64 mb ekran kartı driver problemi

Başlatan HelpiceR, 29 Nisan 2010 - 09:13:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Önce sürücülerin kurulması gerekir. Aksi takdirde ortalık karışacaktır.
@HelpiceR, şimdi tekrar detaylıca baktım da ben sana yanlış sürücü önermişim zira senin kartın bir miktar sorunlu. 96 serisi sürücülerde senin kart desteği yok.

Alıntı YapGPUs ranging from GeForce series 2 (except for GeForce2 GTS/GeForce2 Pro, GeForce2 Ti and GeForce2 Ultra) to Geforce series 7 are supported.

Haliyle bizim eski sürücülere yönelmemiz gerekecek. Fakat ne hikmetse depolarda artık legacy sürücüler görünmüyor. İki alternatif var:

1. Eski depolardan elle .deb paketlerini denemek.
2. Nvidia'nın sitesinden ell çekip sürücüyü kurmak.

İlk önce birinci alternatifi deneyelim. Sisteminin 32 bit olduğunu var sayıyorum. Masaüstüne nvidia isminde bir dizin açıp, indireceğin şu paketleri buraya yerleştir:
http://nl.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/multiverse/l/linux-restricted-modules-2.6.24/nvidia-glx-legacy_71.86.04+2.6.24.18-27.5_i386.deb
http://nl.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/multiverse/l/linux-restricted-modules-2.6.24/nvidia-legacy-kernel-source_71.86.04+2.6.24.18-27.5_i386.deb
http://nl.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/n/nvidia-settings/nvidia-settings_1.0+20080304-0ubuntu1.1_i386.deb

Ardından uçbirimi açıp şu komutları uygula:

cd Masaüstü/nvidia
sudo dpkg -i *.deb

Sonra sistemi bir yeniden başlat. Eğer çözünürlük sorunu yaşarsan duruma tekrar bakalım. Genel forumda bu kart için çözünürlük sorunu yaşayanlar da mevcut.

Kendimize not: Bir ara şu başlığı çevirelim
https://wiki.ubuntu.com/X/Config/Resolution
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

HelpiceR

eribol

O kırmızı işarete tıklayın. Size bir rapor oluşturacak. Eğer launchpad hesabınız varsa bu rapor gönderilecek. Ancak Paket Yöneticisine gidip elle de durumu kontrol edebilirsiniz. Ola ki paket kuramazsanız başka bir başlıkta bu sorunu dile getirebilirsiniz. Ancak ciddi bir problem olacağını zannetmiyorum. Çok sık ve geçici olan bir durum bu.

HelpiceR

dediğini yaptım güncelleme yöneticisi açıldı tüm güncellemeleri kurdum ama yinede masaüstü efektleri değişmiyor

eribol

Bir önceki mesajda @heartsmagic'in önerdiklerini yaptınız mı? EN sonda verdiği bir adres var ona göz attınız mı? Herhangi bir hata veya uyarı ile karşılaştınız mı? Yüklediğiniz paket sanırım eski bu nedenle paket yöneticisinde sorun olmuş olabilir.

HelpiceR

Alıntı yapılan: eribol - 04 Mayıs 2010 - 12:28:40
Bir önceki mesajda @heartsmagic'in önerdiklerini yaptınız mı? EN sonda verdiği bir adres var ona göz attınız mı? Herhangi bir hata veya uyarı ile karşılaştınız mı? Yüklediğiniz paket sanırım eski bu nedenle paket yöneticisinde sorun olmuş olabilir.

evet yaptım zaten onları yaptıktan sonra o hata mesajı çıktı(resmi olan yer) o linke de bakmadım ingilizcem olmadığı için yanlış bir şey yapmak istemiyorum.
Ayrıca çözünürlük sorunum yok 1280x1024, 60 hz olarak çalışıyor şu an Compiz çalışmıyor ve Sistem>Tercikler>Görünüm>Görsel Efektler kısmında değişiklik olmuyor en baştaki "Hiçbiri" seçili durumda

heartsmagic

dpkg -l | grep nvidia
glxinfo | grep render
ne diyor?

HelpiceR

Çıktılar alttadır.Çok yordum sizi ama .

dpkg -l | grep nvidia
ii  nvidia-173-modaliases                173.14.22-0ubuntu11                             Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-96-modaliases                 96.43.17-0ubuntu1                               Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-common                        0.2.23                                          Find obsolete NVIDIA drivers
ii  nvidia-current-modaliases            195.36.15-0ubuntu2                              Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-legacy-kernel-source          71.86.04+2.6.24.18-27.5                         NVIDIA binary 'legacy' kernel module source
ii  nvidia-settings                      195.36.08-0ubuntu2                              Tool of configuring the NVIDIA graphics driv

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Software Rasterizer

eribol

Ekran kartı tamam.compiz --replacekomutu ne diyor acaba?

Hatti

Ama "Software Rasterizer" demiş çıktıda.

eribol

HelpiceR

compiz --replace
compiz (core) - Fatal: Software rendering detected.
compiz (core) - Error: Failed to manage screen: 0
compiz (core) - Fatal: No manageable screens found on display :0.0

Launching fallback window manager

pencere düğmeleri gitti Compiz Fusion İcon dan "Reload Windows Manager" dedikten sonra eski haline geldi. "Pencere yöneticiniz desteklemiyor " gibi bir hata verdi.

heartsmagic

Nvidia paketi kurulu ama sürücü etkin değil.

sudo nvidia-xconfig komutunu ver ve X'i yeniden başlat. Eğer masaüstü açılmazsa konsoldan girer /etc/X11/xorg.conf dosyasını silersin.

HelpiceR

:(
sudo nvidia-xconfig
sudo: nvidia-xconfig: command not found

heartsmagic

legacy paketi sağlamıyor muymuş bunu? Elle sürücü ekleriz o zaman. Forumdaki sade bir xorg.conf örneği bulup Driver kısmına nvidia işlemeyi deneyebilir misin?
Eğer işin içinden çıkamazsan buradan yardım etmeye çalışırız.

eribol

nvidia-settings örnek bir xorg.conf dosyası verebilir mi acaba?

heartsmagic

Güzel fikir, veriyordu sanırım nvidia-settings.

HelpiceR

Arkadaşlar Ubuntu kullanalı daha 3-4 gün oldu oda işyerinde olduğum için fazla kurcalayamadım.Yani söylediğiniz şeyi yapacak seviyede değilim :( .Bir an önce ögrenip tüm makinelere kurmak istiyorum ama makineler aynı özellikte o yüzden bunu halletmemiz lazım.

nvidia-setting dediğimde açılan ekranda şöyle bir uyarı var

You do not appear to be using the NVIDIA X driver.  Please edit your X configuration file (just run `nvidia-xconfig` as root), and restart the X server.

ancak nvidia-xconfig dediğimde "command not found" diyor :)

eribol

Nvidia-setings açılıyor mu peki?

HelpiceR

Evet 5 seçenekli bir yer açılıyor ancak ne yaparsam yapayım kayıt etmiyor

Edit:

Ayrıca sysinfo adlı programla ekran kartıma baktım  aynen şu yazıyor
nVidia Corporation NV15[GeForce2 GTS/PRO] (rev a4)
Subsytem: nVidia Corporation Device 002c

Hatti

cat /etc/X11/xorg.conf
çıktıyı buraya aktar.

heartsmagic

@HelpiceR, kayıt etmeme problemini forumda araştırırsan nasıl çözeceğini görürsün. Fakat kısa yoldan açıklayayım. nvidia-settings ile ayarları yapıp kayıt et deme. Önce "preview" gibi bir yeri ara. Açınca sana oluşturman gerekecek xorg.conf dosyasını verecektir. Kopyala gördüğün kısmı.

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf ile açacağın dosyaya yapıştır ardından.

HelpiceR

cat /etc/X11/xorg.conf   |  herrhangi birşey olmuyor. o dizine ben kendim gidip baktım xorg.conf diye bir sosya yok

Resimdeki gibi farklı bir yer açılıyor başkalarında gördüğüm bu değil kaydettiğimde şu yazıları kaydediyor
#
# Masaüstü/xorg.conf
#
# Configuration file for nvidia-settings - the NVIDIA X Server Settings utility
# Generated on Sat May  8 13:08:49 2010
#

# ConfigProperties:

RcFileLocale = C
ToolTips = Yes
DisplayStatusBar = Yes
SliderTextEntries = Yes
IncludeDisplayNameInConfigFile = Yes
ShowQuitDialog = Yes

# Attributes:

Hatti

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
komutunu ver ve dosyanın içine aşağıdakileri yazıp kaydet.
O diğer yazılanları sil.

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "nvidia"
EndSection

Daha sonra yeniden başlat ve bir daha bak.
Eğer bilgisayar açılmazsa kurtarma kipinden xorg.conf dosyasını sil.

HelpiceR

nvidia da şurayı buldum ama doğru mu acaba ve hangilerini indirip kurayım
http://www.nvidia.com/object/linux_display_1.0-2960.html

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Mayıs 2010 - 13:22:38

@Hatti yaptım olmadı daha öncede resmini koymuştum yine o ekran geldi "Düşük modda çalışıyor" gibi

Edit:

Bizim mesai bitti artık Pazartesi devam edicez bende evdeki makineye kurayım inş. ondada bir sorun çıkmaz.

İyi Tatiller Herkeze.