[Çözüldü] Sınırsız bip sesi

Başlatan utdmr, 10 Mart 2009 - 19:40:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

utdmr

Merhaba arkadaşlar, bilgisayarın bip sesi çıkarmaya başlayıp, ben istediğim an sonlanmasını nasıl sağlayabilirim?

Yani bir komutla bip sesi başlayacak, ardından istediğim zaman başka bir komut verip sesi durdurabileceğim.

"beep -l 99999999999999999999999999999999999" ile başladığımda, pkill beep dememe rağmen devam ediyor ses. Sadece ctrl+c ile sonlandırırsam susuyor. Ctrl+c ile pkill neden farklı davranıyor?

İstedğim an durdurabileceğim bip'i nasıl yaratabilirim?
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

heartsmagic

beep biraz garip davranıyor. Sıradan başlayalım.

-l ile milisaniye cinsinden süre belirtiyorsun. Örneğin 100 olsun.
-r ile de tekrar sayısını belirtiyorsun, örneğin 5 olsun.

beep -l 100 -r 5

100 milisaniye öter, ardından durur. Bunu beş defa tekrarlar. Kısacası sen bunu

beep -l 100000000000 -r 100000000000

yaparsan sürekli olmasa da oldukça uzun bir süre ötmeye devam eder.

Benim gördüğüm beep ile kill veya pkill'in pek verimli çalışmadığı. Zira beep milisaniye ayarlamasına göre pid değiştirmekte. pid ile sonlandırmaya çalıştığımızda veya pkill ile isimle sonlandırmaya çalıştığımızda bazen iş görmüyor. Hoş bir iki defa kadir oldum buna ancak çoğunlukla olmuyor. Biz de bir takla attırıyoruz bu durumda. Bir tanecik beep komutu diğer süreci de sonlandırıyor :)

beep
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: alpasya - 11 Mart 2009 - 02:23:47
   Kusura bakmayın merakımdan soruyorum bu beep sesi ne işe yarıyor?

bip sesi çıkarıyor. Farklı şekillerde kullanmak mümün, örneğin arkadaşları rahatsız etmek gibi :) ancak kendilerinin man sayfasında da söylediği üzere kabuk betiklerinde kullanıcıları uyarmak istediğimiz zaman gönül rahatlığıyla kullanabiliriz. Örneğin bip eşliğinde bir uyarı penceresi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ihtiyar said

Bu beep sesini ben duyamadım bir türlü, garip. Hiçbir hata çıktısı da yok.

erginemr

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 11 Mart 2009 - 12:06:44

Ses denetiminde PC Speaker ayarı varsa, kapalı kalmış olabilir.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: erginemr - 11 Mart 2009 - 12:08:07
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 11 Mart 2009 - 12:06:44

Ses denetiminde PC Speaker ayarı varsa, kapalı kalmış olabilir.

Tüm ayarlar sonda ama yine ses yok. :)

bytan

Aşağıdakinin çıktısı nedir?

lsmod | grep pcspkr

Eğer bir şey döndürmüyorsa şununla ekleyip deneyebilirsin:

sudo modprobe  pcspkr

Ben bu bip sesini sevmediğimden, kurulum sonraları ilk olarak bunu kapatıyorum:

sudo modprobe -r pcspkr

Belki işine yarar @ihtiyar Said.

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ihtiyar said

ihtiyar@ubuntu:~$ lsmod | grep pcspkr
pcspkr                 10496  0

Olmadıı. :)

coldchris

Son olarak, speaker'in ucları anakart çıkışına bağlı değildir.
A memory to carry on,
Story's over when the crowds are gone

AbkHaZiaN

@ihtiyar Said seninle aynı durumda sayılırım.
pcspkr                 10624  0
speakera bağlı olmasada anakarttan gelmesi gerekmez mi?

bytan

Sizlerin makinasından, bios açılışı sırasında falan hiç bip sesi gelmiyor mu?

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

AbkHaZiaN

Her açılışta geliyor. Parçalardan birisini söktüğümde ise kesintisiz beep sesi:)

utdmr

Teşekkürler arkadaşlar. Arkadaşlar, peki, size bir sorum olacak linux ile ilgili olmasa da. Anakartımda ufak bir elektrik atlaması gibi bir şey var. Bu yüzden ankartımda buzzerin bağlanması gereken yere hiç elektrik gelmemesi gerekirken her zaman ufak bir elektrik ve dolayısıyla ses geliyor. Ama ben şu anda orayı buzzerdan ses çıkarmak için değil, bir led'e bağlayıp onu açıp kapatmak için kullanıyorum(paralel port kullan demeyin:) ), ama elektrik geldiği için her zaman led bir miktar yanıyor.

Bugün bir voltmetre ile ölçtüm, boş iken 3.7, bip sesi gelmesi gerekirken 4.5 volt geliyor. Araya 3.7 Volt u engellemek için ne kadar bir direnç takmalıyım?
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

bytan

Alıntı yapılan: utdemir - 11 Mart 2009 - 21:42:11
Teşekkürler arkadaşlar. Arkadaşlar, peki, size bir sorum olacak linux ile ilgili olmasa da. Anakartımda ufak bir elektrik atlaması gibi bir şey var. Bu yüzden ankartımda buzzerin bağlanması gereken yere hiç elektrik gelmemesi gerekirken her zaman ufak bir elektrik ve dolayısıyla ses geliyor. Ama ben şu anda orayı buzzerdan ses çıkarmak için değil, bir led'e bağlayıp onu açıp kapatmak için kullanıyorum(paralel port kullan demeyin:) ), ama elektrik geldiği için her zaman led bir miktar yanıyor.

Bugün bir voltmetre ile ölçtüm, boş iken 3.7, bip sesi gelmesi gerekirken 4.5 volt geliyor. Araya 3.7 Volt u engellemek için ne kadar bir direnç takmalıyım?

Sizde pratik mühendislik yeteneği görüyorum.  :)

Kabaca yanıt vermek gerekirse soruya, orada kullanılan bilmem kaç miliamperlik değeri de ölçerseniz, 3.7/bilmem_kaç_miliamper size miliohm cinsi kullanmanız gereken direnci verir. Fakat bu konuda yardım, nasıl bağlanır, sonra anakarta ne olur, etkisi nedir türü sorulara verebileceğim yanıt yok.  :)

PF @ ST

erginemr

Alıntı yapılan: utdemir - 11 Mart 2009 - 21:42:11

Bir an yanlışlıkla, elektronikle ilgili başka bir foruma girdim sandım.  :P

utdmr

Tek dogru durust kullandigim forum burasi, o yuzden bunu da laf arasinda sorayim dedim:)

Malesef miliamper olcecek aracim yok, o yuzden sadece volt olcebiliyorum, en guzeli bir reosta alip denemek:).

Tesekkurler arkadaslar, istedigim uzunlukta acip normal bir bip ile kapatabiliyorum artik. Iyi calismalar.
--