Lazarus ve Android Hakkında

Başlatan hckr, 24 Haziran 2012 - 17:00:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hckr

Merhaba,

Lazarus ile Android programlamayı düşünüyorum.Ancak bu tam olarak mümkün mü bilmiyorum. Bu adreste bir anlatım var ancak tam olarak anlayamadım.
Yazıyı anlayabilirseniz veya Lazarus ve Android hakkında bildikleriniz varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılar

Barış Can

Bildiğim kadarı ile Android program kodlamaları için Javascript'e ihtiyaç duyuluyor.
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

hckr

Alıntı yapılan: Ryuzaki - 24 Haziran 2012 - 17:07:29
Bildiğim kadarı ile Android program kodlamaları için Javascript'e ihtiyaç duyuluyor.
Javascript?

DoGuKaN

Sadece Java, script'i fazla olmuş :D

hckr

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 24 Haziran 2012 - 20:52:29

Sadece java bile olsa yalnız java ile değil c++ ile de geliştirme yapılabiliyor ayrıca sanırım burada görmüştüm pyQt ile geliştirme yapan bir kişinin videosu vardı.Merak ettiğim Lazarus'taki yazıdan anlamamız gereken.Android'e program yazarken işletim sistemi olarak linux ve işlemci ailesi olarak ARM seçersek uygulamamızın çalışıp çalışmayacağı.

Barış Can

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 24 Haziran 2012 - 20:52:29

eheh, doğrudur. :)
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

hckr

Kullanan,deneyen ya da yukarda verdiğim bağlantıdaki yazıyı anlayan yok mu?

ekremsenturk

Tamamını okumadım. kısaca okuduklarımdan anladıklarım: Kod'ları Java kodlarına dönüştüren bir sanal makinaya (sourceforge.net'ten indirmelisiniz) ve Virtual Box'a ihtiyacınız var ve Lazarus ve FPC'yi kendiniz bu ortamda çalışack şekilde, anlatılfığı gibi düzenlemelisiniz ve de Grafikler geliştirebilirsiniz.

canosayan

android gibi süper esnek bir platformun tek bir dille programlandığını düşünmek manasız olur. sonuçta bu ios değil. kendisi bir linux.

http://code.google.com/p/android-scripting/ sayfasında android scripting layer var.
Chmod bizim işimiz.

hckr

Alıntı yapılan: canosayan - 25 Haziran 2012 - 22:53:38
android gibi süper esnek bir platformun tek bir dille programlandığını düşünmek manasız olur. sonuçta bu ios değil. kendisi bir linux.

http://code.google.com/p/android-scripting/ sayfasında android scripting layer var.
Tabi ki mantıksız olur mevcut durumda c++,java ve python ile kodlandığını biliyorum(daha da vardır) ancak lazarus(Object Pascal) için olan henüz geliştirilme aşamasında bize de java ve eclipse yolu gözüktü bu durumda teşekkürler herkese.

gnukarabatak

Şuradaki videoyu bir incele derim

http://www.youtube.com/watch?v=tgj9AWG1Gig

Buradaki amca tek satır java yada c++ kodu yazmamış. Tamamen lazarusta yazdığı label nesnesinin caption elemanına yaptığı bir iki basit atamayı pascal koduyla yazmış. Ancak dikkatimi çeken çalıştırdığı bir iki toplu işlem (bat) dosyasının olduğu. Zaten javayı sevmeyen biri olarak java yazmaya mahkum oluyor olmak mantıklı değil. Burada yapılan yazılan pascal kodunun toplu işlem dosyaları ile (windows da yapmış amca) kod apt dosyasına dönüşmüş. Diğer dikkat çekici husus lazarustaki hedef sistem seçeneğinde de android yerine linux u niye seçmiş, demek ki bir bildiği var. Yakında blogumda bu konuda bir çalışma yapmayı düşünüyorum. Burada da yayınlarım inşallah. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Mart 2014 - 12:40:58

Yaptığım araştırma da gördümki maalesef bu konuda bir Türkçe kaynak bulamadım, bulmakta zorlandım. Şayet bildiğiniz Türkçe kaynak varsa buraya not düşünüz. Bu ihtiyaca binaen bu pazar sabahı kendimde bir programcı olmam hasebiyle oturup wiki deki bu lazarus ve android programlama öğreticisini çevirme fırsatını bulabildim. Windows olan kısmını çevirmek şimdilik nasip oldu. Fırsat bulabilirsem Linux üzerinde uygulamasını çevirmek istiyorum. Zira bir daha windows çalıştırmak istemiyorum. Umarım faydası olur. (Çeviri hatalarınından dolayı lütfen beni mazur görünüz..)

http://duralikiraz.blogspot.com/2014/03/lazarus-ve-android-ogreticisi-windows.html
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

gnukarabatak

Linux üzerinde Lazarus tümleşik geliştirme ortamında Android platformlar için yazılım geliştirmeyle ilgili bir çeviri yaptım. Ben bu yazının Türkçe halinin yayınlandığını görmedim. Dolayısıyla muhtemelen bir ilke imza attık diye düşünüyorum. Şunu da belirteyim, İngilizcem pek iyi değil. Uzun cümleler biraz sıkıntı çıkardı. Ancak işin teknik kısmıyla ilgili yanlışlıkların olmadığını düşünüyorum. İnşallah linux üzerinde lazarusla android yazılımı geliştirmek isteyen kardeşlerime bir nebze faydası olur. Ayrıca çevirideki hataların düzeltilmesi babında şayet vaktiniz varsa katkıda bulunabilir, veya bu çevirinin yenisini de yapabilirsiniz.

Yazı özel efektleri içerdiği için hazırladığım düzenle sağlıklı gözükebilmesi için yönledirmeyi blog'uma yapıyorum. Buyrun Linki :

Pascal Savaşçısının Yolculuğu :
http://duralikiraz.blogspot.com/2014/03/linux-uzerinde-lazarus-ide-ile-android.html

hckr

İlgin ve çevirin için teşekkür ederim @gnukarabatak. Konuyu açalı çok uzun bir zaman olmuş. Büyük ihtimalle kısa bir süre içerisinde denemeye fırsat bulamayacağım ancak yine de diğer arkadaşların ilgisini çekebilir.

gnukarabatak

Eyvallah kardeşim. Konunun ne açıldığına pek takılmadım zaten. Takıldığım şey bu konuda türkçe kaynak yada youtube da görsel öğretici donelerin olmayışıydı. Belki birine faydamız olur ümidiyle karınca kararınca bir şey yapmaya çalıştım. umarım birine faydası olur..