Şifreleme

Başlatan m3nzil, 27 Şubat 2009 - 09:43:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

m3nzil

Merhabalar

Forumda şifreleme ile ilgili çok yazı okudum ama hepsi çok geniş kapsamlı ve benim istediğim bir sonuca ulasacagını sanmıyorum.istediğim şey sadece herhangi bir .txt dosyasına şifre koymak.Rar yapmak istemiyorum. Txt dosyasına çift tıklandıgında şifremi soracak bilen girecek bilmeyen giremiyecek var mıdır böyle bi şey ? O dosyayı her yere götürmek istediğimde başka bir linux bilgisyarda yada windowsa attıgımda veya cd ye çekip kim görmek isterse istesin benim belirttiğim şifreyi girip acacam

Varsa çok makbule geçer

şimdiden teşekkür ederim.

erginemr

Aslında RAR / 7-ZIP çözümü, istediğinize en yakın şey:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7064.msg83419.html#msg83419
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7064.msg83448.html#msg83448

Ama Ubuntu'da bir de Gnu-PGP anahtar ile şifreleme konusu var. Son zamanlarda bu konuda çok soru gelmeye başladı...

tasy

Dediğin şey mutlaka bir programla ve mutlaka bir dosya uzantısına dönüştürülen yapı ile gerçekleştirilebilir. Bunuda diğer linux makinelerde ve windows makinelerde açamayacağın anlamına geliyor. Bence herkesin bilgisayarında bulunan ve seninde belirttiğin gibi rar ile şifrelemek daha mantıklı.

İlerde linux dağıtımları bir karar alır ve dağıtım bünyesine böyle bir şifreleme programı koyarlarsa ancak o şekilde şifreleme yapılabilir ve linux'lerde kullanılabilir. Windows yine sınıfta kaldı :)

m3nzil

bende pek böyle bir şeyin tahmin etmemek ile birlikte bu konuyu açtım.Ama olursa çok güzel olur yani rar değilde direk .txt dosyası istenilen yerde şifre sorması.

Rar yapacaz o zaman yapcak bi şey yok.

Teşekkürler hızlı cevaplarınız için

Kolay Gelsin

İyi Çalışmalar

heartsmagic

Seahorse bu vazifeyi görmüyor mu? Dün bir arkadaşla forumda konuşması geçmişti.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

XRumer

benim o arkadaş :)
evet görüyor. fakat bu tür bir yaklaşımın da rar,dan pek bir farkı yok. çünkü şifreyi girdiğinizde biz dizine çıkarma yapıyorsunuz. tani rar.daki ile aynı şey.
güzel bir yanı da var, şifrelerken farklı anahtar çözerken farklı anahtar kullanabiliyorsunuz.

canosayan

Chmod bizim işimiz.

XRumer

Bildiğim kadarıyla bu şekilde dosya şifreleyen bir yazılım yok ama PGP anahtarı bu işi görebilir ama zipe benzer bir mantıkla çalışır ve bir e-mail hesabına bağlıdır.
Klasör şifreleme içinse TrueCrypt, EasyCrypt ve Cryptkeeper yazılımları işinizi görecektir.

Ertan ERBEK

aptitude install zip

zip -P "şifre" "sıkıştırılacak alan" "sıkıştırılmış dosya adı".zip
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

heartsmagic

Rar yapmak istemediğini söylemiş arkadaş, acaba sadece rar mı düşünmüyor yoksa genel anlamda sıkıştırma mı?
Eğer genel anlamda sıkıştırma düşünmüyorsa zip de alternatif dışı kalacaktır. Fakat en azından bu yöntemi görmüş olmamız bile oldukça güzel.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Gunef

başlık çözüme ulaşmamış sanırım. benim de merak ettiğim bir şey var. mesela firefox u veya benzeri bir programı açmaya kalktığımda şifre isteme gibi bir şey yapabiliyor muyuz?
Özgür bir platformda kısıtlama cezası almak ne kadar ironik...

empax

Alıntı yapılan: Gunef - 08 Haziran 2011 - 03:10:33
başlık çözüme ulaşmamış sanırım. benim de merak ettiğim bir şey var. mesela firefox u veya benzeri bir programı açmaya kalktığımda şifre isteme gibi bir şey yapabiliyor muyuz?

Firefox icin linkteki eklentiyi indirip firefox uzerine surukleyip birakin eklenti kurulduktan sonra Firefox>Araclar>ProfilePassword bolumunden sifreleyeblirsiniz. Artik acilista sifre ister.
Eklenti;
http://nic-nac-project.org/~kaosmos/profilepass-FF-RDF-0.3.17.xpi

Sitesi;
http://nic-nac-project.org/~kaosmos/profilepassword-en.html#PPFF

Diger programlar icin bakmak gereke. :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Gunef

teşekkürler empax diğer programlar için de araştımama devam edeceğim :)
Özgür bir platformda kısıtlama cezası almak ne kadar ironik...

empax

Alıntı yapılan: Gunef - 08 Haziran 2011 - 20:24:18
teşekkürler empax diğer programlar için de araştımama devam edeceğim :)

Bir cozume ulasirsaniz bizimle de paylasmayi ihmal etmeyin.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: Gunef - 08 Haziran 2011 - 03:10:33
bir programı açmaya kalktığımda şifre isteme gibi bir şey yapabiliyor muyuz?

root olarak başlatmak istediğinizde root şifrenizi isteyecektir.

ibudumlu

Kardeşim .txt dosyası olarak tam bilmiyorum ama libre officeden yapabiliyorsun sifreleme. Uygulamayı aç Sol üstte Dosya > Özellikler > Güvenlik > Koru

marslı

5 yıllık konuyu hortlatmışsın @ibudumlu :)