ntfs partisyonu ext3 e çevirmek (veri kaybı olmadan)

Başlatan serdar, 03 Ekim 2008 - 13:55:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

serdar

slm arkadaşlar

daha önceden windows kullandığımdan belgelerimi ve dosyalarımı saklamak için ayrı
bir ntfs partisyonum vardı. ubuntu kurulumunda sorun olmadan bu partisyonu
tanıdı. partisyona yazmada ve okumada herhangi bir sorunum yok.
sorum şu: 1-bu partisyonun ntfs olması bana ileriye dönük problem yaratırmı?
2- veri kaybı yaşamadan bu partisyona ntfs den ext3 e çevirmenin bir yolu var mı? (dosyaları yedekleyebilecek büyüklükte başka bir partisyonum yok)

teşekkürler, iyi çalışmalar

maxspacemax

Bölümün ntfs olması bir sorun yaratmaz ama ext3 olsa daha iyi olur. hatırladığım kadarı ile linux ntfs partisyonuna çok büyük dosyaları yazarken sorun çıkarabiliyor. Birkaç GB olan dosyaları kastediyorum.
Bildiğim kadarı ile bölümü ext3 yapmak için yedekleme şart.

serdar

Teşekkürler. Mecburen bi yedek alıcam artıkın.
kullandığım dizüstünde dvd writer da yok. artık cd lere yazmak için biraz yardırıcam
insan linux mucizelerine alışınca böyle şeyleride yapabilmeyi bekliyo tabi... yoksa üşengeçlikten değil  :D

Xenophobia

Gparted ile diski küçültüp yeni birim ekleyip yedeği de oraya alabilirsiniz.

Örneğin, ntfs bölüm 40 gb ve yedek almak istediğiniz kesim de 12 gb. Diski 20 gb-20gb şeklinde ikiye bölebilirsiniz.

Dosyaların içinde olduğu diske dokunmadan o verileri yeni oluşturduğunuz partition'a atabilirsiniz.

Daha sonra diğerini de ext3'e çevirip birleştirirsiniz ve olur biter.

serdar

süper
istediğimde böle bişidi zaten.... benim merak ettiğim partisyonun boyutunu bu şekilde değiştirirken veri kaybedip kaybetmeyeceğimdi...
deneyip sonuçları paylaşıcam
teşekkürler

serdar

Gparted kurdum, çalıştırdım.
ntfs olan partisyonun üzerine sağ tıklayıp umount ettim.
fakat hala daha 'resize/move' seçeneği kapalı
ntfs 'i bu şekilde boyutlandıramıyor olabilirmiyiz acaba??

Xenophobia

Umount ettikten sonra programı kapatıp açmanız lazım.

Dosya türü ile alakası yok yani.

serdar

umount ettikten sonra programı açtım kapattım
hala daha 'resize/move' kapalı
sadece 'biçimlendir' ve 'sil' i kullanabiliyorum

maxspacemax

foma

gparted menüsünden partisyonu kilit/kilit kaldır gibi bir şey olması lazım.tam hatırlamıyorum ama bulamazsan ben kurar bir bakarım.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

maxspacemax

Yaptığınız işlemlerde veri kaybına sebep olabilirsiniz. Yedek alırsanız gönül rahatlığı ile biçimlendirme yapabilirsiniz.

serdar

biraz uzun sürsede sanırım en iyisi yedek almak olacak

kilitle ilgili bir durum olduğunu düşünmüyorum çünkü partisyonu silmeme ve formatlamama izin veriyor.

anladığım kadarıyla partisyonu sildikten sonra boyutunu değiştirebiliyorum

yardım eden bütün arkadaşlara çok teşekkür ederim

heartsmagic

Bana kalsa hiç kendini yorma NTFS ile devam et. İlla ext3 olacak diye bir şart yok. NTFS ile büyük dosyalarda kendisi sorun yaşayan cidden var mı, yoksa sadece duyum mu?

Elbette Linux daha verimli olarak ext3 ile iş yapar, fakat bence bu çok büyük zahmete değecek kadar önemli bir hadise değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maxspacemax

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Ekim 2008 - 23:09:45
Bana kalsa hiç kendini yorma NTFS ile devam et. İlla ext3 olacak diye bir şart yok. NTFS ile büyük dosyalarda kendisi sorun yaşayan cidden var mı, yoksa sadece duyum mu?

Elbette Linux daha verimli olarak ext3 ile iş yapar, fakat bence bu çok büyük zahmete değecek kadar önemli bir hadise değil.

@heartsmagic kardes. Daha önceleri linux ntfs bölümlere yazıp okuyamıyordu. Taki birileri çıkıp linuxe ntfs desteği yazıncaya kadar :D O zamanlarda yazma okuma verimli değildi. Çok büyük dosyalarda sorunlar çıkarıyordu. Ama şimdi herşey değişmiş tüm sorunlar giderilmiş olabilir. Azıcık ingilizcem olsaydı biraz araştırma yapardım. :D

heartsmagic

Eskiden ciddi sorunlar vardı. MS kodları açmayınca Linux cephesinin yapacağı pek bir şey yok aslında da, sağ olsun birileri geri mühendislik ile yine çözüm buluyorlar. Bana kalsa Linux NTFS'ye veya herhangi kapalı kaynak koda sahip bir dosya sistemine yazamasa bile hiç sorun olmaz. Onun işi değil ki çünkü bu mesele. Neyse ki dediğim gibi birileri oturup destek sağlıyorlar. Şu an o şekilde bir problem var mı bilemiyorum, araştırmayla da biraz zor bulunur. En güzeli deneyip kendimizin görmesi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

serdar

o zaman bu deney için kobay ben olucam  :D
2 aya yakındır sistem bu şekilde.
yanlış hatırlamıyorsam yazdığım en büyük dosya 700 mb civarıydı.
bi problem yaşarsam yeni bir konu ile size danışırım. şimdilik bu şekliyle bırakıyorum.

heartsmagic haklı; linux niye ntfs konusunda birşey yapmak zorunda olsun ki? Neden ntfs i veri kaybı olmadan ext3 e çevirmeye uğraşsın?

biz linux felsefesinin tam tersine biraz daha kolaya alışıyoruz galiba.
birileri her problem için birşeyler yapsın biz armut piş ağzıma düş bekleyelim, üstüne birde problemi çözen insanların hiçbir beklentisi olmasın.

sana kullanman için ücretsiz ve açık kaynak kodlu gayet esnek bir sistem vermişler, üstüne birde ntfs e yazma ve okuma için destek sağlamışlar. problem yaşayacağına inanıyorsan  bi zahmet sende verilerini yedekleyiver..

zaten amaç ntfs i ext3 e çevirmek falan değil. linux öğrenebilmek için kendi kendime problem yaratıyorum. ama farkettim ki güzel problemler yaratabilmek, problem çözmekten daha zor bir  iş...

kafa yorup cevap veren bütün arkadaşlara teşşekkür ederim....

Xenophobia

@serdar, sana yazdığımı ben kendim ikinci işletim sistemi olan Ubuntu'yu yüklemek için SuSE üzerinde yaptım.

Çift partition hard disk kullanıyordum ve birinde yedeklerim duruyordu, Ubuntu kurmak istedim ikinci sistem olarak ve küçülttüm diski.

Tabi ben ilk sistemi kurarken tüm diski ext3 yapmıştım, ntfs'ye destek verip vermediğini bilmiyorum ama SuSE ile deneyebilirsin.

Gparted benzeri bir bölümlendirme aracı vardır, kesinlikle zorluk çekmezsin.