[Çözüldü] Ubuntu 10.10'un USB flash diskten kurulumu

Başlatan yağmuradam, 17 Kasım 2010 - 04:39:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yağmuradam

Öncelikle herkesin Kurban Bayramı mübarek olsun.
Ubuntu 10.10 sürümünü USB Flash diskten kurmak istiyorum. Forumumuzdaki  http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=3575.0  sayfasını okudum. Fakat tam olarak ne yapılması gerektiğini anlayamadım. UNetbootin programının sayfasındaki açıklama ingilizce olduğu için onu da kavrayamadım. Başka bir yöntem yok mu? Veya UNetbootin yöntemini bir arkadaşım açık bir şekilde anlatabilir mi? Bu yöntemi kullanmadan önce Ubuntu 10.10 sürümünü bilgisayarımıza indirmemiz gerekiyor mu? Yoksa UNetbootin programı Ubuntu 10.10 sürümünü kendisi mi indiriyor? Şimdiden teşekkür ederim.

sipazilla

win için:
1- http://unetbootin.sourceforge.net/ buradan programı indiriyoruz
2- en sağlıklısı ubuntu isosunu bilgisayarından göstermek. iso yazan seçeneğin karşısından ubuntu isosu neredeyse o yolu seçiyoruz.
3- hemen alt bölümden flash belleği seçiyoruz ve onaylıyoruz kopyalama başlıyor.
4- işlem bitince bilgisayarı yeniden başlatıyoruz (bios dan başlangıcı usb olarak ayarlaman gerekiyor)
5- muhtemelen siyah bir ekranda donacak, entera basıyoruz çıkan menüden install veya live seçeneğini seçip entera basıyoruz.

ubuntu için öncelikle sistem> yönetim> başlangıç diski oluştur dersen daha iyi olur aynı işi daha kolay yapabilirsin yok dersen altta unetbootin için yazıyorum
1- ubuntu yazılım merkezinden programı kuruyoruz
2- en sağlıklısı ubuntu isosunu bilgisayarından göstermek. iso yazan seçeneğin karşısından ubuntu isosu neredeyse o yolu seçiyoruz.
3- hemen alt bölümden flash belleği seçiyoruz ve onaylıyoruz kopyalama başlıyor.
4- işlem bitince bilgisayarı yeniden başlatıyoruz (bios dan başlangıcı usb olarak ayarlaman gerekiyor)
5- muhtemelen siyah bir ekranda donacak, entera basıyoruz çıkan menüden install veya live seçeneğini seçip entera basıyoruz.

yağmuradam

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla öncelikle Ubuntu 10.10 .iso dosyasını bilgisayarıma indirmem gerekiyor. Şu anda Ubuntu 8.04 kullanıyorum. İnşallah paket yöneticisi içinde Unetbooting programını bulubilirim. İlk yöntem olarak sistem> yönetim> başlangıç diski oluşturmak daha kolay bir yöntem demişsiniz. Burada bilmem gereken herhangi bir ayrıntı veya püf noktası var mı?

krwlng

Elinizde cd varsa başka makineden usb belleğinize canlı cd ile ubuntu yükleyebilirsiniz. Sistemi canlı cd ile açıp spazilla'nın ubuntu için belirttiği başlangıç diski oluşturucusundan açılış belleği oluşturabilirsiniz. Bu işlemde sistemi açtığınız cd, kaynak işlevi görür, ek bir kalıba ihtiyaç duymazsınız. Unetbootin geliştirmesi durdurulmuş sanırım, o yüzden garanti bir sonuç vermeyebilir, özellikle de yeni sürümlerde, öyleki 10.4 ilk çıktığında unetbootin ile 3-4 kez denememe rağmen boot esnasında değişik sorunlarla karşılaşıp kuruluma geçememiştim.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

yağmuradam

Çok teşekkür ederim. Öncelikle .iso dosyasını indirip, spazilla ve sizin belirttiğiniz yolu deneyerek Ubuntu 8.04 üzerinden işlemi yapmaya çalışacağım. İnşallah başarabilirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Kasım 2010 - 12:29:04

Ubuntu 8.04 sistemimde Sistem-Yönetim menüsü altında Başlangıç Diski Oluştur isimli bir başlık bulamadım. Başlangıç Diski Oluştur başlığının yerini bilen bir arkadaşım acilen cevap yazarsa sevinirim. Çok teşekkür ederim.

yağmuradam

Ubuntu 9.10 sürümünü kullanarak canlı CD'den sistemi açtım. Sistem- Yönetim-USB Başlangıç Diski Oluştur kısmından sistemime daha önce indirdiğim Ubuntu 10.10 sürümünün .iso dosyasını gösterdim. Boot edilebilir Usb Flash bellek oluşturdum. Bios'dan Usb Flash belleğimi açılış için seçerek, sistemi USB Flash bellek ile açtım. Fakat karşıma aşağıdaki ifadeden başka birşey gelmedi:
Unknown keyword in configuration file
Boot:
Buraya Ubuntu yazdım, olmadı. USB Flash disk içindeki Boot dizini altındaki, Grub Dizini altındaki bir dosyayı metin düzenleyici ile açtım. Burada Boot=casper ifadesindeki casper kelimesini açılışta girdim, yine olmadı. DVD yazıcım yok. Ubuntu 10.10 sürümünü bu yüzden kuramıyorum. Acilen yardım ederseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

heartsmagic

Senin elinde ISO var ancak CD/DVD yazıcı olmadığı için doğrudan ISO üzerinden mi kurmak istiyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yağmuradam

Evet heartsmagic, benim elimde sabit diskime indirdiğim Ubuntu 10.10 .iso dosyası var. DVD yazıcım yok. Bu yüzden 4 GB'lık bir USB Flash disk aldım. Elimde önceden bulunan Ubuntu 9.10 Cd'si ile sistemimi açtım. Ubuntu 9.10 içindeki Sistem-Yönetim-USB Başlangıç Diski Oluştur menü yolunu kullanarak, 4 GB'lık USB Flash diskimin içerisine .iso dosyasını kopyalayarak boot edilebilir bir USB Flash disk oluşturdum.  Daha sonra BIOS'dan USB Flash diskten boot edecek şekilde sistemi açtım. Yani Ubuntu 10.10'u USB Flash diskten kurmak istedim. Fakat;
Unknown keyword in configuration file
Boot:
sorusu ile karşılaştım. Bundan ileriye gidemedim. USB Flash diskimin içerisinde gerekli olan Ubuntu10.10'a ait dosyalar ve dizinler var. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

heartsmagic

Şöyle bir hata kaydı varmış:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/syslinux/+bug/608382
Çözüm için şunu öneriyorlar: Diskindeki /syslinux/syslinux.cfg dosyasını açarak son sıradaki ui seçeneğini silmek.

MuzziP

alt f2 ye basın komut olarak usb-creator-gtk yazın çalıştırın oradan sorunsuz bir şekilde usbden kurulum için bellegi hazır hale getirebilirsiniz...unetbootin le hiç ugrasmayın derim onunla usb bellekten kurulum yapmak zordur ben daha hiç basaramadım :)

yağmuradam

Heartsmagic, Flash disk içinde /syslinux/syslinux.cfg dosyasını açtım. İçeriğini buraya yapıştırıyorum.
# D-I config version 2.0
include menu.cfg
default vesamenu.c32
prompt 0
timeout 50
ui gfxboot bootlogo
Son satırdaki sadece ui ifadesini sildim. Flash bellekten boot ettim. Boot şifresi isteyen ilk ekranı geçtim. Mavi, beyaz ve yeşil renklerin bulunduğu birkaç ekran görüntüsü geldikten sonra, ekran siyah oldu. Bir müddet bekledikten sonra sistem açılmayınca enter'a bastım. Fakat siyah ekranı bir türlü geçemedim. Verdiğiniz linki güvenlik uyarısı aldığım için açamadım. Başka denenebilecek bir çözüm var mı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Kasım 2010 - 12:31:03

MuzziP, alt+F2' ye basın demişsiniz. Alt+F2'ye nerede basmam gerekiyor. Elimdeki eski Ubuntu 9.10 CD'sinden açıp, orada mı alt+F2'ye basmam gerekiyor. Sonra usb-creator-gtk komutunu burada mı vermem gerekiyor.

raspacı

yağmuradam ui gfxboot bootlogo ifadesinin hepsini silmeniz gerek sanırım. Bu yöntem işe yaramaz ise bir başka çözüm yolu daha önerilmiş: açılışta boot yazıp imleç yanıp sönerken hemen "help" yazın (tırnak işaretleri hariç) sonra [enter] basın ve tekrar [enter] basın.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

yağmuradam

raspacı,
Söylediğin gibi yaptım, fakat yine sonuç alamadım. Sistem açılmadı. Başka bir önerisi olan varsa, USB Flash diskten sistemi açıp kurmayı başaran varsa lütfen bana yazsın. Artık vazgeçmek üzereyim. Teşekkür ederim.

raspacı

Neyi nasıl yaptığını ve ne gibi hatalar aldığını söylersen daha kolay yardım alırsın. Bir de şunu hatırlatayım 9.10 ubuntunun eski bir  sürümü, üstüne iki sürüm daha çıktı. O sürümle usb disk hazırlarken aynı hatayı almıştım ve yanlış hatırlamıyorsam heartsmagic'in önerdiği çözümle kurmuştum. Güncel sürüm olan 10.10 ile denersen hata alma olasılığın azalır çünkü geliştirilmiş, en azından geçen hafta denediğimde sorunsuz usb disk hazırlamıştım. Dediğim gibi ya aldığın hataları belirt ki yardım edebilirsek edelim ya da güncel sürümü dene.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

MuzziP

diğer programla ugrasmayın onla çok zor basit yöntem benim söylediğim ubuntu 10.04 den daha eski sürüm kullanmadım ama alt f2 ye bastıgınızda uygulama çalıştır diye bir bölüm açılır orayada usb-creator-gtk yazıp entera basın oradan zaten kurulumu basit olarak yaparsınız sorunsuz bir şekilde çalışacagına adım gibi eminim yapamazsanız yinede resmlerle anlatırım İNŞALLAH

yağmuradam

Heartsmagic'in dediği gibi /syslinux/syslinux.cfg dosyasını açıp, ui ile başlayan satırı olduğu gibi sildim. Bilgisayarımı USB Flash ile başlattım. raspacı'nın dediği gibi help yazıp, iki kez enter'a bastım. F1'den F10'a kadar yardım satırları geliyor. Daha sonra;
Loading /casper/vmlinuz
Loading /casper/initrd.lz
dosyaları yükleniyor. Biraz sonra da siyah ekranla karşılaşıyorum. Bundan ileriye gidemiyorum.

heartsmagic

Tamamını değil, sadece ui kısmını sil. İlk sorunu geçiyorsan o hatayı aşmışız demektir. Grafik kartın ATI mi?

yağmuradam

heartsmagic,
Grafik kartım Nvidia Geforce 3 Ti 200. Daha önce sadece ui kısmını yani iki harfi silmiştim, fakat yine sonuç alamamıştım. Bir kere daha deneyip yine haber vereceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Kasım 2010 - 16:09:12

heartsmagic,
İlk gelen ekranda (eflatun renkli, altında simgeler olan ekran) tesadüfen Ctrl+Alt tuşlarına basılı tutunca dil ekranı geldi. İngilizce olarak dili seçtim. Menü ekranı kaldı. Menü ekranında Ubuntu ' yu denemek için açmak istedim, olmadı. Bir daha boot edip Ubuntu'yu yükleme seçeneğini seçtim, yine olmadı. Menü ekranında kilitli kalıyor.

bytan

F6 ile açılan menüdeki acpi nolapic gibi seçenekleri seçip başlatmaya çalıştığında ilerliyor mu?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

yağmuradam

bytan,
F6'ya bastığımda karşıma şu seçenekler çıkıyor;
Expert Mode
acpi=off
noapic
nolapic
edd=on
nodmraid
momodeset
Free software only
Bu seçeneklerden hangisi doğru seçenek? Seçilen ifadeyi onaylayıp, bu menüden Ecp ile çıkmak yeterli mi? Bu seçeneklerden birini enter ile onaylayıp Ecp ile çıktığımda menü seçeneklerinden hiçbiri çalışmıyor.

bytan

Hepsini seçebilirsin. Hatta bunları seçtikten sonra kernel parametrelerinin sonundaki quiet splash kelimelerini silebilirsen takıldığı yeri de görme şansına sahip olabilirsin.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

yağmuradam

bytan;
Bir tanesini seçtiğim zaman fonksiyon tuşlarının hemen üzerinde ;
Boot options eseed / ubuntu seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz quiet splash--
ifadesine ulaştım. quiet splash-- ifadesini silmeyi deneyeceğim. Sizi haberdar edeceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Kasım 2010 - 20:50:02

bytan;
Söylediğiniz gibi yapıp;
noprompt cdrom-dedect/try-usb=true persistent file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz quiet splash--
ifadesindeki quiet splash-- bölümünü sildim. Menüde Ubuntu'yu deneme seçeneği ile Ubuntu'yu açmaya çalıştım. Ekranda birçok yazılar meydana geldi. En sonunda ekran bembeyaz kilitlenerek kaldı.Yani Ubuntu'yu yine açmadı.

heartsmagic

Bu bir dizüstü müydü? Eğer öyleyse marka ve modeli nedir?

yağmuradam

Masaüstü bilgisayara sahibim. Fakat , üzerinde 1.7GHz'lik P4 işlemci ve NVidia Geforce 3 Ti 200 ekran kartı olan eski bir bilgisayar. DVD yazıcım olmadığı için Ubuntu 10.10'u DVD'ye yazamadım. İndirdiğim .iso dosyasını iki kez Cd'ye yazdım. Her iki CD'de de Ubuntu açmadı. Ben de .iso dosyası CD kapasitesine çok yakın olduğu için, sığmadığını düşünerek  bir USB Flash bellek aldım. Fakat bir haftadır Ubuntu'yu kuramadım. Ubuntu'yu sevdiğim için bırakmak istemiyorum. Bir yolunu bulacağız İnşallah.

bytan

Alıntı yapılan: yağmuradam - 23 Kasım 2010 - 17:47:48
Ekranda birçok yazılar meydana geldi.

Bu yazıların içerisindeki hata notları önemli. İmkanın varsa bir de alternate.iso deneyebilirsin.

PF @ ST