Ubuntu Türkiye Forum

Donanım => Notebook (Dizüstü) Bilgisayarlar => Taşınabilir Bilgisayarlar => Acer => Konuyu başlatan: emrepinarbasi - 15 Şubat 2015 - 22:18:17

Başlık: Harddisk biçim sıkıntısı
Gönderen: emrepinarbasi - 15 Şubat 2015 - 22:18:17
Değerli arkadaşlar Kingston marka 120GB SSD harddisk kullanıyorum. Her ne yaptım bilemiyorum ancak bilgisayarıma format atıp EFI desteği ile orjinal Windows 8 yükledikten sonra harddiskimi ikiye bile bölmüş olsam da Ubuntu ile açtığımda harddisk hiç bölümlenmemiş hatta 120GB boş görünüyor. Kurulum yaptığımda Windowsu siliyor. Ubuntu yükledikten sonra windows yükleyeyim sonra önyükleyici kurayım diyorum aynı sıkıntı windows kurulumunda oluyor. Sanki hiç Ubuntu yüklü değilmiş gibi 120GB boş gösteriyor harddiski.
Bu işlemi hem EFI'li hem de EFI'siz kurulumda yaptım. Sorun nedir bilen var mı?
Başlık: Ynt: Harddisk biçim sıkıntısı
Gönderen: heartsmagic - 15 Şubat 2015 - 22:24:56
Viki'mizdeki UEFI maddesini okudun mu?
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_modunda_Ubuntu_kurulumu

Orada bir uyarı var, dikkatli okursan senin sorununu aynısı. Fixparts ile çözebilirsin bu sorunu. Fakat, bunu yapmadan önce bir başka durumu daha göz önünde bulundur. Windows 8 kurdum diyorsun, Windows 8 sistemi tamamen kapatmıyor diske uyutuyor. Böyle olunca da disk tek parçaymış gibi görünebiliyor. Windows 8 tarafında tamamen kapatma işlemini uygula, sonra tekrar dene.