Ubuntu Türkiye Forum

Ubuntu => Kurulum Öncesi ve Sonrası => Konuyu başlatan: koulutyhma - 27 Ağustos 2015 - 13:07:56

Başlık: Windows 10 yanına Ubuntu kurdum, açılışta Windows görünmüyor.
Gönderen: koulutyhma - 27 Ağustos 2015 - 13:07:56
Windows 10 İşletim sistemli bilgisayara Ubuntu yu kurdum kurulum alanın swap alanını ayarladım duzgun bir şekilde kurdum fakat bilgisayarı kapatıp açtığımda windows 10 -ubuntu seçeneği gelmiyor direk ubuntuyu açıyor.(harddiski komple silmedim ubuntuda soldaki cubukta windows dosyalarım gozukuyor) Yani  Windows 10 'a geçiş yapamıyorum yardımcı olurmusunuz.(Sony VAIO SVE1712W1EB)

Başlık: Ynt: Windows 10
Gönderen: rutku - 27 Ağustos 2015 - 13:20:37
Ubuntu kurulumunu, UEFI modunda yapmamışsınız. BIOS ayarlarından uefi yerine legacy seçip ubuntuyu öyle kurduğunuzu düşünüyorum. BIOS ayarlarını ve kurulum aşamalarını açıklayın lütfen.
Başlık: Ynt: Windows 10
Gönderen: koulutyhma - 27 Ağustos 2015 - 13:31:12
Bios Uefi modunda Yükleme asaması ise ubuntu resmi sitesinden son guncel versiyonu indirdim usbye attım programl ile * tabi ki sitede anlatımı vardı.100 gb ve 10 gb lik alan olusturdum windows 10 açıkken 10 gb lik yeri swap 100 gblik yeri ise ubuntuyu kurdum ext4 yaptım dosyayı 100 gb lik olanı yani digeri ise takas alanı olarak isaretledim ve kurulumu yaptım


Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : [time]27 Ağustos 2015 - 13:48:03[/time]
şimdi ueıf modunu legacy yaptım system not found dedi tekrar eski haline ueıf ye çevirdim windows açıldı bu seder ubuntuya geçemiyorum :S :S


Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ağustos 2015 - 14:52:41
bilen biri yok mu yaa :S
Başlık: Ynt: Windows 10
Gönderen: rutku - 27 Ağustos 2015 - 17:20:53
 :D windows üzerinden rufus programı ile uefi destekli olarak flash diske ubuntuyu kur. Öyle kurmayı dene. Kurulum diskinde sıkıntı oluşmuş.
Başlık: Ynt: Windows 10
Gönderen: Floki - 27 Ağustos 2015 - 17:32:20
Bir aç biosu bak orada 2 tane belkide 3 tane seçenek var. En üstte Windows boot manager varsa Windows , Ubuntu varsa ubuntu açılır. Bootloaderı onarmadıkça da sana bilgisayar şunu mu açayım bunu mu açayım diye sormaz. Biostan halledeceksin hangisine girmek istiyorsan.
Başlık: Ynt: Windows 10
Gönderen: fsutil - 27 Ağustos 2015 - 18:13:58
Bende de aynı sorun olmuştu. EasyBCD programı ile Ubuntuyu boot listesine al, sorun çözülecek.

http://neosmart.net/EasyBCD/
Başlık: Ynt: Windows 10
Gönderen: parduscix - 27 Ağustos 2015 - 20:13:23
direkt GRUB geliyorsa GRUB customizer ile ekle windowsu
Başlık: Ynt: Windows 10
Gönderen: Scipio - 28 Ağustos 2015 - 17:00:11
Aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırmayı deneyin.

Kod: [Seç]
sudo update-grub
Başlık: Ynt: Windows 10
Gönderen: earas - 28 Ağustos 2015 - 17:13:39
Boot seçenekleri arasında USB hem legacy hem de uefi olarak listeleniyor çoğu PC'de. BIOS uefi ayarları açık olsa bile, USB'yi uefi destekli yazdırmış olsan bile boot ekranında usb'yi seçerken uefi boot olanı değil de diğerini seçmişsen yine aynı sonuç olur. Ek bilgi olarak öyleyeyim dedim.
Başlık: Ynt: Windows 10
Gönderen: koulutyhma - 29 Ağustos 2015 - 12:52:57
rufus programı ile dediğini yaptım bu sefer grub gelmiyor eskiden geliyordu ama içinde windows 10 yoktu şimdi hiç gelmiyor Scipo senn dediğin kodu uç birime yazdım işlem bitti yazdı kapadım açtım sorun aynı değişen bişey yok :S olmayacak bu galiba :S


Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ağustos 2015 - 14:46:10
internette ubuntu grup onarma diye bi konu vardı dediklerini uyguladım grubun en son şekli bu windows 10 a geçmek için hangisini seçecegim bilmiyorum ?
(http://i.hizliresim.com/OZrBJQ.jpg) (https://hizliresim.com/OZrBJQ)
Başlık: Ynt: Windows 10 yanına Ubuntu kurdum, açılışta Windows görünmüyor.
Gönderen: pars bilisim - 16 Kasım 2018 - 23:54:37
Yeni konu açmaya gerek duymadım aynı sorundan ötürü.
Ubuntu tabanlı EOS güncel sürümü çıkınca , duramadım ssd bir bölüm açtım ama maalesef.
Grub kuruldu demesine rağmen GPT diskteki Windows 10 mbr yapısını uçurmuş

Tesadüfi kurulan birkaç linux dağıtımı dışında hep bu sorunla boğuşuyorum 1 yıldır.

Sadece bende değil bu arkadaşımzı gibi internetten çeşitli zamanlarda açılmış yığınla konu var, maalesef onlarında pek çoğu çözüm bulamayıp, çareyi linux dağıtımını  uçurmakla bulmuş.

Yani müdaahelede edemiyorsun, bence kurulumda "GRUP KURMAK İSTİYOR MUSUNUZ?" diye sormalı, böyle bir seçeneğim olsa "hayır" der sonra Windows tarafına geçip EASY BCD ile yanına eklerimö, bu şekilde kurup kullandığım zamanlarda oldu
Yıl 2009 ve hala Linux distroları uefi ile sorun yaşıyor,gerçekten ilginç
Şimdi en baştan format atacağım.
Başlık: Ynt: Windows 10 yanına Ubuntu kurdum, açılışta Windows görünmüyor.
Gönderen: illedelinux - 17 Kasım 2018 - 15:39:45


Yani müdaahelede edemiyorsun, bence kurulumda "GRUP KURMAK İSTİYOR MUSUNUZ?" diye sormalı,

Debian soruyor.
Başlık: Ynt: Windows 10 yanına Ubuntu kurdum, açılışta Windows görünmüyor.
Gönderen: gecegezen - 17 Kasım 2018 - 16:05:51
O soru durumu sistemi hazırlayan kisiye ait biraz mesela ubuntu daha ziyade son kullanıcı yönelik çalıştığı için sormaması bence doğal çünkü kafa sorarsa ve hayırı seçen kullanılıcılar kendi başının çaresine bakabilen kullanıcılardır, bu kullanıcılar için evet hayır fark etmez pek fazla ama sorarsa ve son kullanıcı hayırı seçerse o zaman al basine belayı forumlarda bir sürü başlık daha ubuntu son kullanıcıyı hedefliyor.
Hani farklı bir dağıtım istiyorsan arch gentoo gibi dağıtımlar yükleme konusunda sana hiç bir şey sormuyalar ve zaten bir yükleyixileride yok gibi. her şeyi se söylüuorsun şunu kur buda olsun diye.
Bir diğer örnek windows'un açılış yöneticisi hani senin örnek gösterdiğin farklı işletim sistemlerini açmıyor bile bcd'li programları hiç kullanmadım ama gördüğüm kadari le grup yüklüyor ve onu ile boot ediyor diğer İ.S.lerini ki çoğu linux dağıtımın mbr kaynı kendi üstüne alma sebebiden budur windows açılış yöneticisi sadece windowsu açıyor.

Senin durumda ise gpt diskten bahsetmisin o zaman mbr kullanmana gerek yok ki efi bölümü oluşturusun bir tane veya bır kaç tane anakart efi bölümündeki efi dosyasını okur ve boot olayını ona bırakır. açılıştada aynı usb'den boot eder gibi gerekli tuşa başarsın (bende msı F11,) windowsu seçersin boot edersin bu kadar. Varsayın olarak değiştirmeyi uefi menusunden (eskiden biostu) değiştirisin.ama sen windosu grup ile boot etmek istiyorsan bu hala mümkün eskisi gibi ama bunun için sorunu görelim. uç birimden ;
Kod: [Seç]
sudo fdisk -l
sudo cat /boot/grub/grub.cfg
os-prober
Çıktılarını alabilirmiyiz.


Başlık: Ynt: Windows 10 yanına Ubuntu kurdum, açılışta Windows görünmüyor.
Gönderen: pars bilisim - 17 Kasım 2018 - 17:26:39
Teşekkürler cevaplar için. Yukarıdaki arkadaşımızın söylediği gibi debian seçim hakkı tanıyor ise onu bir denerim.

Sitemide yazalım:

Fx 6300 işlemci
GIGABYTE GA 970 UD3P
8GB RAM
120 GB BIOSTAR SSD

Son olarak ELEMENTARY OS son sürümünü denedim yine başarılı olamadım

Kısaca durum şu:
Linux kuruyorum Windows;
Windows kuruyorum Linux uçuyor(haliyle).

"[[ -e /sys/firmware/efi ]] && echo EFI || echo BIOS"

 komut satırı aslında sorunumu bir defaya mahsus çözmüştü.Bir daha ne yaptıysam yukarıdaki kısır döngüden kurtulamadım.

Evet sizin dediğiniz mantıkla sistemdeki HDD'lerin bir bölümünü ayırıp linux kurunca ,F12 boot menüsünden girebiliyorum.
Ancak benim amacım SSD Windows 10+ LINUX dağıtımı aynı anda kurup kullanabilmek.. SSD boot menüsünden seçinde yine Windows açılıyor, bölüm seçme yok sadece mevcut diskleri seçebiliyorsunuz.

Bahsettiğim şeyleri çok uzun süredir kullanıyordum core 2 duo'dan şuan 5 yıllık emektar FX sistemimde de

Grub önceden gerçekten sorunsuzdu. Ne olduysa V 1.99 sürümünden sonraki(GRUP 2.0) olmaya başladı
Diyeceğim benim sistem tırışka, nerdeyse her forumun linux bölümlerinden , hatta birebir aynısı diyeceğim sıkıntılar mevcut. Bence ön yükleyici olarak grub 2.0 baştan ele alınmalı, yada tamamen başka sisteme geçilmeli. Bu konuda boş vakitlerimde seve seve "tester" olurum

Ancak her ne olursa olsun, kullanıcıya bu seçenek sunulmalı, son kullanıcı için gerekli bilgilendirmeler yapılır. Yada varsayılan olarak seçili olur, kaldırmak isteyen seçeneği kaldırır.
Paylaştığınız komut çıktılarını size veremiyorum,çünkü linux kurulu olduğu bölüme ulaşamıyorum

Boot repair deneyeceğim, sonucu size bildiririm
Başlık: Ynt: Windows 10 yanına Ubuntu kurdum, açılışta Windows görünmüyor.
Gönderen: gecegezen - 17 Kasım 2018 - 18:23:58
aslında grub1.99 versionuda güzel tamm bir çok şey değişti ama ana mantığı yine aynı ama arka planda başka şeyler değişti artık piyasada uefi denilen bir olğu var. uefi bios gibi bütün isi isletim sistemine bırakıp çekilmiyor ha geni dönük uyumluk var orası ayrı ama uefi daha gelişmiş bir sistem he birde eski sistemler var bioslu bioslu sistemler mbr okuyup bütün isi mbr ne varsa o programa bırakıyordu ama uefi olan sistemler geri dönük uyumluluk için benzer bir şey yapsada efi isaretli bölümü bakıp oradaki efi dosyalarını bulup listesinde hangisi varsa onu çalıştıryor. yani kısaca sizdeki f12 boot menüsü sadece aygıtları değil isletim sistemlerinide gösteriyor bende (örnek 1) bu benim bilgisayarda ki boot menüsü eski hali burada efi destekli windows usb hazirlamistim. Ekranda 3 cihaz takılı 2 hdd bir usb. Eski grub efi desteği yoktu ondan devam edilmiyor.Gördüğüm kadarıylade anakartınız efi desteki zaten.

1*https://www.youtube.com/watch?v=ERrnugWCHpo&t=188 (https://www.youtube.com/watch?v=ERrnugWCHpo&t=188)
Başlık: Ynt: Windows 10 yanına Ubuntu kurdum, açılışta Windows görünmüyor.
Gönderen: pars bilisim - 17 Kasım 2018 - 20:00:37
aslında grub1.99 versionuda güzel tamm bir çok şey değişti ama ana mantığı yine aynı ama arka planda başka şeyler değişti artık piyasada uefi denilen bir olğu var. uefi bios gibi bütün isi isletim sistemine bırakıp çekilmiyor ha geni dönük uyumluk var orası ayrı ama uefi daha gelişmiş bir sistem he birde eski sistemler var bioslu bioslu sistemler mbr okuyup bütün isi mbr ne varsa o programa bırakıyordu ama uefi olan sistemler geri dönük uyumluluk için benzer bir şey yapsada efi isaretli bölümü bakıp oradaki efi dosyalarını bulup listesinde hangisi varsa onu çalıştıryor. yani kısaca sizdeki f12 boot menüsü sadece aygıtları değil isletim sistemlerinide gösteriyor bende (örnek 1) bu benim bilgisayarda ki boot menüsü eski hali burada efi destekli windows usb hazirlamistim. Ekranda 3 cihaz takılı 2 hdd bir usb. Eski grub efi desteği yoktu ondan devam edilmiyor.Gördüğüm kadarıylade anakartınız efi desteki zaten.

1*https://www.youtube.com/watch?v=ERrnugWCHpo&t=188 (https://www.youtube.com/watch?v=ERrnugWCHpo&t=188)

Aynen , video'daki gibi sistem var bende de.

Zaten Video'da olduğu gibi UEFI: diye belirtiyor imaj dosyasını.
Maalesef boot-repair'de sorunuma çare olamadı. Boot-repair 2 sistemi de gördü, ama Grub'u onarıp tekrar getiremedi.Kısacası bende seçenekler maalsef tükendi. Sanırım bir süre daha Linux'tan uzak kalacağız :(
Başlık: Ynt: Windows 10 yanına Ubuntu kurdum, açılışta Windows görünmüyor.
Gönderen: sinan54 - 17 Kasım 2018 - 20:33:15
Dün windows 10 yanına LXQt 18.10 kurulumu yaptım.Linux kurulumları yapılırken Grubun nereye kurulacağını kendiniz disk yapılandımada şeçebilirsiniz.Mesela ben Windows grub içine kurdum.Burada dikkat edilecek durum Windows grubun kurulu olduğu diski biçimlendirmeyeceksiniz.Windows tarafında hızlı başlatma kapalı olmalıdır.Denetim masası güç seçeneklerinden ulaşabilirsiniz.Bilgisayar açılışında grub size açılış için Windows ve Ubuntu seçeneklerini sunar.Fakat dünkü kurulumda buraya kadar anlattıklarım
LxQt güncellemesinden sonra koptu,güncelleme sonrası grub ekranı açılışta çıkmayıp direkt Ubuntu açıldı.Bu durumda bios önyüklemeden (bende F11 Tuşu) Windows sistemi açabilirsiniz.Yok ben grub'dan sistemi seçeyim dersen grup onarımı yapacaksınız.Boot repair programını kurulu sistemde çalıştırmak hata verebilir.Live sistemle onarım yapılmalıdır.
Başlık: Ynt: Windows 10 yanına Ubuntu kurdum, açılışta Windows görünmüyor.
Gönderen: gecegezen - 17 Kasım 2018 - 20:35:19
uefi desktekliyorsa ve sistemileri efi olarak kurysanızki, disk, gpt olduğundan o şekilde kurulu olduğunu varsayıyorum, o zaman anakart boot menüsünde windows ve ubuntu diye isletim sistemlerinide görmelisiniz. oradan ubuntu veya windows diye değiştirmelisiniz diye düşünüyorum. mesela ben oradan değiştiriyorum genelde daha kolay geliyor bana. oradan ubuntyu açıp grub düzenlemeside yapabilirsiniz.
@sinan evet efi bölümü ortak kullancaksanız kesinlikle bicimlendirmeyin o zaman windowsun efi dosyaları silmiş olursunuz.
Başlık: Ynt: Windows 10 yanına Ubuntu kurdum, açılışta Windows görünmüyor.
Gönderen: pars bilisim - 18 Kasım 2018 - 15:22:01
boot-repair ile tekrar onarmayı denediğimde Grup2 yeniden kuruldu.
Ancak açılışta bazen geliyor bazen gelmiyor.

Gücü tamamen kesip, bilgisayarı tekrar açınca geliyor.
Bunu da düzeltebilrisem çok iyi olacak :)