Sistemim çok yavaş (Ubuntu 9.04)

Başlatan Infusco, 12 Mayıs 2009 - 03:33:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Infusco

Merhabalar

Ben linux dünyasına ilk defa bu güncel sürümle girdim. Ve düşük sistemli laptopuma yükledikten sonra yavaşlık sorunu çileden çıkartmadı değil. Centrino M 1.6 GHZ 512 ram ve intelonboard 128mb olan makinede windows xp hızlı sayılırdı. Ama ubuntudan sonra herşey takılır oldu.

Film izlemek işkence, flash videoların zaten çoğu çalışmasa da çalışanlar çok yavaş. Müzik dinlerken bile takıldığı oluyor. Sanki 233MMX sistem gibi hissetmeye başadım. Firefox deseniz ölüyor yavaşlıktan. Ne yapacağımı bilemedim. Buradaki performans arttırma ayarlarını da yaptım ama şikayetlerim geçmedi malesef.

cafenetland

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

film izleme, flashlar, muzik dinleme,

hepsi ustteki komutla kurulan eklentiler ile alakali.

eger kurmadiysaniz, bir kurup oyle tekrar deneyin.

Infusco

Onu denedim malesef takılmalar düzelmedi, ses gelmedi : (

garafatma

Dağıtım ubuntu değil mi? Kubuntu, Xubuntu değil?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ebubekirs

Compiz devre dışı olmasına rağmen bu şekilde mi ?
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

heartsmagic

Şimdi, aslında her şeyi tane tane ve ayrıntılı konuşursak belki daha rahat sonuca gideriz. Hepsine birden el atmaya çalışırsak sorunların içinden çıkamayız. O makine için aslında Ubuntu çok ağır kaçmamalı. En azından anlattığın şekilde kağnı arabası gibi olmamalıydı. Dediğim gibi ya teker teker konulaşım ya da ayrı başlıklar açalım bu sorunlar için. Hem film hem de flash sorunları için aslında başlıklarımız mevcut. Oralara bakarsan tavsiyeleri görebilirsin. Ayrıca sadece işkence diyerek sorun tanımı yaparsan yine yardımcı olamayız. Örneğin filmlerdeki sorun nedir? Nasıl bir problem yaşıyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Infusco

Sistem Ubuntu. Gnome varken daha ağırdı şimdi xfce var belki birazcık daha rahatladı. Yavaşlıklarım detaylarıyla beraber :

Genel kullanım: Sistem akıcı değil, herhangi menuleri aç kapa, gezin vb. işlemlerde hep ağır tepkiler alıyorum
Firefox :
*bazen yeni sekme açmak bile kastırıyor sistemi
*yüksek çözünürlüklü resim içerikli sayfalarda sisteme reset atmak zorunda kalıyorum o derece harddisk çalışması ve kasıntı yaratıyor

Flash : eskiden facebooktakileri açmazdı. şimdi adobe un sitesinen ubuntu için olan flash player 10 u kurdum ama videolar izlerken ya frame atlıyor * ya da 1 saniyeliğine takılıyor. Youtube videolarının hiç birinden ses alamıyorum. Onlar da takılıyor izlerken.

Müzik: Amarok çok ağır geldi, rhytmbox da arkada akıcı çalışamıyor, şarkı çalarken bilgisayar da mesela bi işlem yapar yapmaz müzik takılıyor bekliyor falan.

Film izlerken de benzeri takılmaları yaşıyorum.
Daha detay vereceğim yok gibi şu an

Teşekkürler.

heartsmagic

Hepsi anormal sorunlar bunların.

1. Grafik kartının desteği ne durumda? Eğer kartın Intelse forumda buna ilişkin bir başlık var. Zira 9.04 ile sorun yaşanabiliyor.
2. Flash paketlerinin çorba olma ihtimali var. Tavisyem hepsini forumdan kazı ve yeniden depodakini kur.
3. Film için farklı video çıkışları deneyebilirsin.
4. Compiz ön tanımlı olarak kurulu gelir. Forumda nasıl kapatılacağına ait sabit bir başlık var deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

icedheart

benim bilgisayarım 1.6 celeron :D
128 mb intel ekran kartı
512 ram'a sahip iken çok ağır bir şekilde çalışıyordu. Ram'i 1gb'a yükselttikten sonra sistemim inanılmaz hızlandı, compiz her daim açık her şey çok akıcı;) Infusco size tavsiyem ekstradan 512lik ram ile bilgisayarınızı yükseltmeniz.

Infusco

Evet ben de onu düşünüyorum, bir dizüstü için 512 çok az kalıyor artık.

Bu arada video problemimi çözdüm, ses problemimi çözdüm.

Sistem hala bazen gereksiz yere takılmakta, kaffeine falan kilitliyor resmen sistemi. 

Ayrıca youtube vb sitelerde tam ekran yapabildiğim flash videoları animefreak.tv sitesinde tam ekran olamıyor.

Ayrıca konuları gezerken bir soru takıldı aklıma. Şuan ekran kartının 3 boyut desteğinin aktif ve tam performans ile çalışıp çalışmadığını nasıl öğrenebilirim ?

Infusco

Evet animefreak.tv sorununu da hallettim : )

Genel kullanımda yavaşlık devam etmekte, ekran kartı tam performans çalışmıyor ve gereğinden fazla işlemci kullanılıyor diye şüphelerim var acaba bunları test etmek için adımlar var mı

zeitgeist

Forumda ekran kartalarıyla ilgili bir parça araştırma yapman genel olarak sistemini nasıl sorgulayabileceğin hakkında fikir verecektir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

gokhanyildiz

browser donma sorununu birde opera ile denemelisin bence.opera da sorun yaşamayabilirsin.