Backtrack paketlerının kaldırılması

Başlatan fatihx, 23 Eylül 2009 - 00:20:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fatihx

herkese selamlar,

Linux'de yenı olmama ragmen boyumu asan bır ıs yaparak backtrack paketlerını inceleme amaclı ubuntuya yukledım (daha onceden benzer aracları win uzerınde kullanmıs olmanın hevesıyle) bazı paket eksıklerınden dolayı tum paketlerı kurmadı ancak suan ubuntum sızlere omur. live cd uzerınden suan baglanıp yazıyorum.

grub'dan ubuntuyu secmemın ardından ubuntu yukleme barı tamamlanıyor ve o sekılde sıstem kıtlenıp kalıyor. Sanırım acılısta bazı paketlerın olması sebebıyle yada windowsdan gelen ır refleksle boyle dusunuyorum. Live cd uzerınden sanırım paketlerın kaldırılmasını yapmam gerek ancak o kadar paketı toplu kaldırmanın bır yolu varmı sormak ıstedım. Yoksa ubuntuyu tekrar kurmak daha mı ıyı olur.

Ayrıca varsa ımkanı kurmadan kaldırmayı tercıh ederım zıra hem bu vesıleyle bırseyler ogrenmıs olurum hemde eskı sıstemımde yaptıklarımdan olmamıs olurum. Gercı tekrarda bır ogrenmedır ama : )

tesekkurler.

localhost

Sistemi baslangicta recovery mod ve ardindan root olarak acabilirsen kurdugun paketleri kaldirabilirsin. Böyle bir imkanin yoksa http://en.wikipedia.org/wiki/Chroot ve yanlis hatirlamiyorsam linktekini yapmayi basarirsan kaldirmayida basarirsin. Ama yükledigin programlari ve bagimliliklarini tek tek biliyor olmalisin. Yada her kaldirma komutunu sudo apt-get autoremove paket_Adi seklinde kullanmalisin.
Linux LPIC1 - MCSA

fatihx

Alıntı yapılan: Kirmizi - 23 Eylül 2009 - 01:00:45
Sistemi baslangicta recovery mod ve ardindan root olarak acabilirsen kurdugun paketleri kaldirabilirsin. Böyle bir imkanin yoksa http://en.wikipedia.org/wiki/Chroot ve yanlis hatirlamiyorsam linktekini yapmayi basarirsan kaldirmayida basarirsin. Ama yükledigin programlari ve bagimliliklarini tek tek biliyor olmalisin. Yada her kaldirma komutunu sudo apt-get autoremove paket_Adi seklinde kullanmalisin.

onuda denedim ancak repair broken packages dedıgımde bır sonuc ulasamadım sorun yok dıyor. ancak recovery den sorna normal boot dedıgımde boot sırasında başında kırmızı yıldız ile şu uyarı cıkıyor

* etc/rc2.d the partition with var/lib/mysql is too full !

sanırım mysql ile ilgili paketlerı kaldırmam yeterlı olacak ancak mysql i çalışır hale getırmek tabıı kı daha ıyı olur sanırım.
yardımınız ıcın tesekkur ederım ayrıca. : )

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Eylül 2009 - 22:07:44

bır guncelleme.

normal boot da bır sure kendı halıne bırakınca bekledı bekledı ve sonunda ubuntu acıldı. an ıtıbarıyle backtrack paketlerını kaldırıyorum. sanırım sorun cozumlenecek ancak backtrack paketlerını duzgun sekılde nasıl kurup calıstırıcam konusunda yasadıgım soruna baglı olarak onerebılecegınız bırseyler var mı ?

bagımlılıklarla alakalı olarak bazı paketlerı kuramamıstım sanırım sorunda bununla ılgılı olustu. bagımlılıklar sebebıyle bazı paketlerı kurmamıstı. ayrıca kurulan programların cogunda calıstırmaya calıstıgımda (x uzerınden) oğul olusturulamadı seklınde bır hata vermekteydı.

heartsmagic

@fatihx, aslında tek başlıkta tek sorun konuşmayı tercih ediyoruz. Fakat konu ilintili olduğu için devam edilebilir. Bizlere ne kurmak istediğini, ne hatası aldığını yazacaksın ki yorumlayabilelim. Aksi takdirde bu şekilde bir öneri getirmek çok zor.

Not: Kişisel algılanmasın ama her "backtrack" konusu gördüğümde yüzüm ekşiyor. Keşke bu dağıtımı veya paketlerini neden kurmak istediğinizi açık açık yazsanız da bizler de neyin ne olduğunu anlayabilsek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fatihx

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Eylül 2009 - 22:16:05
@fatihx, aslında tek başlıkta tek sorun konuşmayı tercih ediyoruz. Fakat konu ilintili olduğu için devam edilebilir. Bizlere ne kurmak istediğini, ne hatası aldığını yazacaksın ki yorumlayabilelim. Aksi takdirde bu şekilde bir öneri getirmek çok zor.

Not: Kişisel algılanmasın ama her "backtrack" konusu gördüğümde yüzüm ekşiyor. Keşke bu dağıtımı veya paketlerini neden kurmak istediğinizi açık açık yazsanız da bizler de neyin ne olduğunu anlayabilsek.

Ilısıklı oldugu ıcın devam etmek ıstedım ancak ayrı bır konuya gecebılırım bu konuda haklısın sanırım cunku benzer sorunlarla ılgılı arama yapan arkadasların gozunden cozum ıle ılgılı yazılar kacabılır. ayrı bır baslıga tasımak daha uygun ıse tasıyayım.

ıkıncı soruna gelınce yuzunun eksımesıne gerek yok cunku hak hukuk ve kul hakkına ınanan bırısı olarak wındows a tonla gereksız parayı kaptırmaktansa lınux e gecmeyı (crack yerıne) daha uygun gordum. Oysakı bır wındows u crackleyıp kullanmak oldukca kolay senınde malumun.
backtrack mevzusuna gelınce. Isyerımızde kı kablosuz adsl hattında asırı yavaslıktan kıllanarak sıfrelerı degıstırdım ve sonrasında duzelme oldu ancak bır sure sonra aynı olay devam ettı. wpa ve guclu bır sıfreleme (full kombınasyon) kullanmama ragmen. windows uzerınde benzer konuları bılgılenme ve kısısel gelısım (guvenlık ıle ılgılenırken ınsan daha fazla derınlemesıne bılgı sahıbı olabılıyor) amacıyla linux uzerınden arastırma yaparken backtrack olayına ulastım ve ıncelemek ıstedım. Amacım kendımı gelıstırmek oldugu kadar bır saldırganın neyı nasıl yaptıgını ogrenerek kendımı daha ıyı koruyabılecegımı dusunmem. Yoksa kımsenın hattında yada verılerınde gozum yok. boyle bır durumda olsaydım foruma degıl net uzerınde detaylıca yazılan dokumanlara yonlenırdım (kı onlarıda okumakta ve ıncelemekteyım). yanı burada kendımı desıfre etmezdım. ıp vb herseyım sonucta burada kayıt altında kalmakta, proxy vb mevzulara ıc gırmıyorum genel konusuyorum. pek mantıklı ve akıllıca olmazdı bu sanırım. tam ısım soyısım kullanmamam eger dıkkat cekıyor ıse bunun sebebıde kişisel privacy dıyelım. neyse. kısacası senı anlıyorum cok fazla oyuncak arayan gereksız işler yapan ınsanlar mevcut ancak buna engel olmanın yolunun bundan uzak durmak degıl neyın nasıl oldugunu ogrenerek daha ıyı bır sekılde kendını koruyarak hareket alanlarını daraltmak oldugunu dusunuyorum. yanlıs anlasılacak bısey soyledı ve yaptı ısem ozur dılerım.

sorunum ıle ılgılı olarak suan ıcın sunu soylıyeyım, backtrack paketlerını komple kaldırdım. reset sonrasında eger hersey normale dondu ise tekrar kurmayı planlıyorum. bu noktada karsılasacagım sorunlar olursa ki sanırım olacak burada ayrı bır konuda kolay ayırt edılebılır sekılde soracagım.

ilgin icin tesekkurler.
sonucta bılgı paylasmak ıcın degıl mı :)

heartsmagic

Benim aradığım bu şekilde bir açıklama. Ne yazık ki backtrack gibi sorularla gelen herkesle aynı konuları konuşuyoruz. Kimi anlayışla karşılıyor, kimi alınganlık gösteriyor. Anlayışın için teşekkürler. Bilgi elbette paylaşmak için ancak zararlısını paylaşmak bizlere fayda vermiyor sanırım :) Hoş bilgi ortaktır, onu zararlı yapan insanın kendisidir denebilir fakat ben niyetinin kötü olduğunu anladığım birisine yardımı pek hoş görmüyorum.

Dediğim gibi olmazsa başlığı değiştirirsin ve buradan devam ederiz. Yardım edebilirim anlamında söz veremem ancak anlayabildiğim bir şey olursa aktarmaya çalışırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

WPA2 ve MAC filtering kullanirsaniz sanirim ögrenmek istediginiz seylere gerek kalmaz.
Linux LPIC1 - MCSA

fatihx

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Eylül 2009 - 22:56:58
Benim aradığım bu şekilde bir açıklama. Ne yazık ki backtrack gibi sorularla gelen herkesle aynı konuları konuşuyoruz. Kimi anlayışla karşılıyor, kimi alınganlık gösteriyor. Anlayışın için teşekkürler. Bilgi elbette paylaşmak için ancak zararlısını paylaşmak bizlere fayda vermiyor sanırım :) Hoş bilgi ortaktır, onu zararlı yapan insanın kendisidir denebilir fakat ben niyetinin kötü olduğunu anladığım birisine yardımı pek hoş görmüyorum.

Dediğim gibi olmazsa başlığı değiştirirsin ve buradan devam ederiz. Yardım edebilirim anlamında söz veremem ancak anlayabildiğim bir şey olursa aktarmaya çalışırım.

senı kesınlıkle anlıyorum ve aynı seylerı dusunuyorum. Dedıgın gıbı bılgıyı nasıl kullandıgımız onemlı. Maalesef farklı kullanımlar mevcut ama sanırım onlarda gereklı yoksa suan kı kadar stabil ve guvenlı sıstemlere duzgun calısan sıstemlere onların ıteklemelerı olmadan varamazdık. denge heryerde denge. : )  ılgın ve dıkkatın ıcın ben tesekkur ederım. Sonucda bılgı kolay bırsey degıl paylasırkende seçici olmak tabıı kı gayet dogal.

bı resetleyelım bakalım ne olacak. daldık linux dunyasına paldır kuldur sonumuz hayrola. en fazla coker kurarız tekrar. ogrenmek maksatsa :)  denemelerı yaptıktan sonra daha dedıgım gıbı tam ılısıklı baslıklarla teker teker konuları danısacagım. sımdılık kolay gelsın dıyeyım, şans dıleyın : ))

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 1969 - 15:59:59

Alıntı yapılan: Kirmizi - 23 Eylül 2009 - 23:01:33
WPA2 ve MAC filtering kullanirsaniz sanirim ögrenmek istediginiz seylere gerek kalmaz.

wpa2 ve mac filtering ın cok etkılı olacagını sanmıyorum hele kı mac filtering'in. windows ortamında dahı mac adreslerının değiştirilmesi oldukca kolay. backtrack ıle ılgılı dokumanları okurken bu konuyada denk gelmıstım ve modemle baglantı yapan kullanıcıların mac adreslerının capture edılmesı oldukca basıt olarak gorunuordu ancak denemedıgım ıcın bırsey dıyemeyecegım. bır wpa2 şifrelemesınde handshake lerı capture edıp uzerınde dıger bır uygulama ıle sonuca ulasılmasından bahsedılıyordu. tam olarak kesın cozum nedır bılıyorum ancak yolu anlarsam sanırım cozum noktasında daha etkılı olurum. belkıde dusundugum gıbı degıl baska bır sorun var ama ben buna yordum ve bu sekılde ılerlıyorum. windows clientlarda anti-virus firewall modemde firewall ve nat zaten var. sureklı olarakda guncelleyıp tarama ıslemı yapıyorum(spywareler icin dahı). explorer degıl hepsınde firefox yuklu adblock ve noscript eklentılerı ıle. tum windows guncellemelerınıde haftada bır kontrol edıyorum. kendımce guvenlı olabılecegını dusunuyordum ama sıstemde bır sorun gorunmedıgınden ben bunun olabılecegını dusundum. en buyuk acı, guvenlı oldugunu dusunmekmıs heralde. neyse reset zamanı, bakalım ne olacak.

coni

Alıntı yapılan: Kirmizi - 23 Eylül 2009 - 23:01:33

Wpa2 yi bilmiyorumda mac adresleri deşifre edile biliyor. Yani mac filtreside bir işe yaramıyor