Pulseaudio olmalı mı olmamali mi?

Başlatan xwes, 12 Şubat 2010 - 14:12:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Ubuntuda ilk günden beri hiç sevmediğim şeylerden biri ses yöneticileri. Çeşitlilik olması güzel ama ubuntuda sürekli problem çıkarıyor bu durum. Mesela bazı programların doğru çalışması için pulseaudio'yu kaldırmam gerekiyor bazılarının çalışması içinse kurmam. Şimdiye kadar onlarca defa kaldırıp kurmuşumdur pulseaudio'yu. Mesela skype için kaldırmam gerekiyor, kdenlive için kurmam gerekiyor, kurulu değilken amarok ile audacity beraber çalışmıyor, kurarsam Smoking Guns oyununu oynamıyorum, oysa bazen pulseyi kaldırınca bu kez smplayer çalmıyor. Cinerella için de kurmam gerekiyor vs. Yok mudur acaba bunu bir çözümü? OSS, alsa, esound, pulseaudio vs. bir sürü seçenek var, bu kadar seçenek neden var ve neden sürekli çakışıp duruyor ses giriş/çıkışlarım?

Ozmo

evet bende pulse audio yana sıkındım var ne işe yaradıgınıda çözemedim kaldıramadım da :(

BayboraKaan

Skype'ın son sürümünü indirip kurarsan PulseAudio ile çalıştığını fark edeceksin. Ayrıca Pulse Audio ses denetimini kurduğunda tüm açık olan uygulamaları ayrı ayrı yönetebilirsin.

sudo apt-get install pavucontrol

Almanya wikisinde tavsiye ediliyor pulse audio için

heartsmagic

Pulseaudio aslında Alsa'dan ayrı değil, beraber iş görüyorlar. Fakat Linux üzerindeki ses geleceği sanırım Pulseaudio'ya emanet zira dağıtımların hemen hepsi geçiş yapıyorlar artık. Uygulamalar da sorunları yavaş yavaş kapatıyorlar gibi. Sisteme ilk yerleştirildiğinde ben de pek sevememiştim fakat sonraları alışmaya başladım. Bu biraz da zorunluluktan oldu zira gidişat o yönde.

Not: mplayer ile hâlâ OSS kullandığımı itiraf edeyim :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.