u3 uzantılı programlar linuxda kullanılır mı?

Başlatan sedefsiz_masrapa, 17 Mayıs 2008 - 17:54:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sedefsiz_masrapa

açık konuşayım programların uzantısı u3 mü bilmiyorum.  :)
sormak istediğim flash diske kurduğum programlar ubuntu da çalışır mı?
u3 uyumlu sandisk 2gb flash disk var. 600 mb ını program dosyaları kapladığı için gönül ister ki ubuntuda da çalışsınlar. mümkün mü??

heartsmagic

Eğer bu flash diskin programı Windows içinse -ki içimden bir ses böyledir diyor- kullanman zor olacaktır. Wine ile yer mi bilmiyorum ancak pek başarılı olacağını sanmam. 'nich' bir mesele bu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sedefsiz_masrapa

Alıntı YapEğer bu flash diskin programı Windows içinse -ki içimden bir ses böyledir diyor- kullanman zor olacaktır. Wine ile yer mi bilmiyorum ancak pek başarılı olacağını sanmam. 'nich' bir mesele bu.
sanırım bu windows için linux için meselesi değil. çünkü ben vistada taktığımda vistada da çalışmıyor. yani u3 uyumlu flash diski vista da tanımadığı için onda da kullanamıyorum. bu flash diskleri ubuntu ya tanıtmanın yolu var mı??

heartsmagic

Bence sorun programın Vista uyumsuzluğudur. Flash diskin normalde tanınması lazım en nihayetinde usb bir disk. Taktığında bağlanmıyor mu?

dmseg
lsusb

ne döndürüyor.

sedefsiz_masrapa

şimdi söyle açıklıyayım. normalde xp de takınca bilgisayarımda 2 şey görünür. biri normal depolama alanı. diğer üzerince U3 yazan bir disk. U3 yazan diske tıklarsın, bilgisayarımızdaki programlar-sistem-falan var ya. onun gibi bir menü açılır sağ alt köşede. bu menüden ister programları yönetirsin. ister flash diski yönetirsin,istersen skype la konuşursun, istersen şifrelersin gerekli gördüğün şeyleri vs.
yani bu u3 meselesi donanım tanımayla ilgili. hatta yeni birinin bilgisayarına taksam bilgisayarı yeniden başlatıyım mı diye sorar.
ama ubuntuda sadece depolama alanı olarak kullanılabiliyor(ve de vistada). U3 menüsü açılsa sorun kalmıcak. çünkü programların vistayla ubuntuyla alakası yok bence.. platform olarak flash diski kullanıyor programlar.
işte ben dosya şifreleme , program ekle kaldırma, programları açma gibi şeyler yapamıyorum ubuntuda. sadece depolama alanı olarak kullanıyorum. isteğim flash diskin bu özelliklerini ubuntuda da kullanmak. yoksa niye u3 alalım sadece depolama aygıtı olarak kullancaksak..
tam olarak şu alet: http://www.sandisk.com/Products/Catalog(1168)-SanDisk_Cruzer_Micro_USB_Flash_Drive.aspx 

buradan da vista için driverı falan yükleyebiliyormuşuz: http://www.sandisk.com/DriverDownload/index.asp

heartsmagic

İşte o senin söylediğin bir program sonuçta. Linux'ta kullanabilir misin? Benim şüphelerim var.

sedefsiz_masrapa

anladım değini.. haklısın. o da bir program sonuçta..
bu arada senin verdiğin 2. komutu girince
Bus 004 Device 004: ID 0781:5406 SanDisk Corp. Cruzer Micro 4GB Flash Drive
Bus 004 Device 001: ID 0000:0000 
Bus 003 Device 001: ID 0000:0000 
Bus 002 Device 004: ID 09da:000e A4 Tech Co., Ltd
Bus 002 Device 001: ID 0000:0000 
Bus 001 Device 001: ID 0000:0000   yazıyor. 1. komutu bulamıyor. herneyse
SanDisk Corp. Cruzer Micro 4GB Flash Drive benim flash disk 4gb değil ki :)
ilginç.

bu arada flash diskte gizli dosyaları göster deyince launchU3.EXE ÇIKTI. u3.exe nin permission larını değiştirip read and write yaptıktan sonra wine la açmaya çalıştım. olmadı. uzuldüm.. :(
yani bu donanım ubuntuyla kullanılamıyacak sanırım.

such

Alıntı YapU3 smart devices and Linux
     Question
     Can I use my U3 smart drive on a computer running Linux?

Answer
     The U3 Launchpad application currently runs only on the following Windows operating systems: XP (all service packs), Win 2K (service pack 4+), and Windows Server 2003. U3 smart applications can only be run under the framework provided by the U3 Launchpad and are subsequently not executable on non-U3 Launchpad compliant OS's.

If the OS in question can normally see ordinary USB flash drives, then the U3 smart drive removable mass storage area (domain) should still be available for standard file system activities unless it is a private area protected by a password. In this case, the drive contents will not be available on a non-U3 Launchpad compatible OS unless the password security feature is disabled ahead of time. This can only be done using the U3 Launchpad and so would need to occur before connecting the U3 smart drive to the non compatible OS host machine.

Yani şu an için mümkün değil. Birde anlatırken şöyle iyi böyle iyi derler, neden sadece windows için olduğunu söylemiyorlar acaba.

heartsmagic

Söylemek istediğim buydu zaten. Windows altında çalışan bir exe'dir en nihayetinde o. Wine ile olur mu acaba diye içimden geçti ancak pek ihtimal vermemiştim zira işletim sistemiyle bütünlük içinde çalışan bir program bu (diğer programlar çalışmıyor mu acaba :)).

İlk komutu yanlış vermişim:
dmesg
olacak. Sen bu flash belleği bağlayamıyor musun sisteme? Belleği takıp bu komutu verince diskin ne olarak göründüğünü anlarsın. Misal sdb1 ise, elle bağlamayı deneyebilirsin:

sudo mkdir /media/flash
sudo mount /dev/sdb1 /media/flash