[Çözüldü] Öntanımlı klavye sorunu

Başlatan beko44, 01 Şubat 2010 - 12:11:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

beko44

Ubuntu 9.10 kullanıyorum. Eski sürümünde böyle bir sorun yoktu. Sorunum ise şöyle ; öntanımlı olarak Türkçe klavyeyi ayarlıyorum fakat pc yi baştan başlatınca öntanımlı ayarlar sıfırlanıyor. Otomatik olarak ABD ye ayarlıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim ? Bir de Panele bildirim alanını ekliyorum,fakat pc yi baştan açınca panelden kayboluyor,her seferinde elle ayarlamam gerekiyor.Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler...
-----
Çözüm :

Klavye ayarlarını böyle yaptım ve öntanımlıları sıfırlaya hiç basmadım. Sonra sistem geneline uygula dedim ve oldu. Artık ABD yi eklemiyor.

karmic0

Ayarlar > Klavye > Yerleşim burada sanırım ABD ve Türkiye (tr) var? Buradaki ABD olanı sil. Yalnızca Türkçe kalsın. Ben öyle çözmüştüm... (yer değiştirme varsa o da işe yarayabilir)

Paneldeki bildirim alanı dediğiniz şey nedir? Biraz daha açar mısınız?

ns

Alıntı yapılan: karmic0 - 01 Şubat 2010 - 21:04:32
Ayarlar > Klavye > Yerleşim burada sanırım ABD ve Türkiye (tr) var? Buradaki ABD olanı sil. Yalnızca Türkçe kalsın. Ben öyle çözmüştüm... (yer değiştirme varsa o da işe yarayabilir)

aynı sorun bende de var bu şekilde çözmeye çalişmıştım ama olmadı ve sorunum hala devam ediyor. 9.04ten yükseltmiştim ubuntuyu 9.10'a
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

karmic0

Alıntı yapılan: ns - 01 Şubat 2010 - 21:23:31
Alıntı yapılan: karmic0 - 01 Şubat 2010 - 21:04:32

aynı sorun bende de var bu şekilde çözmeye çalişmıştım ama olmadı ve sorunum hala devam ediyor. 9.04ten yükseltmiştim ubuntuyu 9.10'a

1- ABD'yi silemediniz mi, yoksa sildiniz de gene ingilizceye mi döndü?

2- Klavye > Yerleşim bölümünde "Sistem ön tanımlılarını kullan" seçeneğinin işaretini kaldırdınız mı?

3- Giriş (kullanıcı seçim) ekranında klavye/dil ayarını yaptınız mı?

4- Aynı ayar kısmından klavye modelini değiştirin, doğru tanımlanmamış olabilir.

beko44

Abd yi siliyorum zaten pc yi baştan başlattığımda Türkçe siliniyor sadece ABD kalıyor. Bildirim alanından kastettiğim şey ağ bağlantı durumu ve ses simgesi,sağ üstte olan simgeler.

karmic0

Alıntı yapılan: beko44 - 01 Şubat 2010 - 21:46:57
Abd yi siliyorum zaten pc yi baştan başlattığımda Türkçe siliniyor sadece ABD kalıyor. Bildirim alanından kastettiğim şey ağ bağlantı durumu ve ses simgesi,sağ üstte olan simgeler.

Çıkıştaki "Sonraki girişler için oturumu kaydet" işaretli mi? + Klavye > Yerleşim bölümünde "Sistem ön tanımlılarını kullan" seçeneğinin işaretini kaldırdınız mı?

beko44

Teşekkürler,sanırım klavye sorununu sayenizde çözdüm fakat ; çıkıştaki sonraki girişler için oturumu kaydet nerde onu bulamadım ?

karmic0

Bilgisayarı kapattığınız bölüm varya (en sağ üst köşedeki) işte "sonraki girişler için oturumu kaydet" orada. Onu işaretleyin veya işaretliyse işaretini kaldırın... (Bu oturumu kaydediyor... Bilgisayarı kapatırken açık bıraktığınız her şey açılışta geri geliyor)

Bu arada klavye sorununuzu nasıl çözdüğünüzü de yazınız...

Alıntı yapılan: beko44 - 01 Şubat 2010 - 22:06:18
Teşekkürler,sanırım klavye sorununu sayenizde çözdüm fakat ; çıkıştaki sonraki girişler için oturumu kaydet nerde onu bulamadım ?

beko44

Klavye ayarlarını böyle yaptım ve öntanımlıları sıfırlaya hiç basmadım. Sonra sistem geneline uygula dedim ve oldu. Artık ABD yi eklemiyor.

karmic0

Alıntı yapılan: beko44 - 01 Şubat 2010 - 22:32:52

Gnome biraz daha farklıymış, ben Xfce'a göre anlattım ama mantık aynı... Sorunu çözdüğünüze sevindim...

beko44

Yalnız ben hala o sonraki girişler için oturumu kaydet i bulamadım :D Bilgisayarı kapattığım yerde "Ekranı kilitle,Konuk oturumu,Kullanıcı değiştir,Oturumu kapat,Askıya al,Uykuya al,Yeniden başlat,Bilgisayarı kapat,Durum belirt" var baktım baktım göremedim kaydet felan...

karmic0

Alıntı yapılan: beko44 - 01 Şubat 2010 - 22:41:38
Yalnız ben hala o sonraki girişler için oturumu kaydet i bulamadım :D Bilgisayarı kapattığım yerde "Ekranı kilitle,Konuk oturumu,Kullanıcı değiştir,Oturumu kapat,Askıya al,Uykuya al,Yeniden başlat,Bilgisayarı kapat,Durum belirt" var baktım baktım göremedim kaydet felan...

Vardır mutlaka, ismi filan değişik olabilir ama yaptığı görev aynıdır... Yeri de değişik olabilir, ayarlar bölümünde "oturum ve başlangıç" diye bir şey var mı? Oraya da bak... Xfce'da olupta Gnome'da olmayacağını sanmam... Benim kullandığım zamanlarda vardı...

beko44

Neyse kısmet artık üşenmeyip her açışımda tekrar eklerim sorun değil. Yardımların için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.