Ubuntu 22.04 güncelleme yaptıktan sonra wifi görmüyor

Başlatan tolgatk, 29 Nisan 2024 - 15:21:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tolgatk

Merhabalar, plesk panel çalıştırmak için ubuntu kuruyorum ilk kurduğumda sorunsuz çalışıyor güncellemeleri yapıyorum en son gnome bir güncelleme var onu yüklüyor sonrasında wifi kopuyor. Ağ ayarlarında girdiğimde kablosuz bağlaştırıcı bulunamadı yazıyor. Açıp kapatma tuşu da kayboluyor ancak bluetooth çalışıyor. donanımsal bir sorun yok ikinci Windows diskinden boot ettiğimde sorunsuz çalışıyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Erdem

Bu konuda iki çözüm önermişler.

İlki bilgisayarı açarken BIOS'a girin.

Herhangi bir ayarı değiştirin. Kaydedin ve tekrar açın.

İkinci çözüm ise aşağıdaki paketi kurmayı deneyebilirsiniz.

sudo apt install linux-generic-hwe-22.04
Eğer Arch Linux tabanlı bir dağıtıma geçmek isterseniz Arcolinux D sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Elektronik

tolgatk

Bios ayarların değiştirdim denedim olmadı, sudo apt install linux-generic-hwe-22.04  denedim paketler zaten kurulu diyor

Erdem

Aşağıdaki komutlar nasıl çıktı veriyor.

sudo dmesg | grep iwl
iwconfig
Ağ uygulamasını tekrar kurmayı deneyebilirsiniz.

sudo apt-get reinstall network-manager
Bilgisayar açılırken Grub açılış yöneticisinde Shift tuşuna basılı tutunuz.

Gelişmiş seçenekler bölümünden farklı bir çekirdekle bilgisayarı açmayı deneyiniz.

Eski çekirdekle kablosuz çalışıyor mu?

Eğer Arch Linux tabanlı bir dağıtıma geçmek isterseniz Arcolinux D sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Elektronik

tolgatk

Alıntı yapılan: Erdem - 30 Nisan 2024 - 12:03:10Aşağıdaki komutlar nasıl çıktı veriyor.

sudo dmesg | grep iwl
iwconfig
Ağ uygulamasını tekrar kurmayı deneyebilirsiniz.

Bilgisayar açılırken Grub açılış yöneticisinde Shift tuşuna basılı tutunuz.

Gelişmiş seçenekler bölümünden farklı bir çekirdekle bilgisayarı açmayı deneyiniz.

Eski çekirdekle kablosuz çalışıyor mu?

Merhabalar çıktılar aşağıdaki gibi:

sudo dmesg | grep iwl

HERHANGİ BİR ÇIKTI VERMEDİ
--------------------------------------

iwconfig

root@relaxed-spence:/home/tolga# iwconfig
lo        no wireless extensions.

wlp1s0    IEEE 802.11  ESSID:off/any 
          Mode:Managed  Access Point: Not-Associated   
          Retry short limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Encryption key:off
          Power Management:on

-----------------------------------------------

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor... Bitti
Durum bilgisi okunuyor... Bitti               
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  libwpe-1.0-1 libwpebackend-fdo-1.0-1
Bu paketleri kaldırmak için 'sudo apt autoremove' komutunu kullanın.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 1 paket yeniden kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 3 paket yükseltilmeyecek.
2.203 kB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 0 B ek disk alanı kullanılacak.
Yoksay:1 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu jammy-updates/main amd64 network-manager amd64 1.36.6-0ubuntu2
Yoksay:1 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu jammy-updates/main amd64 network-manager amd64 1.36.6-0ubuntu2
Hata:  1 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu jammy-updates/main amd64 network-manager amd64 1.36.6-0ubuntu2
  'tr.archive.ubuntu.com' çözümlenirken geçici bir sorunla karşılaşıldı
E: http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/n/network-manager/network-manager_1.36.6-0ubuntu2_amd64.deb alınamadı 'tr.archive.ubuntu.com' çözümlenirken geçici bir sorunla karşılaşıldı
E: Bazı arşivler alınamıyor, apt-get update'i çalıştırmayı ya da --fix-missing seçeneğini ekleyerek düzeltmeyi deneyin.
root@relaxed-spence:/home/tolga#

Ubuntuyu baştan kurdum. Paketleri güncelledim, uygulamaları güncelledim, plesk paneli otomatik kurma komutu ile kurdum buraya kadar hiç bir sorun yok belli bir süre sonra wifi gidiyor. Aynı notebooktan birtane daha var diski ona taktım yine internet yok .  Enteresanı samsung s23 kullanıyorum kablo ile internete çıkmıyor. Bluetooth ile çıkmıyor yani cihaz hiç bir kanaldan internete girmiyor enteresan bir durum var

Erdem

Gösterdiğiniz güncellemenin yapılmadığını ifade ediyor.

Türkiye yansısı yerine ana yansı üzerinden güncelleme yapmayı deneyebilirsiniz.

Daha da iyisi dağıtımı değiştirin.

Arch Linux sık güncellenen, güzel bir paket sistemine sahip bir dağıtımdır.

Kullandığımız bilgisayar nispeten eski de olsa hızlı çalışıyor.

Elektronik

tolgatk

Teşekkür ederim plesk panel kullanacağım için desteği olan bir dağıtım lazım. Ubuntu ideal gözüküyor ama wifi sorununu aşamadım bir türlü