Ubuntu 8.10 Kuracak Nvidia Kullanıcılarının Dikkatine

Başlatan Eren, 31 Ekim 2008 - 20:02:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Ubuntu 8.10 ile gelen "Hardware Drivers" yazılımı bir çok Nvidia ekran kartını tanımadığı için bu şekilde Nvidia sürücüsü kurulamıyor. Bazı çözüm yolları olsa bile bunlar şu an için sağlıklı çalışmıyor.

Envy ile kurulum yolu da şimdilik sağlıklı değil.

Nvidia kullanıcılarının "Hardware Drivers" güncellemesi için 1-2 gün beklemeleri öneriliyor. Bu sebeple eğer 8.10 kuracak ya da güncelleyecekseniz 1-2 gün beklemenizi tavsiye ederim.

Not: ATI ekran kartı kullanıcılarıda benzer sorunlar yaşıyorlar ancak onlar biraz daha şanslılar.

Müjde: Bugün çıkan güncellemeler ile bu sorun tamamen ortadan kalkmıştır.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

fadike

Özellikle de Hardy'nin anakartlar ile bütünleşik gelen Nvidia GeGorce 6200, 7200, 8400 serilerinde dani sorun yaratıyor olması 8.10'da iyice gözümüzü korkuttu.

Beklemekte yarar zar; ancak söylemeden geçemeyeceğim Debianım ile asla bu sorunu yaşamadım.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

olaki

Selam,
Benim nvidia geforce fx 5200 kartım var.
8.10'a güncellerken kendiliğinden sürücüyü güncelleyip etkinleştirdi.
Şanslılardanım yani.

Dinan

Olaki keşke bende sizin kadar şanslı olabilseydim. Üşenmeden 7 defa baştan kurulum yaptım denemediğim bir şey kalmadı ama ekran kartımı tanıtamıyorum.
Ubuntu - Linux dla ludzi! - Ubuntu doskonały - www.ubuntu.pl

ihtiyar said

Alpha sürümünden itibaren hep güncelleyerek geldim. Şu anda ekran kartımda bir sorun yok. kartım nvidia 7400.

Felâsife

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

eren

Sorun 96x ve 71x serilerinde. Yani boşu boşuna sorunum yok yazmanıza gerek yok çünkü sizin seri farklı. :D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Felâsife

Alıntı yapılan: Eren - 03 Kasım 2008 - 00:23:32
Sorun 96x ve 71x serilerinde. Yani boşu boşuna sorunum yok yazmanıza gerek yok çünkü sizin seri farklı. :D
Ben ilk mesajınizi okuduğum da eyvah yandık demiştim,  ;D  lakin öyle değilmiş. :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Eren - 03 Kasım 2008 - 00:23:32

Seri farkını fark etmedim, yoksa yazmazdım. ;)

Dinan

96x ve 71x sürücü paketlerinde daha doğrusu bu sürücüyü kullanan ekran kartları xorg ile uyumsuz. 96x ve 71x Nvidia ekran kartı modeli değil sürücü serisidir.

eren

Nvidia sitesinde bulunan sürücüleri kullanmanız öneriliyor ama sizinde dediğiniz gibi xorg ile alakalı olmalı çünkü orada yer alan sürücülerde bir işe yaramıyor.

Dinan

Çağlar

Şöyle söyleyim, xorg ile 3 saatlik bir kapışmam sonucunda yaptım nvidia driverlarımı, monitorumu. Her şeyimi ayarladım, bence biraz xorg bilgisi işi çözüyor. Cevap basit, Ubuntu'nun doğrularını silip yerine kendinizinkileri koyuyorsunuz :D
We got a badass over here!

Dinan

erginemr

Alıntı yapılan: Çağlar - 03 Kasım 2008 - 01:23:55
Şöyle söyleyim, xorg ile 3 saatlik bir kapışmam sonucunda yaptım nvidia driverlarımı, monitorumu. Her şeyimi ayarladım, bence biraz xorg bilgisi işi çözüyor. Cevap basit, Ubuntu'nun doğrularını silip yerine kendinizinkileri koyuyorsunuz :D

Ekran kartınızın modeli nedir?

eren

Güzel haberi ben vereyim, bugün çıkan güncellemeler ile Nvidia ekran kartı sorunu ve bir çok sorun ortadan kalkmıştır. Bu satırları Ubuntu 8.10 üzerinden ekran kartım kurulu halde yazıyorum.

Not: Ekran kartınızı Envy ile kurmanız şiddetle tavsiye edilir.

erginemr

Alıntı yapılan: Eren - 06 Kasım 2008 - 17:06:43
Güzel haberi ben vereyim, bugün çıkan güncellemeler ile Nvidia ekran kartı sorunu ve bir çok sorun ortadan kalkmıştır. Bu satırları Ubuntu 8.10 üzerinden ekran kartım kurulu halde yazıyorum.

Not: Ekran kartınızı Envy ile kurmanız şiddetle tavsiye edilir.

Oh be!..  :D Sağ ol Eren, bu çok güzel bir haber gerçekten!

Ubuntu'nun (ve Xorg'un) yeni versiyonunun pek çok NVidia ekran kartına destek vermemesi kabul edilebilir bir durum değildi.

heartsmagic

Aksini düşünmek zaten garip oluyor :)
Belki sürümü çıkartırken geliştiriciler farkında değillerdi, sonuçta her şeyi deneyemiyorlar. Güncelleme ile düzelttiklerine ben de sevindim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

WarGasm

8,04'de kullanılıp, 8.10 da problem yaşamak çok trajikomikti.. Artık gönül rahatlığı ile 8.10'u da önerebiliriz. Yaşasın Canonical, Yaşasın Intrepid Ibex.

Dinan

Teşekkürler Eren. Güncellemeleri biraz önce yükledim ve envy ile kurulumu gerçekleştirdim sorun yok düzgün çalışıyor :)

chaluri

3 şanssız modelden birini(6200) kullanıyordum. Ama sorun hallolmuş. süper oldu...

Syntax

Ben Ubuntu 8.10 sürümünü kurmaya çalışan acemilerdenim ve kurdurmak için bir pc uzmanına bile gittim :( Sonuç yine hüsran :(. Bende 8800GT ekran kartı var ve bir çok donanım yeni olduğu için Ubuntuyu kuramadım. Bu konuda yardımlarınızı bekliyor ve bu win den kurtulmak istiyorum.

Saygılar..

heartsmagic

Alıntı yapılan: Syntax - 23 Kasım 2008 - 10:48:35
Ben Ubuntu 8.10 sürümünü kurmaya çalışan acemilerdenim ve kurdurmak için bir pc uzmanına bile gittim :( Sonuç yine hüsran :(. Bende 8800GT ekran kartı var ve bir çok donanım yeni olduğu için Ubuntuyu kuramadım. Bu konuda yardımlarınızı bekliyor ve bu win den kurtulmak istiyorum.

Saygılar..
Güvenli kipte kurmayı denedin mi? Daha sonra teker teker diğer donanımlara bakarsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Syntax

Sonunda kurabildim ve internete bağlandım. Sorun Hard diskimi 2 ye  bölmem ve win le beraber çakışmaların olmasıymış. Komple sildim Win. i ve sorun çözüldü. Yaşasın Ubuntu :) Tek sorun Ekran Kartım. Geforce 8800 GT . Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılar..