[Çözüldü] ATI sücürüsünü kurduktan sonra Steam için Opengl hatası

Başlatan unpredict, 20 Haziran 2014 - 05:13:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unpredict

Merhaba arkadaşlar ubuntu 14.04 kullanıyordum sistemde sorun oluştu ve 14.04 ü baştan yükledim 64bit uzun zamandır hata vermed kararlı çalışıyordu ek sürücülerde amd nin fglrx update sürücüsünüde kurdum ancak steam'i yükledikten sonra steam-launcher başlamıyordu şöyle bir çözüm buldum

cd ~/.steam/bin
ln -s /usr/lib/i386-linux-gnu/mesa/libGL.so.1 .

bunu uyguladıktan sonra steam çalıştı normal kullanıcı adı ve şifre girme ekranı geldiğinde şöyle bir ekranla karşılaşıyorum

bu resimden sonra tamama basıp giriş yapıyorum steam'e  ve oyunu açmaya kalktığımda şöyle bir hatayla karşılaşıyorum

nedeni ne olabilir bilgisi olan varmı bu konu hakkında şimdiden teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Haziran 2014 - 15:30:41

konu hakkında bilgisi olan yokmu?

if

İlk ekran görüntüsünde bir adrese yönlendirmiş sizi, oraya baktınız mı?

unpredict

Baktım düzelme olmadı ek sürücülerden fglrx'i kaldırıp açık kaynak sürücüsünü yükeldikten sonra hata gelmedi oyun açıldı normal oynanıyor arada kasıyor oyun ayarlarını kısınca kasmada kalkmadı ama neden amd kendi driverinda sorun çıkıyor

heartsmagic

"updates" olanı değil de normal sürücüyü kurup:
fglrxinfo
çıktısını geç lütfen buraya.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

unpredict

display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: AMD Mobility Radeon HD 5000 Series
OpenGL version string: 4.3.12798 Compatibility Profile Context 13.35.1005

heartsmagic

Tamam, sürücü düzgün. Doğrudan Steam'i açmaya çalışınca ne oluyor şimdi?

unpredict

Yine yukarıdaki resimlerdeki hataları alıyorum ati sürücüsünü kaldırınca hiç bir hata gelmiyor sadece oyunda hafif kasmalar oluyor onuda oyun ayarlarını kısınca gideriyorum ama neden atide oluyor anlamıyorum aceba ek sürücülerden kurunca 64bit olarak kuruyor steam 32 bit falan mı istiyor?

heartsmagic

Sen çözüm dediğin şeyden sonra görüntü geçmişsin. Ben o çözüm olmadan doğrudan Steam'i açtığında aldığın hatayı merak ediyorum. Uçbirimden açıp ayrıntıları görebilirsin.

unpredict

o çözüm dediğim komutları 1 kere yaptım ondan önce steam'e tıkladığımda hiç bir şey olmuyordu terminalden yazdığımdada crash'le ilgili şeyler yazıyordu şu anda terminalden açtığımda yine o ekran görüntüsündeki hata geliyor ati yüklü olduğu için çıktılar şu şekilde:

Running Steam on ubuntu 14.04 64-bit
STEAM_RUNTIME is enabled automatically
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(1401381906_client)
libGL error: dlopen /usr/lib/fglrx/dri/swrast_dri.so failed (/usr/lib/fglrx/dri/swrast_dri.so: paylaşımlı nesne dosyası açılamıyor: Böyle bir dosya ya da dizin yok)
libGL error: dlopen /usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri/swrast_dri.so failed (/usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri/swrast_dri.so: yanlış ELF sınıfı: ELFCLASS64)
libGL error: dlopen /usr/lib/dri/swrast_dri.so failed (/usr/lib/dri/swrast_dri.so: paylaşımlı nesne dosyası açılamıyor: Böyle bir dosya ya da dizin yok)
libGL error: dlopen /usr/lib32/fglrx/dri/swrast_dri.so failed (/usr/lib32/fglrx/dri/swrast_dri.so: paylaşımlı nesne dosyası açılamıyor: Böyle bir dosya ya da dizin yok)
libGL error: failed to load driver: swrast
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(1401381906_client)
Gtk-Message: Failed to load module "overlay-scrollbar"
Gtk-Message: Failed to load module "unity-gtk-module"
Fontconfig error: "/etc/fonts/conf.d/10-scale-bitmap-fonts.conf", line 70: non-double matrix element
Fontconfig error: "/etc/fonts/conf.d/10-scale-bitmap-fonts.conf", line 70: non-double matrix element
Fontconfig warning: "/etc/fonts/conf.d/10-scale-bitmap-fonts.conf", line 78: saw unknown, expected number
[0621/160923:WARNING:proxy_service.cc(958)] PAC support disabled because there is no system implementation
libGL error: dlopen /usr/lib/fglrx/dri/swrast_dri.so failed (/usr/lib/fglrx/dri/swrast_dri.so: paylaşımlı nesne dosyası açılamıyor: Böyle bir dosya ya da dizin yok)
libGL error: dlopen /usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri/swrast_dri.so failed (/usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri/swrast_dri.so: yanlış ELF sınıfı: ELFCLASS64)
libGL error: dlopen /usr/lib/dri/swrast_dri.so failed (/usr/lib/dri/swrast_dri.so: paylaşımlı nesne dosyası açılamıyor: Böyle bir dosya ya da dizin yok)
libGL error: dlopen /usr/lib32/fglrx/dri/swrast_dri.so failed (/usr/lib32/fglrx/dri/swrast_dri.so: paylaşımlı nesne dosyası açılamıyor: Böyle bir dosya ya da dizin yok)
libGL error: failed to load driver: swrast
Error: OpenGL GLX context is not using direct rendering, which may cause performance problems.

For more information visit https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=9938-EYZB-7457.
[HTTP Remote Control] HTTP server listening on port 52988.
Generating new string page texture 7: 128x256, total string texture memory is 131,07 KB
Generating new string page texture 8: 48x256, total string texture memory is 180,22 KB
Generating new string page texture 9: 256x256, total string texture memory is 442,37 KB
Generating new string page texture 10: 64x256, total string texture memory is 507,90 KB

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Haziran 2014 - 20:20:37

sorun çözüldü steam'i daha önceden yazılım merkezinden steam launcher üzerinden yüklüyordum steam'i kaldırdım ilk önce 32bit kütüphanelerini yükledim sonrada terminal üzerinden steam'i yükledim sorun çıkarmadı