranda bekleme süresini belirliyor.

-Default operating system yazan yere tıklayarak ise sisteminizde kurulu olan işletim sistemlerinden hangisinin öntanımlı olacağını, yani dokunmazsanız bilgisayarın otomatik olarak hangi sistemle açılacağını belirleyebilirsiniz.

-Resolution yazan yerin karşısındaki değer grub ekranının çözünürlüğüdür. Bu değerini ekranınız ile uyumlu olmasına dikkat edin, fazla yüksek bir değer seçmeyin. Bu değeri arttırmanın sağladığı şey grub ekranının daha genişçe olmasıdır.

-Appearance sekmesine geçtiğinizde Usplash Theme ayarlayıcısını göreceksiniz. Usplash kısaca ubuntu açılırken çıkan renkli ve dolan bir çubuğu olan ubuntu yazısıdır diyebiliriz. Eğer bunu değiştirmek istiyorsanız gnome-look sitesinden beğendiğiniz birini indiriyorsunuz, sonra bu ekranda manage usplash themee tıklayarak "Ekle"ye tıklayarak indirdiğimiz temayı yüklüyoruz ve daha sonra bunu seçiyoruz.

-Sonuncu sekme olan Advanced sekmesinde ise seçeceğimiz çözünürlük değeri Grub ekranındaki öğelerin küçük olmasını sağlıyor.
Bir de bu sekmede kurtarma disketi oluşturmak gibi bir seçenek oldugunu görebilirsiniz. Bu özellilk ile oluşturacağınız kurtarma disketi ile bozulan grubunuzu tekrar kurabilirsiniz. Ancak disket sürücüm olmadıgından bu özelliği sınayamadım.
Kullanımı kısaca böyle :)

ırmak

Contempt

Merhaba ;

Bir pc de Hem xp hemde Kubuntu 11.04 var. Startupmanager  ile  açılış saniyesini ayarlıyorum sorun olmuyor ;
Default başlatıcı olarak xp yi ayarlamak istiyorum gerekli ayarları yapıyorum lakin yine otomatik olarak  kubuntuyu açıyor. Neden olabilir veya başka ne şekilde default olarak xp nin açılmasını sağlayabilirim.
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

Grub2 dosya düzenlemeleri ile yapabilirsin bunu @Contempt. Senin sorun uygulamanın neden bunu yapmadığı üzerine mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

speakerXXL

Contempt

Benim sorunum uygulamanın yaptım dediği halde yapamadığı elle müdahele ederek yapmak durumunda kaldım ve oldu. @speakerXXL senin önerinde güzele benziyor bir daha ki sefer bunuda denerim teşekkürler.
Herşeye Rağmen...

zeitgeist

Sanırım StartupManager uygulamasında bir sıkıntı var, biraz önce denediğimde bende de aynı sorunu verdi. Grub.cfg dosyasını incelemedim ama yeni değerleri bu dosyaya işlemede bir sıkıntı olabilir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

lambadan

konumlandırılamıyor hatası verdi

okay@okay-MS-7255:~$ sudo apt-get install startupmanager
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
N: Ignoring file 'diesch-testing-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'opera.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'ingalex-super-boot-manager-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'diesch-testing-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'opera.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'ingalex-super-boot-manager-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
E: startupmanager paketi konumlandırılamıyor

if

@lambadan, depolarda yokmuş demekki.

2011 yılında geliştirilmesi durmuş ve Ubuntu ile uyumlu değilmiş.

Alıntı YapStartUp-Manager is obsolete, its development is stopped since <2011. StartUp-Manager is incompatible with Ubuntu 11.10 and newer versions of Ubuntu.

You may want to use GRUB-Customizer instead.

lambadan

üzüldüm fullhd çözünürlük kullanıyorum ve  grub da  sorun yaşıyorun  çözünürlüğü algılamıyor  ve  düşük  çözünürlükte  veriyor  peki şimdi  kapatıp açtığımda  sorun yaşarmıyım

speakerXXL

Startup Manager Linux Mint 13 (Ubuntu 12.04 tabanlı) deposunda mevcut. Aşağıdaki kodları sırasıyla uçbirimde çalıştırarak Ubuntu 12.04'e yüklemek mümkün.

wget -c packages.linuxmint.com/pool/upstream/s/startupmanager/startupmanager_1.9.13-5-1linuxmint1_all.deb
sudo dpkg  -i startupmanager*