grub loading eror: no such partition grub rescue > hatası

Başlatan acer, 07 Kasım 2009 - 14:45:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

acer

Kardeş,m makinayı ben yokken açmış. Grub ekranıında birinci vistayı seçmiş ve bilgisayara açılmamış. Bunun üzerine makinayı açma düğmesinden kapatmış. Daha sonra ben açtığımda 'grub loading

eror: no such partition

grub rescue >' hatasını alıyorum. Ne winzort açılıyor ne de ubuntu.
Forumda arama yaptım ve http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=192.0 bağlantısındaki yolu izlemeye çalıştım ama ilk adımda hatayla karşılaştım 'ubuntu@ubuntu:~$ sudo grub
sudo: grub: command not found' bunun üzerine http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0 bağlantısına tıkladım
sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 320.1 GB, 320072933376 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xd9a2af1e

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1        1698    13631488   27  Unknown
/dev/sda2   *        1698       20501   151041024    7  HPFS/NTFS
/dev/sda3           20502       38450   144175342+   5  Extended
/dev/sda4           38451       38914     3717120   12  Compaq diagnostics
/dev/sda5           37717       38450     5895823+  82  Linux swap / Solaris
ubuntu@ubuntu:~$

Burada hangi bölümü sisteme ekleyeceğimi bilemiyorum. Yardım edecek olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

acer

Alıntı yapılan: zeitgeist - 07 Kasım 2009 - 17:07:22
Ubuntu hangi sürümü kullanıyorsun?

9.10 64 bit sürümü

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Kasım 2009 - 18:56:10

Ubuntuyu yeniden mi kursam? Ne dersiniz?

heartsmagic

Forumdaki Yeniden Grub2 yükleme konusunu bulup uygulamaya çalış.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

acer

ırmak

Forum tadilattayken aynı sorunla ben de karşılaştım.
İlk kurulumda Linux için 48 gb gibi bir alan bırakmıştım.
Tabi bunu acemiliğimden yaptım.
2 hafta sonra bunu düzeltmek istedim.
Alanı tekrar boyutlandırmak için Live Cd ile açtım bilgisayarı.
Gparted ile Linux alanını 25 gb olacak şekilde tekrar boyutlandırdım.
Herşey yolunda gitti.
Veri kaybı bile olmadı.
Elbette ben Vista'ya geçip arta kalan alanı formatlayana kadar:(
Bilgisayarı tekrar açmaya çalıştığımda;

Grub loading
error unknown filesystem
grub rescue>

Çözmeye uğraştım, beceremedim.
Ubuntu'yu tekrar kurdum.
Şimdi

[IMG]http://img689.imageshack.us/img689/3016/17733007.th.jpg[/img]

Şu şekilde bir disk dağılımım var.
Kalan alanı formatlamaya korkuyorum haliyle.
Ayrılmamış boş bir alana grub nasıl oluşturulabilir anlayamıyorum.
Aynı hatayı almadan 36 gb'ı nasıl kullanılabilir hale getirebilirim?

raspacı

Boş alanı gparted ile istediğin dosya sisteminde biçimlendirebilirsin diye düşünüyorum. İlkinde vista ile yaparken sorun olmuş olabilir. Bu alana yeni bir dağıtım kurarsan zaten kurulumda formatlanır ve kendi grubunu kurar . Bunun içinde de eski kurulumları gösterir ama dediğim gibi gparted programı ile de rahatçabiçimlendirebilirsin diye düşünüyorum. Palimset ile de oluşturabilirsin tabi...
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

ırmak

O alanı mümkünse, yani bir daha bozulmayacaksa, Ntfs olarak biçimlendirmeyi istiyorum. İlerde muhtemelen tamamen Ubuntu kullanmanın yollarını aramaya başlayacağım. Şimdilik Vista bulunan birimler arşiv niteliğinde zaten. Bir kaç program elimi kolumu bağlıyor, yoksa çoktan silmiştim Windows'u.
Ama hala niye o alan biçimlendirilince Grub hatası aldığımı anlayamadım. Bunun cevabını öğrenene kadar da formata yanaşmayacağım:)

raspacı

Grub2 ne eder bilemem. İlk sorunu acaba dediğin gibi vista biçimlendirmesi sonunda mı yoksa ilk ubuntu ile bütün diski bölünce mi yaşadın? Belki disk sıraları değişince grub2 etkilenmiştir. Yine de bilemiyorum ama bahse gir deseler %99 o bölümü gparted ile biçimlendirmeye oynardım. :) Sana önerim ise madem emin değilsin biçimlendirmeden önce diğer önerileri bekle.

ırmak

Sorun Linux kısmının boyutlandırılması değildi, bunu da elbette şuradan anlıyorum, live cd üzerinden gparted kullandıktan sonra bilgisayarı tekrar başlattım grub ekranı açıldı, buradan Vista'ya geçip bahsettiğim 2. biçimlendirme işlemini yaptım. Ama asıl sorun ayrılmamış boş alanın biçimlendirilmesi yüzüden grub'un bozulması. Bence bunun Vista ya da Linux ile yapılmasının bir farkı olmayacak. Boot sırasında bir problem oluyor. Sıralama karışıyor belki yeni bir sürücü eklendiğinde. Bilemiyorum, emin değilim, beklemedeyim:)

heartsmagic

Şu olmuş olabilir. Diyelim ki Ubuntu bölümün sda5'te kurulu idi ve Grub bu bölümde arıyordu /boot bölümünü. Sen Vista üzerinden biçimleme yapınca disk bölümlerinin numaraları değişti. Bizim Ubuntu bölümü oldu -diyelim ki- sda6. Ne oluyor? Grub bakıyor sda5'te sistemi başlatabileceği bir dosya sistemi yok sana mızıldanıyor hafiften.

Grub2 için yeniden kurulum deneseydin sorun muhtemelen çözülürdü.

ırmak

Cevabı yeni gördüm.
Suçu Vista'ya atıp Ubuntu'yu temize çıkarmayı ben de çok istiyorum.
O yüzden Gparted ile formatlayacağım bir dahaki sefere eksik bölümü.
Yine aynı hata olmayacağını umarak:)

heartsmagic

ırmak

Bugün cesaretimi toplayıp kalan bölümü biçimlendirmek istedim ama bu sefer de başka bir sorun çıktı.
Gparted beni
"4 adetten fazla birincil bölüm yaratılamaz
Eğer daha fazla bölüm istiyorsanız bir genişletilmiş bölüm oluşturun. Genişletilmiş bölüm diğer bölümleri içerebilir. Çünkü genişletilmiş bölüm aynı zamanda ilk bölümün silinmesinde gerekli olabilir."
şeklinde bir hata mesajıyla karşıladı.
Elbette ben ne demek istediğini anlayamadım.

[IMG]http://img197.imageshack.us/img197/964/ekrangrnts.th.jpg[/img]

Şu şekilde bir disk düzenim var.
Bir elimden tutan olursa o kalan kısmı kullanılır hale getirmek istiyorum:)

raspacı

Yeni alanı genişletilmiş olarak oluşturmaya çalış. Mantıksal olarak ta geçebilir. Dediği gibi dörtten çok birincil disk oluşturmuyor.

ırmak

Alıntı yapılan: levi - 24 Aralık 2009 - 13:52:48
Yeni alanı genişletilmiş olarak oluşturmaya çalış. Mantıksal olarak ta geçebilir. Dediği gibi dörtten çok birincil disk oluşturmuyor.

Pek anlayamadım. Kusura bakmayın çok hakim değilim bu konuya.
Nasıl yapacağımı tarif edebilir misiniz acaba?

raspacı

Ayrılmamış bölümü seçip yukardaki menüden + işaretli ikona tıklaman gerekiyor. Zaten bu kısmı yapmışsın. Şuna benzer bir şey gelmesi lazım(resim altta). Benim gparted şu an tüm diskimi ayrılmamış olarak  görüyor. O yüzden başka bir yerden ekran görüntüsü aldım. Oluşturma tipi olarak genişletilmiş, extended gibi birini seçeceksin. sda1,2,3,4 birincil bölümler olurlar. Ama bu bölümleri genişletilir seçersek içlerine ek bölümler (mantıksal) kurabiliyoruz. Sende de extended bir bölüm var zaten. Böylece 4 birincil bölüm sınırını aşmış oluyoruz.