[Nasıl] Uzak Masaüstü: Ubuntu'dan Win'e, Win'den Ubuntu'ya

Başlatan krallls, 18 Aralık 2008 - 23:34:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Masaüstleri arasında geçiş ve birçok klavye kısayolu için Compiz bölümüne bakabilirsin.
İstediğin CtrlAlt+Sağ/Sol yön tuşları ile oluyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

@heartsmagic, Windows üzerindeyken de Compiz kısa yolları geçerli oluyor mu?// Yani Windows ekranındayken... Atıyorum ctrl+alt+del ile Windows görev yöneticisi mi açılıyor yoksa bilgisayarı kapat/yeniden başlat menüsü mü geliyor...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

Şu an deneme imkânım yok ama Ctrl+Alt+Del'in Windows'u kapatacağını sanmıyorum.

sem

Ben de ikilemde kaldım o nedenle sordum. Windows'a bağlanılan masa üstünde eğer Windows'un kısa yolları geçerli ise, ctrl+alt+sağ/sol kombinasyonu işe yaramayacaktır sanırım. İlginç...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

heartsmagic

Ctrl+Alt+yön tuşları geçerli :) Kullandığımı hatırlıyorum.

sem

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Nisan 2010 - 02:45:29
Ctrl+Alt+yön tuşları geçerli :) Kullandığımı hatırlıyorum.

Anladım, ilk başta sormaya çalıştığım buydu... Meraktan sormuştum ben... O zaman arkadaşın sorunu çözülmüş bile sanırım...
Burası dünya?

Networker

yok hocam zaten o kadarını bende biliyorum, denemediğim tuş kombinasyonu kalmadı. Ki kübü normalde döndürebiliyorum . Full ekran windows geliyor ve windowstan ubuntu ekranına geri gelmem için ancak başlattan disconnect olarak çıkabiliyorum. ctrl+alt+ delte yada sağ sol tuşları sadece windowsdaki fonsiyonu ile action yapıyo. yani ctrl+alt+fare tuşları windowsta ne işe yarıyorsa o aksiyonu alıyor windowsa remote olduğumda ubuntunun hiç bir tuş kombinasyonunu çalıştıramıyorum. Ubuntuda tam ekran uzak masaüstü yaptığımda geri eski masaüstüne veya kübün diğer ekranlarına dönebilmem için simge durumunda küçültebileceğim bişi de yok. full ekran bağlanmadığımdada hep ekrana sığmayan uzak masaüstü çözünürlükleri var, yada çok küçük çözünürlükler var bu sebeple çok manasız oluyor ve sürekli şirkette uzak masaüstü yapmam gerekiyor. vardır kesin bir yolu ama işte nasıl :(

heartsmagic

Ben bir anda konuyu Virtualbox ile karıştırmışım :) Uzak bağlantı için bir bakınmak lazım.

h.sonmez

uzaktaki bilgisayara bağlantı gerçekleşmişken uzak bilgisayar resetlenince tekrar bağlantı sağlayamadım. Bunu başarmak için ne yapmalıyım?

heartsmagic

Tam olarak anlayamadım. Yeniden başladıktan sonra bağlantı mı sağlayamıyorsun?

erginemr

Alıntı yapılan: h.sonmez - 14 Haziran 2010 - 16:26:48
uzaktaki bilgisayara bağlantı gerçekleşmişken uzak bilgisayar resetlenince tekrar bağlantı sağlayamadım. Bunu başarmak için ne yapmalıyım?

İlk başlıktaki anlatımdaki bağlantıyı sağlayan VNC protokolünün devreye girmesi için oturumun başlatılması gerekiyor. Uzaktaki bilgisayar Windows XP bilgisayarı ise ve reset'ten sonra Ctrl+Alt+Del ekranında kalıyorsa,  TweakUI, vb. bir aracı kullanarak açılışta oturumu otomatik başlatmasını sağlayabilirsiniz.

tiamin

Merhabalar...
Konuda belirtildiği gibi bütün ayarlamaları yaptım. Win den ubuntuya bağlanmaya calıştığımda ubuntu kullanıcı adımı ve şifremi girdiğim ekranı görebiliyordum. Ama şifre giremiyordum. UM de birşey yazamadım. Bugun çok sinirlendim ve ofisteki bilgisayarımada ubuntu kurdum. Ama UM de gene başarılı olamadım. Ubntudan ubuntuya denememde ise siyah bir ekranla karşılaştım.
Acaba nerede hata yapıyorum?
Sudo ve Su kardeşler :)

heartsmagic

Şifre giremiyorum derken hiç mi basmıyordu klavye?

tiamin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Ocak 2011 - 00:53:57
Şifre giremiyorum derken hiç mi basmıyordu klavye?

Um den bağlandığımda evdeki pc ye ait görüntüyü alıyorum. Aynen bıraktığım gibi  :D
Örnek vermek gerekirse SMplayer i kapatma istiyorum kapatamıyorum.
Yani um de ne mause nede klavye işlemlerini yapamıyorum.

heartsmagic

Sorunlar değişti mi yani? Bir önceki iletide sanki farklı sorunlara değiniliyordu gibi?

tiamin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Ocak 2011 - 03:26:37
Sorunlar değişti mi yani? Bir önceki iletide sanki farklı sorunlara değiniliyordu gibi?

Aynen sorunlar değişti. Çünkü ofisteki bilgisayarıma da format atıp ubuntu kurdum. Tamamen kurtuldum malum şeyden. :D :D :D
Şimdi ubunudan ubuntu ya um denediğimde bir önceki mesajdaki gibi görüntü alıyorum. Bir yere tıklama istediğimde tıklanmamış gibi görüyorum. Fakat akşam evde baktığımda tıklamışım. Garip bir durum yani tam anlayamadım neden oluyor

plusnettr

Ubuntu'dan Windows'a > Uzak Masaüstü Bağlantısı
Windows'dan Ubuntu'ya > Real VNC , Ultra VNC ve VNC protokollerini destekleyen yazılımlar.

Özellikle Ultra VNC uygulamasını tavsiye ederim. Bağlandığınız uzak masaüstü makinenin Internet hızınıza göre arka plan resmine kadar alabiliyorsunuz hatta makine içinden video dahi izleyebilmek mümkün (sessiz malesef) :)
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

tiamin

Alıntı yapılan: plusnettr - 22 Ocak 2011 - 12:54:39
Ubuntu'dan Windows'a > Uzak Masaüstü Bağlantısı
Windows'dan Ubuntu'ya > Real VNC , Ultra VNC ve VNC protokollerini destekleyen yazılımlar.

Özellikle Ultra VNC uygulamasını tavsiye ederim. Bağlandığınız uzak masaüstü makinenin Internet hızınıza göre arka plan resmine kadar alabiliyorsunuz hatta makine içinden video dahi izleyebilmek mümkün (sessiz malesef) :)
Merhabalar...
Son mesajımda Ubuntu dan Ubuntu ya uzak masaüstü denediğimi söylemiştim. ;)
Ama cevabınız win-->Ubuntu um deneyenlerin işine yarayacaktır.

stef_q

Arkadaşlar bilgisayardan bilgisayara bağlanmak için uygun bir program arıyorum. Froumda VNC için çoğu kişi teamviewerdan daha rahat demiş ama anlayamıyorum acaba neden daha rahat ? VNC için windows ve ubuntuda birçok ayar yapmanız gerekiyor. Hatta bilmeyen birine yardım edeceksiniz windowsta veya linuxta ayar yapması gerekiyor. Windows şifre olması zorunlu gibi şeyler var yanlış anlamadıysam.

Daha basit açık kaynaklı bir alternatif mevcut mu ? Platform bağımsız uzaktan erişim yapabileceğimiz bir program olsa iyi olurdu...

VNC açık kaynaklımı anlayamadım ama burada : http://www.realvnc.com/vnc/features.html Ücretsiz versiyonunda Windows 7, Windows Vista desteği yok... Bu program ile parduse falan da bağlanmakta sıkıntı çekebiliriz sanki... Eğer özgür yazılım olsaydı ücretsiz tam destek veren alternatifi olması gerekirdi gibime geliyor... temaviewer zaten açık kaynaklı bir program değil..

heartsmagic

Burada mesele biraz nereden nereye bağlanacağına göre şekilleniyor, örneğin Ubuntu->Ubuntu çok rahattır.

EnziM

Uçbirimden

rdesktop 192.168.1.1 -n server -u administrator -p 1905 -k tr -N -g 1024x768

192.168.1.1 yerine ip adresi
server yerine bilgisayar adı
administrator yerine windows kullanıcı adı
1905 yerine windows kullanıcı şifresi
1024x768 yerine kullanmak istediğiniz çözünürlük

Tabi windowsdaki kullanıcı adınıza bir şifre vermeniz lazım. 3389 sanırım windowsun uzak portuydu modemden bu portu pc ye yönlendirirseniz hiç bir sıkıntı yaşanmaması lazım.

Ben server 2008 standart ve server 2008 r2 sistemlerine bu şekilde hiç bir ek program yüklemeden bağlanıyorum çokta kolay. Windows 7 ile vista denemedim ama çalışması lazım.

fzt_sheldon

win'le ubuntu aynı pc'de yüklüyse yine de bunları yapmamız gerekiyor mu yoksa kısayolu var mı ??
bazzinga !!

if

@fzt_sheldon, aynı bilgisayarda iseler uzak masaüstünü gerçekleştiremezsiniz zaten çünkü iki sistemin de açık olması gerek.

onurkucuk67

Merhabalar;

Ubuntu'da yeniyim, daha önce linux tabanlı bir işletim sistemide kullanmadım, İşe yeni başladığım fabrikada ilk defa Windows sunucu kurulumu (ERP projesi için) gerçekleştirildi, sunucularımızın tamamı linux tabanlı idi, istemcilerimizin %80'i Ubuntu 10.04 kullanıyor. Windows sunucuya "Terminal Server Client" ile RDP protokolünü kullanarak sorunsuz bir şekilde bağlanıp istediğmiz gibi kullanabiliyoruz. Ancak çok ciddi bir kaç sorunumuz var. Aşağıya maddeler halinde yazıyorum.

1. Bağlantı yapılandırmasını farklı kaydet diyerek *.rdp uzantılı olarak kaydediyorum. İlk önce dosyayı çift tıkladığımda "gedit" ile açıyordu, sonrasında Birlikte aç seçeneğini tsclient olarak belirledim ancak *rdp uzantılı dosyam not defteri gibi görünüyor ve tüm not defterleri artık tsclient ile açılıyor durumda :) Bir şekilde çözülebilir aslında panele tscilent eklersin dosya uzantılarıyla uğraşmazsın vs vs. ancak eğer bir çözümü varsa biz bu şekilde kullanmak istiyoruz, adam dosyaya çift tıklayacak işini görecek ve çıkacak.
2. "Terminal Server Client" bağlantısını tam ekran olarak açıyoruz, ancak oturum kapatmadan Ubuntu masaüstüne geçiş yapamıyorum, oturumu kapatıp çıksam bu seferde bir hata oluştu 30 saniye içinde yeniden bağlanmaya çalışılacak şeklinde bir hata mesajı veriyor. İptal dediğimdede "tsclient" ana penceresine geri dönüyorum.
3. Bağlandığımız sunucu üzerinde caps lock tuşunu kullanamıyoruz yukarıda arkadaşların belirttiği /usr/share/rdesktop/keymaps altındaki common dosyasında "Caps_Lock 0x0 inhibit" satırını silme işleimini gerçekleştiremedim.
--

if

Merhaba @onurkucuk67.

Üçüncü sorunuzu yanıtlayabilirim. gksu gedit /usr/share/rdesktop/keymaps/common komutu ile açabilir ve değiştirebilirsiniz o dosyayı.