[Çözüldü] Ubuntu 9.10 / Firefox 3.5 font sorunu

Başlatan tebessum74, 30 Ekim 2009 - 18:27:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tebessum74

Herkese merhaba.

Forumda biraz arama yaptım ama 9.10 ile ilgili Firefox font sorununu işleyen bir konu göremedim. Bu yüzden yeni konu açıyorum.

Daha önceki Ubuntu sürümlerinde, kurulumdan sonra Sistem > Tercihler > Görünüm > Yazıyüzleri bölümünden gerekli ayarları yapıp Firefox'ta normal bir görünüme sahip olabiliyordum ancak Ubuntu 9.10 kurulumundan sonra tüm bunları yapmama rağmen Firefox'ta fontlar çok büyük görünüyor.

Firefox > Düzen > Seçenekler > İçerik ve Gelişmiş bölümündeki tüm seçenekleri denedim. "Sitelere kendi yazıtiplerini seçme izni ver" seçeneği seçili. MS fontları yüklü. Ama sonuç aynı. Ne önerirsiniz arkadaşlar?

Ve bu sorun acaba sadece bende mi oluyor yoksa başkaları da aynı sorunu yaşıyor mu?

Teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 1969 - 16:59:59

Arkadaşlar Google'da uzun aramalar sonucu çözümü buldum :)
Bu sorunu yaşayanlar olursa diye çözümü aşağıda belirtiyorum.

sudo mv /etc/fonts/conf.d/10-hinting-slight.conf /etc/fonts/conf.d/10-hinting-slight.conf.back
sudo mv /etc/fonts/conf.d/10-no-sub-pixel.conf /etc/fonts/conf.d/10-no-sub-pixel.conf.back
sudo ln -s /etc/fonts/conf.avail/10-hinting-medium.conf /etc/fonts/conf.d/.
sudo ln -s /etc/fonts/conf.avail/10-sub-pixel-rgb.conf /etc/fonts/conf.d/.
sudo dpkg-reconfigure fontconfig

Bu komutlardan sonra Firefox menülerinde ve sitelerde yaşadığım font sorunları tamamen düzeldi.

heartsmagic

Neyin sebep olduğunu da bilebilsek keşke. Çözümü buraya da aktardığın için teşekkürler @tebessum74.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.