ubuntuyu xubuntu yapmak

Başlatan superjax, 17 Aralık 2009 - 21:19:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

superjax

arkadaşlar şu anda sistemimde ubuntu 9.10 var bu sistemi format atmadan denemek amacıyla xubuntu yapabilir miyim?
tabi xubuntudan beklediğimi alamazsam ubuntuya geri dönme ihtimalimi de göz önünde bulundurarak bi çözüm bekliyorum

kuleyni

sudo apt-get install xubuntu-desktop

ile xubuntuyu ortamını kurup beğenmezsen sonra kaldırabilirsin

ironic

Ubuntu' ya (gnome) geri dönebilirsin. Kullanıcı giriş ekranında istediğin ortamı (xfce, gnome) seçip başlatabilirsin. Eğer sisteminde gereksiz olarak görüyorsan da xfce paketlerini daha sonra kaldırırsın.

superjax

sudo apt-get install xubuntu-desktop
komuttan sonra komple mi xubuntu olacak?
yani sadece görünüş olarak xubuntu olmayacak değil mi?işlev olarak da xubuntu olacak

ironic

Bu komut  tema paketi değil. Doğrudan XFCE ortamını sistemine kuracak. İşlev olarak büyük oranda Xubuntu olacak .  Bazı Gnome yapıları arka planda çalışıyor. Şimdiye kadar saf Xubuntu kurmadığım için bu konuda tam olarak emin değilim. Performans biraz da sistem uyumuyla ilgili ama Gnome' a göre özellikle de RAM kullanımında (boştayken)  farkını hissettiriyor.

superjax

grup da xp de var.xubuntu kurulunca sorun olur mu?

utdmr

Alıntı yapılan: superjax - 17 Aralık 2009 - 21:50:15
grup da xp de var.xubuntu kurulunca sorun olur mu?
Sorun çıkarmaz, yeni bir işletim sistemi değil, sadece yeni paketler kuruyorsunuz.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

superjax

işlem ne kadar zamanımı alır?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Aralık 2009 - 23:15:16

şimdi yaptım 10 dk falan sürdü.
on numara oldu sistem

kozanibo

sistemi xubuntu yapınca hızda artış oldu mu? ekran görüntüsü alabilir miyiz sana zahmet olmazsa :)

sema

Xubuntu yapınca bizim kendi ayarlarımız bozulur mu, şayet bozulmazsa hemen deneyeceğim, bozulursa da artık sınavlar bittikten sonra?
(tema, kişisel ayarlar falan)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Ocak 2010 - 02:24:09

Denedim bile. Göreceğim artık..
susema

ironic

Alıntı yapılan: semagkyz - 05 Ocak 2010 - 02:16:49

Xubuntu yapınca bizim kendi ayarlarımız bozulur mu, şayet bozulmazsa hemen deneyeceğim, bozulursa da artık sınavlar bittikten sonra?
(tema, kişisel ayarlar falan)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Tue Jan  5 02:24:09 2010

Denedim bile. Göreceğim artık..

Hayır bozulmaz. Xfce görsel özelleştirmeleri farklı klasörlerde yer alıyor. Programlar için de ortak klasör kullanılıyor. (Ör: Firefox her iki ortamda da aynı klasördeki (~/.mozilla) ayarları kullnıyor. )

sema

@ironic teşekkür.. Bitti benim. Hiçbir şey değişmedi :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Ocak 2010 - 03:33:37

@ironic baştan başlatınca her şey değişti :) Ama çok güzelmiş..
susema

sema

Selamlar..

Birkaç gün önce xubuntu kurmuştum yukarıdaki komuta göre.. Bugün kaldırmak istedim..  Şu kodu yazdım
sudo apt-get remove xubuntu-desktop baştan başlattım fakat yine xubuntu ile açıldı bilgisayar.. Sonra
sudo apt-get purge xubuntu-desktop diye denedim, bu sefer de xubuntu-desktop paketi sisteminizde kurulu değil, dolayısıyla kaldırılmadı, diye yazdı uçbirime.. Ama xubuntu'dan yazıyorum şu an.. Ne yapabilirim kaldırmak için?

Not: Paketi kurarken bir sürü şey kurmuştu, kaldır dediğimde sadece 1 paket kaldırdı..
susema

raspacı

Masaüstleri kurulurken bazı programları da kuruyorlar ve sanırım bunları elle kaldırmak gerekebiliyor. Ama
sudo apt-get autoremove ile kullanılmayan bağımlılıkları kaldırabilirsin belki.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

sema

@levi deneyeyim hemen.. Evet birçok program kurmuştu..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ocak 2010 - 19:21:03

Yok @levi yok.. Aynı şey.. Sisteminizde xubuntu yok.. Dolayısıyla...
susema

raspacı

Sadece verdiğim komutu girdin değil mi? Sonuna bir şey eklemeden yani? Bir de açılış yöneticisinde gnome oturumunu seçersen xubuntu masaüstü gelmez. İstemediğin programları da  (xubuntu ile gelen metin editörü gibi) elle silebilirsin. Synapticten xubuntu ile ilgili paketleri de silebilirsin. Xubuntu tecrübesi olan  arkadaşlar daha başka şeyler de söyler belki. Benim aklıma bir şey gelmiyor başka.

sema

Evet sedece dediğini yaptım, sonuna xubuntu-desktop ekleyerek.. Şimdi Synaptic'ten xubuntu olan her şeyi kaldıracağım..

Gnome oturumunu biliyorum ama gereksiz programlar konusunda takıntılıyım sanırım.. Misal oyunları kaldırmıştım hemen, sorunun onunla ilgisi yoktur değil mi? Ben Synaptic'i deneyeyim..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ocak 2010 - 19:50:00

:D Oldu.. Çok çook çooook teşekkür @levi.. Eski masaüstüme kavuştum.. Özlemişim..
susema

heartsmagic

autoremove ile kalktı mı diğer paketler? Eğer kalkmadıysa Synaptic'i açıp XFCE'ye ait paketleri teker teker kaldırman gerekecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sema

@heartsmagic autoremove ile kalkmadı.. Synaptic'ten xubuntu diye arattım, çıkan her şeyi kaldırdım.. Şimdi saydım Synaptic'te 48 tane XFCE paketi var.. Hepsini kaldırmam mı gerekiyor, bir de XFCE4 çoğunlukta..
susema

heartsmagic

XFCE istemiyorsan XFCE'ye ait kurulu olan her şeyi kaldırabilirsin. Ancak dikkatli ol, yanlış paketleri kaldırma.

sema

@hearsmagic.. Şu an Win'den yazıyorum :).. 48 kurulu paketi Ctrl+A yapıp tümden kaldırdım.. Sonuç hüsran -değil tabii ki.. Şu an açılmıyor, net bağlantısı gitti zaten kaldırdığım anda.. Tekrar başlataym dedim sadece siyah ekran.. Önemli değil ama zaten iyice kirlenmişti.. İyi oldu.. Yarın tekrar kuracağım.. Teşekkürler (ciddi anlamda :D )

Hem bana dikkatli olmam gerektiğini de söylemiştin.. Sanırım kaldırdığım bütün paketler XFCE değildi, içinde bu harflerin bulunduğu diğer programlar da kaldırılmış (?) olabilir diye düşünüyorum, şimdilik aklıma gelen o.. Neyse öyle işte.. Sağlık olsun..

Not: Live CD ile uğraşmayacağım, baştan kurmayı zaten istiyordum..
susema

heartsmagic

Geçmiş olsun öncelikle. Yeniden kurmayacaksan kurtarmayı deneyebiliriz ki sorun olacağını da sanmıyorum. En kötü konsolda biraz uğraşırsın o kadar.

sema

Hayır @heartsmagic kurtarmayı denemeyeceğim.. İyi oldu.. Sağol..
susema

raspacı

ups! Geçmiş olsun. Herkesin başına bir kez gelir. :)