[Çözüldü] Cairo-Dock ve Google Earth Çalışırken PC Donuyor

Başlatan XRumer, 31 Mart 2010 - 22:28:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Elimde bir tane Toshiba Satellite L10-102 laptop var. Bu bilgisayara Ubuntu 9.10 kurdum. Gnome masaüstü kullanıyorum. Ne zaman Google Earth çalıştırsam 5 dk içinde PC ya tamamen donuyor. Ya da sadece fareyi kıpırdatabiliyorum, bir de açık kalan müzik yazılımı çalmaya devam ediyor. Her şey donuyor.

Daha önce Mandriva'da KDE masaüstü kullanmıştım, aynı sorunu orada da yaşamıştım. Xfce masaüstlerinde ise bu sorun nadiren yaşanıyor. Lxde'de ise hiç yaşanmıyor.

Gnome üzerinde çalıştırdığım Cairo-Dock açıkken de aynı şey yaşanabiliyor ama belirli bir süre içinde değil. Onda ne zaman olacağı hiç belli olmuyor.

Bilgisayarımın kapasitesinin pek iyi olduğunu söyleyemem. Bütün bunlardan yola çıkarak bu yazılımların KDE ve GNOME masaüstlerinde ağır geldiğini düşündüm. Fakat bazı flashlı sitelerde işlemci tavan yapmasına rağmen, bazı video dönüştürme işlerinde işlemci son güç çalışmasına rağmen KDE ve GNOME'da bile bilgisayar hiç mi hiç donmuyor. Google Earth ve Cairo-Dock işlemciyi o kadar zorlamamasına rağmen bu sorunları yaşatıyor. Sizce sorun neden kaynaklanıyordur?

heartsmagic

Konsola düşebiliyor musun? Ctrl+Alt+F1
Compiz açık oluyor mu bu esnada?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

XRumer

Konsola da düşemiyorum. Hiçbir tuş çalışmıyor. Fare kıpırdıyor ama tuşları çalışmıyor.

Evet Compiz sürekli açık bende.

heartsmagic

Bir de kapatıp dene bakalım. En azından bir kriteri elemiş oluruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

XRumer

Cairo-Dock'da işe yaramadı.

Google Earth'da ise tam olarak emin olmamakla beraber işe yaradığını söyleyebilirim.

ırmak

Alıntı yapılan: XRumer - 01 Nisan 2010 - 15:24:57
Cairo-Dock'da işe yaramadı.

Google Earth'da ise tam olarak emin olmamakla beraber işe yaradığını söyleyebilirim.

Cairo-Dock Compiz kapalıyken çalışmıyor diye biliyorum.

XRumer

Hayır gayet güzel çalışıyor. fakat bir süre sonra donuyordu.

Onun da nedenini buldum. Ben GLX Cairo-Dock kullanıyordum ve OpenGL kullanıyordu. Benim PC'nin ekran kartı da çok zayıf olduğu için bunu kaldırmıyordu. şimdi no-opengl yazan Cairo-Dock'ı kullanmaya başladım. Bazı efektleri yok ama benim bilgisayarın ekran kartını düşündüğümde ancak bunu kullanabilirim. Compiz açıkken bile sorun çıkarmıyor.

Kısacası sorun çözüldü. Bu arada Compiz'i tekrar açmama rağmen Google Earth sorunsuz çalışıyor, yine de sorun çıkarırsa Google Earth'a girerken Compiz'i kapatırım. Daha iyi bir bilgisayar alana kadar böyle idare etmek zorundayım.

ırmak

Alıntı yapılan: XRumer - 01 Nisan 2010 - 16:06:26
Hayır gayet güzel çalışıyor. fakat bir süre sonra donuyordu.

Onun da nedenini buldum. Ben GLX Cairo-Dock kullanıyordum ve OpenGL kullanıyordu. Benim PC'nin ekran kartı da çok zayıf olduğu için bunu kaldırmıyordu. şimdi no-opengl yazan Cairo-Dock'ı kullanmaya başladım. Bazı efektleri yok ama benim bilgisayarın ekran kartını düşündüğümde ancak bunu kullanabilirim. Compiz açıkken bile sorun çıkarmıyor.

Kısacası sorun çözüldü. Bu arada Compiz'i tekrar açmama rağmen Google Earth sorunsuz çalışıyor, yine de sorun çıkarırsa Google Earth'a girerken Compiz'i kapatırım. Daha iyi bir bilgisayar alana kadar böyle idare etmek zorundayım.

OpenGL değilse çalışır tabi. Sorununuz çözüldüyse sıkıntı yok :)

XRumer

Alıntı yapılan: ırmak - 01 Nisan 2010 - 16:34:59

OpenGL değilse çalışır tabi. Sorununuz çözüldüyse sıkıntı yok :)

OpenGL olarak da çalışıyor. Ama donuyor :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Nisan 2010 - 18:21:52

Neyse önemli olan sorunu çözmüş olmamız.

eribol

Sanırım sorun çözülmüş. Google-Earth malum ağır program bende de aynı sorunlar sıkça oluyor. Yani sorun halledilmiş diğerleri performans kaynaklı. Bu nedenle etiketleyip kilitliyorum izninizle.