Mono Projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Başlatan heartsmagic, 29 Mart 2010 - 03:48:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mono Projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Linux'u (özgür yazılımı) geliştireceğini düşünüyorum /destekliyorum.
31 (23.5%)
Linux'u Microsoft'a yaklaştırır /desteklemiyorum.
26 (19.7%)
Microsoft'un Linux'u yarı yolda bırakacağını düşünüyorum /Microsoft'a güvenmiyorum /desteklemiyorum.
60 (45.5%)
Hiç fikrim yok.
15 (11.4%)

Toplam Oy Verenler: 131

marjinal1st

Alıntı yapılan: Rick - 24 Eylül 2010 - 21:34:20
Ben burada bu şirketler sadece kâr amaçlı Microsoft gibi şirketlerdir demiyorum. Muhakkak Linux'un çoğunu gönüllüler üretiyor fakat mesela Canonical iflas etseydi Ubuntu için bu hiç de iyi olmazdı. Burada demeye çalıştığım Linux'un çoğu temel dağıtımları şirketlere (ama kâr amacı gütmeyen şirketlere) ait.

Onlar özgür yazılıma daha iyi destek çıkmaya çalışan şirketlerdir. Elbette kar amaçları vardır, yoksa neden hisselerini satıyorlar? (Canonical'da durum nedir bilmiyorum ama RedHat-Novell böyle.) Ama burada asıl mevzu MS gibi tekelci olmamak. Kullanıcıya özgürlük vermek. Ve Red Hat, Novell gibi şirketler dağıtımlarını parayla satarlar. Zira yanında teknik destek verirler çünkü öncelikleri kurumsal kullanımdır.

Tabi o şekilde bir firmaya bağlı kalmayan efsane bir dağıtım da vardır, hatta Canonical, Ubuntu'nun altyapısı için onu seçmiştir >> Debian   ;D Ha bi de Slackware olması lazım  :D
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

kaansef

Sonuçta microsoft'un yaptığı bir dil.Ne beklersiniz ki?Adam windows 98 i tanıtırken scanner driver'i kuruyo mavi ekran hatası veriyo pc :D.Şimdi bu adamın çıkarttığı dilden ne beklersiniz ki?Varken python gibi diller.
# 28065

utdmr

Alıntı yapılan: kaansef - 24 Eylül 2010 - 21:11:24
Firma dediğimi anlayın işte.Biz monoyla yazılımı geliştirince ototmatik olarak windows'ada geliştirmiş olucaz.Adamlarda onu alıp windowsta tıkır tıkır kullandığı için linux'a geçme ihtiyacı hissetmeyecekler.
Zaten her yazılım olabildiğince platform-bağımsız yapılmaya çalışılır özgür yazılım dünyasında. Python, Java gibi dillerde de platform bağımsız uygulamalar yazılıyor. Ancak kimse Java programları Windows'ta da çalışıyor diye soğumuyor. Hem de Firefox, FileZilla, UrbanTerror gibi açık kaynak projeler, Windows'ta da çalışıyor olmasaydı, bu kadar çok geribildirim alıp da yine bu kadar çok gelişebilir miydi?

Kaynağın açıklığını koruduğumuz sürece, ki bu GPL ile koruma altında, platform-bağımsız uygulama yazabilme özgürlüğü ve kullanılabilecek programlama dili sayısını artırmak özgür yazılımı geliştirir bana göre, programcı sayısını artırıp.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

rick

Alıntı yapılan: pisahmet - 24 Eylül 2010 - 21:57:41
Tabi o şekilde bir firmaya bağlı kalmayan efsane bir dağıtım da vardır, hatta Canonical, Ubuntu'nun altyapısı için onu seçmiştir >> Debian   ;D Ha bi de Slackware olması lazım  :D
Slackware ve Debian zaten en temel dağıtımlar. Eğer bir şirket haline gelirlerse kullanıcılarının kalbi kırılır. :)

heartsmagic

Dönüp dolaşıp yine aynı şeyleri konuşuyoruz :) Hani isim vererek daha birkaç sayfa önce yazılanları okumayan arkadaşlar var diyeceğim ancak rencide etmek olacak bu :)

Bizim işimiz kimseye ket vurmak değil, kimseyi engellemek de değil. Hani varsa aramızda özgür yazılım/açık kaynak fanatikleri onlar da böyle düşünüyordur. Ölsün Windows, tek kalsın Linux değildir mesele. Eğer Windows bir gün açık kaynağa geçecekse ve bu Mono ile olacaksa (ki defalarca söylendi Mono dili MS'ye ait değildir) bırakalım olsun.

Bizim derdimiz açık olması mı "beleş" olması mı? Bence güzel güzel düşünülsün bu. Evet, ben de ücretsiz kullandığım için son derece memnunum Linux dağıtımlarını, fakat kaynağı açık olup ücret istenen bir Windows sürümü olacaksa bu kimseyi ırgalamaz.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Contempt

Ubuntu 10.10 üzerinden Mono ve  saz arkadaşlarını güvenli bir şekilde kaldırma yöntemi varmı.
Bir kaç kez kaldırma denememde bir çok bilgi sahibi olmadığım  bağımlılığı kaldırmaya kalmasından ötürü deneyemedim.

Bilgisi olan arkadaşlardan rica edebilirmiyiz.
Herşeye Rağmen...

Yiğit Ateş

Contempt

Herşeye Rağmen...

hasanzincir

Alıntı YapBizim derdimiz açık olması mı "beleş" olması mı? Bence güzel güzel düşünülsün bu. Evet, ben de ücretsiz kullandığım için son derece memnunum Linux dağıtımlarını, fakat kaynağı açık olup ücret istenen bir Windows sürümü olacaksa bu kimseyi ırgalamaz.

Lütfen hocam yazılım beleş mantığında konuya bakarsak yanlış bakmış oluruz.

Şimdi ben monoyu adam akıllı kendi aklım kestiğince incelemeye başlıyacağım (inşallah mono kolay gelibde alışkanlık oluşturmaz :) ) sonra yine aklım kestiğince buraya nacizane yorumumu yazacağım!

DoGuKaN

"Linux'u (özgür yazılımı)" bölümü biraz hatalı olmuş sanki ankette. "Linux = Özgür yazılım" gibi anlaşılıyor. Halbuki özgür yazılım sadece Linux değil.

sema

Alıntı yapılan: hasanzincir - 16 Ekim 2010 - 09:22:11
Alıntı YapBizim derdimiz açık olması mı "beleş" olması mı? Bence güzel güzel düşünülsün bu. Evet, ben de ücretsiz kullandığım için son derece memnunum Linux dağıtımlarını, fakat kaynağı açık olup ücret istenen bir Windows sürümü olacaksa bu kimseyi ırgalamaz.

Sanırım aynı şeyleri söylüyorsunuz.. Para ikinci sırada geliyor, asıl sorun kaynağın açık mı kapalı mı olması..
susema

rick

Mono o kadar da kötü değil, fakat sonuçta Microsoft'un .NET'ine muhtaç değiliz. Ayrıca çok sevilen Docky uygulaması, -bildiğim kadarıyla- Mono üzerinden yazılmış.

heartsmagic

Alıntı yapılan: hasanzincir - 16 Ekim 2010 - 09:22:11

Yanlış anlama ya da algılama diyeyim :) Forumun çeşitli yerlerinde "Lütfen, GNU,GPL,Özgür Yazılım, Açık Kaynak demek beleş demek değildir" diye gırtlak patlatırken senin anladığın şeyi söylemiş olmam sanırım ihtimal dahilinde değildir. Cümleyi biraz daha iyi irdelersen ne demek istediğimi anlayacaksın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

rick

Bu konuda "Gratis versus Libre" diyorum.

marjinal1st

Alıntı yapılan: Rick - 18 Ekim 2010 - 17:13:22

Ve biz de anlamıyoruz çünkü konuştuğumuz dil Türkçe !!!

rick

Alıntı yapılan: pisahmet - 18 Ekim 2010 - 22:30:56
Alıntı yapılan: Rick - 18 Ekim 2010 - 17:13:22

Ve biz de anlamıyoruz çünkü konuştuğumuz dil Türkçe !!!
:) Affedersiniz.

Gratis ücretsiz demektir, Libre özgür demektir. İngilizcede "free" kelimesi eşsesli olduğu için yetersiz kaldığından Latince'ye başvurulmuştur. Burada anlatılmak istenen "free beer" (bedava bira) derken ki "free" ile; "free speech" (özgür konuşma) derken ki "free" arasındaki farktır.
Not: Bu benzetmeyi Richard Stallman kullanmıştır.

krwlng

İngilizce de eşseslilik kuralı Türkçe'deki gibi değil, ingilizce iki kelimenin eşsesli olabilmesi için yazılışları farklı ancak telaffuzları aynı olmalı; örnek: too: "-a da" anlamında two: "iki" anlamında. Neyse konuyu dağıtmayayım :)
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

rick

Alıntı yapılan: krwlng - 19 Ekim 2010 - 11:28:08
İngilizce de eşseslilik kuralı Türkçe'deki gibi değil, ingilizce iki kelimenin eşsesli olabilmesi için yazılışları farklı ancak telaffuzları aynı olmalı; örnek: too: "-a da" anlamında two: "iki" anlamında. Neyse konuyu dağıtmayayım :)
Siz bir heteronym örneği vermişsiniz. Benim burada kullandığım bir "homonym"dir. Yani aynı şekilde okunuyor ve yazılıyor, fakat anlamları farklı.

marjinal1st

Alıntı yapılan: Rick - 18 Ekim 2010 - 23:30:29
Gratis ücretsiz demektir, Libre özgür demektir. İngilizcede "free" kelimesi eşsesli olduğu için yetersiz kaldığından Latince'ye başvurulmuştur. Burada anlatılmak istenen "free beer" (bedava bira) derken ki "free" ile; "free speech" (özgür konuşma) derken ki "free" arasındaki farktır.

Onunla ne anlatmak istediğinizi gayet iyi anlıyorum. "Free" kelimesinin özgür yazılım için ne büyük bir bela olduğunu da, RMS'nin beleş bira, ifade-konuşma özgürlüğü benzetmesini de biliyorum ama söylesenizde Türkçe konuşan bir toplulukta İngilizce ifadenin ne anlamı olabilir? Çok mu artistik oluyor acaba?  :-X  :-X  :-X

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: pisahmet - 19 Ekim 2010 - 18:17:12
Alıntı yapılan: Rick - 18 Ekim 2010 - 23:30:29

Onunla ne anlatmak istediğinizi gayet iyi anlıyorum. "Free" kelimesinin özgür yazılım için ne büyük bir bela olduğunu da, RMS'nin beleş bira, ifade-konuşma özgürlüğü benzetmesini de biliyorum ama söylesenizde Türkçe konuşan bir toplulukta İngilizce ifadenin ne anlamı olabilir? Çok mu artistik oluyor acaba?  :-X  :-X  :-X
Artistik olduğundan değil de o an ifade edememiş olabilir. Daha fazla kurcalamanın kime ne faydası var :)

sem

Sanıyorum cümledeki İngilizce kısım amaç değil, ileti biraz RMS'e ithaf edilirken araç olarak kullanılmış sanki...

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 19 Ekim 2010 - 18:26:30
Daha fazla kurcalamanın kime ne faydası var

+1 diyerek, konunun amacından sapmamasını umuyor herkese iyi akşamlar diliyorum =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

marjinal1st

aniceman

Konuya oldukça geç girmiş oldum ama bir noktayı anlamadım. bilgisayarınıza kurulduğunda bilgisayarınızda kendisinden olmayan tüm işletim sistemlerini silen windosun sahibi mikrosoft mu o sildiği işletim sistemlerine "mono" ile destek sağlayacakmış!
programcılıktan mağlesef anlamıyorum, programcı arkadaşların işine yarar mı bilmiyorum ama yılların windos kullanıcısı olarak linuxa geçen bir son kullanıcı olarak mikrosoftun öncelikle "boot loader"ına el atması gerektiğine inanıyorum. (gerçekten samimi ise)
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

andirinli

Alıntı yapılan: aniceman - 19 Ekim 2010 - 19:57:29
Konuya oldukça geç girmiş oldum ama bir noktayı anlamadım. bilgisayarınıza kurulduğunda bilgisayarınızda kendisinden olmayan tüm işletim sistemlerini silen windosun sahibi mikrosoft mu o sildiği işletim sistemlerine "mono" ile destek sağlayacakmış!
programcılıktan mağlesef anlamıyorum, programcı arkadaşların işine yarar mı bilmiyorum ama yılların windos kullanıcısı olarak linuxa geçen bir son kullanıcı olarak mikrosoftun öncelikle "boot loader"ına el atması gerektiğine inanıyorum. (gerçekten samimi ise)

sanırım mevzuyu yanlış anladınız. micropsoft monoyu desteklemiyor zaten. konu: mono projesinin açık kaynak dünyasına katkısı olurmu? sorusu üzerine kurulu. ama dediğiniz gibi micropsoft tekelci mantığını bir kenara bırakıp önyükleyicisini geliştirmeli o ayrı bir mevzu tabii. :)
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

krwlng

http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!