[Cozuldu] Virtualbox Dvd Sürücüden Dosya Kopyalama Hatası (Parametre Hatalı)

Başlatan Øguz, 03 Kasım 2011 - 01:28:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Øguz

Laptop bilgisayarıma denema amacıyla 250 GB'lık Hard Disk taktım.
Lenovo Intel Core2 Duo 2.00 GHZ 4GB Ram Intel Onboard Ekran kartı

C : Sürücüsü 50 GB NTFS Windows Xp kurulu
D : Sürücüsü 50 GB  NTFS Windows 7 kurulu
E: Sürücüsü 20 GB boş Alan
F: Sürücüsü 110 GB Ext4 Ubuntu kurulu

Ubuntu'ya deneme amaçlı olarak Virtualbox programını kurdum. 10 GB'lık alan 1 GB'lık RAM ayırarak Windows Xp işletim sistemini kurdum. (Virtualbox programını daha önce hiç kullanmadım ) Kurulum sorunsuz bir şekilde tamamlandı.

Ancak kurulumdan sonra optik sürücüden her hangi dosya kopyalamak istediğimde; dosya kopyalama hatası "parametre hatalı" uyarısı çıkıyor.  Başka bir cd yada dvd taktığımda gene aynı şekilde dosya kopyalama hatası oluyor. Sorunu nasıl çözebilirim???

cagriemer

Hangi makinaya kopyalama yaparken bu sorun cikiyor? Ubuntu'ya mi yoksa uzerinde konuk olarak barindirdigi XP makinaya mi?

XP'ye kopyalama yapilamiyorsa, sanal makina icerisinde CD'nin icerigi goruntulenebiliyor mu?

Ubuntu'ya kopyalama yapilamiyorsa, CD surucu sanal makinaya mi bagli?

Øguz

Alıntı yapılan: cagriemer - 03 Kasım 2011 - 02:01:09
Hangi makinaya kopyalama yaparken bu sorun cikiyor? Ubuntu'ya mi yoksa uzerinde konuk olarak barindirdigi XP makinaya mi?

XP'ye kopyalama yapilamiyorsa, sanal makina icerisinde CD'nin icerigi goruntulenebiliyor mu?

Ubuntu'ya kopyalama yapilamiyorsa, CD surucu sanal makinaya mi bagli?

Konuk makinaya kopyalama yaparken hata veriyor. Ubuntuya sorunsuz bir şekilde kopyalama yapıyorum. Optik sürücüye Cd yada Dvd taktığımda her iki işletim sistemide Dvd'nin içeriğini görüyor. Fakat Konuk makine kopyalamanın sonuna gelindiğinde Parametre Hatalı diye kopyalama hatası veriyor.

cagriemer

Optik surucuyu VirtualBox'a elle baglamayi dener misiniz? Yani once aygiti silin, sonra yeniden ekleyip kopyalama islemini tekrar deneyin. Ben de bu arada bildirilen hata var mi diye kontrol edeyim.

Øguz

Alıntı yapılan: cagriemer - 03 Kasım 2011 - 02:26:12
Optik surucuyu VirtualBox'a elle baglamayi dener misiniz? Yani once aygiti silin, sonra yeniden ekleyip kopyalama islemini tekrar deneyin. Ben de bu arada bildirilen hata var mi diye kontrol edeyim.

VirtualBox menüsünde Aygıtlar-Cd/Dvd Devices bölümünden optik sürücü işaretini kaldırdım. Sonra tekrar aktif hale getirdim fakat aynı hata devam ediyor.  Windows aygıt yöneticisinden Optik sürücüyü kaldırıp sonra tekrar yeniden yükledim buda sorunu çözmedi.

cagriemer

Øguz

Alıntı yapılan: cagriemer - 03 Kasım 2011 - 02:51:36
Konuk makinada "guest additions" kurulu mu?

Hayır kurulu değil kurmak istediğimde;

Bilgisayarım internete bağlı.

cagriemer

Øguz

Alıntı yapılan: cagriemer - 03 Kasım 2011 - 03:13:03
Sunucuyla alakali bir durum. Alternatif adresten[1] indirip yukleyebilirsiniz.

[1] http://download.virtualbox.org/virtualbox/4.1.2/VBoxGuestAdditions_4.1.2.iso

Adresten İndirdim fakat

/usr/share/virtualbox/ klasörüne kopyalama yapamadım.
Kopyala diyorum fakat ilgili dizine gelince yapıştır aktif olmuyor. Mouse ile sürükleyerek taşımayı denedim fakat bu seferde
"Dosya taşınırken hata : Erişim Engellendi"
hatası aldım. Virtualbox programını kapatıp yeniden denedim gene aynı hatayı aldım.

cagriemer

Ilgili dizine tasimaniza gerek yok. .iso dosyasini sanal makinanin optik surucusune gostermeniz yeterli.

Øguz

Çok Teşekürler. "cagriemer"
Sorun çözüldü. Konu kapatılabilir.

heartsmagic

@Øguz, çözülen başlıklarının ilk iletisini düzenleyerek başına [Çözüldü] ekleyebilirsin sen de.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.