[Çözüldü]openofficede hazırlanan çizim içeren metni doc uzantılı kaydetme sorunu

Başlatan ubuntuki lilith, 07 Kasım 2009 - 16:05:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntuki lilith

Arkadaşlar kelime işlemcisinde çizim olan bir metin düzenledim ancak bunu doc uzantılı olarak kaydedemiyorum. Başka arkadaşa da gönderdim openoffice kullanan o da değiştiremedi ben de bendeki orjinali silmiştim çöpten çıkardım ama bu kez de açılmıyordu dosya kurtarılamadı diyordu. Arkadaşım bana yolladığım dosyayı geri gönderdi ama onu açarken de aynı uyarıyla karşılaştım.
Dosya kurtarılamadı kurtarma işlemi için ileri butonuna basın diyor ama ortada buton filan da yok görünmüyor. Ne yapabiliriz?

zeitgeist

Ubuntu 9.10 ile beraber gelen OppenOffice 3.1 kelime işlemci ile bir belge açtım ve içine bir şeyler karaladıktan sonra .doc uzantılı olarak kayıt ettim. Daha sonra Xp işletim sistemine geçerek Ofiice2000 ile sağlıklı bir şekilde açtım. Ardından Ubuntuya döndüm ve belgeyi sildim sonrasında çöp kutusunu açarak belgeyi geri getirdim ve gayet sağlık bir şekilde açıldı.

O halde bahsettiğin sorun spesifik bir durum olmalı; ya doc olarak kayıt ederken bir yanlışlık yapıldı ya da sistemde genel bir aksilik oldu, bilemiyorum. Şu noktadan sonra sanırım senin için önemli olan belgeyi kurtarmak. Nasıl kurtarabiliriz bilemiyorum. Ancak anlamadığım arkadaşına gönderdiğin belgede de aynı sorun olması, bu durumda tek akla gelen dosyanın gönderildiği esnada da hatalı olması. .doc olarak kayıt ederken bir uyarı çıkıyor, hangi seçeneği kullandın bu uyarıda?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ubuntuki lilith

doc olarak kaydet dediğimde kaydetmiyor çizim içeren belgeyi ama sadece yazı içeren belgeyi kaydediyordu evvelden ama şu anda openofficeyi sadece açmaya çalıştığımda yani yeni boş sayfa şu iletiyi alıyorum:
http://www.fileden.com/files/2009/7/15/2510188/Ekran%20G%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC.png
ayrıca ilk bahsettiğim uyarı da buydu zaten. yani birkaç saat önce sadece yazı içeren bir dosyayı doc uzantılı kaydedebiliyordum ama çizim içeren dosyayı kaydedemiyodum. sonra arkadaşıma dosyayı yolladım o da openofficede açtı dosyayı ve doc olarak kaydetmeyi denedi kaydedemedi.ben yanlışlıkla belgeyi silince çöpten aldım ama  yine linkte verdiğim uyarı çıktı. arkadaşımdan istedim geri gönder bendeki açılmıyor diye ama onun gönderdiğinde de aynı sorun olştu. şimdi ise bırakın o dosyayı sadece kelime işlemciyi açmaya çalışıyorum ama açamıyorum aynı iletiyi alıyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Kasım 2009 - 18:01:00

Ayrıca bu linkteki ileti de kapat denince kapanmıyor kapanmaya zorluyorum ben de. bir de iletide yazıyor ama butona bas diyor resimden de görüldüğü gibi benim ekranımda buton da gözükmüyor.

Sherlock Holmes

openoffice karşı başka bir alternetif olarak Koffice'i deneyerek aynı işlemi yapabilirsiniz.
Bakalım aynı hata ile karşılaşacakmısınız.

ubuntuki lilith

Teşekkür ederim. Openofficeyi yeğlerim hiç kullanmadım ötekini ama sorunu gideremezsem artık bir de onu kurar denerim.

miles

doc dosyalarını her zaman sağlıklı bir şekilde kaydedeceksiniz veya tüm özellikleriyle kaydedeceksiniz diye bir şeyin garantisi, openoffice'de microsoft doc formatını açana kadar olmayacaktır.

ironic

koffice yerine Google Docs servisini kullanabilirsin. Word dosyasına resim eklenebiliyor , istenirse de .doc uzantılı çıktı veriyor.

docs.google.com

ubuntuki lilith

Ben kendim çizdim de yani kendimin ekleyeceği  bir şey dışardan bulup eklenecek  bir şey değil geometri sınavı hazırlıyorum da bu çizimler sorun yaratıyor.

ubuntuki lilith

kelime işlemci, hesap çizelgesi ve sunum üçünde de http://www.fileden.com/files/2009/7/15/2510188/Ekran%20G%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC.png uyarısı çıkıyor. aslında bu programları kullanmadım bile bence sorun sadece çizimlerle bile alakalı değil openofficede bi eksiklik var ya da bozuldu.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Kasım 2009 - 19:38:21

ubuntuki@ubuntuki-desktop:~$ openoffice.org
ubuntuki@ubuntuki-desktop:~$ X IO Error

heartsmagic

Hata bu mu sadece? Ayrıca bir gariplik var al satıra geçip mi döndürdü o çıktıyı?

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntuki lilith

Evet en başta böyleydi aynen çıktı şimdi yine denedim bu kez de :
ubuntuki@ubuntuki-desktop:~$
çıktım ve yine bu kez de aynı önceki iletilerde linkini verdiğim pencere açıldı. Bu pencereyi de zorla kapatma eklentisiyle kapatabildim.

heartsmagic

O zaman ilk şunu deneyelim:

mv ~/.openoffice.org ~/.openoffice.org.yedek

Ardından bir açmayı dene.

ubuntuki lilith

@HeartsMagic Allah seni forumun başından eksik etmesin ne deyim. Ben de kesin gelince çözer diyordum tek kalemde oldu lakin tek sorun, şimdi metinde daire üçgen filan var ondan diye tahmin ediyorum şu anda belgeyi açıyorum ama doc olarak kaydetmiyor sadece odt olarak kaydedebiliyorum. Bunu nasıl çözümleriz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Kasım 2009 - 02:11:24

@ironic, az önce dosyayı açabilince magic'in tarifiyle google'da denedim söylediğini ama çizdiğim küme şekli orada yoktu sadece içerisindeki elemanlar görünüyordu zaten doc olarak dönüştüremediğim için google'a da odt olarak aktardım belki de ondandır. Teşekkürler.

heartsmagic

@ubuntuki, rica ederim. Ayrıca iltifatın için de teşekkürler ancak atla deve değil yaptığımız :)

Dosya eğer özel bir şey değilse bir yerlere yüklemen mümkün mü?

ubuntuki lilith

Öğrenciler buradan yazılı sorularını sanırım aşıramazlar ama sadece sana gönderebilirim istersen yoksa foruma koymak sanırım pek olacak şey değil.
Ayrıca bilmeyene herşey atla deve görünüyor:)

ubuntuki lilith

Bayborakaan senin yöntemle odt uzantılıyı açınca gene çöktü sonra heartsmagicin yöntemle yeniden açılır hale getirdim sonra bir kez daha senin yöntemi deneyince  serkanın yöntemle openofficeyi en azından açılır hale getireyim derken bu kez de şu çıktıyı aldım:
ubuntuki@ubuntuki-desktop:~$ mv ~/.openoffice.org ~/.openoffice.org.yedek
mv: '/home/ubuntuki/.openoffice.org' '/home/ubuntuki/.openoffice.org.yedek/.openoffice.org''e taşınamadı: Directory not empty

sonuç olarak heartsmagicin yöntem ile openoffice uygulamalarım açılır oldu ama doc olarak halen kaydedilmiyor ve dosya adı değiştirilemiyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 1969 - 15:59:59

Şimdi bayboranın yöntemi bikaç kez denedim olmadı  
ubuntuki@ubuntuki-desktop:~$ X IO Error
çıktısını verdi.
geri magic'in yöntemle başa döneyim dedim ama bu kez de çıktım bu:
ubuntuki@ubuntuki-desktop:~$ mv ~/.openoffice.org ~/.openoffice.org.yedek
mv: '/home/ubuntuki/.openoffice.org' '/home/ubuntuki/.openoffice.org.yedek/.openoffice.org''e taşınamadı: Directory not empty

ve artık her iki yöntem de iflas. openoffice uygulamalarıma erişilemiyor!!!

heartsmagic

mv ~/.openoffice.org ~/.openoffice.org.yedek2

Ardından aç. Sen bir yere yükle dosyayı bana özelden ilet :) Ha, çözer miyim bilemiyorum orası ayrı.

ubuntuki lilith

@heartsmagic teşekkürler yeniden açılıyor.sorunun asıl kaynağı da yardımınla ortaya çıktı şöyle ki:
Ben yakın zamanlarda sistem>tercihler>görünüm menüsünden yazı yüzlerini purisa olarak değiştirmiştim bu yazı yüzlerini arial'e dönüştürünce tekrar içerisinde çizim olan odt uzantılı belgeyi sıkıntısız bir şekilde doc olarak dönüştürebildim. yani sorunun altında yatan neden yazı tiplerini değiştirmekmiş.

heartsmagic

Zamanında yazı arayüzü için değişikliğe gittiğimde OoO'da bir sıkıntı yaşamıştım. Yine o olabilir diye düşünerek bu tavsiyeyi verdim. İşe yaradığına da sevindim. Geri bildirim için de ayrıca teşekkürler.