Ubuntu Türkiye Forum

Ubuntu => Haberler / Duyurular / Makaleler => Konuyu başlatan: XRumer - 02 Şubat 2011 - 16:06:31

Başlık: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: XRumer - 02 Şubat 2011 - 16:06:31
Bu başlığı Acemiler İçin İlk Durak bölümüne açacaktım ama sıradan kullanıcıların öyle bir yetkisi yokmuş. Aşağıdaki yazıyı Mandriva Türkiye Forumunda görmüştüm, paylaşmak istedim.

Yazı Hakkında: pcworld sitesinde görüp Linux’a adım atmak isteyen ya da yeni adım atanlara ışık tutması için çevirmeye çalıştığım bir yazı. Hatalar ve eklemeler vardır. Affınıza sığınırım.

Özgür ve açık kaynaklı yazılımlar kullanılabilirlik olarak, eskisine nazaran, çok iyi bir yerdeler. Görsel tasarımları, kullanıcı dostu arayüzleri, güvenli ve kararlı çalışmalarıyla bilgisayar kullanmayı keyifli hale getirmeyi başarıyorlar.

Eğer siz de Linux kullanıcıları arasına katıldıysanız, bu akıllı hareketinizden ötürü tebrikler! Yüksek maliyetlerden, firma bağımlılıklarından, sonu gelmeyen kötü niyetli yazılımlardan (malware) ve daha birçok olumsuz durumdan özgür bir hayata hoşgeldiniz. Linux’la yeni tanışanların zaman zaman yaptıkları hataları siz de yapabilirsiniz.

Bu yazıda Linux’la tanıştığınızda karşılaşabileceğiniz beş özel durumu ve çözüm yollarını anlatmaya çalışacağım. Elbette bu durumlarla kesin karşılaşacaksınız diye bir şart yok. Başlarken bunların farkında olmanız yeterli.

1. İşletim Sistemini Windows Sanmak

Uzun zamandır kullandığınız bir programa alışmanız gayet normal. Eğer alıştığınız, sürekli sorunları çözmek zorunda olmaksa bunu beklemeyin. Artık bilgisayar kullanmaya alışmanız gerekecek.

Ubuntu veya çıkan son Linux dağıtımları birçok kullanıcı dostu özellikleri ile rakiplerini son yıllarda geri bıraktı denilebilir. Linux ve diğer işletim sistemleri arasında kullanım olarak birçok benzerlikler bulunsa da eski alışkanlıklarınızı aramak doğru olmayacaktır.

Tabi bu durum Linux’un zor olduğunu söyleyeceğim anlamına gelmesin. Linux kullanımı -özellikle son çıkan dağıtımlarda- hiç de zor değil. Aslında sadece alışkanlıklarınızdan farklı. Bu farklılıkları öğrenmek kısa bir zaman sürebilir. Kısa bir öğrenme eğrisi size ömür boyu kazanç sağlayacaktır.

2. Gereksiz yere root olmak

Linux ve diğer işletim sisteminin en büyük farkı Linux kullanıcılarının genellikle yönetici haklarına (root veya administrator) erişememesidir. Bu önlem güvenlik için çok önemlidir. Yönetici haklarına sadece gerektiği zaman erişerek ciddi bir koruma sağlamış olursunuz.

Tabi bu söylediklerim sizi korkutmasın. Bazı programlar root yetkisi isteyebilir ve bu gereklidir. Gerektiği zamanda bu özelliği kullanmanın bir zararı olmayacaktır.

3. Google’da program aramak

Her Linux dağıtımı kendi paket yöneticisine sahiptir. Öncelikle kullandığınız Linux dağıtımının paket yöneticisini bulun. Örneğin Ubuntuda bu Ubuntu Yazılım Merkezi olarak adlandırılmıştır. Paket yöneticisi ile ihtiyac duyduğunuz yazılımları bulabilir ve birçoğunu özgür bir şekilde yükleyebilirsiniz. Başka yerlerde aramanıza gerek yok.

4. Komut satırından korkmak

Bu ne kadar Linux için -ve genel olarak tüm işletim sistemleri için – bir vasiyetse de birçok kullanıcı hiçbir zaman komut satırını kullanmak zorunda kalmadı. Ubuntu ya da Pardus gibi dağıtımlarda da çoğu amaç için komutlara gerek yoktur.

Yine de komut satırından korkarak yaşamayın. Birkaç kısa komut yazmak ekranda bir yerlere tıklayarak işinizi yapmaktan daha zor değil. Hatta daha hızlı ve etkili olabilir.

5. Çabucak pes etmek

Basit bir teknolojik konu bile olsa değişmek zor olabilir. Kimse bilgisayar kullanmayı bilerek doğmuyor bunu unutmamak gerçekten önemlidir. Öğrendik ve alıştık.
Linux ile de aynı olacak. Alışık olduğunuzdan farklı hissedebilirsiniz ama bu zor ya da kötü olduğu anlamına gelmez, sadece farklı! Biraz sabredip devam edin, önce diğer işletim sistemlerinden çok zor olmadığını fark edersiniz. Biraz daha kaldığınızda Linuxda işlerinizi çok daha rahat yaptığınızı görürsünüz. En sonunda artık geri dönmeyi düşünemezsiniz bile.

“Dikkatsizce yapılan değişim tehlikelidir; fakat asıl tehlike kör muhafazakarlıktır.” Henry George

Kaynak: http://www.pcworld.com/businesscenter/article/207739/top_5_mistakes_made_by_linux_firsttimers.html?tk=rel_news

http://linuxogrenmekistiyorum.com
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: furkankalkan - 02 Şubat 2011 - 16:16:06
sağolasın @xrumer
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: decent - 02 Şubat 2011 - 16:41:54
Herşeyin bir ilk safhası vardır diyerek bu maddelere hata gözü ile bakmıyorum...

Alıntı
En sonunda artık geri dönmeyi düşünemezsiniz bile.
Bu son cümle herşeyi özetliyor.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: furkankalkan - 04 Şubat 2011 - 13:30:05
Herşeyin bir ilk safhası vardır diyerek bu maddelere hata gözü ile bakmıyorum...

Alıntı
En sonunda artık geri dönmeyi düşünemezsiniz bile.
Bu son cümle herşeyi özetliyor.

ben öyle düşünmüyorum 1. ve 3. maddeler özellikle çok büyük bir hata 
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: decent - 04 Şubat 2011 - 18:45:22
Herşeyin bir ilk safhası vardır diyerek bu maddelere hata gözü ile bakmıyorum...

ben öyle düşünmüyorum 1. ve 3. maddeler özellikle çok büyük bir hata

Gerekçeyi cümlenin başında belirtmiştim.
Kimse dünyaya birşeyleri bilerek gelmiyor değil mi ?

Linux kullanmaya başlayanlar önceden bir şekilde kullanmamışsa hazırlıklı gelmiş olamazlar, ne dersiniz ?
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: mysterious - 04 Şubat 2011 - 19:46:29
Bence yeni başlayanlar için (linux'a) bundan sonra gnome kullanan bir dağıtımı, özellikle Ubuntu'yu önereceğim. Ben ilk olarak Pardus kullandım. Ve "aman Allahım" dedim. Çünkü Windows'tan bile daha karmaşık bir yapı ve sürekli çöken bir sistemdi. Windows'ta sadece bir ayar yaptım diye bu kadar çökme olmamıştı. * tabi ki o zamanlar 2007 sürümünü kullanmıştım. Pardusu kurduğum sürücüyü biçimlendirdiğimde ayrı bir şok yaşamıştım. Bilgisayar açılmıyordu.

Diğer dağıtımlardan özellikle Ubuntudan haberim oldu ama sırf pardusu desteklemek için (birde orjinal Türkçe olduğu için) başka dağıtım kullanmadım. Bu yıl ikinci bir dağıtım daha denemek istedim ve Ubuntu'yu tercih ettim. Pardus'tan kaynaklanan 3 yıllık deneyimimden sonra diğer dağıtımlar zor gelmese gerek diye düşündüm. Ama burdada çuvalladım. İlk kurduğumda takas alanı olarak windows dizinini seçtim. Ben sadece kurulum sırasında kullanacak boş yer için olduğunu sanmıştım. Ama neyseki norton ghost ile anında çözdüm sorunumu. Pardusta hiç karşılaşmamıştım Swap alanı diye birşeyle.

Yine ubuntuda ikinci bir can sıkıntım oldu. O da dil dosyalarını internetten indirme zorunluluğu. İnternet olarak Vodafone cepnet ile beklemekten canım çıktı.

Aslında sadece kendimizi kandırıyoruz. Linux'un Windowstan daha iyi olduğu felan yok. Aslında buradaki iyi olma kavramında sorun var. İyi olmaktan kastım: hangi dağıtım daha çok büyük firmalardan destek alıyorsa o dağıtım daha iyidir. Bu durumda Linux çuvallıyor. İnternet üzerindeki yazılım ve oyunların %90'ının windowsa ait olduğunu düşünüyorum.

Birde windows'un uzun süre dayanmadığını ve yavaşladığını söylüyorsunuz ya ona gülesim geliyor. Ubuntu'ya kurduğum 2-3 yazılım. Ve hiç biri de arka planda çalışmıyor. Zaten arkaplanda çalışan bir linux uygulamasına rastlamakta çok zor. Windows'u asıl yavaşlatan 3. parti yazılımlar. Tabi kendi başarısızlığından kaynaklanan yavaşlamalar da oluyor ama çok az. Windows'a 2-3 yazılım yükleyip onuda uzun süre kasılmadan kullanabilirsiniz.

Ben tanıdıklarıma şaşıyorum. Nasıl oluyorda yıllarca formatsız kullanıyorlar diye. Düşündüğümde bilgisayardan hiç anlamadıkları ve sadece internette dolaştıkları geliyor aklıma.

Ama şunuda belitmeliyim ki alacağım intel tabanlı Samsung Sliding'e sadece Ubuntu kurmak istiyorum.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: heartsmagic - 07 Şubat 2011 - 00:52:05
Şu başlığı da lütfen Windows/Linux, onu da geçtim Pardus/Ubuntu cümle aralarından yola çıkarsak KDE/Gnome tartışmasına çevirmeyelim lütfen.

Olduğu gibi kalsın başlık, lütfen.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: cemoli - 07 Şubat 2011 - 01:15:52
window$ yorumu çok gereksiz ve gerçekdışı olmuş
o mereti kullanlar ne olduğunu çok iyi biliyor merak etmeyin
bilgisayarına yedikleri keyloger'ler yüzünden güvenlikleri sıfıra inen ve nerden geldiği belli olmayan trojan ve solucanlar yüzünden sistemlerini açamayan yada yavaşladığını gördükleri bir işletim sistemini nasıl olurda hala savunurlar anlamış değilim
kaldı ki bu ülkede kaç kişi lisanslı window$ ve oyun+program kullanıyor
insanlar window$ kullandıkça maalesef korsana daha fazla yöneliyor ve bundan hem üreticiler hem ülkemiz hemde bu tür kullanıcılar çok zarar görüyor
artık gözü açma zamanı gelmiştir ve geçiyordur
lütfen bilgisayarlarında lisanslı yazılım kullanan adaletli ve güvenli kullanıcıları örnek göstermeyin
çünkü onların sayısı diğerlerinin yanında maalesef devede kulak kalıyor
lütfen şu gerçeği unutmayalım

Bu ülkede insanların Linux'a geçmesi için öncelikle korsan kullanımın ortadan kalkması gerek.En sevdikleri ücretli program ve oyunları korsan olarak kullanabildikleri sürece asla Linux'a geçmezler.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: Monarch - 12 Mart 2011 - 01:45:16
benim tanıdığım vazgeçenlerin gerekçesi, windowsta kullandıkları bazı programların ubuntuda benzeri olmaması idi.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: chapraz - 14 Mart 2011 - 21:16:59
ben vazgeçmeyi yediremiyorum yoksa bu ati ekran kartı yüzünden çoktan vazgeçmiştim :D
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,25913.0.html :D :D
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: barış - 14 Mart 2011 - 21:56:06
1. hata benim başıma enteresan diyebileceğim bir şekilde geldi. Zaten birisi "ben Windows'u seviyorum" diyorsa, kesin oyun oynuyordur ya da Linux'tan aşırı korkuyordur. Öbür türlü "ben Windows'u seviyorum" diyenleri azınlık olarak görüyorum.
Eskaza bir ekran görüntüsü attım arkadaşıma, (küçük bir pencerede klasörde bir şey var, yan tarafta terminal açık bir işlem dönüyor ve şöyle bir yazı var terminalde "linux-suse$:")
Bana gelen soru:
"Hangi tema bu?"
Ben de Linux bildiğini sanarak KDE'nin standart teması dedim. Daha sonra KDE nedir dedi anlattım. Bir sürü şey sordu, en sonunda Linux ne? dedi ben de vaz geçtim anlatmaktan. Yani bir süre sonra insanın sinirleri kaldırmayabiliyor.
Hayır Linux'u bilmemesine kızmıyorum ben de doğduğumda Linuuuuuuuux diye ağlamamışım hani, bir insan nasıl bu kadar mankafa olabilir ona kızıyorum. (söz meclisten dışarı, umarım anlatabilmişimdir istediğimi)
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: ercandogan - 08 Nisan 2011 - 23:47:54

sayın arkadaşlar ben pardus ve linux.ubuntu ve vinzort kulunan
birisiyim  misterius buraya niçin yazmış anlamadım o kadar win seviyorsan burdane işin var !!!!!
hırsız olmak kişiler için sorun değilse win kullansın vede çalarak kullanıyorlar....

özgür beyinler linux kullanır..

saygılar bizden...
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: kalkan1973 - 22 Nisan 2011 - 10:45:02
Ben de *bir şeyler eklemek istiyorum.

Linux işletim sisteminden 2004 yılından haberdar olmakla birlikte kullanmaya 2008 yılında başladım. Pardus la başlayan maceram UBUNTU ile devam etti. Çok şeyler öğrendim bu 3 yıl içinde. İlk başta alışması çok zor geldi. Kullanımı kolay ama alışmak zor. Fakat şunu farkettim. İnsan bilgisayar kullanırken WİNDOWS'a mecbur değilmiş. Yıllarca harcadığım tonla para da cabası. Hoş LİNUX için asla ücretsiz oluşunu baz almadım. En başta güvenlik kararlılık zırt pırt çökmemesi görsellik vb durumlar LİNUX'a geçmemde etkili oldu. Şu ana kadar defalarca değişik dağıtımlar denedim. Linux'un çalışma prensibi ve çalışma mantığını anlamaya çalıştım. komutların ne işe yaradığı kurulum sırasında konsolda geçen satırların ne anlattığı geliştirme özelleştirme vs deneyerek çok şey öğrendim. Yıllarca çalıştığım kurumun birimlerine oturduğum yerden bakmadan WİNDOWS hakkında yardım yapan ben bu geçen 3 yıl zarfında WİNDOWS'u baya bi unutmuşum.  İnşaallah muhtaç da olmam... :)

İlk başladığımızda biraz sabır gerek... Alışacağımıza kullanabileceğimize inanmak gerek. Ardından işimize yarayack ihtiyacımız olan programları bulmakve yüklemek birazda mantığını öğrenmek gerek. Sonrasında profesyonelliğe adım atmak ve görsellik özelleştiirme ve kişiselleştirme yolunda ilerlemek gerek. Hele güvenlik konusunda ne kadar başarılı olduğunu zamanla anladığınızda WİNDOWS'a dönmek bile istemiyeceksiniz.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: ozgurozturk - 22 Nisan 2011 - 14:01:11
@ercandogan İnsanlar linux'u kullanırken windows'u da sevebilir. Herkesin tercihine saygılı olmalıyız.Bilgisayarımda iki yıla kadar windows 7 + linux kullandım ama şu anda sadece linux mint kurulu. Ancak şunu da belirtmeliyim size, o kadar işlem yapmama, yormama rağmen windows'un gık dediğini görmedim, çökmedi ya da çökeni bana denk gelmemiştir bilemiyorum.

Beni windows'tan soğutan başlıca özellikler çökmesi değil kötücül yazılımlar açısından güvenli olmaması ve arkada nelerin çalıştığını bilememem. Kimbilir hangi bilgilerimizi depolayıp gönderiyor microsoft'a? Dediğim gibi linux'ten son derece memnunum windows'a dönmeyi asla düşünmüyorum ama bu "windows tamamen çöp demek" de değildir.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26691.msg320805.html#msg320805

Ekleme: linux vs windows tadında bir yazı oldu ama kusura bakmayın :)
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: kalkan1973 - 22 Nisan 2011 - 14:22:52
Windows'un kişisel veya Harddiskteki verileri depoladığını hatta yaptığımız tüm işlemleri kaydedip zamanla bu sebepten şiştiğini kasıldığı çok duydum. Bu sebeple asla güvenilir bulmuyorum. Ne kadar SEQURTY vs koruma antivirüs yüklesek de içim yine rahat etmiyor. Hatta bir sohbet esnasında kişisel ev kullanıcıları haricinde önemli işler ve kurumlarda kullanılan bilgisayarların takip edildiğini dahi söyleyen arkadaşlar oldu. Linux'a sırf güvenlik gerekçesiyle geçilmeli bence...
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: sedat1661 - 22 Nisan 2011 - 16:49:07
Öncelikle güzel bir başlık olmış.
Linux ile tanışalı neredeyse 6 ay filan oldu. Yazıdaki tüm hataları yaptım hemde defalarca. Ama artık alıştım. önce pardus sonra ubuntu en son linux mint.  Şükür ki tam pardus 2009 yüzünden linux den tam vazgeçecekken karşıma ubuntu çıktı.  linux la ilgili birkaç sıkıntım oldu. Belki de benim gibi bu sıkıntıları yaşayanlar olmuştur diye yazmak istedim. Amacım kesinlikle karalama veya caydırma değil bilakis bunları yapıcı yorumlar olarak linux un gelişimine faydalı olmak .

1- Windows gibi programları bir harddiske stoklayıp sonra istediğin kadar format atsanda depodan kurabileceeğimi zannetmem.

2- Kurulumdan sonra kesinlikle internete ihtiyacın oluyor. ( kodekler, flash, dil vb. için )  Bazen internet konusunda sıkıntı yaşıyordum. Kızmayın ama linux için internet şart gibi . Hele ubuntu için. Onun için linux mint pek bi daha iyi gelmişti benim için . ( kodekler filan yüklü geliyor diye .

3- Çevremde windows gibi bu işlerden anlayan insanlar olmadığı için. Bir sorunun olduğu illaki linuxtan anlayan biri olması lazımki sıkıntıya düştüğün anda sorunu çözüp seni rahatlatmalı ve teşvik etmeli.  Bazen problemler oluyordu ama çevremde bu işten tek anlayan daha doğrusu bu işlere merak salan kişi ben olduğum için müsait olduğum zamanlarda internetten  sağolsunlar forum daki arkadaşlara danışmak zorunda kalıyordum. bazen çözümk biraz geç geliyordu. Kesinlikle yanlış anlamısın kimse. kimseyi suçlamıyorum bu konuda. sağolsunlar bu zamana kadar ellerinden gelen fedakarlığı yaptılar bu forum ve diğer forumdaki arkadaşlar. Ama dediğim gibi bazen öyle beklemek pek hoş olmuyordu.

4- Ezelden beri tek oynadığım oyun pes serisidir. bir türlü vazgeçemedim. linux da bir türlü oynamıyordum. onun için window sa biraz da olsa bağımlı olmak zorunda kalıyordum.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: kanzakande - 22 Nisan 2011 - 17:49:56
6 yıldır sadece Ubuntu kullanıyorum. İş, multimedya, kişisel uygulamalarda çok yoğun kullanıyorum. Firmamada da tüm bilgisayarlarda sadece Ubuntu yüklü. Mühendislik çizimleri dahil, Ubuntu kullanıyoruz. Hayatında linux'u görmemiş arkadaşlar işe başlıyor ve özel bir eğitim verilmeden ve firmada bir IT desteği olmadan Ubuntu'ya derhal uyum sağlıyorlar. Sorun yaşayanlara, Ubuntu-tr arşivini öneriyoruz.  Bir serbest çalışan ve arkadaşımız windowda ısrar etmişti; uyumsuzluklar çıkmıştı. Ubuntu ile tanışan tüm arkadaşlarımız, ilginçtir, ailelerini de Ubuntucu yaptı. Hata, linux'u windowsa uyumuyla değerlendirmek. windowsun avantajı, devlette kullanılması, çok olması. Başka bir avantajı yok, dezavantajları, sanılandan da fazla.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: heartsmagic - 22 Nisan 2011 - 21:28:51
@sedat1661, Linux için internet şart sayılır, kızmayız buna, fakat Windows için değil mi diye de sorarız :) Yalın kurulmuş bir Windows ve elinde olmayan interneti düşün, ne yapabilirsin o Windows ile?
Forumda gelen cevapların geç olması ise ne yazık ki engellenebilir bir durum değil. Kaldı ki bu forumda cevaplama hızlı bile sayılır, emin ol.

@kanzakande, bilhassa firmaların Linux kullanmasına bayılıyorum. Eğer vakit bulabilirsen teknik işler için kullandığınız uygulamaları müsait bir başlıkta tanıtabilir misin?
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: sedat1661 - 22 Nisan 2011 - 22:07:52
sayin heartsmagic
en azindan cogu insan guncelleme yapmadan windowsu kullanabiliyor uzun sure. Ayrica internet kullanmadan sagdan soldan birsuru paket program ile isini de goruyor. Istedigi kadar format atsada bir harici harddisk veya flash , cd icine gerekli programlari kaydedip ihtiyac oldugu her an yukleyip kaldirabiliyor. Hatta ben ubuntu kullanmaya baslayip program kurup kaldirmayi ilk ogrendigim zaman forum da bu soyledigim konu hakkinda kucuk bir baslik acmistim bile. Kusura bakmayin bunlari windows u ovmek veya linux u kotulemek icin paylasmadim. Cunku bende farkindayim wimdows sayesinde bu zamana kadar yedigimiz kaziklari, haril haril crackli programlar aradigimizi, hatta zorla buna itildigimizi. Ornek olarak ubuntu da cok severek kullandigim awant window manager adli dock uygulamasini windows icin aradigimda 15-20  dolar gibi bir trajikomik ucret le karsilasildigini ki bu sadece deve de kulak bir uygulama. Antivirus, video player, nero gibi ucuk fiyatli programlari hic saymiyorum.
Dikkat ettiyseniz konunun basligina uygun olarak windows tan linux a gecerken * herkes gibi benim de yaptigim bazi hatalarimi ve uzun sureli windows kullanimima bagli olarak alismakta zorlandigim eski aliskanliklarimdan bahsettim ozgurce. Tamamen tarafsiz. Sezarin hakki Sezara. ;D
Tabi bunun nedeni de windows un kaynak, tanitim, yayginlik, piyasaya surme icin reklam gibi bir sorunlari yok. 5-6 yasindaki cocuk bile windows kullanabiliyor program kurup kaldirabiliyor.
Son olarakta ben forumdan cevap gec geliyor gibi bir sikayet etmedim. Etmeye hakkim yok. Cunku buradaki arkadaslar teknik servis degil ki her istediğim zaman jet hızıyla bana hizmet etsin. Hatta bu gönülişi. ben ellerinden gelenin en iyisini karşılıksız , tamamen bu işe gönül verdikleri için yaptıklarından şüphem yok zaten.
Ama gelgelelim bunlar benim şahsi düşüncelerim
bu arada imla ve yazım yanlışlarımdan  ve anlatım bozukluklarından dolayı özür dilerim arkadaşlardan cep telefonun dan yazdım çünkü.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: heartsmagic - 22 Nisan 2011 - 22:30:04
@sedat1661, ben yanlış anlamadım seni. Kaldı ki düşüncelerini de gayet güzel ve ılımlı bir şekilde aktarmışsın, kötü niyet algılanmıyor yazdıklarında. Kendi adıma sadece ufak bir düzeltme yapmak istedim ki, bu da sadece benim düşüncemdir. Fakat o düşüncemin hâlâ arkasındayım :) Zira internet yoksa Windows üzerinde de kurulumun hemen ardından bir şey yapılamaz. "Codec" kurmak, istenilen uygulamaları kurmak eğer internet ile olmayacaksa bir yerlerden edinmeyle oluyor değil mi? Aynı şey Ubuntu için de geçerli :) İnternet yoksa eğer başka bir yerden gereken paketler alınarak, Ubuntu üzerinde kurulabilir.

http://packages.ubuntu.com/

Windows'un daha kolay olduğu ne yazık ki doğru. Linux için ön araştırma ve biraz desteğe ihtiyaç var.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: kalkan1973 - 22 Nisan 2011 - 23:55:29
Kim ne derse desin Linux da oluşabilecek açıklara anında müdahale edilebiliyor ve kapatılabiliyorsa biraz programlamadan ve kodlamadan anlayabiliyorsak her tarafını didik edebiliyorsak ve neredeyse kendi sistemimizi yapabilme imkanına sahipsek Linux dan hiç şikayet etme gibi durumumuz olmamalı bence..

Windows da aldığımız hata kodundan hiçbirşey anlamıyorsak bu hata kodunu microsofta göndermek gibi bir işlem yapmışsak ardından hatanın düzeltilmesini beklersek bu zaman zarfında bizim bilgisayarımızdan ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇMİŞSE.... Hakikaten geçmiş olsun.

Şahsen Linux'un tüm kodlamalarını bilmiş olsam açıklarını hatalarını eksiklerini hemen düzeltip depolara yayarım ki zaten ilgili arkadaşlar bunu yapıyor. Ama WİNDOWS da sorunu bilsek dahi kaynak kodlar kapalı olduğundan bizim düzeltme imkanımız yok maalesef. Eğer şu windows kodlarını bir çözsem var ya süper bir fikrim var... Baştan aşağı kendimize uyarlamak herşeyiyle... Ama hayal görüyorum galiba. Biri beni uyandırsın. :)
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: 6ng4n - 23 Nisan 2011 - 00:16:28
Kod: [Seç]
Birde windows'un uzun süre dayanmadığını ve yavaşladığını söylüyorsunuz ya ona gülesim geliyor. Ubuntu'ya kurduğum 2-3 yazılım. Ve hiç biri de arka planda çalışmıyor. Zaten arkaplanda çalışan bir linux uygulamasına rastlamakta çok zor. Windows'u asıl yavaşlatan 3. parti yazılımlar. Tabi kendi başarısızlığından kaynaklanan yavaşlamalar da oluyor ama çok az. Windows'a 2-3 yazılım yükleyip onuda uzun süre kasılmadan kullanabilirsiniz. @mysterious şahsen arkaplanda * bir şey çalışmıor dediğinde biraz garipsedim.eğer ki gnome-system-monitor'ü açarsan 1 kullanıcıda bile ne kadar çok işlem olduğunu görürüsün.ki bunlara servisler dahil değil.buna rağmen işletim sisteminin kararlı çalışması ancak o işletim sisteminin çok işlemlilik ve çok kanallılığı çok iyi uygulamsından geçer. ayrıca ubuntu, yada linux dağıtımları diyelim zaten 3 parti yazılımların toplanmasından meydana gelir oturup ubuntu geliştiricileri kde'yi baştan yazmazlar gerekli değişikliler yapılı ve özgün yazılımlar da dahil edilip kullanıcıya sunulur.

yavaşlama konusunda ise windows'u öğrenci olduğumdan ve hala sistem microsoft elinde işlediğinden kullanmak zorunda kalıyorum bazen ve bu benim için işkence oluyor. çünkü altü üstü 1,2 ofis ve internet yazılımı kurulu windows'un açılması 1-2 dakika sürüyor. ubuntu ise max 20 sn sürüyor.ki oturum açıp beklerken windows'ta bu iş oluyor 5-10 dk.ubuntuda autosatrtların falan başlatılması saniyeler alıyor.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: Hatti - 23 Nisan 2011 - 09:39:19
@kanzakande, mühendislik çizimleri için hangi uygulamayı kullanıyorsunuz?
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: GAREZ - 23 Nisan 2011 - 12:27:13
Windows tasarımındaki hatadan dolayı kullandıkça yavaşlar haftada 1 defrag yapın denmesinin sebebi bu...
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: kanzakande - 23 Nisan 2011 - 13:06:11
@kanzakande, mühendislik çizimleri için hangi uygulamayı kullanıyorsunuz?
LibreCAD. AutoCAD'a alışan arkadaşlar, geçiş döneminde VirtualBox üzerinden kullanmaya deva ediyor. Ama 1 ay içinde LibreCAD'a geçmek şartıyla.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: krwlng - 23 Nisan 2011 - 13:54:37
Windowsun zamanla yavaşladığı inkar edilemez bir gerçek, kurup kaldırdığınız bir uygulama bile arkada onlarca parça bırakıyor, dizin yapısı yavaşlamaya çok müsait. Objektif olarak bakarsak, windowsta belirli bir süre sonra yapılan işlemler ve kurulan uygulamalar sonucu belirgin bir yavaşlama söz konusu oluyor, sürekli aynı işi yapan, kolay kolay yeni bir şeyler kurmayan veya masaüstünde görüntü ve müzik barındırmayanlar için bu yavaşlama evresi bayağı uzayabiliyor. Ancak Ubuntu için konuşacak olursak, yapmadığım çok az şey kalmasına rağmen, güncellemelerle birlikte neredeyse ilk kurduğumdan daha performanslı çalışıyor.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: Monarch - 25 Nisan 2011 - 15:26:31
windowsun yavaşlamasını ccleaner ve advanced system care ile belli aralıklarla tarama/temizleme yaparak azaltıyordum.

ubuntuda bu tarz problemler yok, sürekli güncel tuttuğunuz sürece sorunsuz çalışıyor.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: mysterious - 30 Nisan 2011 - 11:31:37
Benim düşünceme göre;

1) Linux'un ücretsiz oluşu asla avantajı değil. Çünkü Linux'takinin kaç kat daha fazla ücretsiz yazılım Windows'ta da mevcut.

2) Windows'a da Linux'a baktığınız gibi merakla baksaydınız, benim gibi ne bir çökme, ne bir yavaşlama, ne de geç açılma yaşarsınız. Sistemimde sadece internete girdiğim sıralar Comodo'nun güvenlik guvarı açık. Sisteme kaspersky gibi yazılımları doldurup sonra da windows'u suçlayamazsınız.

3) Şu anda sistemimde hiç bir korsan ve ücretli yazılım bulundurmuyor ve orjinal xp kullanıyorum. Donanımım eski. Ubuntu, XP'den daha yavaş. Driverları tanıtıldı. Ayrıca 75hz'en yukarı bir yineleme mümkün olmuyor ubuntuda. Xp'de ise 85hz. Yine ubuntu da 1024x768 çözünürlük berbat iken xp'de ideal.

4) Diyebilirsiniz ki Ubunutu'nun yeni sürümüne karşılık windows'un eski sürümünü mü karşılaştırıyorsunuz? Ama eski sürüme windows kadar destek veren bir linux dağıtımı söyleyin. 9 yıl oldu XP çıkalı.

5) Linux dağıtımları paralı olsaydı şu anda bir çok kişi linuxu övmezdi.

6) Hayatımda en çok çökmeyi linux ile yaşadım. Windows kullanım sürem daha fazla olmasına rağmen.

7) Ubuntu'nun masaüstü kullanımı windows'tan daha iyi.

8) Ücretsiz program yazanlar ve linux geliştiricileri nasıl para kazanıyor? Bilenler cevalayabilir mi acaba? Yakında mühendis olursam hangisini tercih etmeliyim?
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: eribol - 30 Nisan 2011 - 13:30:43
Alıntı
1) Linux'un ücretsiz oluşu asla avantajı değil. Çünkü Linux'takinin kaç kat daha fazla ücretsiz yazılım Windows'ta da mevcut.
Mesela? Reklamsız, kısıtlamasız ve açık kaynak olmayan uygulama hangisidir merak ettim.
Alıntı
2) Windows'a da Linux'a baktığınız gibi merakla baksaydınız, benim gibi ne bir çökme, ne bir yavaşlama, ne de geç açılma yaşarsınız.
Çoğu kişi bilgisayarı windows diye öğrendi, bende dahil. Bu pek gerçekçi olmadı. O kadar merakla baktım ki windows bir ay sonra çorba gibi oldu. Hem anti virüs programlarından birini övmek diğerini kullananlara tu kaka demekte pek gerçekçi olmaz. Benim arkadaşlarım kaspersky kullanıyor ve gayette iyi iş görüyor sistemlerinde.
Alıntı
Ama eski sürüme windows kadar destek veren bir linux dağıtımı söyleyin. 9 yıl oldu XP çıkalı.
4 yıl önce sistemime kurduğum Ubuntu'yu hâlâ aynı sistemde kullanıyorum ama yep yeni sürümüyle. Bu da Windows'un yaptığı bir şey değil.
Alıntı
5) Linux dağıtımları paralı olsaydı şu anda bir çok kişi linuxu övmezdi.
Bunu bilemeyiz, Windows ücretsiz olsaydı acaba bu kadar rağbet görür müydü o da ayrıca tartışılabilir. Zira ücretsiz kavramı bir çok kişinin zihninde "işe yaramaz" olarak algılanıyor.
Alıntı
Ücretsiz program yazanlar ve linux geliştiricileri nasıl para kazanıyor? Bilenler cevalayabilir mi acaba? Yakında mühendis olursam hangisini tercih etmeliyim?
Bağışlar ve sponsorlarla.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: microanaliz - 30 Nisan 2011 - 14:36:21
Benim düşünceme göre;

1) Linux'un ücretsiz oluşu asla avantajı değil. Çünkü Linux'takinin kaç kat daha fazla ücretsiz yazılım Windows'ta da mevcut.

2) Windows'a da Linux'a baktığınız gibi merakla baksaydınız, benim gibi ne bir çökme, ne bir yavaşlama, ne de geç açılma yaşarsınız. Sistemimde sadece internete girdiğim sıralar Comodo'nun güvenlik guvarı açık. Sisteme kaspersky gibi yazılımları doldurup sonra da windows'u suçlayamazsınız.

3) Şu anda sistemimde hiç bir korsan ve ücretli yazılım bulundurmuyor ve orjinal xp kullanıyorum. Donanımım eski. Ubuntu, XP'den daha yavaş. Driverları tanıtıldı. Ayrıca 75hz'en yukarı bir yineleme mümkün olmuyor ubuntuda. Xp'de ise 85hz. Yine ubuntu da 1024x768 çözünürlük berbat iken xp'de ideal.

4) Diyebilirsiniz ki Ubunutu'nun yeni sürümüne karşılık windows'un eski sürümünü mü karşılaştırıyorsunuz? Ama eski sürüme windows kadar destek veren bir linux dağıtımı söyleyin. 9 yıl oldu XP çıkalı.

5) Linux dağıtımları paralı olsaydı şu anda bir çok kişi linuxu övmezdi.

6) Hayatımda en çok çökmeyi linux ile yaşadım. Windows kullanım sürem daha fazla olmasına rağmen.

7) Ubuntu'nun masaüstü kullanımı windows'tan daha iyi.

8) Ücretsiz program yazanlar ve linux geliştiricileri nasıl para kazanıyor? Bilenler cevalayabilir mi acaba? Yakında mühendis olursam hangisini tercih etmeliyim?
Ben de kibar olucam.TEK cümle meyve veren ağaç taşlanır. ::)Oldu her halde...

.......
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: heartsmagic - 30 Nisan 2011 - 16:29:58
@microanaliz, yazdıklarını kibarca sildim. Lütfen kişisel olarak bu tür ifadeler kullanmamaya gayret gösterelim. Ciddi anlamda nezaketten uzak bir eleştiriydi.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: mysterious - 02 Mayıs 2011 - 09:00:22
"Bağışlar ve sponsorlarla."

Sanırım Türkiye'de bağış işlemez. Yine de kesin konuşmamak lazım. En iyisi ücretli yazılım ve yanında Lite sürümü. Program yazmaya başladığımda ilk tercihim Android veya iOS olacak. x86 Linux'larda program yazmadım hiç. Bu nedenle Windows ortamına göre daha fazla bilgi gerektirdiğini düşünüyorum. Yanlış mı acaba?

Ayrıca microanaliz arkadaş kibar *bir şeyler yazmış ama okuyamadan yöneticimiz silmiş. İyi de olmuş. :D

Ben şu anda Ubuntu üzerindeyim. 11.04 sürümü elimde mevcut. Ama kurmaya üşeniyorum. İnternet isteyecek ve 10.10 için depoladığım programları eski diye kabul etmeyecek. Ya da nazlanacak. Cepnet ile süründürür yine.

Nedense 2007'den beri Linux kullanırım ve hala Windows'u bırakamadım. Bilgisayarım yeni olsa ve daha yüksek çözünürlükte kullanabilsem bırakabilirdim belki. Yok yani özel bir program da yok windows'a zorlayan. Ben hala Linux'u tek tercih yapacak bir anahtar göremedim. Sadece hobi olarak yeni şeyler keşfetmeyi severim.

"Mesela? Reklamsız, kısıtlamasız ve açık kaynak olmayan uygulama hangisidir merak ettim."

Mesela OpenOffice, Format Factory, birçok ücretsiz güvenlik yazılımı, BurnAware Free, VLC, Web tarayıcıları, Foxit reader, Nokia Qt Creator, Nero, Gimp... daha saymama lüzum yok sanırım. Linux'ta olupta Windows'ta olmayan bir program söyleyin. Hem de ücretsiz karşılığı olmayan söyleyin.

Mesela elimdeki tablete Ubuntu kurmak istediğimde hiç bir destek yok. Ya da geleceğe dair bir plan. Oysa win 8 çıktığı zaman ilk kuranlardan olacağım. Eğer değiyorsa satın alacağım. Geçen bir anlatımla yükleyeyim dedim, adam bana boot.img derlemekten bahsediyor. Linux ile *bir şeyler yapmak istediğimde bunun gibi mühendislik bilgisi ya da sıkı bir linux kullanıcısı olmak gerekiyor.

Windows kullanıpta Dos bilenlerin sayısına bir bakın, Linux kullanıpta terminal kullananları sayısına bir bakın. Yani benim yakındığım Linux ya giriş seviyesine ya da üst seviyeye hitap ediyor. Benim gibiler arada kalıyor. Giriş seviyesine lazım olabilecek * her şey var. Hatta Windowstan kusursuz. Ama orta düzeydeki kullanıcı için TUI kullanma zorunluluğu oluyor.

Şu anda tabletimde sanal makina olarak ubuntu 10.10 Xcfe kullanıyorum. Açtığım konuda linux yüklemek için link verdim ve yapamadığımdan bahsettim. Sadece bir yöneticimiz ilgilendi sonra o da sıkıldı. Baktı ki hiç * bir şey bilmiyorum.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: eribol - 02 Mayıs 2011 - 09:23:05
Alıntı
"Mesela? Reklamsız, kısıtlamasız ve açık kaynak olmayan uygulama hangisidir merak ettim."

Mesela OpenOffice, Format Factory, birçok ücretsiz güvenlik yazılımı, BurnAware Free, VLC, Web tarayıcıları, Foxit reader, Nokia Qt Creator, Nero, Gimp... daha saymama lüzum yok sanırım. Linux'ta olupta Windows'ta olmayan bir program söyleyin. Hem de ücretsiz karşılığı olmayan söyleyin.
İşaretlediğimin dışındakiler benim söylediklerimin dışında değil. Saydıklarınız ya açık kaynak ya da kısıtlamalı. BurnAware, Nero kısıtlamalı, diğerleri de açık kaynak. Nokia Qt Creator zaten adından da anlaşıldığı gibi Qt tabanlı ve Qt Gpl lisanslı bir yazılım.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: mysterious - 02 Mayıs 2011 - 09:46:48
Ha pardon "kısıtlamasız ve açık kaynak olmayan" kısmına dikkat etmemişim. Zaten yazdıklarımın açık kaynak olması Linuxtakilerin aynısı windowsta da var demek içindi. Ayrıca açık kaynak olmasının bir artısı yokki kullanıcılar için. Alıpta ben geliştirecek değilim ya. Ya da güvevnlik açıkları bu programlarda sorun yaratacak değil. Zaten açık kaynak olması linuxa maaledilemez. Sonuçta symbian için bile açık kaynak yazılımlar var. Foxit'te açık kaynak değil diye biliyorum. Sonuçta ücretli sürümü de var.

Ayrıca ücretsiz yazılımların çoğu açık kaynak. Böyle olunca da hem linux hem de windows faydalanıyor. Burada linux'un değil özgür yazılım destekçilerinin etkisi söz konusu.

Ayrıca Ubuntu'nun tüm dil paketlerini ve video kodeklerini içeren bir DVD sürümü var mı? Türkçe dil paketleri dahil olacak.
Yoksa hakkaten internete bağımlı. Kimse ilk aldığı bilgisayarla beraber internet almıyor çoğunlukla.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: microanaliz - 03 Mayıs 2011 - 23:55:27
'''Windows kullanıpta Dos bilenlerin sayısına bir bakın, Linux kullanıpta terminal kullananları sayısına bir bakın. Yani benim yakındığım Linux ya giriş seviyesine ya da üst seviyeye hitap ediyor. Benim gibiler arada kalıyor. Giriş seviyesine lazım olabilecek * her şey var. Hatta Windowstan kusursuz. Ama orta düzeydeki kullanıcı için TUI kullanma zorunluluğu oluyor.'''
Sanırım bu bakış açısı doğru size göre ayarlanan ubuntu bu isteklerinizi ayarlayacak.Ama şunu unutmayın her şey sizin dediğiniz gibi olursa kim katkı sunacak.Dünyanın üzerinde onbinlerce linux gönulluleri işi sıkı tutuyor zamanla anlayacaksın.
Olaya birde şöyle bak.Herkesin bir mesleği var ekmek kazanmak ister kazanır birde hobi etkinlik alanı var bundan da zevk alır işte linux daki espiri bu zevk alarak işimizi yapıyoruz ve bundan dolayı mutluyuz.Sadece yaptığımız ,yapılan yada planlanan programlara bakıp karşısına geçip bir demli çay içmek gerçekden bana zevk veriyor başka hiç bir gayemiz yok(kısaca bilgisayar bağımlısı de ne dersen de beğenilmek değil amacımız bunu ben yaptım hazını yaşamak bütün haımız)sevgilerle arkadaş...
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: kerimagil - 22 Ağustos 2011 - 21:19:06
Linux windows karşılaştırılmasından bıktım...

Biri dev şirketin bilmem kaç elemanı ile gece gündüz çalışarak oluşturulmuş bir sistem

Diğer sadece fedakarlık, merak veya hobi olarak günlük işleri dışında akşam veya haftasonu yani bir boş vaktinde hazırlanmış bir araya getrilmiş sistem...

Elbette ikisi aynı değil...


Bazen aklıma;

1992 de Linus Torwalds linux u yazdığında Macintoch tan (şimdiki Apple- MAC şirketi)  teklif almıştı...

Gel işletim sistemini bize sat diye..

O da satmadı...

Bedava genel kamu lisansıyla yayınladı.

Linus' un yaptığı fedakarlık mı? fırsatı tepmek mi?

Eğer satsaydı... Emin olun.. Linus Bill Gates olacaktı... MAC daha da büyük bir şirket olacaktı.

Windows bu kadar gelişemiyecekti... Bill Gates bu kadar zengin olmayacaktı...

Bankalarda veya resmi dairelerde, veya toplumda % 60 tan fazla ağırlıklı linux kullanılacaktı...

Linux paralı satılacaktı... yüzlerce farklı sürümü olmayacaktı... tekbir sürüm ve versiyonları olacaktı...

Şimdi olduğu gibi saçma sapan windows linux karşılaştırılması olmayacaktı...

Acaba Linux Torwalds bu tercihinde şimdi iyi mi yaptı...
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: microanaliz - 23 Ağustos 2011 - 05:38:25
Ülkemizde hastalık halini almış bazı durumlar söz konusu.Diyelimki mahallemiz hepsi fenerbahçeli ve elbette bizde sanırızki Türkiye nin hepsi fenerli aslında işin rengi hiçte öyle değil.Gerçekden bilgisayar kulananların çok büyük çoğunluğu linux kullanıyor yada merak edip deniyor.Bizim yaptığımız hata internet kafelere gidip iki oyun oynayan yada ofislerinde iş gereği kullandı makineden başka * bir şey görmeyenleri bu dünyanın tümü sanıyoruz aslında bunlar pekde ciddi manidar olaylar değil gerçekçi olalım bir tane akıllı oğlum olsun on tane salak oğlum olacağına.Bizde çıkar yok bizlerde dünyalılarız yapmayın hata linux sanıldı kadar zor değil ve bilgisayarın iş yaşamının kendisi milletimiz alışmış hazıra duacı biraz zorlansalar başlıyorlar on yargılara gerçeklerden uzaklaşıyorlar.Sözun sonu bir hata da linux sanıldığından daha fazla kullanılıyor göreceksiniz...
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: if - 23 Ağustos 2011 - 14:35:15
@microanaliz, noktalamalar ve imlâya özen gösterir misiniz? Yazdığınızı anlamak güç oluyor bu haliyle:)
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: 6ng4n - 24 Ağustos 2011 - 01:37:18
Bence problem her şeyi maddiyata dökme olayı.Kullandığımız yazılımlar bedava değil özgürdür.

Linus Torvalds'a apple teklifini ilk kez burda gördüm :D @kerimagil biraz piysaya hakim değilsiniz sanırım. Macintosh Apple'dan ayrı değildi Apple'ın bir bilgisayarıydı ancak pahalı olması satışını engelledi. Seneler sonra Mac de unix'e döndü.

Linus'un yaptığı sadece piyasaya "özgür" bir yazılım çıkarmaktı her şeyi ile açık. Linux'a eleştri yöneltmeden önce özgür yazılım felsefesinin kavranması şart. GPLnin ilk maddelerinde açıkça anlatılıyor.

Bankalar resmi daireler derken?Bahsettiğiniz ülke Türkiye ise tamam ancak diğer ülkelerde Linux en baştaki tercih bunu belirtelim çünkü güvenli. Bu gün kullandığımız sitelerin başta google, facebook ve youtube olmak üzere hepsi Linux üzerinde çalışırken Linux'un bu denli eleştriye maruz kalmasına anlam veremiyorum.

Ubuntu'nun internete bağımlı olduğundan bahsedilmiş. Hiçbir windows sürümü tam bir son kullanıcı linux dağıtımı kadar donanımlı gelmez. Her şeyi sonradan kurarsınız. İster Ubuntu ister pardus ister mandriva ister debian olsun.Windows'a internetten indirirsiniz linux'a da.

Bir işletim sisteminin sürüm numarası ya da adı onun gücünü belirlemez Önemli olan ara güncellemlerde ve zaman zarfında ne kadar sağlam durduğudur.

@kerimagil Microsoft'unve Apple'ın araba garajında kurulduğundan haberiniz yok sanırım.Linux ise üniversitede yapılmıştır ikisi de hobidir.

@mysterious araştırıcak olursanız çok nadir durumlar dışında donanım desteğinde çözülemeycek sorun yok.

Bir linux dağıtımını terminal kullanmadan çok rahat günlük kullanabilirsiniz. Ubuntu'yu yüklerken terminal yok çok kolay program kurar gibi kuruyorsunuz. Xpnin kurulum sahfasının ilk aşamasının terminal olduğunu belirtmek isterim ubuntu o zamanlarda bile arabirim ile kuruluyordu. windows üzerinde de sorunları terminalden çözüyoruz chkdsk kullanmamızı öneren iletişim kutuları ne güne duruyor.

şu da var yazılım derlemenin mühendislik ile alakası yok denecek kadar az çünkü kodu siz yazmıyorsunuz.hiçbir hesaplama da yapılmıyor.

son olarak windows gerçekten yavaşlıyor ,neden? çünkü hala disk üzerinde düzenli veri yazamıyor oradan buradan dosya parçaları toplamakla uğraşıyor dosya ve işlem miktarı arttıkça daha da dağılıyor bu da yavaşlamaya sebep oluyor.Linux ise düzenli bir veri yazımına sahip yani defrag tarzı bir işleme ihtiyaç duymuyor.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: mertemredd - 25 Eylül 2011 - 02:45:51
Linux windows karşılaştırılmasından bıktım...

Biri dev şirketin bilmem kaç elemanı ile gece gündüz çalışarak oluşturulmuş bir sistem

Diğer sadece fedakarlık, merak veya hobi olarak günlük işleri dışında akşam veya haftasonu yani bir boş vaktinde hazırlanmış bir araya getrilmiş sistem...

Elbette ikisi aynı değil...


Bazen aklıma;

1992 de Linus Torwalds linux u yazdığında Macintoch tan (şimdiki Apple- MAC şirketi)  teklif almıştı...

Gel işletim sistemini bize sat diye..

O da satmadı...

Bedava genel kamu lisansıyla yayınladı.

Linus' un yaptığı fedakarlık mı? fırsatı tepmek mi?

Eğer satsaydı... Emin olun.. Linus Bill Gates olacaktı... MAC daha da büyük bir şirket olacaktı.

Windows bu kadar gelişemiyecekti... Bill Gates bu kadar zengin olmayacaktı...

Bankalarda veya resmi dairelerde, veya toplumda % 60 tan fazla ağırlıklı linux kullanılacaktı...

Linux paralı satılacaktı... yüzlerce farklı sürümü olmayacaktı... tekbir sürüm ve versiyonları olacaktı...

Şimdi olduğu gibi saçma sapan windows linux karşılaştırılması olmayacaktı...

Acaba Linux Torwalds bu tercihinde şimdi iyi mi yaptı...
Bu zamana kadar okuduğum en iyi windows & linux makelesiydi  :)
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: kanzakande - 25 Eylül 2011 - 13:26:07
Linux windows karşılaştırılmasından bıktım...

Biri dev şirketin bilmem kaç elemanı ile gece gündüz çalışarak oluşturulmuş bir sistem

Diğer sadece fedakarlık, merak veya hobi olarak günlük işleri dışında akşam veya haftasonu yani bir boş vaktinde hazırlanmış bir araya getrilmiş sistem...

Elbette ikisi aynı değil...


Bazen aklıma;

1992 de Linus Torwalds linux u yazdığında Macintoch tan (şimdiki Apple- MAC şirketi)  teklif almıştı...

Gel işletim sistemini bize sat diye..

O da satmadı...

Bedava genel kamu lisansıyla yayınladı.

Linus' un yaptığı fedakarlık mı? fırsatı tepmek mi?

Eğer satsaydı... Emin olun.. Linus Bill Gates olacaktı... MAC daha da büyük bir şirket olacaktı.

Windows bu kadar gelişemiyecekti... Bill Gates bu kadar zengin olmayacaktı...

Bankalarda veya resmi dairelerde, veya toplumda % 60 tan fazla ağırlıklı linux kullanılacaktı...

Linux paralı satılacaktı... yüzlerce farklı sürümü olmayacaktı... tekbir sürüm ve versiyonları olacaktı...

Şimdi olduğu gibi saçma sapan windows linux karşılaştırılması olmayacaktı...

Acaba Linux Torwalds bu tercihinde şimdi iyi mi yaptı...
Bu zamana kadar okuduğum en iyi windows & linux makelesiydi  :)

Öncelikle bu bir makale değil. İkincisi, Ubuntu Forum'a yazılacak yazı değil. Zira, ne özgür yazılımın, ne açık kaynağın ruhu ile ilgisi yok. Kollektif ve çıkar gözetmeyen, gönüllü ve muhteşem organize bir işin ürünü ile, kollektif ve bireysel emekleri satın alıp, birinin veya birilerinin çıkarlarına kullanmanın ürünü elbette karşılaştırılacak ve elbette taraf olunacak. Ben bu makale olmayan yazı sahibini rahatsız edeni anlayabilmiş değilim ne de bu yazıya övgüyü.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: özgürubuntu - 25 Eylül 2011 - 15:31:57
@kanzakande +1
Linux'un arkasındaki felsefe Linus Torvalds'dan sonra şekillendi, özellikle GNU felsefesi Linux'un özgür yoluna devam etmesinde önemli bir etmen. Mac UNIX temelli ama en düşük donanımlı bilgisayarı 2.500 TL, oysa ben Linux'u istediğim bilgisayara kurabiliyorum. Ayrıca Linux "artık" birilerinin fedakarlık veya hobi olarak geliştirdiği bir sistem değil. Linux'un isim hakkı bil yanılmıyorsam bir kaç sene evvel göstermelik olarak Linus'a tescillendi. Linux "benim", "senin" "bizim" ürünümüz. Ben alfa, beta sürümlerini kullanıp hata kaydı girerek sistemin iyileşmesine katkıda bulunuyorum. Sen de öyle, Ubuntu'nun yerel forumları Ubuntu'nun daha iyi olması için sürekli aktif. Sırf bu saydığım sebeplerden dolayı bile evet Windows veya Mac ile karşılaştırmam, kıyaslamam.. Sırf bu yüzden evimdeki bilgisayarlarda mülkiyeti şirketlere ait bir işletim sistemi yok, sadece Linux...
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: ViolenTornado - 28 Eylül 2011 - 02:46:20
Bence bizim bu kadar tek şartlandığımız şey ve bugune kadar sürekli karşılaştığım tepki sadece ben bunu kullanamam cümlesi. Herkes ilk gördüğünde bunu diyor. Çünkü windows ile bilgisayar dünyasına girdik ve hala aynı şekilde gidiyor. * tabi ki de bu durumların dışında pardus vs. ile girişimde bulunan okullarda mevcut. Fakat bugune kadar kullanmamızın tek nedeni bana göre sürekli savunduğum bir konu olaraktanda zor geldiği, bizde hazıra alıştığımız için linux' u tercih edemiyoruz. Çünkü gözümüzü dışarıdan baktığımızda çok korkuyor. Ayrıca forumda bir kişi ilgilendiğini söylemişsinki forumda herkes ilgilenecek diye bir şey söz konusu olamaz bu senin sorduğun soruda kargaşa ve çok fazla yanlış yola geçirir. Bilen bir kişinin yorum yapması 50 kişinin yorum yapmasından daha iyidir. Ben yöneticlerin bu fedakarlığını yaptığını düşünüyorum ve yapıyorlarda buna şahit oluyorum. Wİndows ile bence çok fazla sistemler karşılaştırılmamalıdır. Çünkü arkadaşlarında dediği gibi burada gönüllülük söz konusur. Microsoft şirkettinde kaç tane mühendisin çalıştığı belirsiz , sistemi geliştirmek için ne kadar mühendis çalışıyor, fakar özgür yazılımlarda sonuçta bu oran daha düşük ama böyle olmasına karşılık yine de şu anki konumunu göz önünde bulundurmak lazım. Bana göre çok güzel yerlerde ayrıca çok güzelde bir sistem sabırla yapılandırmaya, keşfetmeye çalışacaksın. Öğrenmek için biraz zaman ve uğraş istiyor sen bunları verince o sana daha fazlasını veriyor. Bunların yanında donanım desteğini üreticler vermiyor ise Ubuntu geliştiricileri ne yapabilirki. Sonuçta oturup tüm donanım ürünleri için driver vs şeyler yapamazlar. Bu neredeyse imkansızdır. Yazıma son verecek olursam emek verildikçe linux sistemleri her geçen gün daha da ilerleyecek ve sistemi kullanırken sıkılıp atmak yerine daha da fazla uğraşarak zevk almaya çalışmak lazım. Zamanla tecrübeler sizi iyi bir kullanıcı kategorisine atacaktır.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: shox - 09 Temmuz 2012 - 19:01:38
bu  konuya kısa bir cevap vermek istiyorum.

Windowstan FORMAT başına 30 tl. alınan bir pazar var ise demekki windows yavaşlıyor veya çöküyor ve formatsız telafisi olmuyor.
Kimse windows yavaşlamaz bir iki program yüklemekle demesin boşuna....
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: SilverW - 09 Temmuz 2012 - 21:48:28
Şimdi uzun süre windows kullanan ve linux'lada daha önce tanışmış ama sadece ufak tefek işlerini yapan, şimdi ise tamamen linux kullanan biri olarak 3 ayı geçti sanırsam linux kullanımım

ben nekadar anlatsam boş birde benim linux'a tamamen geçiş yapmama sağlıyan arkadaş'ın yazısını okuyun. windows'mu linuxmu karar vermeniz kolay olabilir :)

Kod: [Seç]
BilişimFevzi Üyesinden alıntıdır..

Başlık biraz çarpıcı olabilir ama artık bu olan olaylardan sonra böyle bir başlığa ihtiyacımız vardı. Linux'u hemen hemen hepiniz tanıyorsunuzdur. Kimisi Linux'u işletim sistemi sanır. Ancak değildir. Linux bir İşletim sistemi çekirdeğidir. Yani şöyle düşünün; Windows bir binaysa Linux bir arsadır. Bunun üzerine bina edilmiş Pardus, Debian, Ubuntu gibi işletim sistemleri vardır. Şimdi bu başlık altında size Linux şöyledir böyledir anlatmayacağım. Birkaç kaynak veririm siz ordan merak ettiklerinize bakın. Ancak bu konuda sohbet tarzı bişeyler söylemeliyim.

Bilgisayar maceram yaklaşık 5 sene önce aldığımız P4 işlemcili bilgisayarla başladı. Biz bilgisayarı aldıktan 1 ay sonra Microsoft Vista'yı çıkardı. Bilgisayardaki işletim sistemi xp starterdı. Hem çok yavaştı hem de 3 ten fazla program, programın 3'ten fazla penceresini açmıyordu. Belli bir zaman böyle idare ettik ve sonra amcam sayesinde xp pro yükledik. Bu benim için bir dönümdü. İlk defa o mavi temayı kullanıyordum. Zaman böyle geçti. Bilgisayara o zamanlar çok meraklıydım. 7. sınıfın sonlarına doğru üzerimde çok stres vardı. Hem platonik sebepler hem de sınavın (SBS) sıkıntısı bana çok ağır gelmişti. Sınava bir ay kala PCnet dergisi aldım. Yanında Linux dergisi verdiler. İşte o zaman Linux'la tanıştım. Normalde önceden duymuştum. Hatta Türk işletim sistemi Pardus'u bile kurmayı düşünmüştüm. Ama sonradan Tübitak'ın ürettiğini öğrendim ki heralde deneysel birşeydir diye vazgeçtim  İyi ki o zaman vazgeçmişim. Çünkü o zaman yeterince *kararlı değildi ve kullansaydım nefret ederdim.

Ama daha farklı * bir şey vardı. Sadece Linux'u öğrenmedim. Özgür yazılım felsefesini de. Gün geçtikçe bu felsefeyi daha iyi kavrıyordum. Ve sonra düşündüm: "Madem bu kadar güzel bir felsefe ve bu felsefeyi benimsemiş bu kadar güzel insan var, neden bunalıma giriyorum ki! Boşver o kızı, bak burda ne güzel insanlar ve ne güzel bir felsefe var!". Artık ben de bir özgür yazılım felsefesini benimsemiştim. Artık ben de bir kahramandım. Bilgisayarları virüslerden ve Windows tekelinden kurtaran süper bir kahraman...

Yaklaşık 1 sene kadar bu özgür düşünce felsefesini yaymaya çalıştım. Yeni bir arkadaş edindim. Şu anda da en fazla vaktimi geçirdiğim ve en fazla muhatap olduğum insandır kendisi. O da bir Linux kullanıcısı.

Şu anda 11. sınıfa geçtim. 3 seneyi aşkındır Linux kullanıcısıyım. Masaüstümde, babamın netbookunda, eski patlayan netbookumda (vardı ) ve tabletimde Linux kurulu. Şu anda koyu bir Linux gurusu değilim. Bilgisayarımın yanında Windows duruyor. Ve biri önüme Macbook koysa (ah keşke...) oturur paşa paşa Mac OS'u kullanırım. Ancak şu var ki artık Windows kullanamıyorum. Windows ihtiyaçlarımı karşılamıyor. Sırf onun içindir internet kafeye gitmem, başkasının bilgisayarında yarım saatten fazla oturamam. Linux o kadar pratik ki. Açıyorsun Uygulama merkezini istediğini tek tıkla yüklüyorsun. Hatta ona da üşenip Ctrl+Alt+T yapıp açıyorum konsolu şak yazıyorum istediğimi. Antivirüs nedir bilmem. arkadaşlarım bana hangi antivirüsü kullanayım diyor kullanmıyorum istediğini kullan diyorum. VPN kurmak resmen çocuk oyuncağı. İstediğim istediğim yerde. Disk birleştirme yok. İstediğim temayı kuruyorum, istediğim şekilde kullanıyorum. CD'den işletim sistemi kurmayalı 1 seneyi geçti. İndiriyorum .iso yu, açıyorum Unetbootin'i, birkaç dkda işi bitiriyor, Sonra flaştan kuruyorum. ne keylogger, ne rootkit, ne malware. Babam bile çatır çatır kullanıyor. Dosya yönetim teknolojisi apayrı. 3 dakikada localhosta Wordpress kurabiliyorum. Youtube'de birkaç video izleyerek kolayca WEP şifresi kırabiliyorsunuz. Biraz daha profesyonellerşirseniz basit WPA ları bile kırabilirsiniz. Ve en sevdiğim şey; hotspotlar artık sizin. Mesela evinizin altında pastane var ve pastanede de TTNet WiFi. İstediğiniz gibi bağlanın. O kablosuz sizindir. Sömürün sömürün  Program geliştirme açısından uygun bir platform. İşletim sistemi hafif olduğundan eski köşede bi bilgisayarınız varsa uyandırabilirsiniz 

Peki hangi Linux'u kullanmalıyım?

Benim önerim Pardus'la başlamanız. Hem kaynaklar hem de kullanıcılar Türkçe kolayca destek alabilirsiniz. Ancak şu anki Pardus sürümünü yeterince *kararlı bulmadım bu yüzden öğrenme amaçlı kullanabilirsiniz. DevSonrasında önerim Ubuntu ve türevleri. Kendi kullandığım Linux sürümü iki bilgisayarda da Ubuntu. gelmiş geçmiş en iyi kullanıcı Linux sürümü diyebilirim. Ha diyorsanız ben daha profesyonel bir şey kullanmak istiyorum, openSUSE kullanın. Gerçekten muhteşem bir işletim sistemi. Pantolon ütümelek dışında her şeyi yapabilirisiniz. (PIC programlama ve yapay zeka biliyorsanız onu da yaparsınız ) Hele hele hard disk kriptolaması özelliğiyle dosyalarınıza CIA bile ulaşamıyor (ciddiyim). Bir VPN ve openSUSE ile yapamayacağınız warez iş yok . Diğer Linux sürümleriyle (Gentoo, Mandriva, Fedora vs.) hiç vakit kaybetmeyin derim. ha benim boş vaktim var her türlü şeyi denemek istiyorum diyorsanız onları da deneyin ancak sonra yok Linux kötüymüş falanmış diye gelmeyin 
[b]
Evet biraz fazla kafanızı şişirdim kusura bakmayın  Ama şunu bilmelisiniz ki gerçekten güvenlik istiyorsanız Linux kullanmalısınız. Hiç olmadı bi format atıp Windows'u tekrar kurun, üstüne Linux kurun, poster vs. işlemlerinizi Windows'ta yapın; Paypal, Facebook, internet bankacılığı gibi şeyleri Linux'ta kullanın.
[/b]
İşte size birkaç kaynak:

http://lmgtfy.com/?q=linux
www.linux.org.tr/
www.pardus.org.tr/
http://www.ozgurlukicin.com/
http://tr.wikipedia.org/wiki/Linux
www.lkd.org.tr/
http://www.whylinuxisbetter.net/index_tr.php?lang=tr
http://www.guvenlikegitimleri.com/
http://csirt.ulakbim.gov.tr/dokumanlar/LinuxGuvenlikRaporu2003.pdf
http://csirt.ulakbim.gov.tr/dokumanlar/LinuxGuvenlikNasil.pdf
http://shiftdelete.net/linux-ne-kadar-guvenli-28284.html
http://www.enginkuzu.org/neden-linux.php
http://www.turkhackteam.net/linux/288145-linux-neden-daha-guvenlidir-linuxa-sizilir-mi.html

Orjinal Gönderi: bilisimfevzi;4057

Gerçekten güvende olmak itiyorsanız ancak Windows'tan vazgeçemiyorsanız elinizde eski 2GB lık fln bi flaşa Ubuntu kurun, Paypal vs. ondan kullanın. Sonradan başınız ağrımasın.


Orjinal Gönderi: bilisimfevzi;4013
Sonuçta Linux da bir yazılım. Onda virüs yok diye bir şey olmaz.Ancak şu sebeplerden güvenlidir:

1- Linux'un kullanım yüzdesi belli. Aklı başında biri (serverlar hariç) gidip de Linux'la uğraşacağına Windowscuları hedef alır.

2- Sistem yetkilendirmesi sisteme olur olmadık şeyler yapılmasına izin vermiyor. Bilgisayara Linux kurarken başlangıçta bi root şifresi belirlersiniz. O şifre girilmeden en ufak bir keylogger bile yüklenemez. Tabi kullanıcı bunu yükletecek kadar bilinçsizse orasını bilemem. (Şu anda bu kadar bilinçsiz kullanıcı var mı derseniz eski çalıştığım işyerinde p**no sitesine girip bu sayfayı nasıl aşağı kaydıracağız diyen bi amcamız vardı )

3- Linux'un yazılım yüklemek için app store benzeri uygulama deposu bulunur ve bunları deneyimli Linux geliştiricileri yönetir.

4- Zaten Linux kullanan insan bilgili insandır. Bu insan güvenliğini nasıl sağlayacağını bilir. Bu yüzden Linux kullanır. O kadar bilgisiz insan varken gidip de bilenlerle zaman kaybetmez.

5- Her ne kadar komplo teorisi gibi dursa da Microsoft'un virüslere açık kapı bırakması. Bu sayede antivirüs üreticilerinden yediği kaymaklar. Gelip de bunu inkar etmeyin. Bunu Microsoft'un kendi güvenlik yazılımının ne kadar *kararlı ve başarılı olduğundan anlayabilirsiniz

6- Zaten profesyonel hack*rlar Linux kullanır. Kimse bindiği dalı kesmez 
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: odyssey - 09 Temmuz 2012 - 22:11:01
Yazının linkini belirtirmisiniz lütfen..
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: heartsmagic - 09 Temmuz 2012 - 23:41:16
Yazıdan dolayı karar verilecekse bile bazı yanlışların düzeltilmesine ihtiyaç var.

Öncelikle özgür yazılım kahramanı olmak, hadi yaşı küçük bir arkadaş için iyi niyetle karşılanabilir, fakat bunun üzerine ağ şifresi kırma falan söyleniyorsa durum biraz farklı yere kayıyor demektir. Ubuntu'dan sonra "pro" bir dağıtım diyerek openSUSE önermek, ardından "kendisiyle her şeyi yapabilirsiniz" demek de garip. OpenSUSE ile yapılan şeyler diğer dağıtımlarla da yapılabilir. Yine sadece OpenSUSE de olmayan disk şifreleme meselesi ve CIA için de şöyle söyleyelim, o işi CIA yapmaz zaten NSA'ye devrederler. Ayrıca vakit kaybı dediği dağıtımlar olmuş, bir şey söyleme ihtiyacı da hissetmiyorum.

Biliyorum arkadaşın yaşı genç, ancak madem bizim forumda paylaşılıyor bu yazı ister istemez irdelemek durumundayız. Burada görenler ve sonrasını okuyanlar yanlış söylenenleri bilgi olarak almasınlar.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: odyssey - 10 Temmuz 2012 - 00:04:21
Bu tür Linux'u şifre kırıcı ve casus işletim sistemi olarak kullanma durumu daha önce aşağıdaki bağlantıda bulunan bir teknoloji sitesinin yazar elemanları tarafındanda irdelendi ve Slax Linux adeta başkalarının bilgilerine erişmek için kullanılabilen bir casus yazılım olarak gösterildi
Yani yukarıdaki yazıyı yazan eleman çocuk olabilir ama bağlantı verdiğim sitenin elemanları hiçte çocuk değil

http://shiftdelete.net/linux-slax-9026.html

Bağlantı verdiğim sayfada bulunan videoyu izleyelim lütfen
Adeta ibret belgesi

Videoda adı geçen Hakkı bey sitenin sahibi oluyor
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: travego0403 - 10 Temmuz 2012 - 00:09:59
Genç olunca biraz fazla heyecan olabiliyor.  :)

3 yıllık Linux kullanıcısının daha profesyonel bir şey önereyim deyip OpenSuse önermesi biraz garip olmuş. Benim bildiğim bu durumlarda Debian, Arch, Gentoo önerilirdi.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: odyssey - 10 Temmuz 2012 - 01:02:55
Slax Linux ne işe yarıyormuş hep beraber öğrenelim öğretelim

(http://i.imgur.com/xmhXE.png)
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: heartsmagic - 10 Temmuz 2012 - 01:03:57
@odyssey, videodaki olay "Adeta şifre kırıcı ve casus yazılım" olayı değil. Evet en nihayetinde başka birisinin dosya sistemine ulaşılıyor fakat bu az çok Linux bilgisi olan herkes için normal bir yöntemdir. Bilgi çalmak için değil, dosya kurtarmak, yedeklemek için de anlatılır. SDN ekibi de haliyle biraz esprili bir dille olayı anlatmışlar. Kaldı ki üşenmeden videoyu da izledim, kabaca güzel bir Slax tanıtımı yapılmış.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: odyssey - 10 Temmuz 2012 - 01:08:40
Yani şimdi olayı sadece benmi böyle anladım
Benden başka herkes doğru anladı ama ben yanlış anladım
Peki öyle olsun
Bu da bir Linux tanıtımı olmuş olsun
Madem ki size göre oldukça masum ve normal bir olay
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: heartsmagic - 10 Temmuz 2012 - 01:15:27
Senden başka herkesi bilemem, gördüğün üzere konu hakkında tek yorum yapan benim. Eğer beni "herkes" olarak addetmiyorsan anlıyorum ki kinaye yapıyorsun. Kinaye yapma olayını biliyorken, nasıl o videonun ciddi bir şekilde insanların sistemlerini ele geçirme şeklinde hazırlandığını düşünüyorsun bilemiyorum.

Görüş senin görüşün, sen ne anladığını yazmışsın ben de ne anladığımı yazdım. Ne ben, ne de sen ikimizin düşüncesini kabul etme zorunluluğu içinde değiliz. Gereksiz yere sitem etmeye de ihtiyaç yok bence.

Bana şu noktadan soru sorsan seni daha iyi anlardım. "Bir önceki yazıda şifre kırma olayı için 'hoş olmadı' falan demişsin, bu videodaki olayı nasıl masum görüyorsun?" Bir noktada sana hak verirdim. Yine de olayın boyutları farklı tabi, birinde fiziksel erişim var. Fiziksel erişimin olduğu yerde güvenlik zordur. BIOS'a şifre koyma işlemleri falan da geçilebiliyor bir şekilde. İşte, o noktayı anlatıp detaylandırsalar tamamen farklı bir yere gider olay.

Neyse, ben videoyu ciddi ciddi hazırladıklarını (bilgi çalmak için) düşünmüyorum. Senin gibi düşünen varsa da ancak saygı duyarım.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: odyssey - 10 Temmuz 2012 - 01:29:38
Belki video kaydı masumane bir niyetle yapılmış olabilir
Peki ya videonun tanıtımı ne kadar masum
Lütfen işaretlediğim yazıya dikkat edelim

(http://i.imgur.com/iMBsU.png)
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: SilverW - 10 Temmuz 2012 - 02:00:32
Benim linux'a başlamama vesile olan abimiz ismi fevzi ufak bi bilişim dükkanı var ek gelir olarak upload işi yapıyordu sopa yasası geldiği için uploadcılar dağıldı.

sağolsun linux'a başlattı bilgilerin nekadar doğru ne kadar yanlış olduğunu üstadlarımız bilir. benim kastetmek istediğim linux windows karşılaştırmasını adam farklı bi dille anlattığı için paylaştım bu yazıyı slax konusuna gelince o kaynaklara hiç bakmamıştım, başlığı hit çekmek için yapılmış * bir şey ki burda linux'u kullanmış sadece linux değil hirenboot'un içinde özel şifre kırıcı toollar araçlar ve cdden çalışan windows türleri var sadece slax kolay ve hızlı olduğu için anlatılmış..


bi abim vardı windowscuydu kendisi benim anladığım kadarıyla coderlik programlama yapıyordu ona güvenlik hakkında birkaç soru sordum güvenliği sağlamak için dedi ilk kırma yolunu bilmelisin dedi kırma yolunu biliyorsan zaten güvenliği sağlarsın dedi ve o abi kendi driverlerini kendi yazıyordu.

Aşşada yorumları okursanız windows çöktüğünde bilgilerimi artık kurtarabiliceğim veya arkadaşın bilgisiyara format attık  lan driverini tanımadı usbden slax'ı açıp bütün driverleri gördüğünü gördüm ve internetten driverlerini indirip kurdum gibisinden güzel yorumlar var çoğu kişi yanlış anlamamış bu konuyu


Saygılarımla

Lütfen mümkün mertebe dilimizdeki kelimeleri kullanalım.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: heartsmagic - 10 Temmuz 2012 - 02:36:34
@odyssey, orası videonun sonu mu tam bilmiyorum. Eğer sadece o ifadeyi soruyorsan cevap şu olur: Boyalı basın ne yapıyorsa şu sıralar net üzerinde SDN de onu yapmış. Onaylıyor muyum? Elbette hayır. Fakat yazının açıklamalarına, sayfadaki anlatımlara bakarsan durum gayet güzel anlatılmış bence.

Alıntı
Herhangi bir bilgisayar sisteminde kendi işletim sisteminizi çalıştırmaya ne dersiniz. Hatta ofis uygulamasından tutun mültimedya yazılımlarına kadar geniş bir desteğe sahip bir işletim sistemi ile. Olmaz demeyin. Çünkü Linux tabanlı SLAX işletim sistemi ile her şey mümkün. İşin güzel tarafı ise bunun için de en az 256 MB kapasiteli bir USB belleğe ihtiyaç duymanız.

gibi. Videoda da temel mesele esprili bir şekilde bu minvalde anlatılmış sanki. Tabi anlatım çok kısır kalmış, kabaca olmuş. Ayrıca videonun sonundaki o ifadedeki hata yazının etiketlerinde de var. "hacking, bilgisayar hacklemek" falan tamamen dikkat çekmek için, hatta yanlış yönlendirme yapan meseleler. Fakat videonun kendisinde ben açık açık "İşte şöyle hackledik, böyle hackledik" konusundan ziyade kaba bir Slax tanıtımı gördüm.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: krwlng - 10 Temmuz 2012 - 11:46:59
"Hack" mantığını bizler hep bir şeyleri çalmak, sistemlerin güvenliğini kırıp içeri sızmak v.b. şekillerde algıladık, bu ekran görüntüsünde de o şekilde bir algının sonucu oluşmuş, ama aslında Stallman'ın hack olayı için verdiği örnekler çok farklı, "Revolution OS" belgeselini izleyenler mantığı biraz daha iyi anlayacaktır. Sosyal olarak hack olayını çok basit bir mantığa oturtmamızın nedenidir bu algı.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: hckr - 10 Temmuz 2012 - 12:21:39
"Hack" mantığını bizler hep bir şeyleri çalmak, sistemlerin güvenliğini kırıp içeri sızmak v.b. şekillerde algıladık, bu ekran görüntüsünde de o şekilde bir algının sonucu oluşmuş, ama aslında Stallman'ın hack olayı için verdiği örnekler çok farklı, "Revolution OS" belgeselini izleyenler mantığı biraz daha iyi anlayacaktır. Sosyal olarak hack olayını çok basit bir mantığa oturtmamızın nedenidir bu algı.
Türkiye'de "Hack" tam anlamıyla site çökertme,banka hırsızlığı... olarak algılanıyor.Ki bir zamanlar biz de öyle biliyorduk.Ancak yazılım forumlarında geliştirmeler için "Hack" kelimesinin kullanılmasıyla doğru olanı anladık.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: ersinkandemir - 10 Temmuz 2012 - 12:38:14
Katılıyorum, Türkiye'de hack Joomla, Wordpress Brute Force'dan ileri geçemedi maalesef.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: heartsmagic - 11 Temmuz 2012 - 01:55:15
"Hacking" ayrı bir kavram tabi, gerçek anlamında kırmak, dökmek olarak kullanılmıyor ancak video etiketinde ve sondaki o bilgide ben RMS'ye falan gönderme yaptıklarını düşünmüyorum :) Dediğim gibi, bildiğimiz tıklama almak için yapılan bir kandırmaca ve "zararlı" anlamda kullanılan "hacking"den bahsediyor bence orada.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: furkankalkan - 11 Temmuz 2012 - 08:52:46
Belgeler.org da hacker howto diye bi kitap var. Öncelikle onu okumanızı tavsiye ederim. Kitapta aynen geçen cümle şu : Hackerlar birşeyi yapar Lamerlar ise bozar. Tamam arada okulun wifinı (kablosuz ağını ) kırıp arkadaslarima verdigim olur fakat bu işin eglencesi :-) Yani sırf bunun için kendime Hacker diyemem. Linuxun bunu tek kolaylaştırdığı nokta işlem yönetimi.  Bu da sureyi kisaltan bi faktör.Yoksa Linuxtaki bu yazilimlar Windows için de var mac için de var.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: SilverW - 11 Temmuz 2012 - 12:13:14
Benim bildiğim "hacker" anlamı kırıcı dökücü parçalayıcı değil, Hacker dediğimiz şey arkeolog gibi kazarak yani gıdım gıdım ilerler sonra bulduğu verileri ya yapar ya bozar ona kalmış..
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: Kadir Can - 11 Temmuz 2012 - 15:56:35
@SilverW;
Maalesef senin bilgin de yanlış ama Türkiye'de senin söylediğin tanım geçerli.

Aslen hacker kavramı ciddi anlamda ustalaşmış yazılımcılar için kullanılır. Örnek vermek gerekirse Linux çekirdek geliştiricilerinin haber grubu kernel-hackers'tır.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: grayloop - 19 Temmuz 2012 - 00:08:19
Bir bağlantı paylaşayım;

http://www.uzmantv.com/linuxun-diger-isletim-sistemlerinden-farklari-nelerdir (http://www.uzmantv.com/linuxun-diger-isletim-sistemlerinden-farklari-nelerdir)
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: Mr_QonT - 15 Ağustos 2012 - 11:51:37
komut satırında korkmayın denilmiş. nasıl korkmayalım? ismi bile ürkütücü "uçbirim". yusuf yusuf oluyor insan.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: heartsmagic - 15 Ağustos 2012 - 12:05:33
@Mr_QonT, diğer başlıkta sana anlatılmaya çalışıldığı gibi uçbirim bir zorunluluk değil. Forumda bu kadar uçbirim komutu ve çıktısı görme nedenin çok basit: İnsanların sorunlarını detaylandırmanın, onlardan bilgi almanın, onlara daha çabuk bir şeyler tarif etmenin ve yaptırmanın uçbirimden daha çabuk bir yolu yok. Kısacası biz zaten burada insanlara yardım ederken kısıtlı vaktimizden harcıyoruz, bu yardımı da ister istemez hızlı yapmak istiyoruz. İşte uçbirim tam bu esnada imdadımıza yetişiyor.

Uçbirim kullanmak bir zorunluluk değil. Ayrıca bizim "komut satırımız" başka sistemlerin komut satırlarına benzemez. Eğer Linux üzerinde devam edersen birkaç ay sonra bu başlığa geri dönersin, o zaman ne demek istediğimizi anlayacaksın.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: hs - 15 Ağustos 2012 - 13:43:31
ALINTI: (“Dikkatsizce yapılan değişim tehlikelidir; fakat asıl tehlike kör muhafazakarlıktır.” Henry George)
----------------------------------

Bu söz linux'a geçmek için yeter artar bile...
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: orhanalkan - 10 Eylül 2013 - 15:17:00
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır bu siteyi takip ediyorum gerçekten harika bir site emeği geçenlere tek tek teşekkür ediyorum.


Arkadaşlar konuyu tekrardan gündeme getirmek amacında değilim lakin 3 sayfayı okudum konu linux ve windows özellik tartışmasına dönüşmüş.

Sevgili arkadaşlar ben windows'tan nefret ediyorum belli bir zaman geçince şişmeler,yavaşlamalar meydana geliyor  ubuntu,linuxs mint,kubundu bunları denedim ubuntu 10 sürümünden sonraki sürümler nekadar yavaşlasada yinede hoşuma gidiyor.

Arkadaşlar 3 sayfayı okudum ama gelen soru ve cevaplarda rastlamadım soruma alacağım cevaptan sonra windows'u ebediyen silecem.

Arkadaşlar ben 3d grafik işleri ile uğraşıyorum kullandığım programlar:

Autodesk 3ds max,Adobe photoshop,Luxology modo ve solidworks

Bu programlar benim ekmek kapım bunlar olmassa olmazımdır. Şimdi;

Ofis programları,video kodeck,oyunlar açıkçası umurumda değil üstteki belirttiğim programları linuxs sürümlerinin herhangi biri ile çalıştırabilirmiyim evet ise nasıl ?

Wine ile denedim hiçbirini çalıştırmadı denediğim sürüm ise linuxs mint idi.

Hani arkadaşlar demişler ya windows' a mecbur değiliz hazırcılık olmasa linuxs yeterlidir diye

bu saydığım programlar çalışabilirmi yoksa linuxs sadece sörf amaçlı bir çekirdekmi.


Not: arkadaşlar rica ediyorum blender'i önermeyin  paken yöneticisinden 3d ile ilgili programları araştırdım.Sadece Fedora sitemi ile autodesk maya kuruluyor yanlış değilsem bu ubuntu,mint yada kubuntuda olabilirmi?

Varmıdır arkadaşlar bu hastalığın ilacı ?

Teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: cagriemer - 10 Eylül 2013 - 15:44:46
Sorf amacli bir cekirdek. Arada hobi olarak NASDAQ, Deutsche Bank, Garanti Bankasi, dunyadaki superbilgisayarlar falan islerini bunun uzerinde kosturuyorlar ama daha cok internette gezip, muzik dinlemek icin tasarlanmis bir cekirdek. Zaten Linus Torvalds'in 1991'de comp.os.minix haber grubuna gonderdigi ilk mesajin kayitlarina arsivlerden bakarsaniz Linus Torvalds'in bunu kendi agziyla soyledigini de goreceksiniz. Aynen soyle diyor "Hello everybody out there using minix - I’m doing a (free) operating system (just a hobby, won’t be big and professional like gnu) for surfing the 'web' and listening to music. This has been brewing since april, and is starting to get ready. I’d like any feedback on things people like/dislike in minix, as my OS resembles it somewhat (same physical layout of the file-system (due to practical reasons) among other things)." Yani bu tarafta isler bu sekilde.

Sizin isleriniz acisindan Windows'ta kalmaniz daha faydali olur.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: orhanalkan - 10 Eylül 2013 - 15:53:00
Sorf amacli bir cekirdek. Arada hobi olarak NASDAQ, Deutsche Bank, Garanti Bankasi, dunyadaki superbilgisayarlar falan islerini bunun uzerinde kosturuyorlar ama daha cok internette gezip, muzik dinlemek icin tasarlanmis bir cekirdek. Zaten Linus Torvalds'in 1991'de comp.os.minix haber grubuna gonderdigi ilk mesajin kayitlarina arsivlerden bakarsaniz Linus Torvalds'in bunu kendi agziyla soyledigini de goreceksiniz. Aynen soyle diyor "Hello everybody out there using minix - I’m doing a (free) operating system (just a hobby, won’t be big and professional like gnu) for surfing the 'web' and listening to music. This has been brewing since april, and is starting to get ready. I’d like any feedback on
things people like/dislike in minix, as my OS resembles it somewhat (same physical layout of the file-system (due to practical reasons) among other things)." Yani bu tarafta isler bu sekilde.

Sizin isleriniz acisindan Windows'ta kalmaniz daha faydali olur.
Siz açmış olduğum mesajımı yanlış algıladınız zannedersem ben orada sörf ibaresini linuxs sitemi kötülemek maksadıyla yazmadım. Yazdığım programlar tüm 3d ile uğraşan insanların ekmek kapısı

bana linuxs u dünyaya hediye eden kişinin mesajını değilde bu programların kulalanılıp kullanılmayacağını yazsanız daha güzel olurdu.

Bu yazdığınız yazılar diğer sayfalarda mevcut linuxs destek sitesi olarak size bir soru sordum cevabı bumudur bu şekidemi destek oluyorsun.

Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: cagriemer - 10 Eylül 2013 - 16:05:10
Aslinda sorunuzu yanitlamistim. Tekrar alinti yapayim bir ustteki gonderimden sonra da biraz daha detayli aciklamaya calisayim.

Sizin isleriniz acisindan Windows'ta kalmaniz daha faydali olur.

Autodesk® 3ds Max® 2014
Windows® 8 or Windows® 7 64-bit

Photoshop CS6
Microsoft® Windows® XP with Service Pack 3 or Microsoft Windows 7 with Service Pack 1. Adobe® Creative Suite® 5.5 and CS6 applications also support Windows 8. See the CS6 FAQ for more information about Windows 8
Mac OS X v10.6.8 or v10.7. Adobe Creative Suite 3, 4, 5, CS5.5, and CS6 applications support Mac OS X Mountain Lion (v10.8) when installed on Intel-based systems.**

Modo 701
Linux® Requirements (minimum)
In addition to the General System Requirements:
Red Hat Enterprise Linux 5.4 or later (only 64-bit supported)

Solidworks
Windows 7            
Windows 8 (64-bit only)            
Windows Vista            
Windows XP

Gordugunuz gibi ihtiyac duydugunuz uygulamalardan sadece biri bir linux dagitimi uzerinde calisiyor. Eger bu yazilimlari profesyonel olarak kullaniyorsaniz isterseniz wine gelistiricilerini bu programlari calistirmak icin gereken tersine muhendisligi yapmalari ve kodu yazmalari icin parayla kiralayin yine de isinizi gorecek performansi alamazsiniz. Yani sizin is yapma platformunuz ne yazik ki Windows.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: orhanalkan - 10 Eylül 2013 - 16:11:00
Size çok teşekkür ediyorum Çağrı bey  esasen onları incelemiştim derdimi tam anlatmadan link koyup yanlış algı yapmamak istemiştim.

Çağrı bey dün autodesk firmasının autodesk maya ile ilgili sistem gereksinimlerini incelerken youtoubede bu videoyu gördüm açıkçası onun için mesaj atmayı düşündüm bakın

http://youtu.be/h86GrgL-6rI

bu videoda gördüklerim mesaj atmama sebebiyet verdi acaba video sahtemi gerçekmi ? İşte bu videodan sonra sorma gereği duydum.

İlgi ve alakanız için sizlere teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: cagriemer - 10 Eylül 2013 - 16:21:08
Video'da gordukleriniz gercek olabilir. Fakat farketmissinizdir sadece uygulamayi acmak 60 saniyeden fazla zaman aliyor. Bu gibi durumlarda en iyi kaynak WINE'in uygulama veritabanidir. Hemen oradan bakalim.

http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=343

Bu baglanti sizi dogrudan 3D Studio Max uygulamasinin aldigi puanlara goturecek. 2010-2011-2012 surumlerinin rating degerlerine bakarsaniz "Garbage" demisler. Bu da demek oluyor ki buna harcayacaginiz zamana gercekten degmez. Hele ki sizin gibi bu programlari profesyonel olarak kullanan biri icin "Garbage" hic tatmin edici bir kullanim deneyimi sunmaz. Calistirmak icin harcadiginiz zamana da yazik olur.

Maya'ya gelince Autodesk, Maya'yi Red Hat Enterprise Linux ve Fedora altinda test edip calistirmis. Yani Maya icin hala Linux'a gecme sansiniz var. Fakat diger uygulamalar henuz ne yazik ki gelistiriciler tarafindan Linux altinda calisacak sekilde tasarlanmis ya da kodlanmis degil. Umarim sorularinizi cevaplayabilmisimdir.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: orhanalkan - 10 Eylül 2013 - 16:31:20
Video'da gordukleriniz gercek olabilir. Fakat farketmissinizdir sadece uygulamayi acmak 60 saniyeden fazla zaman aliyor. Bu gibi durumlarda en iyi kaynak WINE'in uygulama veritabanidir. Hemen oradan bakalim.

http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=343

Bu baglanti sizi dogrudan 3D Studio Max uygulamasinin aldigi puanlara goturecek. 2010-2011-2012 surumlerinin rating degerlerine bakarsaniz "Garbage" demisler. Bu da demek oluyor ki buna harcayacaginiz zamana gercekten degmez. Hele ki sizin gibi bu programlari profesyonel olarak kullanan biri icin "Garbage" hic tatmin edici bir kullanim deneyimi sunmaz. Calistirmak icin harcadiginiz zamana da yazik olur.

Maya'ya gelince Autodesk, Maya'yi Red Hat Enterprise Linux ve Fedora altinda test edip calistirmis. Yani Maya icin hala Linux'a gecme sansiniz var. Fakat diger uygulamalar henuz ne yazik ki gelistiriciler tarafindan Linux altinda calisacak sekilde tasarlanmis ya da kodlanmis degil. Umarim sorularinizi cevaplayabilmisimdir.
Çağrı bey gerçekten çok açıklayıcı bilgiler verdiniz çok çok teşekkür ederim sağolun.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: serguzestefe - 06 Haziran 2014 - 03:01:14
Benim düşünceme göre;

1) Linux'un ücretsiz oluşu asla avantajı değil. Çünkü Linux'takinin kaç kat daha fazla ücretsiz yazılım Windows'ta da mevcut.

2) Windows'a da Linux'a baktığınız gibi merakla baksaydınız, benim gibi ne bir çökme, ne bir yavaşlama, ne de geç açılma yaşarsınız. Sistemimde sadece internete girdiğim sıralar Comodo'nun güvenlik guvarı açık. Sisteme kaspersky gibi yazılımları doldurup sonra da windows'u suçlayamazsınız.

3) Şu anda sistemimde hiç bir korsan ve ücretli yazılım bulundurmuyor ve orjinal xp kullanıyorum. Donanımım eski. Ubuntu, XP'den daha yavaş. Driverları tanıtıldı. Ayrıca 75hz'en yukarı bir yineleme mümkün olmuyor ubuntuda. Xp'de ise 85hz. Yine ubuntu da 1024x768 çözünürlük berbat iken xp'de ideal.

4) Diyebilirsiniz ki Ubunutu'nun yeni sürümüne karşılık windows'un eski sürümünü mü karşılaştırıyorsunuz? Ama eski sürüme windows kadar destek veren bir linux dağıtımı söyleyin. 9 yıl oldu XP çıkalı.

5) Linux dağıtımları paralı olsaydı şu anda bir çok kişi linuxu övmezdi.

6) Hayatımda en çok çökmeyi linux ile yaşadım. Windows kullanım sürem daha fazla olmasına rağmen.

7) Ubuntu'nun masaüstü kullanımı windows'tan daha iyi.

8) Ücretsiz program yazanlar ve linux geliştiricileri nasıl para kazanıyor? Bilenler cevalayabilir mi acaba? Yakında mühendis olursam hangisini tercih etmeliyim?

Bu arkadaşın yazdıklarına sağlam cevap verebilen çıkmamış. Haklı sorgulamalar. Bugün Çin hükümetinin yaptığı gibi bizde Kylin benzeri bir Ubuntu sürümü yaptırsak devlet olarak acaba Ubuntu bize gereken desteği yeterince sağlayabilir mi? Hoş bunu yapmak zorunda değiller ama bilirsiniz devlet dairesinde çalışan memurlar Ubuntu'ya ısınamayacak en ufak çökme raporlarında durumu amirlerine bildirerek sistem hakkında olumsuz raporlamalarda bulunacaklar. Bu da genel kanıyı olumsuz etkileyecek.
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: Dogusadguzel - 31 Ağustos 2015 - 18:36:14
İlk kez Linux kullanacak arkadaşlar bol bol komutları iyi anlayın çok işinize yarıcak zaten ilk bir hafta zorlancaksınız ondan sonra wındows filan boşverceksiniz en sevdiğiniz yazılım *olacak
ne güzek işte açık kod :)
Başlık: Ynt: Linux'la Tanışanların En Sık Yaptığı 5 Hata
Gönderen: furyzer0 - 13 Ağustos 2016 - 20:07:33
Linuxtan çekinilmesinin en büyük sebebi tam anlamıyla oyun desteğinin eksik olmasıdır bence.Steam bazı çalışmalar yapsa da Windowsa göre hala çok geride.Şu unutulmamalı ki bilgisayarlara  en çok para akıtan kişiler gamer dediğimiz insanlar diğer kullanıcılar 1500-2500 tl lik bir laptop verip 4-5 yıl kullanıyorlar.Ancak gamer dediğimiz kişilerin çoğu bu parayı bir yılda harcıyor.