[Çözüldü] file/var/www/joomla klasörü için yeterli yetkiniz yok.

Başlatan fyodor, 14 Ağustos 2010 - 23:42:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fyodor

sudonun 16. sayısında belirttiği gibi önce mysql kurulumu vs yaptım ve joomla kurulumunu yapmaya başlmak üzere idim son komut olarak dosyalar düzeyinde root yetkisi almak için "sudo nautilus" komutunu verdim. açılan ekranda dosya sistemin girip var-www-joomla klasörünün içine, joomla tr den çektiğim ve çift tıklamak sureti ile masa üzerinde açtım zipli joomla tr dosyasının açılmış halinin içeriğiniz sağ tıklayıp kopyala diyerek yapıştırmak istedim ama root yetkisi ile açtığım bu alana gelip sağ tıkladığımda "yapıştır" seçeneğinin pasif olduğunu göredüm şimdi joomla dosyalarını bu www klasörü içerisinde oluşturduğum joomla dosyasının içine nasıl atarım?

alquirel

root olarak açılmayan bir klasörden root ile açılan bir klasöre kopyala yapıştır çalışmıyor bildiğim kadarıyla,
masaüstündeki zip içeriğini de root olarak açıp dene istersen.

stratovarius

fyodor

@alquirel evet sanırım sorun bahsettiğiniz gibi.

@stratovarius "dosya konumu" deddiğiniz yer joomla zipli dosyasını çift tıkladıktan sonra o zipli dosyanın açıldığı klasör ve konumu sanırım. eğer öyle ise bu dosya nın konum kısmında sadece "/" bu işaret  var ve bende sudo gedit / diye komut verdiğimde bozuk yol diyor. bu zipli dosyanın açıldığı yeri tam olarak nasıl öğrenebilirim.

son olarak şöyle bir yol denedim sudo gedit var www joomla komutuyla dosyaları kopyalayacağım kısmı açtım ancak bu dosya içine joomla dosyaları hariç kopyalanabiliyor ancak joomla dosyaları kopyalanmıyor.

stratovarius

Şimdi olayı ben anlamadım zipli dosyayı neden root olarak açıyorsunuz ?

Sistemde bir dosyayımı değiştirmek istemiyor musunuz?

Üzerinde değişiklik yapmak istediğiniz dosyayı bu komutla açıp deneyiniz.

Örnek mesela grub.cfg de oynama yapıcaksınız.

sudo gedit /boot/grub/grub.cfg

Gedit sadece ayar dosyalarını yönetici olarak açıp içinde değişiklik yapmanız içindir. Dosya konumunu değil değişiklik yapmak istediğiniz dosyayı tam olarak belirtiniz.Yukarıda örnekte mesela grub dizini içindeki grub.cfg bu şekilde açıp değişiklik yapabiliyoruz.

Ayrıca dosyaların konumu sağ tıklayıp özellikler derseniz görebilirsiniz.

plusnettr

Dosyalarınızı /var/www/ altına kopyalamak yerine Apache Config sayfanızda dosyalarınızın yayınlanacağı dizini kendi ev klasörünüz içinde bir konum olarak belirlerseniz;

Dosya Konumu:

/etc/apache2/sites-avaible/default

<VirtualHost *:80>
ServerAdmin webmaster@localhost

DocumentRoot /home/kullaniciadi/public_html
<Directory />
Options FollowSymLinks
AllowOverride None
</Directory>
<Directory /home/kullaniciadi/public_html/>
Options Indexes FollowSymLinks MultiViews
AllowOverride None
Order allow,deny
allow from all
</Directory>

ScriptAlias /cgi-bin/ /usr/lib/cgi-bin/
<Directory "/usr/lib/cgi-bin">
AllowOverride None
Options +ExecCGI -MultiViews +SymLinksIfOwnerMatch
Order allow,deny
Allow from all
</Directory>

ErrorLog /var/log/apache2/error.log

# Possible values include: debug, info, notice, warn, error, crit,
# alert, emerg.
LogLevel warn

CustomLog /var/log/apache2/access.log combined

Alias /doc/ "/usr/share/doc/"
    <Directory "/usr/share/doc/">
        Options Indexes MultiViews FollowSymLinks
        AllowOverride None
        Order deny,allow
        Deny from all
        Allow from 127.0.0.0/255.0.0.0 ::1/128
    </Directory>

</VirtualHost>

Daha sonra kullanıcı ev dizininiz içinde public_html isimli bir klasör oluşturup joomla dosyalarınızı burada oluşturursanız hem yetki sıkıntısı çekmezsiniz hemde daha rahat bir şekilde dosyalarınızı yayınlayabilirsiniz. Tercih sizin. ;)
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

alquirel

veya da var www klasörünün izinlerini değiştirebilirsin

stratovarius

Şayet yatmadan yazım , bir dosya editlemek değilde dosya taşımaksa amacınız.

sudo mv 'taşımak istediğiniz klasör konumu/dosya ismi' 'nereye taşımak istiyorsanız oranın konumu'

fyodor

beyler bu kadar hızlı ve etkin çözümler önerdiğiniz için bu çabanın pekte karşılığı olmasada teşekkür ediyorum sizlere. sorunu mintten ubuntuya geçerek hallaettim sayılır. mintte joomlayı kurarken windowstan kalan çift tıklama alışkanlığında kaynaklı joomla zip dosyasını yanlış açmışım bunu anlayana dek var klsasörü içerisinde www klasöründe geri dönülmez bir karmaşının içine girdim ve sildim. şimdi ubuntuda joomla localhost kurulumuna sorunsuz başladım. ancak bir sorum var local hostta kurulumun 2. aşamasında "configration.php" karşısında "hayır" yazıyor sudo dergisi bu konuda şunu öneriyor:

var-www-joomla youlndan "configration php dist" öğesinin adını "configration php" olarak değiştirmemizi sonrasında da     sudo chmod 777 /var/www/joomla/configuration.php -R    komutunu vermemi önermiş fakat ben var-www-joomla klasörünün içine girip ilgili öğenin adını değiştirmek istediğimnde sağ tık yapınca o öğe üzerinde "yeniden adlandır" sekmesi aktif değil yani kullanılmayor. o öğenin adını değiştirmek için ne yapabilirim.

alquirel

yine dosya izni engeline takılmış olabilirsin

root ile açıp ismini değiştirmeyi dene, ya da izinleri değiştir.

plusnettr

sudo nautilus

GNOME Ubuntu için konsolda bu komutu verin dosya yöneticisi açılsın sonra dosyanın bulunduğu dizine inerek dosyanın adını değiştirmeyi deneyin.
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

fyodor

aynı soruyu sorduğumu farketmeden tekrar sormuşum cevap için teşekkürler sorunu hallettim. bedava hosting olupta joomlayı rahatlıkla yükleyebileceğim servis tavsiyeniz var mı acaba?

umutubuntu

Alıntı yapılan: fyodor - 15 Ağustos 2010 - 09:50:44
aynı soruyu sorduğumu farketmeden tekrar sormuşum cevap için teşekkürler sorunu hallettim. bedava hosting olupta joomlayı rahatlıkla yükleyebileceğim servis tavsiyeniz var mı acaba?
http://byethost.com/index.php/free-hosting