[Nasıl] [Oneiric] ATI sürücülerini yükleme - yapılandırma - kaldırma

Başlatan decent, 03 Aralık 2011 - 01:53:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zeusmaster

Alıntı yapılan: decent - 04 Mayıs 2012 - 19:40:52
sudo apt-get install fglrx
Bunu yapmam demek ubuntu tarafından sağlanan sürücüyü yüklemem anlamına gelmez mi? Ben yanlış mı anlamışım acaba? Şuan bende ati sahipli süürücü yüklü değil mi?
Up and Running...

if

@bahdem, evet o anlama gelir. @decent başından beri takip etmeyince nereye yol aldığımızı çıkaramamış olabilir. fglrx sistemden kalkmamış. Tekrar kaldırmayı deneyin.

decent

@bahdem,
Aynen söylediğin gibidir.

Biz sürücüyü kendimiz indirip yüklesek de, Ubuntu güncelleme yöneticisi depodaki sürücüyü yüklemektedir.
Özetle ayrıca sürücü yüklemek için uğraşmamanı öneririm, depodaki sürücü şu an itibariyle yeterlidir.

zeusmaster

Up and Running...

decent

Rica ederiz @bahdem

Şu çıktılar varsa işlem tamamdır.
----------------------------------------------------------------------- 22:18:19
decent@precise:~$ dpkg -l | grep fglrx
ii  fglrx                                          2:8.960-0ubuntu1                              Video driver for the AMD graphics accelerators
ii  fglrx-amdcccle                                 2:8.960-0ubuntu1                              Catalyst Control Center for the AMD graphics accelerators
rc  fglrx-updates                                  2:8.960-0ubuntu1                              Video driver for the AMD graphics accelerators
----------------------------------------------------------------------- 22:18:33
decent@precise:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5700 Series
OpenGL version string:  4.2.11627 Compatibility Profile Context

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes
----------------------------------------------------------------------- 22:18:35
decent@precise:~$

Dikkat ettiyseniz sadece depodan yüklenen  "2:8.960-0ubuntu1" etiketine sahip paketler görülüyor

Yaz Renas

Kurulumu sorunsuz şekilde yaptım herkese teşekkür ederim fakat bir sorunum var.

Yukarıdan "Gelişmiş pil ömrü için Güç Tasarruflu GPU"yu seçiyorum. Tamam diyorum, ekran tamamen donuyor sadece fare imlecini oynatabiliyorum. Fanın sesi duruyor ama ekranda tık yok. Fare imlecini hareket ettirirken de takılarak, donarak ilerletiyor. Sebebi nedir, bu problemin üstesinden nasıl gelebilirim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Mayıs 2012 - 23:56:51

Tamamdır, bu problemin de üstesinden ben geldim. :)
Uçbirime aticonfig yazdım ve yardım metni çıktı. Bu yardım metni içerisinde "performance" kelimesini arattım ve   --px-igpu
       Activate integrated GPU (Power-Saving mode), must re-start X to take effect
kısmını buldum ve sudo aticonfig --px-igpu
sudo reboot
komutuyla güç performansı moduna geçip bilgisayarı yeniden başlattım. Normal şartlarda 1 saat giden şarj sürem 4 saate çıktı. Bu yaptıklarımı Debian'da denesem çalıştırabilir miyim?

Ekleme: Yalnız sadece Unity 2B ve Gnome klasik ile masaüstüne erişebiliyorum. Unity'nin normal efektli modunda masaüstü ekrana gelmiyor.
Alıntı YapMakineleşmeyle geliştirdiğimiz hızın içine sıkışıp kaldık.
Bereket bizi terketti. Bilgimiz bizi alaycı kıldı.
Aklımız ise anlaşılmaz ve kaba.
Çok düşünüp az hissettik.
Teknolojiden çok insanlığa,
zekadan çok nezakete ihtiyacımız yok mu?
Charlie Chaplin

decent

@Yaz Renas,
Unity 3D çalıştırabilmek için şu çıktıdaki bütün değerlerin "yes" olması gerekiyor.
/usr/lib/nux/unity_support_test -p

Catalyst Control Center uygulamasını çalıştırırken aşağıdaki komutu yürütebilirsiniz:
env LC_ALL=C amdcccle
Daha fazla ayar seçeneği karşımıza gelecektir.

if

Alıntı YapEkleme: Yalnız sadece Unity 2B ve Gnome klasik ile masaüstüne erişebiliyorum. Unity'nin normal efektli modunda masaüstü ekrana gelmiyor.

O sırada Intel'i kullandığınız içindir.