rt2561 wireless card kurulumu??

Başlatan FATIH_999, 01 Eylül 2008 - 21:55:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FATIH_999

arkadaşlar ben bilgisayara yeni ubuntu kurdum linux hakkında pek fazla bişey bilmiyorum kartımı linuxa nasıl tanıtacağım yardımcı olabilirmisiniz??(Ralink RT2561 Wireless)

heartsmagic

Şurada bir İngilizce anlatım mevcut ve Gutsy için. Sonuç verir mi bilemiyorum.
https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/Driver/RalinkRT61
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

FATIH_999

pek bişey anlamadım :( biraz kurcalayım bakalım belki olur yardımcı olduğun için teşekkürler

heartsmagic

Yeni bir arkadaş için biraz göz korkutucu gelmesi normal. İngilizce de girince araya iyice karışmış olabilir. Şu an kendimi iyi hissetsem sadeleştirerek buraya geçirmeye çalışırdım ancak benim açımdan sonraya kalıyor. Yapılacaklar arasına katmış olayım.

FATIH_999

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Eylül 2008 - 00:59:18
Yeni bir arkadaş için biraz göz korkutucu gelmesi normal. İngilizce de girince araya iyice karışmış olabilir. Şu an kendimi iyi hissetsem sadeleştirerek buraya geçirmeye çalışırdım ancak benim açımdan sonraya kalıyor. Yapılacaklar arasına katmış olayım.
valla saldeştiriverirsen çok iyi olur depoda olmayan bir programı nasıl kurabilirim?birde bende make ve ./configure komutu çalışmıyor 3gündür uğraşıyorum ama bi programı kuramadım :(

erginemr

make ve ./configure'ün çalışabilmesi için build-essential paketini yüklemelisiniz:
sudo apt-get install build-essential

FATIH_999

Alıntı yapılan: erginemr - 02 Eylül 2008 - 16:40:00
make ve ./configure'ün çalışabilmesi için build-essential paketini yüklemelisiniz:
sudo apt-get install build-essential
söylediğiniz kodu girdim ama resimdeki gibi bir hata verdi zaten paket yöneticisinde görünmüyor benim linux kurulu bilgisayarda internet yok ondan kaynaklanabilrmi??

Ben programı buldum ama nasıl yükleyeceğim?
build-essential_11.1.tar.gz

erginemr

Evet, o yüzden. Bu durumda işiniz bayağı zor. Hem Ralink RT2561 Wireless modemi tanıtacak paketleri yüklemek için de İnternet bağlantısına ihtiyacınız olacak.

Şu an Windows'tan mı bağlanıyorsunuz? Kullandığınız modemin kablo ile bağlanma seçeneği var mı?

FATIH_999

Alıntı yapılan: erginemr - 02 Eylül 2008 - 20:56:12
Evet, o yüzden. Bu durumda işiniz bayağı zor. Hem Ralink RT2561 Wireless modemi tanıtacak paketleri yüklemek için de İnternet bağlantısına ihtiyacınız olacak.

Şu an Windows'tan mı bağlanıyorsunuz? Kullandığınız modemin kablo ile bağlanma seçeneği var mı?
Doğrusu evimde netim yok internet cafe ile ev arasında mekik dokuyorum :D ama bilgisayarı cafenin internetine bağlayabilirim bu  build-essential internet olmadan kuramazmıyım?

eldirr

Build-essential paketinin yöneticide görünmemesini nedeni paket listelerini güncellememeniz olabilir. Bunu yapmak için paket yöneticisinin sol üst köşesinde 'reload' diye bir buton olucak ona basmanız gerekiyor (Ama tabii bu işlem sırasında internet bağlantısı gerekicek). Bunu yaptıktan sonra build-essential paketini tekrar aratmayı deneyebilirsiniz.

Eğer aynı işlemi terminalden yapmak isterseniz de:
sudo apt-get update
yazmanız gerekiyor.

FATIH_999

yani bağlantı olmadan yapamıyoruz :(

heartsmagic

Yapılsa da biraz zahmetli olacaktır. build-essential için gerekli olan paketlerin elle şu anki sistemine taşınması lazım. Örneğin build-essential depends olarak şunları döndürüyor:

Depends: libc6-dev | libc-dev, g++ (>= 4:4.3.1), make, dpkg-dev (>= 1.13.5)

Haliyle bunlar yeterli gibi görünüyor. Ancak eğer libc* serisi de gcc isterse onu da edinmen ve kurman gerekiyor. Haliyle biraz zahmetli. En temizi internetten kurman gerekenler için geçici bir bağlantı sağlaman olacaktır.

ebubekirs

Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

erginemr

ebubekirs, bu kadar paketin yeterli olacağını sanmıyorum.

Benim önerim de, eğer İnternet Cafe'den ya da sınırsız bağlantısı olan bir arkadaşınızdan Ubuntu DVD versiyonunu indirmeniz...

FATIH_999

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Eylül 2008 - 21:27:37

Haliyle bunlar yeterli gibi görünüyor. Ancak eğer libc* serisi de gcc isterse onu da edinmen ve kurman gerekiyor. Haliyle biraz zahmetli. En temizi internetten kurman gerekenler için geçici bir bağlantı sağlaman olacaktır.

peki hocam internetten kurmam gerekenler nelerdir?şimdi internet bağlantısını bulurum ama neler kurmam gerektiğini bilmiyorum birde hepinize teşekkür ediyorum bu kadar kısa sürede cevap alaverdiğiniz için vaktinizi alıyorum kusura bakmayın

ebubekirs

Alıntı yapılan: erginemr - 02 Eylül 2008 - 21:35:38
ebubekirs, bu kadar paketin yeterli olacağını sanmıyorum.

Özür dilerim, bağımlılıkları unutmuşum. Dediğiniz gibi daha zor olur bu şekilde. Tüm bağımlı paketleri bulup indirmek, getirip kurmak vs.  

heartsmagic

Şöyle bir bakılırsa

linux-headers build-essential gcc

paketleri ile

http://www.ralinktech.com.tw/data/RT61_Linux_STA_Drv1.1.0.0.tar.gz

sürücüsü yeterli gibi ancak, bu yazı oldukça eski. Bu anlatım 6.10 için yazılmış. Ondan sonra zaten alt tarafta Feisty için sürücü derlemeye gerek yok zaten beraber geliyor denmiş.

Bkz: https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/Driver/RalinkRT61#Feisty_Fawn_Installation

Haliyle Hardy için de dahil diyebiliriz. Şu komutlar ne döndürüyor?

iwconfig
iwlist scan

ebubekirs

eren

Son durum nedir? Bir gelişme var mı? Aynı kartı kullanan ve sorununu çözemeyen arkadaşım var, bir çözüm bulunursa çözümü ona da ileteceğim.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

FATIH_999

arkadaşlar bilgisayarı nete bağladım şimdi nasıl güncelleyebilirim?

heartsmagic

@FATIH_999 keşke bir önceki mesajımı okusaydın.