windows 7 yüklersem grub bozulur mu?

Başlatan caadas, 25 Aralık 2009 - 14:22:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caadas

Şu anda sistemimde Xp pro. + Ubuntu 9.4 yüklü. Açılışta grub menüsünden istediğim işletim sistemini seçiyorum. Bunlara şimdi bir de Windows 7 eklenecek. Ancak grub menüsünün bozulacağından endişe ediyorum. Direk Windows 7 dvd'si ile yükleme yaparsam grub uçar mı? Kurulum aşamaları nasıl olmalı?

xwes

Evet grub bozulur. Live CD ile girip tekrar yuklemen gerekir

caadas

Peki nasıl tekrar yüklüyoruz? :) şurada "Yeniden GRUB kurulumu" diye bir başlık var. Oradakileri uygulamayı düşünüyorum ama Win 7 'yi menüye nasıl eklicez?

xwes

Siz orada yazanlari yapinca kendisi otomatik olarak butum sistemleri ekleyecek.

heartsmagic

Yok, kendiliğinden hepsini eklemez :)
XP ve Ubuntu'nun olduğu şekliyle gelir. Nasıl ekleneceği forumda yine çok kere anlatıldı.
sudo fdisk -l
sudo blkid
çıktına göre /boot/grub/menu.lst dosyana yeni bir bölüm ekleyeceksin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agritux

Grub bozulurmu bilmiyorum ama ben bozulurum.
Linux'ün nesi var yahu?

ırmak

skylock

bu grup loading kaldırmanın bi yolu yokmu sinir etti beni. iğrenç şeye gelde diğer hdd deki windowsa burnunu sok diyen oldu sanki :D  birinci  hdd win 7, ikinci hdd ubuntu 9.10 64 bit kurdum tabi ubuntu kurdukdan sonra bağımsız olarak çalışan hdd ler grup loading ile açılış ekranında birleşti ben bu durumdan kurtulmak istiyorum 2. hdd yi söküp sadece win 7 kullanmak istediğimde grup loading suck muck gibi bi hata alıyorum bu sorunu nasıl hallederim forumda arattım hep kurulumunu anlatmışlar kaldırma adına  bir şey göremedim

heartsmagic

Kaldırınca Ubuntu'yu nasıl açacaksın? Windows ile mi?
Eğer öyleyse fixmbr ile temizlerisin MBR'yi.

skylock

ubuntu yu ayrı açıcam iki hdd bağımsız çalışmasını istiyorum yani ubuntu kurulu hdd yi söktüğümde windows açılmıyor grup suck diyor takınca bu seferde grup ekranı geliyor ordan ne istiyosam onu seçip açıyorum ben bunu istemiyorum hangi hdd yi takarsam otomatik açılsın istiyorum

heartsmagic

O zaman Grub'u Ubuntu kuracağın diskin başına kuracaksın. En güzeli sök Windows olan diski, tak Ubuntu kuracağın diski. Ardından kurulumu yap.

agritux

Başlığı görünce yazmadan edemedim

BOZULUR

:)

okan_ubuntu

Karmic'te bunu yaparsak grub.cfg dosyasını değiştireceğiz değil mi?

agritux

yeniden grub2 kurulumu konusunu incelemelisin.

skylock

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Ocak 2010 - 23:55:39
O zaman Grub'u Ubuntu kuracağın diskin başına kuracaksın. En güzeli sök Windows olan diski, tak Ubuntu kuracağın diski. Ardından kurulumu yap.
ben başdan kurmadan kurtarabilirmiyim diye düşündüm bu sefer ubuntuyu kurduk diyelim diğer diskdeki windowsu nasıl düzelticez repair  filan sökmüyor grub gene duruyor

heartsmagic

Alıntı yapılan: skylock - 02 Ocak 2010 - 13:48:34
Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Ocak 2010 - 23:55:39
ben başdan kurmadan kurtarabilirmiyim diye düşündüm bu sefer ubuntuyu kurduk diyelim diğer diskdeki windowsu nasıl düzelticez repair  filan sökmüyor grub gene duruyor

Windows olan diski takacaksın, Windows kurulum CD'si ile fixmbr yapacaksın.

miles

heartsmagic windows 7 kurulum cd si ie nasıl fixmbr yapılır ?