Yazılar çok küçük

Başlatan keretta, 10 Temmuz 2008 - 18:42:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

keretta

Merhaba,

Bu sabah kurduğum Ubuntu'nun beni rahatsız eden tek yani bu aslında. Websitelerindeki yazılar (font) çok küçük, inanın görme problemi olanların okuyamacağı cinsten. Konu açmadan önce aradım fakat bir sonuç bulamadım.

Sorun ekran çözünürlüğünden kaynaklanıyor sanırım, çünkü kurduğum andan beri 1280*1024. Xp'de kullandığım çözünürlük 1024*768 fakat Ubuntu sisteminde 1024*768 'i seçtiğimde ekran aşağı veya yukarı kayıyor, ilginç bir durum oluşuyor.

Ne yapabilirim windows'taki uyumu yakalayabilmek için?

DeFacto

Bence sizin font ayarları ile ilgili sorun. Çünkü ben de sizinle aynı çözünürlükteyim ve görme problemim olmasına rağmen gözlüklü/gözlüksüz çok rahat okuyabiliyorum.

keretta

Font büyüklüğü olarak kaç kullanıyorsunuz ortalama?

DeFacto

Yazı yazarken 10-12 bazen 15 site için de yaklaşık bu değerlerdedir. Eğer çok küçük geliyorsa CTRL+Mouse3(scroll) ileri iterseniz ufak bir kasılmadan sonra sayfadaki tüm öğeler yazılar da dahil olmak üzere büyür. Mouse scrolunuz yoksa aynı işlemi en sağdaki +,- ile görebilirsiniz. Mantıken de olduğu gibi + büyültüyor - ise ufaltır.

keretta

Mouse'un o işi gördüğünü biliyorum, yazı fontlarıyla oynayacağım teşekkürler ilgilendiğiniz için.

ufuk_k

@keretta; Firefox ayarlarında, İçerik--Fontlar ve renkler--Gelişmiş kısmından en küçük (minimum) font boyutunu artırın, ve "sayfaların kendi yazı tiplerini kullanmasına izin ver" seçeneğini de kaldırıp deneyebilirsiniz.

keretta

Alıntı yapılan: ufuk_k - 10 Temmuz 2008 - 20:28:28
@keretta; Firefox ayarlarında, İçerik--Fontlar ve renkler--Gelişmiş kısmından en küçük (minimum) font boyutunu artırın, ve "sayfaların kendi yazı tiplerini kullanmasına izin ver" seçeneğini de kaldırıp deneyebilirsiniz.

ufuk_k teşekkür ederim çok yardımcı oldun.

ufuk_k

Özelleştirecek çok şey var. Masaüstü-görünüm kısmından temanın içine girip yazı tipleri büyütülebilir, uygulamaların (örneğin uçbirim ve firefox) gibi kendi içinden ayarlanarak yazılar büyütülür. Masaüstü simgeleri "esnet" denerek büyütülebilir, panel genişletilebilir. Dosyan yöneticisi nautilusun simgeleri de büyütülebilir.

Sherlock Holmes

http://www.metacafe.com/watch/905174/how_to_make_fonts_look_better_in_ubuntu_7_10/
Izleyeceğiniz video'daki arkadaş 7.10 Gutsy Gibbon üzerinde uygulamaktadır,ama bütün ubuntu sürümleri için geçerlidir.
:)