Ubuntu Türkiye Forum

Ubuntu => Haberler / Duyurular / Makaleler => Konuyu başlatan: fortran - 18 Nisan 2010 - 21:20:10

Başlık: İtalya'dan Özgür Yazılım Kararı
Gönderen: fortran - 18 Nisan 2010 - 21:20:10
(http://www.ozgurlukicin.com/media/upload/image/italyan-anayasa-mahkemesi.jpg)
Özgür yazılımlar için büyük zafer! İçine Torino kentini de içine alan Piemonte eyalet yönetiminin özgür yazılımı tercih etme kararı, geçtiğimiz aylarda "rekabete aykırı" olduğu gerekçesiyle anayasa mahkemesine götürülmüştü.

Beklenen karar çıktı. İtalyan Anayasa Mahkemesi, Piemonte eyaleti yönetiminin, anti-rekabetçi olmaması kuralıyla, açık kaynağa öncelik verme kararını haklı buldu. Özgür yazılımın "bir ürün değil, bir özellik" olduğunu açıkladı.

Sadece bir yıl kadar önce, Piemonte Eyalet Konseyi, bu cümlenin bulunduğu kanunu onaylamıştı: "…Bölge içinde, bilgisayar programları seçim sürecinde, bir lisans tarafından denetlenebilen özgür yazılım ve programlar tercih edilir." (6. Madde, 2. Paragraf)

Bu seçim özgür yazılım destekçileri ve sivil toplum tarafından heyecanla karşılanmıştı. İtalyan Bakanlar Kurulu ise bu karara rekabete aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıkmıştı. Geçtiğimiz haftalarda bakanlar kurulunun itirazı reddedilerek, İtalyan Anayasa Mahkemesi, özgür yazılım tercihinin rekabet özgürlüğü ilkesine uygun ve meşru olduğuna karar verdi (http://www.cortecostituzionale.it/giurisprudenza/pronunce/scheda_ultimo_deposito.asp?sez=ultimodep&Comando=LET&NoDec=122&AnnoDec=2010&TrmD=&TrmM=).

Anayasa Mahkemesi tarafından sunulan gerekçe son derece ilginç:

"Bir kamu kurumunun yazılım alanında yaptığı tercihin, ürünün kendisine değil de bir özelliğine bakılarak "rekabete aykırı" olduğunun nasıl iddia edildiğini anlamak mümkün değil... Ayrıca mahkeme heyeti; özgür yazılımlar ve kaynak kodları denetlenebilen yazılımların bir teknoloji, bir marka ya da bir üründen ziyade, yasal bir niteliğe atıf yaptığına hükmetmektedir."

"Özgür yazılım marka değildir, özelliktir"

İtalyan Özgür Yazılım Derneği (http://softwarelibero.it/) bu kararı büyük bir sevinçle karşılarken, özgür yazılımın kanun yoluyla tercihinin hukuki zeminini işaret etmesi açısından da önemli olduğunu açıkladı:

"Kısaca mahkeme, yazılım özgürlüğü genel bir yasal özellik olduğundan ve teknolojik açıdan belirli bir ürün ya da marka olmadığı için, rekabet özgürlüğünü ihlal etmediğine karar verdi. Bu durum, şimdiye kadar geliştirilen özgür yazılımların kullanımına teşvik edilmesinin, "teknolojik tarafsızlık" ilkesi ile çatıştığı argümanlarının zayıflığını kanıtlamış oldu."

İtalyan Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı, sadece İtalya için değil, diğer ülkelerde uygulanacak yargılar için de örnek oluşturuluyor. Kamu kurumlarında özgür yazılım kullanılmasını "rekabete aykırı" bulan tekelci firmaların gelecekte işinin daha zor olacağını öngörmek, hiç de zor değil.

Kaynak: OPEN... Blog (http://opendotdotdot.blogspot.com/2010/03/italian-court-oks-preference-for-open.html)

ozgurlukicin.com (http://www.ozgurlukicin.com/haber/italyadan-ozgur-yazilim-karari/)