Ubuntu Türkiye Forum

Ubuntu => Haberler / Duyurular / Makaleler => Konuyu başlatan: okan_668 - 26 Haziran 2013 - 21:52:52

Başlık: 5 Milyar Dolarlık Yatırımı Dijital Özgürlük İçin yapın çağrısı
Gönderen: okan_668 - 26 Haziran 2013 - 21:52:52
  Sam Tuke, Vicen Rodriguez, Filip Lobik ( Avrupa Özgür Yazılım Vakfı e.V.)dan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a  açık mektup yolladılar.İşte çağrı şu şekilde başlıyor;


(https://fsfe.org/graphics/logo_transparent.png)

Başbakan Erdoğan’a Açık Mektup: 5 Milyar Dolarlık Yatırımı Dijital Özgürlük İçin Yapın!


    Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,

    Yakın bir zamanda, Türkiye’nin Fatih Projesi kapsamında öğrenciler için 10.6 milyon tablet alımını öncü teknoloji firmalarıyla görüşmek amacıyla Amerika’yı ziyaret ettiniz.

    Sizden alternatif ürünleri ve bu tabletlerin kullandığı yazılımların etkisini de değerlendirmenizi çok istiyoruz.

    Sizi misafir eden Google, Apple ve Microsoft firmalarının tabletleri, üstlerindeki yazılımlar nedeniyle Türkiye’deki çocukların onlarla serbestçe çalışmalarını ve kendilerine göre yapılandırmalarını engelleyecek şekilde çalışıyorlar. Görüştüğünüz şirketler, okulların uygulamalara veya haklarına sahip olma yeteneklerini elinden alan ve onları sadece uygulama kullanma yeteneğini kiralayan bir şekle büründüren katı özel mülkiyet lisanslamayı dayatıyorlar.

    Özgür Yazılım, aksine, öğrencilerin kullanma, çalışma, paylaşma ve geliştirme haklarını korur. Eğitimsel bağlamda bu haklar tüketiciler ve yaratıcılar şeklinde bir fark yaratır. Bu özgürlükler olmadan sizin çalışmanızdan etkilenecek olan 17 milyon öğrenci geleceğin dijital ekononomilerinin gerektirdiği anlayışı geliştiremeyecek veya tecrübe edemeyecektir.

    Yazılım desteği ve bakımı pahalı bir iştir ve özel mülk yazılımlar bu maliyetleri bu hizmetleri kullanan kişileri kısıtlayarak ağırlaştırıyorlar. Özgür Yazılım kullanımıyla, Türkiye’deki okullarının tek bir şirkete bağımlılığı azalacak ve hizmet anlaşmaları için daha yerel ve daha rekabetçi bir ortam oluşacaktır.

    Son olarak, hem okullar hem de öğrenciler için daha iyi bir güvenlik amacıyla, Özgür Yazılım kaynak kodunu açarak, nasıl işlediğine ilişkin kanıtı sağlar. Bu hafta ortaya çıkan İngiliz Hükümetinin Türk politikacılarına G20 toplantısında casusluk yaptığına ilişkin konular yazılım güvenliği ve mahremiyetinin önemini öne çıkarmaktadır. Eğitim amaçlı bilgisayarlar yabancı hükümet ve şirketler için gizli arka-kapılar içermemelidir.

    Apple, Google ve Microsoft‘un hepsi Özgür Yazılım’ı sahiplenmekte ve içsel olarak kullanmaktadır. Özgür Yazılım tabletlerine gidecek adımları atmak önemlidir, ayrıca birçok küresel üretici ve dağıtıcı Özgür Yazılım aygıtlarını satışa sunmuştur. İleride tablet satın alımında vereceğiniz kararda Türkiye vatandaşlarının özgürlüğü dikkate alınacak mıdır?

    Lütfen yanıtınızı bize gönderin ve bu mektubun içeriği hakkında sorularınız varsa, bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin.

    Saygılarımızla,

    Sam Tuke, Vicen Rodriguez, Filip Lobik

    Avrupa Özgür Yazılım Vakfı e.V.

Kaynak:  https://fsfe.org/news/2013/news-20130620-01.tr.html
Başlık: Ynt: 5 Milyar Dolarlık Yatırımı Dijital Özgürlük İçin yapın çağrısı
Gönderen: freeman - 26 Haziran 2013 - 23:45:38
bana öyle geliyor ki microsoft ürünleri kullanılacak..
Başlık: Ynt: 5 Milyar Dolarlık Yatırımı Dijital Özgürlük İçin yapın çağrısı
Gönderen: heartsmagic - 27 Haziran 2013 - 22:30:34
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=39594.0