Arka Kapıdan Gelen Tehlike!

Başlatan bigbang, 17 Kasım 2011 - 19:38:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bigbang

Hem Linux hem de Mac OS X sistemlerini tehdit eden truva atı, bakın neler yapabiliyor!
Pierre-Marc Bureau

ESET'in yeni bulut tabanlı itibar teknolojisi ESET Live Grid tarafından derlenen verilerde hem Linux hem de Macintosh sistemlerini etkileyen yeni bir truva atı tespit edildi. ESET'in Ekim ayı Dünya Tehdit Raporu'nda dikkat çekilen ve "Tsunami" adını taşıyan bu yeni tehdit, bulaştığı bilgisayarlarda bir arka kapı açıyor ve sistemin uzaktan kontrol edilebilmesini sağlıyor.

Antivirüs yazılım kuruluşlu ESET'in virüs araştırma takımı, Ekim ayında aslında Linux için tasarlanmış fakat şu sıralar Mac OS X sistemleri de etkileyen yeni bir tehdit keşfetti. "Linux/Tsunami" olarak tanımlanan zararlı yazılımın değiştirilmiş bir türevi, şu an OSX/Tsunami.A. olarak tespit ediliyor. Bu yeni truva atı, bulaştığı bilgisayarın DDoS saldırılarında kullanılmasını sağlayan bir arka kapı açıyor. Arka kapı, uzaktaki bir kullanıcının dosya indirebilmesini, yeni zararlılar yükleyip Tsunami kodunu güncelleyebilmesini ve böylece sistemin uzaktan kontrol edilebilmesini sağlıyor.

ESET Malware Araştırmacısı Pierre-Marc Bureau'ya göre "Dünyanın farklı yerlerinde iki farklı örnek bulundu. Ancak ESET'in verilerine göre şu an oldukça az sayıda bilgisayar bu durumdan etkilenmiş görünüyor, bu da zararlı yazılımın halen test aşamasında olduğuna işaret. Malware çok karmaşık bir yapıda değil ama yine de tedbirli olmak gerekiyor.
ESET uzmanları, bilgisayarda kullanılan sistem ne olursa olsun, güncel bir antivirüs yazılımının. güvenli kullanım sağlayacağının altını çiziyor.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

alquirel

Haberin kaynağı nedir?

Ubuntu Yazılım Merkezi veya Synaptic varken, güvenli siteler takip edilirken bir virüs bize ne yapabilir ki?

experotux

İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

travego0403

Bu haber bana biraz malum bilgisayar dergilerinin yazılarından biriymiş gibi geldi!!!...
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

experotux

ESET firması anlaşılan Linux ve MAC kullanıcılarınıda kapaklamaya çalışıyor ;D
İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

bigbang

Haberin kaynağı zaten Windows hayranı olan bir dergi: CHIP. Ben sadece arkadaşlar bilginiz olsun diye belirttim. alquirel arkadaşımızında dediği gibi synaptic ve yazılım merkezinden kurulum yaptığımız sürece sorun yok. Yeter ki güvenli olmayan yerlerden kurulum yapmayalım.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.

if

Güncel haberler bölümü daha uygun konu için, oraya taşıyorum.

alquirel

Alıntı yapılan: bigbang - 17 Kasım 2011 - 20:11:15
Haberin kaynağı zaten Windows hayranı olan bir dergi: CHIP. Ben sadece arkadaşlar bilginiz olsun diye belirttim. alquirel arkadaşımızında dediği gibi synaptic ve yazılım merkezinden kurulum yaptığımız sürece sorun yok. Yeter ki güvenli olmayan yerlerden kurulum yapmayalım.

Ben kaynak derken bir bağlantı paylaşmanızı beklemiştim, çünkü merak ettiğim şey haberin tarihi.

bigbang

Haberin tarihi bugün. Hatta son 2 saat içerisinde yayınlandı.Buyrun yazıyla ilgili bağlantıyı da ekledim.
http://www.chip.com.tr/konu/arka-kapidan-gelen-tehlike_30314.html

istanbul

Allah ratmet etsin kemal sunalın bir filmi vardı.

Küçük kız önce camları kırar sonrada şaban peşinden camcı camcı camcı diye gelirdi.

Şimdi ne alaka derseniz, öyle aklıma geldi yazdım.

alquirel

Alıntı yapılan: bigbang - 17 Kasım 2011 - 20:30:45
Haberin tarihi bugün. Hatta son 2 saat içerisinde yayınlandı.Buyrun yazıyla ilgili bağlantıyı da ekledim.
http://www.chip.com.tr/konu/arka-kapidan-gelen-tehlike_30314.html

Bağlantı için teşekkürler.
Bu tür haberler "Linux'a bile bulaşıyor" şeklinde sunulduğu sürece sırtımız yere gelmez ;)

bigbang

Zaten benim de amacım; insanları bilgilendirmek. Sonuçta biz güvenli depolardan yüklemeleri yaptığımız sürece sırtımız yere gelmez.

alquirel

Bu arada uygulamanın Ubuntu sürümü Oneiric ile uyumlu değil galiba.

Tıklar tıklamaz aldığım hata :

Please install the following files or packages: /usr/lib/gconv/UTF-16.so

if

@alquirel, Esed Nod32'yi Ubuntu'ya yüklerken karşılaşılan bir sorunmuş. Çözüm için:

sudo mkdir -p /usr/lib/gconv
sudo ln -s `sudo find / | grep UTF-16.so` /usr/lib/gconv/UTF-16.so

http://kb.eset.com/esetkb/index?page=content&id=SOLN2733

speakerXXL

Konudan anladığım kadarıyla Eset Linux için antivirus uygulaması geliştirecek, öncesinde aba altından sopa gösterip "aman ha" diyor.

KemalALKIN

Neredeyse bir yıl falan önceleri işletim sistemlerinin açıklarına göre sıralama şöyle idi;
1 Windows - 2 Linux - 3 BSD - 4 Mac OS X - (Veya BSD ile Mac OS X tam tersi sıralamada idi.)

Bilginize sunarım.

Saygılar.
www.tckemal.ist

alquirel

Alıntı yapılan: speakerXXL - 17 Kasım 2011 - 22:56:37
Konudan anladığım kadarıyla Eset Linux için antivirus uygulaması geliştirecek, öncesinde aba altından sopa gösterip "aman ha" diyor.

Şuan zaten mevcut. Senden hemen önceki iki iletide bahsettiğimiz üzere...

http://www.eset.com/download/home/detail/family/71

bigbang

Eset antivirus yapsa ne olur zaten. Daha kendisini koruyamıyor, Windows altında kaçırdığı virüslerin sayısı yüzleri geçti. Hala bie en iyisi diyorlar. Çok kullanılıyormuş Türkiye'de, o yüzden Windows kullananların çoğu çok beğeniyor. Halbuki internette seri numaraları ve crack dosyaları en kolay bulunabilen antivirüs programı Eset. Windows kullanırken denemiştim. Mesela çoğu virüs programı korsan fakan kullanınca, güncelleme yaprken bunu farkediyo ve güncelleme desteğini çekiyo falan sonuçta kullanamaz duruma geliyorsun. Fakat Eset ise güncelleme vermeye devam ediyo. Yani kendi sistemini koruyamıyor ki adam beni korusun. Gerçi Linux varken ona gerek yok zaten. Bide geçenlerde bi yöneticisi diyorki Türkiye'de çok kullanıcımız var. Araştırsın bakalım kaç tane lisanslı program bulcak.

eribol

Bu anti virüsler yok mu anti virüsler. Sanki tıkır tıkır şahsi bilgisayarlarda tespit yapabiliyorlar da bir de tespit yapıyorlar.

KemalALKIN

Bundan önce de bu tarz haberler çıkmıştı ve sonrasında ise MAC için virüs bile olmayan sahte programları virüs diye söylediler. Amaç virüslerin çoğu sadece windows için yok demeyi sağlamak.
www.tckemal.ist

heartsmagic

10 senede bir şey olmamış, bakalım 10 sene sonra neler olacak? Bu 10 sene meselesini sonra açıklayayım. Virüsler, truva atları falan aslında bize uzak şeyler değil. Neden? Kullandığımız şey bir işletim sistemi, en nihayetinde her an bir açık keşfedilebilir. Hazırlıklı ve bilinçli olmakta fayda var her zaman. Fakat burada hoş olmayan şeyse bazı meselelerin ısıtılıp ısıtılıp önümüze konuyor, zorla "Aha bakın onlarda da virüs çıktı" denmeye çalışılıyor olması. Neyse, herkes işini yapıyor demek ki.

10 sene meselesine gelirsek:
http://www.mcafee.com/threat-intelligence/malware/default.aspx?id=99733

Şu [1] bağlantıdaki 6., 10. yorumu ve sonrasını okuyabilirsiniz.

[1] http://blog.eset.com/2011/10/25/linux-tsunami-hits-os-x
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bigbang

İlk linkteki harita zaten Eset'i rezil etmeye yeter de artar bile. Soda fabrikasına soksan sindiremezler bunu. :D

travego0403

Demirden korksaydık trene binmezdik, modern trenler varken de kara trene binilmez... :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

marjinal1st

Varsayılan depoların dışına çıkmıyorum, demekki güvendeyim  ;D GNU/Linux'daki bu rahatlığı cidden başka hiçbir yerde bulamıyorum.
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

istanbul

Ben skype icin http://archive.canonical.com/ubuntu deposunu actirmistim.
Bu varsayilanin disindamindir. Canonical kendileri degilmi niye onu direk acik getirmiyorlar.