Ynt: USB Belleğe Dosya Atma Sorunu

Başlatan vsectors, 30 Mayıs 2020 - 16:08:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vsectors

Konudan biraz bağımsız ama usb'mi biçimlendiremiyorum herşeyi denedim olmuyor nerede biçimlendirmeye çalışsam durup kalıyor içinde onlarca (''$'\006''Ç.'$'\006''Ç')
adlı belge var ve silmeye çalıştığımda (rm: cannot remove ''$'\006''Ç.'$'\006''Ç': Read-only file system) hatası alıyorum. Yardım Edebilirmisiniz ?

illedelinux

Alıntı yapılan: vsectors - 30 Mayıs 2020 - 16:08:39
Konudan biraz bağımsız ama usb'mi biçimlendiremiyorum herşeyi denedim olmuyor nerede biçimlendirmeye çalışsam durup kalıyor içinde onlarca (''$'\006''Ç.'$'\006''Ç')
adlı belge var ve silmeye çalıştığımda (rm: cannot remove ''$'\006''Ç.'$'\006''Ç': Read-only file system) hatası alıyorum. Yardım Edebilirmisiniz ?

Mintstick adlı yazılımın USB biçimlendirici aracını kullandın mı?
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

haiko

Alıntı yapılan: gheddo36 - 20 Nisan 2016 - 20:40:44
Merhaba arkadaşlar Ubuntu 15.10 kullanıyorum. USB belleğe bir dosya attığımda başka pc'de gözükmüyor (resim, klasör vb). Başka klasörler falan gözüküyor (içleri boş). Sildiğim eski dosyalar gözüküyor. Bunun sebebi nedir? Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

Merhaba;
Terminalden
sudo su
fdisk -l belleğin nerede olduğunu gör. Örnek bende "sdb1" de
umount /dev/sdXX
mkfs.ntfs /dev/sdXX
yazıyoruz.
XX leri sil; yerlerine senin flash belleğin harf ve rakamını yaz.

Not: Bende sdb1 ve sdb2 var; sdb2 ye dokunma; sdb1 i hedef alarak yukarıdaki XX' lerin sonuna ilave et.

Yani ben denememi şu şekilde yaptım;

sudo su
umount /dev/sdb1
mkfs.ntfs /dev/sdb1

Daha sonra Windows yüklü bilgisayarın usb sine takıyorum; Windows bana "System Volume Information" adında bir dosya veriyor. Linux yüklü bilgisayarın usb biçimlendiricisi ile tekrar biçimlendiriyorum; yüklemem gereken dosyaları yüklüyorum. Hem Linux üzerinde, hem de Windows üzerinde tüm dosyalarımı görebiliyorum. Sorun da ortadan kalkmış oluyor.

Dipnot: USB bellek üzerinde herhangi silme işlemlerinde "gizli dosyaları göster" açık konumda iken "tümünü seç+sil" yapılmamalı. Aksi taktirde USB belleğin dosya sistemine ağır hasar veriyor. Eğer bilinen bir gizli dosya silinecekse, bunu kontrollü olarak sadece silinecek olan dosyaya odaklanarak silmeliyiz. Misal "System Volume Information" dosyası gizli olmak zorunda. Bu dosyayı sildiğimizde USB belleği götürüp Windows yüklü bir bilgisayara bağladığımızda, Windows USB i okurken saçmalamaya başlıyor.
   Bilmediğim noktalar da olabilir. Fakat bu benim tecrübelerimle sabit.
   Yanlışım varsa düzeltin lütfen...
Koşuyorum dikenlerin üstünde...

vsectors

Alıntı yapılan: illedelinux - 30 Mayıs 2020 - 16:59:21
Alıntı yapılan: vsectors - 30 Mayıs 2020 - 16:08:39

Mintstick adlı yazılımın USB biçimlendirici aracını kullandın mı?
Evet. İşe yaramadı

sinan54

Gparted programı ile takılı usb cihazını seçin,aygıt bölümünden ''msdos'' seçimini yapın ve ''Bölümleme Tablosu Oluştur''u seçin,daha sonra disk bölümünden yeni bir bölüm oluşturmayı deneyin.Umarım işe yarar.

if

Alıntı yapılan: sinan54 - 30 Mayıs 2020 - 22:14:52
Gparted programı ile takılı usb cihazını seçin,aygıt bölümünden ''msdos'' seçimini yapın ve ''Bölümleme Tablosu Oluştur''u seçin,daha sonra disk bölümünden yeni bir bölüm oluşturmayı deneyin.Umarım işe yarar.

Tabi öncesinde ilgili disk bağlıysa kaldırmak gerek;)